57992

Епоха Катерини ІІ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: з’ясувати велич і трагедію народів Російської імперії за часів Катерини ІІ підтвердити або спростувати ім’я російської імператриці як Катерини Великої. Задачі: дати оцінку історичному періоду який передував епосі Катерини ІІ...

Украинкский

2014-04-17

87.5 KB

16 чел.

Всесвітня історія – 8 клас.

Тема 8. Доба просвітництва.

Урок № 5. Епоха Катерини ІІ.

Мета:

з’ясувати велич і трагедію народів Російської імперії за часів Катерини ІІ, підтвердити або спростувати ім’я російської імператриці як Катерини Великої.

Задачі:

  •  дати оцінку історичному періоду, який передував епосі Катерини ІІ;
  •  визначити основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики Російської імперії в другій половині XVІІІ століття, виділити особливості правління російського монаршого дому в епоху Просвітництва;
  •   продовжити формувати вміння висловлювати  судження щодо ролі особистості в історії, співставляти різні історичні джерела інформації і узагальнювати їх;
  •  набувати вмінь критичного осмислення історичного минулого і виховувати повагу до нього;
  •  продовжити формувати інформаційну і самоосвітню компетентність.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: історичний портрет епохи з використанням  інтерактивних технологій

Основні поняття: період палацових переворотів, «золотий вік» Катерини ІІ, селянська війна, реформи, кріпацтво, імперія, освічений абсолютизм.

Основні дати: 1725-1762 роки - період палацових переворотів,

1762-1796 - роки правління Катерини Великої,

1773-1775 селянська війна на чолі з Омеляном Пугачовим,

1772, 1793, 1795 роки – поділи Речі Посполитої,

1768-1774, 1787-1791 – русько-турецькі війни.

Підготовчий етап: двом учням було дано індивідуальне випереджальне завдання – створити електронну презентацію «Золотий вік» Катерини ІІ;

Шість учнів отримали випереджальне завдання на основі історичних джерел і художньої літератури підготувати історично-літературну сценівку «Повстання Омеляна Пугачова» і атрибут, який є характерним для свого героя.

    Оснащення: підручник - Всесвітня історія. Новий час (ХV – ХVІІІ ст..) 8 кл: Підручник для загально освіт. навч. зал. / С.В. Дячков, С.Д. Литовченко.- Х.: Ранок-НТ, 2008.-224с. § 24;

Карта «Російська імперія в ХVІІІ ст..»

Електронна презентація «Золотий вік» Катерини ІІ».

Картки для гри «Знайди пару».

Таблиця «Палацові перевороти».

Газетна вирізка «Як сьогодні воюють з минулим» - «Сільські вісті» від 28.10.2007.

Атрибути сучасників селянської війни:

для  Омелян Пугачова – шапка, борода і текст Маніфесту;

для Катерини ІІ – корона, стрічка з гербовим знаком;

для графа Паніна П.І.- парик і  текст наказУ;

для Салавата Юлаєва – шабля;

для Пушкіна О.С. – перо, книга «Капітанська донька» і бакенбарди;

для селянина – лапті і вишиванка, підперезана поясом.

 

                               Перебіг уроку.

  1.  Організаційний момент. (2хв..)
  2.  Актуалізація набутих знань (повторення пройденого матеріалу). (8 хв.)

Історична гра «Знайди пару».

Учням роздаються картки з історичними іменами, поняттями, з датами або назвами періодів. Необхідно «знайти пару» і дати визначення поняттю або ролі особистості в історії.

Картки для учнів І варіанту

Картки для учнів ІІ варіанту

«Монтескє, Жан-Жак Руссо, Вольтер»                                      

«Великі просвітителі»

«Політика Марії Терезії та Йосифа ІІ»  

«Освічений абсолютизм»

«1756-1763 роки»   

«Семилітня війна»

«1672-1725 роки»

«Життя Петра І»

«1700-1721 роки»                                    

Північна війна

«1703 рік»

«Санкт-Петербург»

«Сенат, колегії, «Табель про ранги», Синод»

«Реформи Петра І»

«1721 рік»

Проголошення Росії імперією

  1.  Мотивація навчальної діяльності. (2 хв.)

Учитель зачитує інформацію з газетної вирізки:

«… 27 жовтня 2007 року в місті Одеса сталися зіткнення між загонами «Беркут» і представниками Чорноморського українського козацтва. Привід до цієї сутички - відкриття фігурної композиції в центрі з російською імператрицею Катериною ІІ на честь засновників міста Одеса (1794 – 1795 рік). За ініціативою Одеської міської влади було прийнято рішення відновити історичний пам’ятник, який прикрашав центр міста в 1900-1920 роках і частково зберігався в місцевому краєзнавчому музеї. Однак, ця подія була вороже сприйнята певною частиною українського суспільства, а саме Чорноморським козацтвом, представники яких намагалися завадити відкриттю памятника і пошкодити його…»

Проблемне питання: Як ви думаєте, як би від вас залежала подальша доля цієї споруди в Одесі, яку б позицію ви зайняли: виступили за знаходження цієї фігурної композиції в центрі Одеси, або навпаки, наполягали на її демонтажу?

Щоб дати кваліфіковану і історично справедливу відповідь на це запитання давайте зясуємо роль і місце цариці Катерини ІІ в нашому  минулому.

Учитель ставить мету уроку.

 

  1.  Вивчення нового матеріалу.

План.

  1.  Палацові перевороти.
  2.  Внутрішня політика Катерини ІІ.
  3.  Селянська війна в Росії під проводом Омеляна Пугачова.
  4.  Зовнішня політика Катерини ІІ.

1. Палацові перевороти в другій половині XVІІІ століття (робота над поняттям «епоха палацових переворотів») ( 8 хв.)

Учитель: пропонує учням прослухати міні-лекцію для визначення  історичної ситуації в Російській імперії, яка склалася від смерті Петра І і до початку правління Катерини ІІ.

Учні: прослухавши лекцію і використовуючи матеріал запропонованої узагальнюючої таблиці формулюють поняття «епоха палацових переворотів» за допомогою схеми-шаблону, вивішеною на дошці (Дод.1)

 

Хто зійшов на трон

Час перебування при владі (роки)

На кого спирався правитель

Причина втрати влади

Катерина І (дружина Петра І)

1725-1727

Гвардійські полки, Верховна таємна рада, друзі Петра І

Померла

Петро ІІ (онук Петра І)

1727-1730

Гвардійські полки, Верховна таємна рада, князі Долгорукови

Захворів віспою і помер

Анна Іоанівна (племінниця Петра І)

1730-1740

«біронівщина»

Гвардійські полки, й німецьке дворянство на чолі з Біроном

Померла

Іван Антонович (племінник Анни)

1740-1741

Німецьке дворянство

Звергнутий гвардією

Єлизавета (донька Петра І)

1741-1761

Гвардійські полки

Померла

Петро ІІІ (онук Петра І)

1761-1762

Не мав підтримки

Звергнутий гвардією

Катерина ІІ

1762-1796

Гвардійські полки, російське дворянство

Учні: Після прослуханої міні-лекції формулюють свої варіанти поняття «епоха палацових переворотів»

Найбільш точний варіант записується в зошиті:

«Епоха палацових переворотів» це період з 1725 до 1762 років, під час якого відбувається зміна влади за допомогою озброєної охорони (гвардії) палацу правителя держави та придворних угрупувань, що не спричиняє громадянської війни або серйозного воєнного конфлікту.

2. Внутрішня політика Катерини ІІ (робота над проблемним питанням: Хто і чому міг назвати правління Катерини ІІ «золотим віком»?) (5 хв.)

Учитель пропонує переглянути компютерну презентацію «Золотий вік» Катерини ІІ», підготовлену двома учнями цього класу (один збирав історичний матеріал за запропонованим планом – дод.2)) другий за допомогою старшокласника або учителя інформатики оформлював слайд-шоу.

Учні: під час роботи з компютерною презентації роблять міні-конспект у вигляді тезового плану, необхідний для відповіді на проблемне питання.

Учитель: акцентує увагу учнів на повторенні понять, що були вивчені на попередніх уроках і зустрічаються у презентації: реформи Петра І, імперія, «просвітницький абсолютизм», кріпацтво, селянська війна.

Учні: відповідають на проблемне питання методом «коло ідей» за схемою: « Я думаю, що правління Катерини ІІ могли назвати «золотим віком»………, тому що………… Після обговорення найбільш вдалий варіан записується в зошит.

3. Селянська війна в Росії під проводом Омеляна Пугачова. (перегляд літературно-історична сценівки - 10 хв.)

Учитель: в 1773-1775 роках в кріпацькій Росії відбулася селянська війна – найсильніший антифеодальний рух. Ця війна охопила велику територію: від Дону і Яіка до Уралу, Верхньої Волги, Ками і Сибіру (робота з атласами і настінною картою «Російська імперія в XVІІІ ст..»).

Учні класу знайомляться з літературно-історичною сценівкою «Повстання О. Пугачова», підготовленою як випереджальне завдання п’ятьма однокласниками (дод. 3). Для цього необхідно було ознайомитися з історичних документів, наукової і художньої літератури про дану подію. Крім того, кожний учасник сценівки повинен був самостійно зробити елемент одягу, характерний для свого героя.

Після перегляду сценівки учні методом «відкритий мікрофон» відповідають на запитання і фіксують собі в зошиті:

1). Де і коли відбувалася Селянська війна.

2). Причини і мета повстання.

3). Учасники і лідери повстання.

4). Результати селянської війни.

4. Зовнішня політика Катерини ІІ.

Учні працюють з підручником § 24 п. 4, «Поділи Польщі», слайдом № 15 презентації «Золотий вік» Катерини ІІ»  і виділяють основні вектори зовнішньої політики Росії за часів Катерини ІІ в атласах.

5. Підсумки уроку.

Вирішення проблемного питання, поставленого на початку уроку методом «займи позицію».

Очікувані відповіді:

  •  пам’ятник Катерині ІІ може прикрашати сучасну Одесу, тому що вона була однією з засновниць цього міста як майбутнього торгівельного і портового центру;
  •  жорстокі правителі, які своїми наказами знищували козацькі традиції і пам’ять про героїчне минуле нашого народу, зокрема зруйнування Запорозької Січі в 1775 році і ліквідація гетьманської форми управління в державі в 1764 році не мають морального права на повагу нащадків;
  •  історію треба поважати ту, яку маємо, бо її вже не зміниш. Треба вчитися, з одного боку,  бути  вдячними нащадками, а з іншого – критично осмислювати минуле і не допускати огульного знищення цього минулого.

Оцінювання за урок.

Обговорення домашнього завдання:

Опрацювати § 24, вивчити поняття з теми і основні дати, підготувати міні-презентації з теми «Видатні полководці Російської імперії другої половини XVІІІ століття: П. Рум’янцев, О. Суворов, Ф. Ушаков» на вибір.


Додаток 1

Схема для роботи над поняттям.

1. Який період?                                                  2. Учасники?

                «Епоха палацових переворотів»                                                                  

3. Результати?                                                    4. Наслідки?


Додаток 2.

Пам’ятка для створення презентації історичної особистості.

  1.  Короткі біографічні дані, портрети героя.
  2.  Умови формування особистості діяча і епоха, в яку жив (ілюстрації, портрети сучасників)
  3.  Основні напрямки діяльності (схеми).
  4.  Оцінка історичної особистості його сучасниками
  5.  Ставлення автора презентації до героя.


Додаток 3.

Сценарій літературно-історичної сценівки:

«Повстання О. Пугачова».

Дія І.

Дія відбувається в ставці О. Пугачова.

Пугачов:

- Що там за шум? Пропустіть.

Входить селянин.

Селянин:

- Батьку наш рідний (падає в коліна), на тебе одного надія. Життя стало нестерпним, зовсім пани посказилися.

Пугачов:

- Що? Розказуй.

Селянин:

- Бариня наша – поміщиця Салтичиха вбивства чинить над своїми селянами. Ось і намедні, в одному з своїх помість вбила дівку свою Марю  Петрову. Спочатку нібито за погано вимиту підлогу Салтичиха почала бити Марю важкою скалкою. А потім наказала гайдуку Богомолову відлупцювати кнутом. Та й цього їй проклятій мало, замучену дівку загнали в річку, а на дворі листопад. З півгодини бідна простояла в льодьоній воді по шию несповна розуму. Салтичиха наказала знову перемити підлогу, та Маря вже не змогла, а тільки стояла та тряслася. Розбійниця добила її палицею з цвяхами. До вечора дівка і померла. Та хіба тільки це…

Пугачов:

- Чому нещасні кріпаки такі безропотні, не шукаєте правди?

Селянин:

- Та от же ми й прийшли до тебе по захист, кажуть люди ти і є справжній цар Петро ІІІ.

Пугачов:

Зачитує свій Указ від 31 липня 1774 року:

- «Божою милістю ми, Петро ІІІ, імператор і самодержець всеросійський та інше, та інше, та інше. Оголошується у всенародну звістку. Даруємо цим іменним указом з монаршим і батьківським нашим милосердям всіх, хто перебував раніше у селянстві та у підданстві у поміщиків, бути вірнопідданими рабами власної нашої корони і нагороджуємо…вольністю і свободою і вічно козаками, не вимагаючи рекрутських наборів, володінням землями, лісовими, сінокісними угіддями …без покупки і оброку і звільняємо всіх від лиходіїв дворян і градцьких мздоімців-суддів.

…керуємо цим нашим іменним указом: які раніше були дворяни у своїх помістях і вотчині, оних супротивників нашої влади і підбурництва імперії та руйнівників селян ловити, страчувати і вішати і поступати рівним чином так, як і вони, не маючи у собі християнства, лагодили з вами селянами.»

В кімнату входить молодий юнак, який з радістю вітається:

Салават Юлаєв:

- Здрастуй!

Пугачов:

- І ти будь здоровий, батир.

Салават Юлаєв:

  •  Батюшка-цар, приймай башкір,- вихопив шаблю і поклав до ніг Пугачова, на шаблю поклав шапку і став навколішки. – Я башкир, Салават Юлаєв. Кінноту до тебе привів. Люди кажуть – ти гарний цар. Здрастуй, гарний цар! Приймай нас башкир. У моїх башкир усе є: коні є, луки, стріли. Приймаєш мою кінноту, батюшка-цар?

Пугачов:

  •  Да як же не прийняти,- обнімає Салавата. – Служіть мені, буде вам і правда, і захист буде. Бути тобі, Салават, полковником над башкирським воїнством.

Дія ІІ

На прийомі у імператриці Катерини ІІ головнокомандуючий царськими військами П.І Панін

Катерина ІІ:

Чула я, графе, що на Волзі та Уралі зявився самозванець. Якийсь козак називає себе моїм чоловіком царем Петром ІІІ. Та ще й народ підбурює проти нашої монаршої влади. Які дії передбачаєте для знищення бунтаря?

Панін:

Ваше величносте! Прошу вас не хвилюйтеся. Я вже віддав військам наказ. З усіма бунтарями, зрадниками і помічниками Омельки Пугачова будуть поводитися так:

По-перше, всіх, хто вбивав своїх панів за християнським звичаєм стратити смертю через відрубування спочатку руки і ноги, а потім голови, а тіла складати під колеса на дорогах.

По-друге, для всіх співчуваючих бунтарів поставити шибениці, по одному колесу і одному глаголю, щоб вішати за ребро.

По-третє, всіх поселян, які будуть повернені під владу вашої милості (вклоняється), заставити цілувати євангеліє і хреститися, попередивши, що якщо хтось в майбутньому ризикне знову приєднатися до бунтарів, то я, генерал граф Панін, разом зі своїми військами в даному селищі страчу всіх чоловіків, а їхніх дружин і дітей віддам в рабство.

Дія ІІІ.

Пушкін О.С. за роботою над оповіданням «Капітанська донька»

- Как же мне отобразить тот ужас, который присутствовал в России во время подавления мятежа Емельяна Пугачева. Попробую от имени моего литературного героя (размышляет и записывает свои мысли):

«Небо было ясно. Луна сияла. Волга неслась ровно и спокойно. Лодка, плавно качаясь, быстро скользила по темным волнам. Мы уже достигли середины реки…Вдруг, гребцы начали шептаться между собой…Незнакомый предмет приближался… К нам на встречу плыл виселица, утвержденная на плоту, три тела висели на перекладине…Яркая луна озаряла обезображенные лица несчастных. Один из них был старый чуваш, другой русский крестьянин, сильный и здоровый малый… Над ними прибита была черная доска, на которой белыми крупными буквами было написано: «Воры и бунтовщики»…плот поплыл вниз по реке. Виселица долго чернела во мраке…»

- Хотя, пожалуй, этот вариант врядли пропустят цензоры. (Так оно и произошло – в оригинале «Капитанской дочки» этого фрагмента нет).


Матеріал взятий з:

1.История СССР в художественно-исторических образах: С древнейших времен до конца ХVІІІ века. Хрестоматія для учителя / Сост. А.В. Шестаков.-М.: Просвещение, 1985.- С.182-186.

2. Хрестоматия по истории СССР с древнейших времен до конца ХVІІІ века: Пособие для учителя / П.П. Епифанов, О.П. Епифанова.- М.: Просвещение, 1989.- С. 259-262.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10237. Классы в C++ 108 KB
  Лекция 2. Классы. Класс представляет собой главное инструментальное средство C для объектно-ориентированного программирования. Класс похож на структуру в которой сгруппированы элементы соответствующие данным о некотором объекте и оперирующие этими данными фун
10238. Указатели. Структуры в C++ 82 KB
  Лекция 10. Указатели. Структуры. 10.1 Указатели. Программы на C хранят переменные в памяти. Указатель представляет собой адрес памяти который указывает на определенный участок. 10.1.1 Использование указателя на символьную строку. Когда программа передает массив наприм
10239. Наследование и защищенные элементы класса 79.5 KB
  Лекция 13. Наследование и защищенные элементы класса. 13.1. Наследование. Цель объектно-ориентированного программирования состоит в повторном использовании созданных классов. Если уже создан некоторый класс то возможны ситуации что новому классу нужны многие
10240. Основы объектно-ориентированного программирования 48.5 KB
  Основы объектноориентированного программирования. ООП: Инкапсуляция Абстракция данных Наследование Полиморфизм. Инкапсуляция свойство языка программирования позволяющее объединить и защитить данные и код в объект и скрыть реализацию объекта от пользоват
10241. Исторический характер образования и важнейшие этапы его развития 25.96 KB
  Исторический характер образования и важнейшие этапы его развития. Содержание образования носит исторический характер так как обусловливается целями образования на определенном этапе становления общества. Такой исторический характер определяет изменение содержания об...
10242. Реформы системы просвещения и цензуры 14.29 KB
  Реформы системы просвещения и цензуры В общем ряду реформ 60-80х годов существенное место занимали школьные и университетские реформы а также реформа цензуры. Развитие капитализма требовало отмены сословных ограничений для разночинной интеллигенции наиболее зажиточн...
10243. Яснополянская школа и педагогическая деятельность Л. Н. Толстого 24.4 KB
  Яснополянская школа и педагогическая деятельность Л. Н. Толстого. Работу подготовила Законщикова О.С. экономический факультет заочное отделение II курс Европейский институт экспертов Санкт-Петербург 1999 г. Педагогическая деятельность Л.Н. Толстого началась в 1849 г. когда...
10244. Экономические задачи таможенного дела и его назначение в развитии народного хозяйства 62.5 KB
  Экономические задачи таможенного дела и его назначение в развитии народного хозяйства В основных документах по организации таможенного дела в России перед таможенными органами поставлены следующие экономические задачи: участие в разработке таможенной политик
10245. Таможенная политика и методы регулирования внешнеэкономической деятельности 113.5 KB
  Таможенная политика и методы регулирования внешнеэкономической деятельности В России осуществляется единая таможенная политика являющаяся составной частью внутренней и внешней политики государства. Если проанализировать изменения таможенной политики за неско