58062

Стихійні лиха

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: продовжити ознайомлювати учнів із небезпеками природного походження, розглянути приклади стихійних небезпек, скласти алгоритми поведінки в надзвичайних ситуаціях (сильного вітру і грози та в разі потрапляння в зону підтоплення); розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до власного здоровя та життя.

Украинкский

2014-04-18

75.5 KB

13 чел.

Тема. Стихійні лиха (5 клас)

Мета: продовжити ознайомлювати учнів із небезпеками природного походження, розглянути приклади стихійних небезпек, скласти алгоритми поведінки в надзвичайних ситуаціях (сильного вітру і грози та в разі потрапляння в зону підтоплення); розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до власного здоров`я та життя.

Обладнання і матеріали: аркуші паперу формату А2 і А3; олівці, фломастери, маркери, ножиці, скоч, клей; саморобна квіточка з правилами роботи на уроці; фішки; диск із записом презентації; комп’ютер.

Тип уроку: комбінований з елементами тренінгу.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

- Доброго ранку, діти. До нас сьогодні на урок завітали гості, привітайтесь, будь ласка, з ними. Сідайте.

- Я, гадаю, що ви сьогодні добре попрацюєте на уроці і покажете свої знання. Але, щоб нам добре працювалось, що ми повинні роботи?

(Дотримуватись правил роботи  на уроці)

- Давайте з вами поглянемо на нашу квіточку і пригадаємо ці правила.

(Приходити вчасно, сидіти в колі, говорити по черзі, бути доброзичливим, бути активним, не критикувати, дотримуватися правила піднятої руки)

ІІ. Перевірка домашнього завдання

- Добре. Тепер давайте з вами пригадаємо яку ж тему ми вивчали на наступному уроці?

(Основні небезпеки)

- Яке вам було необхідно виконати домашнє завдання?

(§10 – повторити; §11 – опрацювати матеріал; з.3, с. 85)

- Є такі учні, хто не виконав домашнього завдання?

- Зараз ми перевіримо чи добре ви підготувались до уроку? Для цього я пропоную вам виконати завдання, яке знаходиться на картках. Візьміть, будь ласка, картки і погляньте, що треба зробити.

(Вибрати правильні відповіді на запитання)

- У вигляді якого виду роботи подане дане завдання?

(Тесту)

- Яке слово ви отримали?

Картка №1 – гроза

Картка №2 – повень

- А як можна назвати ці явища одним спільним словом?

(Стихійні лиха)

ІІІ. Мотивація та актуалізація навчальної діяльності

- Час від часу в світі трапляються різноманітні стихійні лиха. За дослідженням ЮНЕСКО, з 1885 до 1977 року під час землетрусів загинуло 3,5 млн осіб, що становить 3120 жертв на рік. Кількість тих, хто гинули щорічно, з 1950 до 1970 року вже становить 10 тисяч осіб, а з 1970 до 1985 року – досягла 20 тисяч осіб. Землетруси були в Індонезії, Туреччині, на Тихоокеанському узбережжі. У минулих століттях в Європі було максимум 1 – 2 сильні землетруси, а в попередніх – близько 10.

- Діти, а де нещодавно відбувся землетрус, який завдав великих збитків і забрав життя у понад 2000 тисяч осіб.

(Гаїті)

- На початку 2005 року на узбережжі Індії, Таїланду та інших країн Південно-Східної Азії сталося цунамі. Хвилі заввишки з десятиповерховий будинок вщент зруйнували прибережні міста та всесвітньо відомі курорти. Цунамі забрало більш як 300 тисяч людських життів. Величезна кількість жертв пояснюється тим, що цунамі не характерне для цього регіону, місцеві мешканці ніколи не чули про нього. Країни, які опинилися в зоні стихійного лиха, не мали системи передбачення цунамі й оповіщання про нього.

- У квітні 1999 року унаслідок ураганного вітру, що пронісся над Рівненщиною, 122 населені пункти та 51 ферма залишилися без електроенергії. 30 сіл було відрізано від телефонного зв’язку. Вийшли з ладу 492 підстанції, 11 АТС. Вітер силою 25 м/с зривав дахи будинків і викорчовував дерева. Загальні збитки становили 4,69 млн грн.

- У травні 2000 року у Японії пройшов сильний град, було пошкоджено близько 4 тисяч будинків.

- Запорізька 196-метрова телевежа відхилилася на 215 мм і може впасти через просідання ґрунту під фундаментом.

- Отже, яку спільну назву можна дати для таких явищ природи як землетрус, град, цунамі, гроза і повінь?

(Стихійні лиха)

- То ж, яка тема сьогоднішнього уроку?

(Стихійні лиха та їх наслідки)

- Запишіть число, класна робота і тему уроку.

- А яка мета уроку?

(Учні формулюють мету уроку)

- Назвіть відомі вам стихійні лиха.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1.  Інформаційне повідомлення-казка «Стихійні лиха»

- Щоб ближче познайомитися із стихійними лихами і більше про них дізнатися, я пропоную вам переглянути фільм про подорож мультиплікаційного персонажу Єнота.

- Одного разу вдома у Єнота почали пересуватися столи і шафи, хитатися стіни і він вирішив негайно покинути свій будинок і вирушити у подорож. Але коли він вибіг на вулицю, то там він побачив, що земля тремтить, на дорогах з`являються тріщини, будинки руйнуються, дерева – падають. Він не міг зрозуміти, що відбувається. Що ж це було? Поясніть Єнотику.

(Землетрус – підземні поштовхи, коливання та розриви земної поверхні внаслідок руху глибинних пластів планети)

        Єнотик вирішив відправитися у подорож. Він вирушив на вершину гір кататися на лижах. Не встиг він піднятися вгору, як йому здалось, що щось несеться з гори. Він підійняв голову і побачив, що згори зсувається великий шар снігу. Що ж це було?

(Лавина)

        Пішов Єнотик далі. Надворі була рання весна, навкруги було так гарно, сонце пригрівало, але раптом швидко почала прибувати у річці вода. Замочив Єнотик ноги, озирнувся навколо і бачить, що вода усе прибуває і прибуває. Він не може зрозуміти, що відбувається навкруги? Давайте допоможемо Єнотику і пояснимо, що це було?

(Повінь – тимчасове затоплення суходолу внаслідок підйому води у природних водоймах)

- Поки долав наш герой водні перепони, настало літо. І він рушив далі через ліси і степи. Вирішив він зупинитися на нічліг у селі. Враз знявся страшний вітер, почав вивертати з корінням дерева, зривати дахи з будинків. Блискавки розривали небо, злива не вщухала. Щось дуже велике  почало кружляти ніби дзиґа і нестись на Єнота, зносячи все на своєму шляху. Що це було?

(Грізні атмосферні явища: ураган (сильний вітер), гроза, смерч, злива)

- Єнотик не підходячи до дерев, опор лінійних електропередач, сховався у найближчому закинутому будиночку, який знаходився біля лісу. Щойно він зайшов до будинку, як блискавка вдарила в одне з дерев і воно зайнялося. Полум`я почало швидко перекидатися з одного дерева на інше, підбираючись до будинку. Єнотик був змушений покинути цей будинок. Тільки-но він вистрибнув з будинку, як він зайнявся. Що ж ми бачимо? Що це?

(Пожежа – полум`я, яке знищує все, що може горіти.)

- На ранок все ущухло і Єнотик вирушив подорожувати далі. Він дійшов до гір. Раптом він почув тріскіт, шурхіт, побачив, що будинки почали перекошуватися, а грунт під ними тріскатися. Що це було? Поясніть Єнотику.

(Зсув – сповзання з височин великих мас грунту.)

- Щоб уціліти Єнотик перемістився на безпечніше відкрите місце вбік від напрямку зсуву

  1.  Руханка

        Учасники стають у коло, а вчитель каже: «Саймон сказав: «Зроби так» і показують певний рух (присісти, поплескати в долоні. Підняти ногу, покрутитися, підскочити, виконати танцювальний рух). Решта повторюють за ним. Відтак наступний учасник каже: «Саймон сказав: «Зроби так», показує інший рух і так далі по колу.

  1.  Робота в групах

     Кожна дитина отримує кружечок певного кольору.

- Діти, які отримали білий кружечок належать до 1-ої групи; діти, які отримали червоний – до 2-ої групи; діти, які отримали зелений – до 3-ої групи.

        (Вчитель вказує хто буде командиром груп)

- Кожній групі необхідно підготувати презентацію. Під час роботи командири груп відмічають як працював кожен з членів групи.

        Кожна група отримує завдання:

1-а група – «Провісники стихійних лих»;

2-а група – «Як поводитися під час грози»;

3-я група – «Як поводитися під час повені».

        (Через 7 – 10 хвилин проводиться презентація та обговорення підготовлених завдань)

Запитання до 1-ої групи

  •  Яка ще поведінка свідчить про наближення стихійних лих або зміну погоди?

(Коти відчувають наближення землетрусу і ховаються під ковдру до своїх господарів; криси відчувають повінь – залишають свої домівки)

  •  Які ви знаєте рослини-барометри?  
  •  Як вони себе поводять перед зміною погоди?

2-га група

Алгоритм поведінки під час грози:

  1.  Зайти в приміщення
  2.  Закрити вікна й кватирки на засувки.
  3.  Забрати з балконів та лоджій предмети, які можуть бути скинуті вітром.
  4.  Закрити газ, вимкнути електроприлади.
  5.  Якщо негода застала на відкритій місцевості, необхідно сховатися в глибокій канаві або яру, накритися курткою; зняти всі металеві речі і покласти на відстані 15 – 20 м. від себе.

Запам’ятай! Блискавка потрапляє в саму високу точку на місцевості.

3-я група

        У випадку сильної повені можлива евакуація.

Правила евакуації

  1.  Вимкнути в будинку газ і електроприлади.
  2.  Взяти медикаменти, документи, гроші.
  3.  Бути поруч із батьками, сусідами, знайомими.
  4.  Зареєструватися на евакопункті.

Якщо повінь застала у будинку:

  1.  Перенести м’які речі й електроприлади на верхні поверхи або горище.
  2.  Туди ж занести продукти харчування і зробити запас питної води.
  3.  Приготувати ліки.
  4.  Подбати про джерела світла.

VІ. Узагальнення і систематизація знань

  •  Давайте з вами спробуємо об’єднати дані явища за такими ознаками: які трапляються в різні пори року та не залежать від пори року, й ті, які загрожують жителям гір, степів, океанічного узбережжя і не залежать від географічного положення.
  •  Які з них трапляються переважно взимку, навесні, влітку, восени та не залежать від пори року?

Зима                       Весна                    Літо                         Осінь

  •  Які з них загрожують жителям гір, степів, океанічного узбережжя та не залежать від географічного положення?

Гори                        Степи                   Узбережжя             Не залежать від

                                                                                             гографічого

                                                                                             пложення

  •  Які з них трапляються в Україні?

Робота з підручником, с. 89, № 1 – 3

VІІ. Домашнє завдання

  1.  Опрацювати § 12
  2.  Знайти повідомлення про стихійні лиха та їх наслідки в нашій місцевості.

VІІІ. Підбиття підсумків уроку


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29751. Поняття про педагогічну діяльність, завдання професійної освіти 18.4 KB
  Одним із завдань навчання є підготовка юної особистості до професійного вибору на основі певних знань і навичок.Фактори ефективності уроку виробничого навчання Викладачів і майстрів дотримуватися слідуючих положень правил: високого рівня навчання; систематичності і послідовності навчання; наглядності навчання; доступності навчання; навчання на виробничій практиці; активності і свідомості учнів у навчанні; твердості знань умінь і навиків.
29752. Критерії оптимізації процесу навчання 18.29 KB
  До критеріїв оптимізації процесу навчання належать: а ефективність процесу навчання – результат успішності навчання учнів а також їх вихованості і розвитку; б якість навчання – ступінь відповідності результатів навчання вимогам всього комплексу цілей і завдань навчання ступінь відповідності результатів максимальним можливостям кожного школяра в певний період розвитку; в оптимальність витрат часу та зусиль учнів та учителів відповідність діючим гігієнічним нормам. Вибір певної структури процесу навчання завжди пов’язаний з прийняттям...
29753. Принцип індивідуальне навчання 18.64 KB
  Один учень взаємодіє лише із засобами навчання книги комп’ютер. Загальні принципи: Індивідуалізація є стратегія процесу навчання; Індивідуалізація являється необхідним фактором формування особистості; Використання індивідуалізованого навчання з усіх предметів які вивчаються; Інтеграція індивідуальної роботи з іншими формами навчальної діяльності; Навчання в індивідуальному стилі і темпі; Передумовою Індивідуалізації навчання являється вивчення особливостей учнів які в першу чергу слід враховувати при індивідуалізації навчальної...
29754. Організація робочих місць учнів у навчальній майстерні 19.38 KB
  В навчальних майстернях обладнуються робочі місця учнів індивідуального і колективного користування та робоче місце вчителя у відповідності до вимог ергономіки. У навчальних майстернях обладнуються робочі місця учнів індивідуального і колективного користування робоче місце вчителя. Конструкція й організація робочих місць повинні забезпечувати можливість виконання робіт у повній відповідності з навчальними програмами а також враховувати відмінності антропометричних даних учнів вимоги ергономіки наукової організації праці та технічної...
29755. Стандарт освіти та його структура 77.91 KB
  Забезпечення мотивації і прийняття учнями мети навчальнопізнавальної діяльності актуалізація опорних знань і умінь. Готовність учнів до активної навчальнопізнавальної діяльності на основі опорних знань. Засвоєння нових знань і способів дій. Забезпечення сприйняття осмислення і первинного запам'ятовування знань і способів дій зв'язків і стосунків в об'єкті вивчення.
29756. Алгоритм підготовки викладача до уроку теоретичного навчання 18.07 KB
  Попередня підготовка до уроку: вивчення навчальної програми;змісту самої програми усвідомлення мети і завдань навчальної дисципліни в цілому та мети і завдань які вирішує кожна тема. Послідовність безпосередньої підготовки до уроку: 1.Формулювання мети і завдань уроку.
29757. Методика вивчення навчальних досягнень учнів 17.77 KB
  Запровадження 12бальної системи оцінювання навчальних досягнень учнів потребують розробки різнорівневих завдань. Основним видом оцінювання навчальних досягнень учнів є тематичне тому що тільки у межах відповідної мети в учнів формується цілісне сприйняття об’єкта вивчення забезпечується ситність та наступність у засвоєнні знань можливість поступового їхнього опанування від нижчого до вищого рівня. Оцінюючи навчальні досягнення учнів враховують: характер відповіді учня: елементарна фрагментарна неповна повна логічна доказова...
29758. Методи створення і використання навчальних матеріалів 19.26 KB
  Засоби навчання: Технічні засоби навчання обладнання й апаратура що застосовуються в навчальному процесі з метою підвищення його ефективності. При підготовці і проведенні уроку з використанням технічних засобів навчання необхідно: детально проаналізувати зміст і мету уроку зміст і логіку навчального матеріалу; визначити обсяг та особливості знань які повинні засвоїти учні уявлення факти закони гіпотези необхідність демонстрування предмета явища або їх зображення. Якщо умовно представити коло де розташовані різні предмети в...
29759. Засоби педагогічної діяльності 18.48 KB
  Засоби навчання це різноманітні матеріали і знаряддя навчального процесу завдяки яким більш успішно і за коротший час досягаються визначені цілі навчання. До засобів навчання належать: підручники навчальні посібники дидактичні матеріали технічні засоби ТЗН обладнання станки навчальні кабінети лабораторії ЕОМ ТБ та інші засоби масової комунікації. Засобами навчання можуть також слугувати реальні об'єкти виробництво споруди. Вибір засобів навчання залежить від дидактичної концепції мети змісту методів і умов навчального...