58068

Анімалістичний жанр у живопису. Знайомство з творчістю М.Приймаченко. Створення етюду-малюнку пташки на кольоровому тлі: «Снігур»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Навчальна: розширювати знання учнів про анімалістичний жанр, продовжувати вчити малювати птахів, ознайомити учнів з творчістю видатної української художниці М.Приймаченко. Розвивальна: розвивати творчі здібності, фантазію, мислення, уяву.

Украинкский

2014-04-18

126.5 KB

81 чел.

Вчитель  образотворчого мистецтва школи мистецтв Уманської міської гімназії Уманської міської ради Черкаської області –

Лозінська Тетяна Володимирівна

5 клас

Анімалістичний жанр у живопису.

Знайомство з творчістю М.Приймаченко.

Створення етюду-малюнку  пташки на кольоровому тлі: «Снігур»

Мета:

Навчальна: розширювати знання учнів про анімалістичний жанр, продовжувати  вчити малювати птахів, ознайомити учнів з творчістю видатної української художниці М.Приймаченко.

Розвивальна: розвивати творчі здібності, фантазію, мислення, уяву.

Виховна: виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу.

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: гуашевий живопис

Методи навчання: інформаційно-рецептивний (пояснювально-ілюстративний), репродуктивний (відтворюючий).

Форма організації:  урок, виконання вправ та творчої роботи.

Терміни і поняття

Анімалістичний жанр, анімаліст, контраст, нюанс

Обладнання:

для вчителя:  ПК, мультимедійна дошка;

для учнів: кольоровий папір, гуашеві фарби, пензлі, палітра, склянка з водою.

    Візуальний ряд: презентація, репродукції творів образотворчого мистецтва, схеми  поетапності зображення птахів.

 Літературний ряд:  Віталій Назарчук. «Снігурі».

    Музичний ряд: прослуховування музичного твору  В.А.Моцарта «Пори року» - Гроза. Звуки природи., Д.Шостаковича «Душа».

Міжпредметні зв’язки – література, музичне мистецтво, екологія

План уроку: Анімалістичний жанр у живопису.

Знайомство з творчістю М.Приймаченко.

Створення етюду-малюнку  пташки на кольоровому тлі: «Снігур».

І.  Організаційний момент (1 хв.) 

ІІ. Актуалізація опорних знань(1 хв.)

ІІІ.  Повідомлення теми і завдань уроку(1 хв.)

ІV. Робота над темою уроку(10 хв.)

1. Знайомство з творчістю М.Приймаченко

2. Сприйняття мистецтва

   М.Приймаченко «Галочка літає, господаря шукає»

3. Розповідь вчителя

4. Перегляд демонстративного матеріалу

5. Продовження розповіді вчителя

6. Аналіз будови птахів

7. Літературна світлиця

8. Послідовність виконання роботи

9. Словникова робота

V. Практична робота учнів. (3 хв.)

1. Тренувальні вправи

 2. Постановка практичного завдання

VІ. Самостійна робота учнів (25 хв.)

VІІ. Підсумок уроку (3 хв.)

  1.  Аналіз робіт учнів
  2.  Оцінювання робіт.
  3.  Закріплення вивченого матеріалу.

VІІІ. Домашнє завдання(1 хв.)

Хід уроку:

І. Організаційний момент

( Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань (Слайд 2-4)

«Асоціативний кущ» - опора – «Жанри образотворчого мистецтва»

Жанри: пейзаж, натюрморт, портрет, історичний, побутовий, батальний, міфологічний, релігійний, казково-билинний, анімалістичний.

«Рефлексія»

  •  Як саме називається жанр в якому зображують тварин та птахів?

Анімалістичний жанр – жанровий різновид образотворчого мистецтва, що зображує тварин.

  •  Як називають художників, що працюють в цьому жанрі?

Анімаліст – митець, який зображує тварин.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку (Слайд 5)

  •   Сьогодні на уроці ми  будемо художниками – анімалістами, які малюють  птахів.

ІV. Робота над темою уроку

1.Знайомство з творчістю М.Приймаченко (Слайд 6-12)

     -   Для початку мені б хотілося ознайомити вас з творчістю знаменитої української художниці  Марією Оксентівною Приймаченко. Вона є яскравим прикладом художниці, яка талановито втілила  любов до тварин, птахів в своїх роботах.

"Роблю сонячні квіти тому, що людей люблю, творю на радість, на щастя людям, щоб всі народи один одного любили, щоб жили вони, як квіти по всій землі..." 

                                                                                  Марія Приймаченко


  Марія Оксентіївна Приймаченко народилася 1909 року в селі Болотня на Київщині. Родичі майбутньої художниці були творчими та обдарованими людьми. Її батько  займався теслярством і різьбленням по дереву, бондарював. Мати була визнаною майстринею вишивання, сама одягалася і одягала сім’ю у власноруч вишиті сорочки. Бабуся фарбувала і розписувала писанки. Від них і перейняла художниця вміння створювати той чарівний орнамент, що і вміщує в собі український колорит.

  У дитинстві Марія Приймаченко занедужала важкою хворобою – поліомієлітом – це  вірусне захворювання, що супроводжує ураженням нервової системи та призводить до паралічів. Сталося лихо, коли дівчинці було 6-7 років. Спершу біль був дуже важкий, та поступово минув. Маруся піднялася, проте одна нога залишалася нерухомою – і довелося прегарній дівчинці спиратися на милиці. Недуга, звичайно, дуже вплинула на дівчинку. Ніби через неї Марія стала не по-дитячому серйозною й спостережливою і у неї загострився слух і зір – усі предмети, що її оточували, ставали учасниками живої захоплюючої гри, частіше - яскравої і святкової, інколи – сумної. Найсприятливіші заняття тоді для дівчинки були вишивання й шиття. Хоча недуга змусила Марійку рано усамітнюватися, майбутня майстриня не падала духом, а навпаки, прагнула приносити людям радість...

   В 8 років Марія почала розписувати хати. Сусідам припало до душі таке

оформлення осель, отож,  мала вона чимало замовників.

   Будь-які витвори Марії Приймаченко були бездоганними, тому добра слава про неї ширилася все більше та більше. Але через хворобу в дитинстві Марія Приймаченко не змогла здобути хорошої освіти, обмежилася тільки  4 класами.

   У 1935 році талановиту дівчину помітила київська художниця Тетяна Флеру, коли збирала взірці для виставки народного мистецтва. Це був справжній  подарунок долі.

  Завдяки діяльності і старанню Тетяни Флеру наступного 1936 року Марію Приймаченко запросили до експериментальних майстерень при Київському державному музеї . Тут вона навчається і працює .

  Першими її живописними роботами були, мабуть, перенесені на картон і папір мотиви традиційного настінного розпису й вишивки.

  Потрапивши на заняття, вона чи не вперше в житті побачила білий папір і справжні фарби.

  Малювала Марія Приймаченко обома руками – як правою, так і лівою, але ніякої відмінності, якою рукою було намальовано картину, не помітно.

 Ті роки були плідними й щасливими. Її творчість надалі поступово стає різноманітнішою - Марія малює, вишиває, захоплюється керамікою. Але далеко не завжди експерименти з керамічними виробами були вдалими: деякі не витримували термообробки. Марії ж хотілося зберегти свої химерні візерунки – й вона стала переносити їх на папір. 

  Тоді ж і прийшов перший успіх. Роботи Марії Приймаченко відібрали на Українську республіканську виставку народного мистецтва, яка проходила в Києві. Наївні, яскраві, зворушливі роботи привернули увагу журі і були відзначені дипломом 1-го ступеня. Це була перша перемога!

  Таким чином її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі,Празі...Талан художниці визнаний у світі.

 Останні роки життя стара недуга скувала Марію Оксентівну, вона не підводилася з ліжка. Але продовжувала спілкуватися зі світом, не зупинялася, малювала і далі...

 Марія Приймаченко намалювала понад 800 картин, 650 з них зберігається в Київському музеї українського народного декоративного мистецтва.

Померла геніальна художниця 18 серпня 1997 року в Києві. Похована в с.Болотня.

2.Сприйняття мистецтва

М.Приймаченко «Галочка літає, господаря шукає" (Слайд 13)

   Малюнки Марії Приймаченко – це наче світ в якому з надзвичайною мистецькою силою поєдналися і народнопісенний лад, ритм і колір, образ і декор. І все це у неймовірно експресивному русі, внутрішній палахкій динаміці.

 Зображення тварин, звірів, птахів було особливою темою її творчості. Зверталася художниця до цієї тематики і в Центральних експериментальних майстернях в Києві, і в подальших працях. Через таке своєрідне незвичайно гарне, близьке до дитячого відображення тварин та птахів,  художниці пропонували ілюструвати дитячі книжки. Вражають ілюстрації до байок Михайла Стельмаха ‘’Журавель’’ та ‘’Чорногуз приймає душ’’.

А зараз більш детальніше зупинимося над роботою  М.Приймаченко «Галочка літає, господаря шукає"

  •  Що зображено на картині?
  •  До якого жанру ми відносимо цю композицію?
  •  В якій кольоровій гамі працювала майстриня? (Контраст, нюанс)
  •  Які засоби мистецтва використала художниця?
  •  Щоб ви хотіли змінити в картині?
  •  Чи подобається вам картина?
  •  Які почуття викликає малюнок?

3.Розповідь вчителя

Птахи - дивовижні, прекрасні створіння. Адже вони можуть те, про що здавна мріяли люди.

        4.Перегляд демонстративного матеріалу (Слайд 14-15)

(Учитель пропонує учням переглянути репродукції картин із зображенням птахів).

        5.Продовження розповіді вчителя

Різноманітність форм і барв споконвіку надихали людей на творчість. Птахи в нашій уяві стають чарівними: Жар - птиця, Фенікс, вогняний птах. Птахи уособлюють уявлення про добро і зло, символізують поняття і речі, з якими щодня стикаються люди. Орел - відвага і гордість, ластівка -  веселість і надія, сова -  темрява і зловісність.

Для того щоб намалювати птаха, потрібно знати, з яких частин складається його тіло. Якого б птаха ми з вами не згадали, усі вони мають однакову будову частин тіла. Форма голови, тулуба, шиї, крил, лапок у птахів різна, але загальна будова тіла однакова. Відрізняються птахи одне від одного довжиною і формою ніг і хвостів, за розмірами та кольоровим  забарвленням голови та тулуба.

6.Аналіз будови птахів(Слайд 16)

Перед початком малювання давайте уважно розглянемо зображення птахів. Вони дуже схожі між собою, але у кожного виду є свої характерні особливості.

( Під керівництвом вчителя діти визначають, чим схожі та чим відрізняються за кольором та будовою тіла птахи різних видів ).

7. Літературна світлиця(Слайд 17)

Снігурі  (Віталій Назарчук)

Посідали у дворі,

Пишногруді снігурі,

Теплу одягли свитину

І смакують горобину.

Червонїють іздаля,

Хоч біліє вся земля.

І летить лапатий сніг,

Чорні шапочки у них.

На гіллячці угорі,

Скачуть диво снігурі.

Підкріпилися пташки,

Чистять ніжні фартушки.

Завірюха й холоди,

Наближаються сюди.

Нам говорять снігурі,

Довго бути ще зимі.

Як прийде весняний час,

Полетять вони від нас.    

  •  Отже, сьогодні ми будемо малювати снігура.

8. Послідовність виконання роботи

 Педагогічний малюнок на дошці з поясненням(Слайд 18)

  1.  Підбери формат та положення аркуша
  2.  Визнач загальну форму та положення птаха у просторі.
  3.  На око вияви пропорційні відношення між частинами тіла птаха.
  4.  Уточни узагальнену форму, прослідкуй характер контурів, їх поєднань.
  5.  Визнач кольорове співвідношення забарвлення птаха.

9. Словникова робота(Слайд 19)

Нюанс – тонка, ледь помітна відмінність у якості форми, розміру, тону,кольору, фактури. Протилежна нюансу категорія – контраст.

 Контраст –  протиставлення та взаємне посилення будь-яких якостей,що співвідносяться між собою.

V. Практична робота учнів(Слайд 20)

1.Тренувальні вправи

  1.  Повторення будови птаха.
  2.  Виконання на аркуші паперу, попередньо поділеного на 4 частини, лінійних начерків різних видів птахів ( за вибором учня).

Різні види птахів демонструються на дошці.

2.Постановка  практичного завдання(Слайд 21)

Додаткове творче завдання для учнів з високим рівнем навчання: доповнити зображення птахів пейзажем

Пальчикова гімнастика(Слайд 22)

Вересень писати вчився,

Але швидко щось втомився.

Жовтень втому проганяє,

Йому руку простягає.

В кулачок, на замок,

А тепер зроби місток.

Листопад — рідний брат,

По місточку пройти рад.

В другу сторону пройдеться

В кулачок рука зіжметься.

Розігнуться пальчики —

Ось веселі зайчики...

Ну, досить забавлятись —

За пензлик треба братись

   І малювати старатись.

VІ. Самостійна робота учнів(Слайд 23)

Діти виконують завдання.

Вчитель надає індивідуальні поради кожному учневі.

Під час роботи звучить аудіо запис  В.А.Моцарта «Времена года» - Гроза. Звуки природи., Д.Шостаковича «Душа».

VІІ. Підсумок уроку

  1.  Аналіз робіт учнів ( виставка кращих учнівських робіт)

Учитель робить виставку на дошці з найкращих робіт. Проводиться обговорення цих робіт.

-   Яка робота найкраща? Чому?

  •  Чи сподобалося вам працювати новою технікою?
  •  У чому ви відчули труднощі?
  •  Що давалось легко?
  1.  Оцінювання робіт. (Слайд 24)
  2.  Закріплення вивченого матеріалу. (Слайд 25-31)

Пропоную пограти в гру «Шифрувальник»

С   А  К

В   Т   І

Л        А

ЛАСТІВКА

С   А   Н

И        И

Ч         К

СИНИЧКА

Р   Ш  К

     А

     И

     Ш

ШИШКАР

Н        У

Г         І

Р         С

СНІГУР

  •  Як  можна зашифровані слова назвати одним словом? (птахи)
  •  Як називається жанр в якому малюють птахів та тварин? (анімалістичний)
  •  Як називають художників, що працюють в даному жанрі?

( анімалісти)

  •  Назвіть прізвище відомої художниці, що працювала в цьому жанрі.

VІІІ.  Домашнє завдання

Підготувати малюнки з зображеннями героїв Новорічних свят.

Використані сайти:

http://www.ukrsov.kiev.ua/ru/library/-/asset_publisher/Bkg0/content/id/20186

http://folkblog.in.ua/index.php?newsid=219

http://artendschool.ru/novosti/simvolyi-yaponskoy-i-kitayskoy-zhivopisi-chast-ii-2

http://blogs.privet.ru/user/mariya-angelika/74174890


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36321. Перечислите и поясните виды управления: централизованное, децентрализованное, распределённое многоуровневое 58.58 KB
  Перечислите и поясните виды управления: централизованное децентрализованное распределённое многоуровневое. В системе централизованного управления все сигналы с объекта а также все данные о технологическом процессе и о внешних воздействиях на объект поступают в центральный пункт системы управления. Достоинством этой системы управления является то что сосредоточение в одном месте всей информации об объекте даёт наиболее полно и правильно оценивать общий ход технологического процесса и принимать наиболее оптимальные и правильные...
36322. SCADA-пакеты как наиболее популярные средства для ППО САТП 13.9 KB
  Разработка современной SCD системы требует больших вложений и выполняется в длительные сроки поэтому разработчикам управляющего ППО представляется целесообразным приобретать осваивать какойлибо готовый инструментарий. SCDпакеты явлся одним из наиболее популярных срв для программирования систем автоматизации ТП и предназначены для создания интерфейсов человекмашина регистрирования и архивирования данных АСУТП Применение SCDпрограмм как средства разработки ПО для СУ. Применение SCD программ как срва разработки ПО для СУ вызвана...
36323. Выбор технических средств измерения, контроля и отображения 12.26 KB
  Выбор технических средств измерения контроля и отображения. Конструктивные особенности агрегата объекта контроля и режимы его работы могут иногда оказывать решающее значение на выбор ИУ. Для контроля температуры агрессивных газов и жидкостей приходиться применять ТП с защитными чехлами из специальных сталей. Из экономических соображений автоматическое измерение того или иного параметра должен использоваться прибор с наименьшей стоимостью при соблюдении всех других требований качественного контроля.
36324. Задание на проектирование, исходные данные и материалы 15.25 KB
  Задание на проектирование исходные данные и материалы Задание на проектирование систем автоматизации технологических процессов составляется генеральным проектировщиком или заказчиком с участием специализированной организации которой поручается разработка проекта. Задание на проектирование должно содержать следующие данные: наименование предприятия и задачу проекта: основание для проектирования; перечень производств цехов агрегатов установок охватываемых проектом систем автоматизации с указанием для каждого особых условий при их...
36325. Назовите задачи анализа САУ. Приведите структурную схему одноконтурной САУ и определите ее характеристики по каналам задания, возмущения и ошибок по заданию и возмущению 31.76 KB
  Задачи анализа САУ: изучение их общесистемных свойств и условий выполнения их функций и достижения заданных целей. В результате анализа констатируются свойства системы в целом и количественно оценивается степень удовлетворения требований к процессу управления. Основные задачи анализа: Установление фактов инвариантности робастности устойчивости.
36326. Задачи распределения ресурсов 32.62 KB
  Задачи распределения ресурсов Предприятие можно рассматривать в виде некоторой системы переработки ресурсов по участкам производства или операциям. В качестве ресурсов рассматривают материалы средства труда деньги. В качестве модели объекта при решении задач распределения ресурсов являются соответственно его производственная или операционная структура которая охватывает элементы потребления рассматриваемых ресурсов. Структура металлургического завода Таким образом всегда имеется комплекс операций а некоторые операции можно выполнить...
36327. Измерение расхода методом переменного перепада давлений 18.86 KB
  Принцип действия расходомеров переменного перепада давления РППД основан на измерении в соответствии с уравнением Бернулли перепада статического Рс или полного Р давления потока среды на установленном в нем неподвижном первичном преобразователе ПП и вычислении по этому перепаду средней скорости движения среды и ее расхода. РППД определяет объемный или массовый расход G движущейся среды на основе его квадратичной зависимости от перепада давления Р на ПП: где К расчетный коэффициент учитывающий плотность среды и конструктивные...
36328. Информационно-советующие АСУ ТП 10.9 KB
  Эта АСУ ТП включает в себя локальные системы автоматического контроля и регулирования объединённые центральным ПУ на котором работает оператор. Вычислительный комплекс выполняет функции централизованного контроля вычисление некоторых показателей неподдающийся непосредственному измерению а также контроля работы и состояния оборудования т.
36329. Классификация САПР по сложности объекта проектирования, характеру и числу 36.91 KB
  Классификация САПР по сложности объекта проектирования характеру и числу. По характеру выполняемой проектной документации различают САПР выполняющие документы на бумажной ленте или листе на машинных носителях на фото носителях и комбинированные САПР. САПР бывают малой средней и высокой производительности одно двух и трехуровневые. При использовании мини ЭВМ комплекс технических средств САПР называется автоматизированным рабочим местом.