58059

Шопен – душа фортепіано

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Навчальна: ознайомити учнів із творчістю та життєвим шляхом Ф.Шопена, провідними стильовими засадами його композиторського почерку; працювати над диханням, чистотою інтонування, співом у єдиній вокальній позиції.

Украинкский

2014-04-18

74 KB

1 чел.

ВІДДІЛ ОСВІТИ КІРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ В М.ДОНЕЦЬКУ РАДИ

ДОНЕЦЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 83

ІМЕНІ Г.І.БАЛАНОВА

Урок

музичного мистецтва

6 клас

«Шопен – душа фортепіано»

Підготувала:

учитель музики та співу,

учитель вищої категорії,

учитель-методист

Єрмак Н.В.

Донецьк 2011

Методичною родзинкою наведеного уроку є використання новітніх технічних засобів навчання у викладанні музичного мистецтва, а саме, застосування компютерної техніки.

Тема: Шопен – душа фортепіано.

Мета уроку:

1. Навчальна:

- ознайомити учнів із творчістю та життєвим шляхом Ф.Шопена, провідними стильовими засадами його композиторського почерку;

- працювати над диханням, чистотою інтонування, співом у єдиній вокальній позиції.

2. Виховна:

- прищеплювати зацікавленість класичною музикою та фольклором;

- формувати національну свідомість шляхом пізнання українських пісень.

3. Розвиваюча:

- розвивати загально мистецький смак, навички музичного сприйняття, мислення, мови, памяті;

- збагатити творчу уяву учнів про внесок Ф.Шопена в світову музичну культуру;

- розвивати акторські здібності учнів.

Обладнання:

фортепіано, компютер, мультимедійне обладнання, диски, роздавальний матеріал.

План уроку

І.  Організаційний момент.

    1. Вхід учнів до класу під музику Ф.Шопена.

ІІ. Актуалізація знань.

  1.  Акторська група виконує інсценізацію про дату народження    

    композитора.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Тема уроку.
  2.  Робота в групах (біографічна хронологія).
  3.  Розповідь про музику.
  4.  Слухання музики.
  5.  Аналіз прослуханих творів.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Письмовий тест за темою «Життя і творчість Ф.Шопена».
  2.  Взаємоперевірка. Само оцінювання. Оцінювання учнів.

V. Вокально-хорова робота.

    1. Доповідь учнів про Різдвяні свята: колядки, щедрівки.

    2. Демонстрація колядки «Ой у саду, саду».

    3. Розучування пісні.

VІ. Підсумки уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

Хід уроку:

Словесний зміст уроку

Компютерне забезпечення

змісту уроку

І. Організаційний момент

   1. Вхід учнів 6 класу до кабінету

Звучить полонез Ф.Шопена

ІІ. Актуалізація знань

    Інсценізація про дату народження Ф.Шопена

    Учень 1 (від автора)

    - Цілі моря чорнила проливаються іноді через дрібниці. Коли вікарій брохівського приходу, повернувшись до свого костелу з хрестин, що відбулися у Желязовій Волі, заходився коло метрики щойно охрещеного немовляти – він навіть і в гадці не мав, які наслідки спричинить його неуважність.

     Учень 2 (Вікарій)        зявляються вдвох

     Учень 3 (Органіст)     перед класом

Вікарій – А коли знайшлось це дитя?

Органіст – А звідки я знаю? Говорили, нібито йому 2 місяці…

Вікарій – Отже… Два місяці? Значить, народився двадцять третього лютого. Пиши, голубе, двадцять третього лютого…

Органіст – Ну, може, ще й не зовсім виповнилося маляті два місяці.

Вікарій – То напиши: двадцять другого лютого.

Органіст – Правильно.

      (Про себе: - «Я, вищеназваний Юзеф Моравський, брохівський вікарій), виконав обряд хрещення немовляти, народженого Вельможним Миколаєм»…)

- А як пишеться його прізвище?

Вікарій – А Бог його відає! Якесь нешляхетне це прізвище. Пиши, голубе, як знаєш.

Органіст – (Про себе: - «Сина шановного пана Миколая Хоппена»…

      Учень 1

      Неважко уявити собі ось таку сценку в старому брохівському костелі. Можна припустити, що саме так воно і було. а що вже опісля з приводу цієї дати понавигадувано!

       Та звідки ж той ксьондз (вікарій) міг знати, що він ото хрестив найславетнішого польського композитора.

       Учитель:

        Чи здогадались ви, діти, про кого йдеться? Так, це, дійсно, Фрідерік Шопен.

Слайд 1

1. Краєвиди Польщі

2.           -//-

3.           -//-

4.           -//-

5. Католицький костел

Слайд 2

1. «? – душа фортепіано»

2. «Шопен – душа фортепіано»

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

     1. Тому, тема уроку – на екрані

     2. Робота в групах

   (Біографічна хронологія)

   Учнів поділено на 4 групи

   Завдання: Обрати матеріал з реферату учениці 6 класу минулого року Михалевич Юлії, який відповідає їхній темі.

    Скласти 3-5 речень

І група      «Початок»

    1. Родина

    2. Освіта

    3. Народна музика

ІІ група     «Юність»

     1. Йосиф Ельснер

     2. Перше кохання

     3. Тривожна звістка

ІІІ група     «Вершина»

      1. Париж

      2. Композитори про Шопена

      3. Друзі

ІV група     «Ноктюрн»

     1. Жорж Санд

     2. Лондон

     3. Останній концерт

     3. Розповідь учителя про музику Ф.Шопена

     Ф.Шопен написав 21 ноктюрн. Ноктюрни Шопена – ліричні, поетичні, бездоганні. Ноктюрни Шопена – різні. Шопен – новатор, він збагатив ноктюрни потужними та яскравими хвилюваннями.

      Вслухайтеся в цю музику не тільки слухом, але й своїм серцем.

      4. Слухання Ноктюрну (сі мажор)

      Учитель: Прослухаємо другий твір Шопена Скерцо та порівняємо ці шедеври

       Слухання Скерцо (сі бемоль мінор)

       5. Аналіз прослуханих творів

   1. Які почуття виражає Ноктюрн?

   2. Про що нагадує вам музика Скерцо?

   3. Про що розповідає Ф.Шопен в своїх творах?

   4. Якими засобами музичної мови Шопен передає

       почуття?

   5. Які теми найбільше вам сподобалися?

Слайд 3

01.03.1810 – 12.10.1849

Слайд 4

1. Матір, батько

2. Сестра Людвіка

Слайд 5

1. Желязова Воля

2. Будинок родини

Слайд 6

Йосиф Ельснер

Слайд 7

1. Краєвиди Варшави

2. Краєвиди Варшави

Слайд 8

1. Краєвиди Парижу

2. Краєвиди Парижу

Слайд 9

1. Ф.Лист

2. А.Мицкевич

3. Р.Шуман

Слайд 10

1. Фото Ж.Санд

2. Олівцевий малюнок Ж.Санд    

   «Ф.Шопен за роботою»

Слайд 11

Краєвиди Лондону

Слайд 12

Замок Стірлінг

Слайд 13

Фотопортрет 1849 р.

Слайд 14

Ноктюрн – наспівна мелодійна п’єса з мрійним настроєм, ніби навіяним нічними образами.

      

Слайд 15

Скерцо – інструментальна п’єса зі жвавим характером у стрімкому темпі та трьохдольному розмірі

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

     1. Письмовий тест за темою «Життя і творчість  

         Ф.Шопена»

      2. Взаємоперевірка

          Самооцінювання

          Оцінювання учнів

Слайд 16

(6 питань з двома варіантами відповідей)

1. Ф.Шопен народився:

а) 22.02.1810

б) 01.03.1810

2. В творчості Ф.Шопен  

   опирався на:

а) музику інших композиторів

б) польську народну музику

3. Чи є серед творів Шопена:

а) опери, балети, симфонії

б) мазурки, вальси, ноктюрни

4. Наспівна мелодійна  

   музична п’єса з мрійливим  

   настроєм, ніби навіяним

   нічними образами:

а) скерцо

б) ноктюрн

5. Хто з друзів композитора  

    був видатним польським  

    поетом:

а) Адам Мицкевич

б) Ференц Лист

6. Що визвало прискорення  

   смерті Ф.Шопена:

а) втрачена дружба з Ж.Санд, самотність

б) невизнання як композитора

V. Вокально-хорова робота

    1. Доповідь учнів про Різдвяні свята

    2. Демонстрація колядки «Ой, у саду. саду»

    3. Розучування колядки

Слайд 17

1. Колядки співають від Різдва до Водохрестя

2. Щедрівки співають від Старого Нового року до Водохрестя

Слайд 18

Колядка «Ой, у саду, саду»

VІ. Підсумки уроку

    Учитель:

    Урок підійшов до завершення. Сьогодні на уроці ми піднялись ще на одну сходинку музичної культури. То в мене до вас, діти, є запитання:

- Що нового ви почули сьогодні на уроці?

- Які твори ми слухали?

- Хто автор цієї музики?

- Які почуття виражає музика?

- Що в розвитку скерцо вам сподобалося?

- Чи змінили б ви щось у ноктюрні, якби були

  композитором?

- На що надихає вся ця музика?

- Чому Шопена називають душею фортепіано?

Слайд 19

«Шопен – душа фортепіано»

VІІ. Домашнє завдання

«Листування композитора з друзями»

      Учитель:

      Уявіть себе композитором. Напишіть вдома від нього у довільній формі запрошення на свій концерт. Наприклад: «Дорогий друже, хочу тебе запросити на концерт, де буде виконуватися мій твір… На мій погляд, він… »

      На початку наступного уроку ми зачитаємо листи. Ви проаналізуєте, про який з двох творів йдеться.

      Критерії оцінки на екрані

Слайд 20

1) правильність написання  

   імені, прізвища

   композитора;

2) використання музичної

   термінології, словника

   епітетів;

3) відповідність вербальної

   характеристики музики;

4) власна думка    

   «композитора» про свій

   лист, його оцінювання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39078. Дисперсионный анализ 434 KB
  m и одинаковыми дисперсиями Рассмотрим соотношения общая или полная сумма квадратов отклонений межгрупповая факторная сумма квадратов отклонений внутригрупповая остаточная сумма квадратов отклонений В дисперсионном анализе используются усредненные квадраты отклонений В терминах NOV: эффект ошибка MS эффект MS ошибка. Описание процедуры Fctoril NOV Для запуска программы в верхнем меню Sttistics надо выбрать команду NOV. Появиться два списка: Typeofnlysis вид анализа Onewy NOV однофакторный...
39079. Влияние производственно-технологических факторов на потребность в топливе для автотракторной техники при ремонте магистральных нефтепроводов 4.28 MB
  Анализ современного состояния нефтепроводного транспорта Западной Сибири особенностей организации ремонтовнефтепроводов позволил сформулировать цель исследования:установление закономерностей влияния производственнотехнологических факторов на процесс потребления топлива автотракторной техники задействованной при ремонте магистральных нефтепроводов и разработки на этой основе методик управления запасами топлива и определения рациональной структуры парка топливозаправщиков Объект исследований процесс формированияпотребности в топливе...
39080. Оболочка Moodle; история создания, спецификация. Процессы в Linux. Идентификаторы процессов 28.16 KB
  Демоны Возможности тестовой системы MOODLE. Среда дистанционного обучения СДО Moodle это среда дистанционного обучения предназначенная для создания качественных дистанционных курсов. СДО Moodle постоянно развивающийся проект основанный на теории социального конструктивизма.
39081. Управление процессами. Команды nice, nohup, kill, killall. Оболочка Moodle; архитектура, возможности 28.47 KB
  По мнению большинства исследователей занимающихся проблемами дистанционного обучения под последним следует понимать новую форму обучения базирующуюся на применении широкого спектра традиционных и новых информационных технологий а также технических средств которые используются для доставки учебного материала его самостоятельного изучения диалогового обмена между обучающимися и преподавателями и которая в общем случае некритична к их расположению в пространстве и контакту во времени. Вместе с тем эта новая специфическая форма обучения...
39082. Медиаобразовательная среда в контексте педагогического проектирования. Классификация и краткое описание средств организации электронного обучения 27.65 KB
  Ршгд Во всем многообразии средств организации электронного обучения можно выделить следующие группы: авторские программные продукты uthoring Pckges системы управления контентом Content Mngement Systems CMS системы управления обучением Lerning Mngement Systems LMS системы управления учебным контентом Lerning Content Mngement Systems LCMS Авторские программные продукты uthoring Pckges. Системы управления контентом CMS. Системы управления контентом позволяют создавать каталоги графических звуковых аудио...
39083. Навигация по файловой системе. Работа с файлами и каталогами Linux. Создание папки для хранения данных СДО Moodle 89.91 KB
  С этим можно согласиться но при одном условии дистанционное обучение должно быть построено с необходимым и достаточным уровнем качества обучения. В сфере образования под качеством обучения подразумевается соответствие знаний и умений выпускников учебного заведения требованиям предъявляемым со стороны рынка труда. Вторая модель управления качеством образования основана на контроле не только знаний обучаемых но и процессов обучения их организации и применяемых средств.
39084. Настройка сети Debian Linux. Серверная структура СДО Moodle 44.99 KB
  Интерфейс СДО Moodle. Серверная структура СДО Moodle. Формы контроля знаний в системе дистанционного обучения Moodle. Система дистанционного обучения Moodle обладает интуитивно понятным интерфейсом.
39085. Понятие инструментальной системы для создания курсов ДОТ, преимущества и классификация. Описание структуры файловой системы Linux 21.75 KB
  Понятие инструментальной системы для создания курсов ДОТ преимущества и классификация. Инструментальные системы для создания курсов ДО ориентированы на пользователей тьюторов разработчиков курсов ДО. Преимущества инструментальных систем: существенно снижается время на разработку курсов; снижаются общие затраты организации на разработку и использование курсов ДО; обеспечивается современный уровень функциональных и коммуникационных возможностей и пользовательского графического интерфейса курсов; исключаются многие ошибки начинающих...
39086. Распределение прав доступа в Linux. Системные требования для развертывания СДО Moodle 27.66 KB
  Системные требования для развертывания СДО Moodle. Количество пользователей которые смогут пользоваться Moodle может быть ограничено производительностью сервера. Большинство предпочитают вебсервер pche но Moodle будет хорошо работать и с любым другим вебсервером который поддерживает PHP например IIS под Windows. Язык сценариев PHP обратите внимание что есть особенности установки Moodle с PHPccelertor.