58048

Стихійні явища природи. Екологічні проблеми. Природоохоронні території Африки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Формувати в учнів знання про основні види стихійних явищ, екологічні проблеми та природоохоронні території Африки, сприяючи розвиткові комплексного світосприйняття шляхом екологічного виховання; розвивати навики роботи з картою, просторово-логічне мислення, память; виховувати культуру спілкування.

Украинкский

2014-04-18

63.5 KB

27 чел.

Тема. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми. Природоохоронні території  Африки .

Мета.  Формувати в учнів знання про основні види стихійних явищ , екологічні проблеми та природоохоронні території Африки , сприяючи розвиткові комплексного світосприйняття шляхом екологічного виховання; розвивати навики роботи з картою , просторово-логічне мислення , пам'ять; виховувати культуру спілкування .

Завдання уроку:

– розширити та закріпити знання   про особливості природи Африки;

–з’ясувати основні види стихійних явищ на території материка та його     екологічні       проблеми;

– ознайомитись із природоохоронними територіями континенту;

Тип уроку: комбінований

Обладнання: фізична карта Африки, підручники, зошити, атласи, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Привітання.

– Ви сьогодні йшли до школи та , напевно, не дуже комфортно себе почували, бо на вулиці осінь, не дуже тепло. Так би хотілося повернутися в літо, або потрапити в теплі краї. Ми живемо в Україні, далеко від Африки, та я впевнена, що майже кожний із вас хотів би побувати на території цього материка. Але якщо ви хочете здійснити таку подорож, ви повинні знати, що вас там очікує, чи справді така вже лагідна й привітна Африка? Сьогодні ви маєте прекрасну можливість отримати необхідні знання, продовжуючи вивчати тему Африка. Нехай епіграфом до нашого уроку стануть слова Т.Мартинюка «Будь-яка діяльність або бездіяльність призведе до певного результату… Тільки якого?» (слайд 1). Даний вислів стосується не лише  нашого уроку. Важливо, щоб ви розуміли, що кожна хвилина вашого життя проектує ваше майбутнє. Тому  будьте активними, цілеспрямованими, готовими до співпраці.  

ІІ. Актуалізація  знань, перевірка вивченого матеріалу.

1. Прийом «Картографічна розминка»(слайд 2)

Учитель:

– На нас уже чекає наш добрий знайомий професор Паганель, як завжди ми маємо отримати від нього дозвіл на подальші дослідження материка. Спершу він хоче перевірити ваші знання географічної карти. Подорожуючи Африкою,  він відвідав багато географічних об’єктів, що зараз приховані за цифрами. Професор хотів би, щоб ви їх назвали. За кожну правильну відповідь ви отримаєте сувенір із Африки (за кожну правильну відповідь учні отримують фішку у вигляді сувеніру).

2. Прийом «Географічна мозаїка»(слайд 3)

– Професору також потрібна ваша допомога. Після подорожі материком він хоче видати книгу про природні зони Африки з ілюстраціями. У нього чимало фотографій представників органічного світу, але він як завжди все переплутав. Допоможіть йому назвати зображених рослин та тварин та вкажіть представниками яких природних зон вони є.

3. Прийом «Цифровий диктант» ( слайд 4)

– Професор хоче з’ясувати наскільки добре ви знаєте особливості природних зон. Визначіть правильне співвідношення назв природних зон Африки з їх відповідними характеристиками. (Учні працюють із листами контролю, а після закінчення диктанту обмінюються та здійснюють взаємоперевірку в парах(правильні відповіді –слайд 5),  здають листи контролю та отримані фішки вчителю).

IІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель:

– На території Африки знаходиться одне з чудес світу – єгипетські піраміди (слайд  6). На одній із них, а саме піраміді Хеопса, вчені знайшли такий напис: «Люди загинуть від невміння користуватись силами природи і незнання істинного світу». Так, дійсно, сили природи надзвичайно могутні і людству не можна з ними не рахуватися, особливо ж, коли мова йде про стихійні явища . І напевно, ключі успішного і гармонійного існування людства в знаннях про них.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми і завдань  уроку (слайд  7).

 – Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати формувати знання про особливості природи Африки. Зокрема,  розглянемо стихійні явища, екологічні проблеми та ознайомимося з природоохоронними територіями материка.

  Основне наше завдання – визначити, як діяльність людини впливає на природу. А що б ви хотіли дізнатися під час вивчення даної теми?

– Я допоможу вам знайти відповіді на ваші запитання, але в свою чергу хочу, щоб ви в кінці уроку відповіли на моє .

2.  Проблемне  питання уроку (слайд 8) ( бажано його записати і  на класній дошці, щоб учні протягом уроку мали його в полі свого зору)

« Україна – європейська держава, що знаходиться на далекій відстані від країн Африки. Чи можна стверджувати, що людська діяльність на території африканського континенту має вплив на середовище існування українців?».

3. Стихійні явища природи Африки . Прийом «Викликаю асоціацію»

– Які асоціації викликає у вас поняття «стихійні явища»? Які стихійні явища вам відомі, наведіть приклади?

Учитель.

На африканському континенті часто спостерігаються різні  стихійні природні явища. Одні з них бувають рідко, інші трапляються з року в рік. Складіть рейтинг найбільш небезпечних для жителів Африки стихійних явищ природи.

– Для  виконання цього завдання пропоную об’єднатися в три робочі групи. Кожна група опрацьовує відповідний текст підручника, додаткову інформацію про прояви стихійних явищ на території Африки . Від кожної групи визначте доповідача та асистента. Маєте  10 хвилин  для оприлюднення свого рейтингу.

Організація роботи в групі :

1. Аналіз інформації з різних  географічних джерел.

2. Складання переліку стихійних явищ природи Африки.

3. Обговорення ступеня небезпеки цих стихійних явищ для жителів континенту.

4. Складання рейтингу.

5. Оприлюднення результатів.

– Які з даних стихійних  явищ  можна спостерігати на території України? (слайд  9)

Порівняння масштабів стихійних явищ в Україні та на території Африки.

 4. Екологічні проблеми.

Учитель:

–Учені помітили, що за останні століття значно збільшилися масштаби проявів стихійних явищ, вони дійшли до висновку, що на розвиток багатьох стихійних лих впливає загострення екологічних проблем, викликаних людською діяльністю. Що ж розуміють під екологічними проблемами?(учні опрацьовують матеріал підручника,  усно дають визначення поняття та роблять відповідні записи в зошитах).

– Зараз ми послухаємо короткі повідомлення, які підготували учні. Запишіть у зошиті, на ваш погляд , найголовніші екологічні проблеми  Африки.

Випереджуючі повідомлення учнів про загострення  екологічних проблем материка.

– Які з названих проблем, на вашу думку, можуть призвести до негативних наслідків не лише на території Африки, а й на території всієї планети?

  1.  Природоохоронні території.

Учитель:

– Безумовно, людська діяльність у даній ситуації може призвести до серйозних негативних наслідків і людство вже робить перші кроки для вирішення екологічних проблем та збереження природи. Яскравим свідченням цього є створення природоохоронних територій, що займають значну площу на території Африки.

«Картографічний практикум»(учні працюють  з картами атласу та текстом підручника і дають відповіді на наступні запитання)

– Наведіть приклади природоохоронних територій Африки?

– Які з них розміщуються в межах зон вологих та перемінно-вологих екваторіальних лісів? У межах пустель та напівпустель? У зоні саван і рідколісся?

– У якій зоні розміщується переважна більшість національних парків та заповідників?

  1.  Закріплення вивченого матеріалу.

Учитель:

– Більшість природоохоронних територій Африки відкриті для відвідувачів. Багато туристичних компаній пропонують захоплюючі маршрути й даний вид туризму користується великою популярністю. Чи хотіли б ви побувати в одному з національних парків сонячної Африки? Зараз  отримаєте таку можливість. Зараз маєте змогу переглянути відеосюжет про деякі з національних парків материка. Під час перегляду, з’ясуйте в межах яких природних зон вони розміщені,  які саме тварини охороняються на їх території, наведіть приклади співіснування людей та дикої природи в їх межах?

Перегляд  та обговорення відеосюжету.

Повернення до проблемного питання (слайд  10).

VІ. Підведення підсумків уроку

Учитель:

  •  Сьогодні збереження середовища існування людини стало однією з найважливіших проблем людства. В останні десятиліття задоволення економічних потреб суспільства призводить до загострення екологічних проблем. Проблема збереження середовища вже не є проблемою одного покоління однієї країни чи регіону, це проблема всієї планети. Учені дійшли до ідеї сталого розвитку суспільства, основним напрямком якого є екологічний, суть якого в гармонійному існуванні людей та природи. Я сподіваюся, що в майбутньому кожен із вас стане особистістю, здатною цінувати природу оберігати її та жити таким чином, щоб не завдавати шкоди навколишньому середовищу, а отже особистістю здатною втілювати основну ідею сталого розвитку суспільства в життя. Пам’ятайте, що турбуючись про найближче до нас середовище існування, ліс та річку поряд із нами, ми зберігаємо всю планету для майбутніх поколінь. Ми не лише громадяни України, ми громадяни планети Земля (слайд  11). Повертаючись до епіграфу уроку (слайд 12), хотілося б дізнатися від вас, до чого може призвести людська бездіяльність на даному етапі розвитку суспільства? Яких дій чекають від нас майбутні покоління?

VII. Оцінювання учнів

VIIІ. Домашнє завдання (слайд13)

1. Опрацювати  відповідний текст параграфа в підручнику.

  1.  Достатній та середній рівень знань: визначити природні зони Африки, в яких розташовані національні парки з переглянутого відеосюжету.

3. Високий рівень знань: розробити проект рекламного буклету для туристичної фірми про один з національних парків Африки (оформити творчо, нестандартно).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

11051. Первичные измерительные преобразователи 139.5 KB
  Первичные измерительные преобразователи Основные определения Измерительный преобразователь ИП средство измерения предназначенное для преобразования входного измерительного сигнала измеряемой величины в выходной сигнал более удобный для дальнейшего преобра...
11052. Принципы передачи и преобразования информации 130 KB
  Принципы передачи и преобразования информации Во многих встречающихся на практике случаях функциональный блок мехатронного устройства являющийся потребителем информации удален от первичного источника информации например датчика на некоторое иногда довольно зна...
11053. Системы управления мехатронными объектами 123 KB
  Системы управления мехатронными объектами Мехатронные объекты являются ярким примером реализации сложных законов управления. Системы управления применимы в тех случаях когда объект процесс обладает управляемостью т.е. существует возможность изменения его некотор...
11054. Построение структуры системы управления, программная реализация регуляторов 136 KB
  Построение структуры системы управления программная реализация регуляторов Большинство систем процессорного компьютерного управления содержат в своем составе различные регуляторы выполненные программным образом либо реализованные аппаратно. В настоящее время н...
11055. Исполнительные устройства систем мехатроники 206.5 KB
  Исполнительные устройства систем мехатроники Общие сведения и классификация Исполнительными механизмами называются механизмы выполняющие непосредственно требуемую технологическую операцию путем воздействия на обрабатываемую среду или объект с целью изменения
11056. Основы проектирования интегрированных мехатронных модулей и систем 734 KB
  Основы проектирования интегрированных мехатронных модулей и систем Основой метода мехатроники является интеграция составляющих частей которая закладывается на этапе проектирования и затем реализуется в технологических процессах производства и эксплуатации мехат...
11057. Методы интеграции при проектировании мехатронных агрегатов 182.5 KB
  Методы интеграции при проектировании мехатронных агрегатов Для проектирования интегрированных мехатронных агрегатов разработаны три метода интеграции. Каждый из методов может применяться как самостоятельно так и в комбинации с другими методами поскольку они реа
11058. Создание базы данных каналов промышленного контроллера в SCADA системе TRACE MODE 561.5 KB
  Создание базы данных каналов промышленного контроллера в SCADA системе TRACE MODE: методические указания по выполнению практической работы и варианты заданий / Воронеж. гос. технол. акад.; сост. И.А. Хаустов А.А Хвостов Р.А. Романов. – Воронеж: ВГТА 2011. – 32 с. Указания разработаны
11059. Создание базы каналов автоматизированного рабочего места диспетчерского контроля и управления с настройкой сетевого обмена 447 KB
  Создание базы каналов автоматизированного рабочего места диспетчерского контроля и управления с настройкой сетевого обмена: методические указания по выполнению практической работы / Воронеж. гос. технол. акад.; сост. И.А. Хаустов А.А Хвостов Р.А. Романов. – Воронеж: ВГТА 20...