58010

Географічні відкриття на уроках математики

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: освітня: підвищення мотивації до вивчення предметів шкільного курсу; повторення тем з математики: пропорції відсотки масштаб; розвинути в учнів уміння реалізовувати практичні звязки курсу математики і географії з майбутньою професією...

Украинкский

2014-04-18

141 KB

8 чел.

Географічні відкриття на уроках математики

Прагнення пізнати природу

мало самий постійний і

самий щасливий вплив на

розвиток математики

А. Пуанкаре

Мета:

- освітня: підвищення мотивації до вивчення предметів шкільного курсу; повторення тем  з математики: пропорції, відсотки, масштаб; розвинути в учнів уміння реалізовувати практичні зв'язки курсу математики і географії з майбутньою професією;

- розвиваюча: розвивати особистісну, соціальну й творчу компетентності; розвивати  активне творче, критичне мислення учнів; розвиток навичок контролю та оцінки своєї діяльності;

- виховна: розширення кругозору; виховання допитливості;  культури мовлення; формувати навички групової роботи, дружній дух змагання.

Обладнання: комп'ютер, проектор, картки з творчими завданнями, картки для лото, бланки оцінювання, таблички з назвами груп, маркери, магніти.

Анотація до уроку.

До уроку була розроблена презентація, яка застосовується на всіх етапах його проведення та відповідає принципам наочності. Елементи мультимедіа підсилюють змістовну частину, допомагають сприйняттю завдань, розвивають в учнів активність, спрямовану на "відкриття" нового знання.

Методи, використані на уроці:

  1.  репродуктивний
  2.  проблемно-роз'яснювальний
  3.  частково - пошуковий
    4)
     груповий

Тип уроку: урок з комп’ютерною підтримкою з використанням міжпредметних зв’язків (математика і географія)

План уроку.

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація. Повідомлення теми, мети

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Лото «Згадай чи вгадай» - завдання на встановлення відповідності, тестування за ПК)

IV. Творча робота в групах. (Розвязування прикладних задач)

V. Звіт груп

VI. Домашнє завдання

VII. Підведення підсумків

На екрані: тема уроку, епіграф. (сл. №1)

   

   На дошці:

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Урок проходить в  кабінеті інформатики.

  1.  Перевірка готовності до уроку.
    1.  Повторення правил з техніки безпеки.

Так як ми знаходимось в кабінеті інформатики, повторимо правила поведінки під час роботи за ПК.

Кожний називає по одному правилу, повторюватись не можна.

Приблизні відповіді:

  •  без дозволу вчителя до класу не заходити;
  •  заборонено торкатись руками до роз’ємів,  екрану, задньої панелі ПК;
  •  починати роботу за ПК тільки з дозволу вчителя;
  •  не ремонтувати ПК самостійно;
  •  при поломці негайно припинити роботу;
  •  сидіти на відстані не менш ніж 60 – 70 см від монітору.
    1.  Прийом «Посміхніться один одному».

ІІ. Мотивація. Повідомлення теми, мети.

Яка найвища вершина в Україні? (Очікувана відповідь:    Говерла  ) Ми теж сьогодні будемо підкорювати «Вершину знань». Повторимо теми: пропорції, відсотки, масштаб. Але хочу наголосити, що знання нам потрібні для розв’язування  прикладних задач географічного змісту. Сьогодні на уроці працюють 3 групи: теоретики (вітають у хмарках), практики (зелене світло), гості - експерти (увага, обережно). (Вчитель розставляє таблички)

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Для теоретиків - лото «Згадай чи вгадай» - завдання на встановлення відповідності; для практиків - тестування за ПК)

Чи всі знають правила дорожнього руху? А чи всі їх виконують? В математиці, як в житті, треба не тільки знати правила, формули, теореми, а ще вміти їх вірно і творчо застосовувати.

Почнемо з розминки. Сподіваюсь, ви добре підготувались до уроку. Практиків запрошую зайняти місця біля ПК для тестування, 

а теоретикам пограти в лото «Згадай чи вгадай» (сл. № 2) (Додаток 1?)

(І група розвязує задачі за компютерами в середовищі програми EXCEL. Оцінку виставляє ПК. Для ІІ групи завдання лото на мультимедійному екрані. Відповідаючи на питання, учні заповнюють картки (додаток 2 ). На екрані зявляються відповіді, самоперевірка. Підсумки, групи підіймаються на першу сходинку)

IV. Творча робота в групах. (Розвязування прикладних задач)

А зараз я ознайомлю вас з деякими професіями: метеорологи, меліоратори,  геодезисти, картографи.

(Учні читають довідку про професії, на екрані  сл. №3)

 

Пропоную вам зробити вибір і обєднатися в групи за обраними професіями (В кожній групі є і теоретики, і практики)

 Уявіть собі, що минуло кілька років і ви працюєте в різних галузях  народного господарства.

(Групи отримують завдання на картках.

Крім того воно демонструється на слайдах № 4 – 7)

  1.  Для метеорологів (сл. №4 ). У зв’язку з глобальним потеплінням обчисліть, як зміниться рівень світового океану, коли розтане крига завтовшки 2000 м площею 16 кв км.

  1.  Для меліораторів (сл. №5 ). Міністерство агропромислової політики зробило запит до нашого обласного управління щодо використання сільськогосподарських угідь. Загальна площа нашої області 32000 кв км. Яку площу займають болота, якщо вона становить 2% від загальної?

  1.  Для картографів (сл. №6 ). У листопаді в Києві було відкрито після реконструкції СК «Олімпійський». До вас звернувся менеджер з продажу квитків на матчі Євро 2012 з проханням накреслити план спортивного комплексу. Розміри футбольного поля: 105 м х 68 м. Прямокутником яких розмірів можна зобразити це поле, дотримуючись масштабу 1: 500?

  1.  Для геодезистів (сл. №7). Для вболівальників двох команд облаштували вздовж шосе 2 кемпінги. В якому місці на шосе треба зробити зупинку, щоб відстань від неї до обох кемпінгів була однакова?

  1.  Звіт груп

 

Метеорологи.

Практики.

Розв’язання

Спочатку знаходимо об’єм криги.

2000 м = 2 км

V = S × h  = 2 × 16 = 32 (км3).

10% від знайденого об’єму – це 0,1×32  = 3,2 (км3). Це той об’єм, який втратить лід при перетворенні на  воду.

Отже об’єм води, який утвориться після танення:

32 - 3,2 = 28,8( км3).

Площа світового океану приблизно 350 млн. км2.

Щоб визначити рівень підняття води, треба об’єм поділити на площу,

h = V / S = 28,8 / 350000000 = 0,00000008 км = 0,08 мм

Відповідь: рівень океану підвищиться на 0,08 мм.                                     Теоретики

Математика допомагає відкривати  невідомі острови. Так, видатний дослідник П. О. Кропоткін (1842 – 1921 р. р.), вивчаючи матеріали про рух течії і криги в Північному  Льодовитому океані, прийшов до висновку, що на широті, більшій, ніж архіпелаг Шпіцберген, повинна  існувати невідома земля. Саме вона обмежує винесення криги з центрального полярного басейну в Баренцево море. Невдовзі австрійська полярна експедиція (1872 – 1874 р. р.) справді виявила в передбачуваному місці великий архіпелаг, який назвали Земля Франца Йосифа.

Меліоратори

Практики.

Розв’язання:

2%  = 0,02

32000 х 0,02 = 640 (кв км)

Теоретики.

Пояснили чому не можна осушити всі болота. Розповіли  про вплив флори і фауни болот на екологічну  ситуацію.

Картографи

Теоретики.

Записали всі відомі їм формули площ геометричних фігур.

Повторили основні поняття теми “Масштаб”

Практики.

Визначили розміри поля в заданому масштабі і накреслили прямокутник розмірами 21 х 11,6 см.

Геодезисти.

Теоретики

Запропонували розв'язати задачу, застосовуючи знання, набуті на уроках геометрії. Повторили  основні поняття теми “Рівнобедрений трикутник”

Практики

Виконали креслення

 

АК = КВ, АР = РВ.

Якщо рухатись до міста, то зупинка  -    в точці К,                       

а    якщо  з міста — в точці Р.

 VI. Домашнє завдання

1. Накреслити план своєї кімнати у масштабі 1: 50

2. Як визначити відстань на місцевості між двома доступними точками, між якими є перешкода? (1 ознака рівності трикутників) (сл. № 9)

VII. Підведення підсумків

Керівники груп заповнюють бланки оцінювання. (Дод №3) Підйом  по сходинках.

Запитання до учнів.

1. Між якими шкільними предметами ви сьогодні побачили зв’язки?

2. Чи цікаво було розв’язувати прикладні задачі?

4. При розв’язуванні цих задач які знання з географії та математики було використано вами?

5.Чи впевнилися ви, що зв’язок між шкільними предметами тісний: без математики не можливо вивчати географію і навпаки?

6. Чи може існувати теорія без практики, чи практика без теорії?

7. Чи задоволені ви своїми досягненнями сьогодні на уроці? Якщо ні, то чому?

Сподіваюсь, що  розв’язування прикладних задач сприяло вашому ознайомленню з деякими професіями та викликало інтерес до них. А  спеціалістів за цими напрямками готують у нашому Дніпропетровському національному університеті  та Національному гірничому університеті


Додаток 1 Лото «Згадай чи вгадай»                                                                                                                                

Додаток 2

Лото «Згадай чи вгадай»

Клас  __        Прізвище, ім’я   учня ___________________________________

Завдання для учня:  заповни  другу  строку  таблиці,  вказавши  букву,  що  відповідає  обраній  відповіді;  заповни  третю  строку  таблиці  (правильна відповідь +, неправильна відповідь -), підрахуй  кількість  вірних  відповідей  вистав  оцінку.

 

Додаток   № 3

Прізвище, імя учня

Теорія

Практика

Творче завдання

Підсумок

Керівник групи:


  Т      Е      О      Р      І     Я

П Р А К Т И К А

ТВОРЧІСТЬ

Р

А

К

В

  1.  Як знайти відсоток від числа?
  2.  Як визначити масштаб карти?
  3.  Як називається горизонтальна координатна пряма?
  4.  Формула обєму паралелепіпеда?
  5.  АВ+ВС =АС. Яка з трьох точок лежить між двома іншими?

  6.   Градусна міра      розгорнутого  кута?

Аа) В                б)  а + в + с

в) 900;          г)  (а + в) х с;

д) число поділити на %, переведений у дріб;

е) 1800;        є)   а х в х с;

ж) ОУ;

з) відстань на місцевості поділити на відстань на карті;

і) число помножити на %, переведений у дріб;

и) ОХ;             ї) А;

й) відстань на місцевості помножити на відстань на карті;

 

Питання

1

2

3

4

5

6

Обрана відповідь (буква)

Так +

Ні -

Кількість вірних відповідей

Кількість балів

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33287. Функции налогов экономической системе 27 KB
  Налогам присущи 2 функции: Фискальная функция проявляется в обеспечении государства финансовыми ресурсами необходимыми для выполнения общенациональных потребностей. Через фискальную функцию государство обеспечивает: достижение баланса между доходами и расходами бюджета государства; равномерное распределение налоговых доходов по звеньям бюджетной системы; установление высокого уровня социальной инфраструктуры в государстве и в каждом отдельном регионе; выполнение всех экономических политических и социальных задач. Это обусловлено...
33288. Принципы налогообложения и их реализация в налоговой системе 26.5 KB
  Правило первое равномерность. Это правило требует чтобы граждане каждого государства принимали материальное участие в поддержании правительства. Часто данное правило называют принципом справедливости требующим чтобы обложение было достаточно жестким для богатых лиц и щадящим для социально слабозащищенных слоев населения. Второе правило определенность известность.
33289. Налоговое бремя экономики и бремя государства (их сущность и взаимосвязи) 30 KB
  субъект налога и носитель налога могут не совпадать. Налогоплательщик может стремиться к тому чтобы переложить налог либо “вперед†на покупателей своих товаров повышая цену товаров в соответствии с размером налога либо “назад†на людей у которых он сам покупает товары уплачивая им меньше чем если бы налога не существовало. Сфера применения личного подоходного налога как правило фокусируется на отдельных лицах чьи доходы облагаются налогом. В целом однако большинство экспертов сходятся во мнении что именно те лица...
33290. Налоговая политика: сущность и инструменты ее реализации 24.5 KB
  Налоговая политика: сущность и инструменты ее реализации. Налоговая политика комплекс мероприятий государства в области налогов осуществляемых органами власти и управления в соответствии с нормами налогового права. Налоговая политика является частью финансовой политики. В условиях высокоразвитых рыночных отношений налоговая политика используется государством для перераспределения НД в целях изменения структуры производства территориальноэкономического развития повышения уровня доходности отдельных групп населения.
33291. Налоговая система и этапы её становления в РФ 23.5 KB
  Налоговая система и этапы её становления в РФ Нал. право комплекс налоговых знов кот. и нал. органов права и обязти субъектов налх отношений т.
33292. Налоги, принятые и действовавшие в 90-е годы (до НК РФ) вопреки закону «Об основах налоговой системы в РФ», и их последствия 22 KB
  Налоги принятые и действовавшие в 90е годы до НК РФ вопреки закону Об основах налоговой системы в РФ и их последствия В декабре 1993 года президентским указом было отменено положение о норме в соответствии с которой региональные и местные органы власти в праве вводить или не вводить лишь те налоги которые оговорены законом “Об основах налоговой системы в Российской федерацииâ€. В результате как грибы после дождя стали появляться такие экзотические налоги как налог на падение объемов производства или на инвестиции за...
33293. Система налогов и сборов в РФ и их классификация 23 KB
  В РФ устанавливаются следующие виды налогов и сборов: федеральные налоги и сборы налоги и сборы субъектов РФ и местные налоги и сборы. Федеральными признаются налоги и сборы устанавливаемые НК РФ и обязательные к уплате на всей территории РФ. Региональными признаются налоги и сборы устанавливаемые НК РФ и законами субъектов РФ вводимые в действие в соответствии с НК РФ законами субъектов РФ и обязательные к уплате на территориях соответствующих субъектов РФ. Местными признаются налоги и сборы устанавливаемые НК РФ и нормативными...
33294. Налоговая реформа и ее влияние на налоговую нагрузку организации 25 KB
  Налоговая реформа и ее влияние на налоговую нагрузку организации Принятый в России новый пакет законов о налогах впитал в себя мировой опыт что важно для выхода страны из экономической изоляции отвечает в основном требованиям переходного к рыночным отношениям периода имеет определенную социальную направленность. Важно сопоставить новую налоговую систему России с налогами действующими в разных зарубежных странах ибо переход к рыночной экономике немыслим без использования опыта западных государств наряду со всем лучшим что имелось в нашей...
33295. Методы расчета уровня налоговой нагрузки организации 25 KB
  Методы расчета уровня налоговой нагрузки организации. Налоговая нагрузка представляет собой обобщенную характеристику налоговой системы страны указывающую: вопервых на действие которое налоги оказывают на положение налогоплательщиков или на народное хозяйство в целом; вовторых количественную оценку этого действия. Как правило характеристика налоговой нагрузки определяющая действие налогов оказывающее на положение налогоплательщиков или на народное хозяйство в целом обусловлена наличием негативного отношения к налоговой...