58075

Засоби виразності декоративного мистецтва: символи, знаки в орнаментах; декоративна форма (стилізація, колір і символ), символіка «Дерево життя» в декоративно-ужитковому мистецтві

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів із символами в орнаментах, з процесом узагальнення форми; розвивати прийоми роботи з ножицями; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, стимулювати інтерес учнів до творчої діяльності в умовах практичної роботи...

Украинкский

2014-04-18

52 KB

13 чел.

Урок № 4

Тема.        Засоби виразності декоративного мистецтва: символи, знаки в

               орнаментах; декоративна форма (стилізація, колір і символ), символіка  

               «Дерево життя» в декоративно-ужитковому мистецтві.   

Мета:  -     ознайомити учнів із символами  в орнаментах, з процесом  узагальнення  

                форми; розвивати прийоми роботи з  ножицями;

  •   розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати  

                творчу уяву, спостережливість, акуратність, стимулювати інтерес учнів     

                до творчої діяльності в умовах практичної роботи;

  •   виховувати в учнів почуття прекрасного, розуміння народного  декора-   тивного мистецтва та любов до національної художньої спадщини.

Обладнання:

для вчителя - витинанка «Голуби» М.Муха, панно «Дерево життя»    

           М.Пікуш, панно декоративне; навчальні роботи з методичного фонду,   

для учня - ножиці, кольоровий папір, клей,посібник «Образотворче  

           мистецтво» Т.Є.Рубля, С.І.Федун,

Твори, інтегруючи навчальний процес: українські народні пісні.

Методи: евристична бесіда, розповідь, порівняння, спостереження.

Тип уроку:  засвоєння та отримання нових знань.

Структура уроку

І. Організаційний момент        1 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів      4 хв.

ІІІ. Повідомлення теми уроку       1 хв.

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу  12 хв.

V. Практична робота       21 хв.

VI. Рефлексія          5 хв.

VII. Домашнє завдання         1 хв.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Питання для обговорення.

    Який вид образотворчого мистецтва називають декоративно – ужитковим?

    Де використовують  твори декоративно – ужиткового мистецтва?

    Які види декоративно – ужиткового мистецтва ви знаєте?

Колективна робота: створення асоціативного куща. (Див. додаток 8.13)

Питання до учнів.

    За якими правилами будується композиція у вишивці, різьбленні, килимарстві?

   Які засоби виразності використовують ці види мистецтва?

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці ми спробуємо створити декоративну символічну композицію «Дерево життя» або «Вазон».

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Слово вчителя.

В сучасних оселях можна побачити багато оригінальних речей. Радіють очі від яскравих візерунків килима, витончених ліній керамічної вази, переплетіння зірочок і квіток мережива... Це говорять із нами мовою символів наші давні пращури, для яких кожна рисочка й геометрична фігура мали певне значення.     Давайте сьогодні на уроці спробуємо зрозуміти та прочитати ці зображення. Але перед цим розкриваємо поняття «символ».

Доповідь 1 учня.

У сиву давнину впродовж багатьох тисячоліть життя людини було тісно пов’язане з довколишнім світом, із силами природи. Існуючи в гармонії з природою та за її законами, людина дуже поетично сприймала її предмети та явища, оживляла їх у своїй уяві, віруючи, що й вони існують за власними законами, виповнені таємничою, могутньою силою. Живими ставали Земля, Вода, Вогонь, Сонце, Зорі тощо. Не все в цьому світі було зрозумілим для людини: дощ, буря, посуха, блискавка, зима, весна, літо, осінь. Вони звідкілясь з’явилися, добре чи кепсько впливаючи на життя людини. Намагаючись знайти спільну мову з навколишнім світом, людина почала створювати нескладні малюнки з умовних знаків. За їх допомогою виробилася своєрідна мова спілкування з навколишнім світом. На багатьох стародавніх памятках зустрічаються схематичні малюнки, що не є зображенням реальних предметів чи істот. Це стилізовані форми людей, птахів, тварин.

    Перегляд демонстраційного матеріалу з коментарем учителя. (Див. додаток 7.14)

«Мозковий штурм»

    Охарактеризуйте, які елементи орнаменту використовували в композиціях?

    Які основні кольори використовуються в роботі?

Слово вчителя.

Найпоширенішим знаком, що використовували наші пращури при оформленні ваз, килимів, зброї, різьбленні по дереву, тиснені по шкірі, а також в архітектурі, має назву «давньогрецький меандр», або «безкінечник», Хвиляста лінія, що не має ні початку, ні кінця, символізує безкінечність і ритмічність руху води, життя, усього світу.

    Прямо горизонтальна лінія означала Землю, це ознака повного спокою. Горизонтальними зигзагоподібними чи хвилястими лініями позначається Вода земна (річки, озера) – свідоцтво схвильованості. Це один із найдавніших символів українського фольклору. Вода в уявленнях предків була матірю. Гачкуватий хвіст, чи «триріг» - символ Вогню, чоловічої сили. Коло – символ Сонця. Воно може бути із крапками або хрестом всередені, а також у вигляді кола з променями, пізніше його зображують восьмипелюстковою розеткою або квіткою.. Птахи символізували настання весни, врожай та багатство. На думку стародавніх людей, пташка – посланець Бога на Землі, отож втілює в собі символи вічності, безсмертності душі.

Доповідь 2 учня.

    Дерева з розлогими гілками означали родючість землі. Дуб – символ сили, захисту, довголіття, чоловічної мужності, вірності. Квадрат чи ромб, поділений на кілька частин із крапками в кожній, - символ засіяного поля чи садиби. Крапочки означають зерно, що має прорости. Найдивовижніший з усіх знаків-символів – зображення розгорнутої спіралі. Це символ зародження нового життя й вічного руху. Народні митці називають його «кучері» чи «завиток».

    Одним із найцікавіших і приваблюючих образів є антропоморфне зображення, яке нагадує жіночу постать. Ця жіноча фігура символізувала Велику Богиню Життя, що охороняє, оберігає все живе на землі. Ії голову часто зображували у вигляді ромба, трикутника або кола, обрамленого квітами. Інколи рук у Богині-Берегині може бути чотири або шість, що робить зображення схожим на дерево, або нагадує літеру «Ж», що в кирилиці прочитується як «живіте», тобто символізує вічне продовження життя.

Слово вчителя.

    Особливо важливими для людини завжди були тварини й рослини. Людина вважала їх символами життя і здоров’я, урожаю і щастя, носіями магічної сили й оберегами її життя.

    У будові всесвіту кожній тварині й рослині відводилось своє місце. Так виник образ дерева життя, який є уособленням єдності всього існуючого.

Перегляд демонстраційного матеріалу.  (Див. додаток 8.15)

Питання для обговорення.

    Визначте, у  яких техніках виконані роботи.

    Як це впливає на ступінь стилізації природних форм?

    Зверніть увагу на колірне рішення і розташування елементів у роботах.

    Пригадайте, які ви знаєте казки, обрядові пісні про дерево життя.

Висновки:

В Україні зображення дерева життя знаходять в орнаменті вишитих і тканих рушників, килимів, вишиванок, писанок, посуду і в оздобленні одягу. Світовим деревом українців найчастіше є дуб, явір, верба, липа, калина тощо. Дерево життя – символ всесвіту, його зародження; символ росту, гармонії, безсмертя, невичерпних життєвих сил, вічного оновлення та відродження. Дерево членується по вертикалі на три частини, до кожної з яких привязані певні істоти:

  •  нижня – коріння (підземний світ), де є змії, риби, водоплавні птахи й тварини, бо низ дерева – не лише підземний світ, але й море, річка;
  •  середня – стовбур (земний світ), де співіснують великі істоти – люди і тварини – бики, коні, олені, вовки, ведмеді;
  •  верхня – крона (небесний світ), де селяться птахи і бджоли, тут розташовують також небесні світила.

V.Практична робота

Зробити декоративну композицію «Дерево життя».

Учитель проводить інструктаж із техніки безпеки при роботі з ножицями.

Техніка багатокольорової композиції схожа на техніку витинанки.

Алгоритм виконання роботи:

1) скласти навпіл для симетричної композиції аркуш кольорового паперу;

2) нанести малюнок за допомогою олівця;

3) вирізати ножицями;

4) складіть кольоровий папір кілька разів та виріжте один елемент, щоб елементи були однаковими;

5) підібравши гармонійні кольори дрібних деталей наклейте їх на силуети основних елементів.

VI. Рефлексія.

Опитування учнів:

  •  З якими «знаками-символами» в українському народному мистецтві ви познайомились на уроці?
  •  Що означає символ «Дерево життя»?

Виставка дитячих робіт.  Учитель оцінює роботи, звертаючи увагу на їхню оригінальність, правильність вирішення композиції, та демонструє найкращі.

(Див. додаток 8.16)

VII. Домашнє завдання.

Скласти маленький вірш з теми «Дерево життя».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

588. Многопролетное одноэтажное здание каркасного типа 72.5 KB
  В проекте разрабатываются архитектурные, конструктивные решения промышленного здания с учетом заданных габаритов, материалов, целевой направленности и основных нормативных требований.
589. Экономико-статистический анализ себестоимости зерна в СПК 82.33 KB
  Краткая природно-экономическая характеристика СПК Соляное. Экономико-статистический анализ себестоимости зерна. Состав, структура и динамика земельных угодий. Аналитическое выравнивание рядов динамики себестоимости зерна.
590. Імітаційне моделювання. Функція генератор випадкових (псевдо) чисел 66.5 KB
  Написати функцію генератор випадкових(псевдо) чисел. Дослідити поведінку ЛК на зміну параметрів. Побудувати графік. Реалізована функція xn+1=(axn+c) mod m. З вхідними параметрами. За допомогою функції і оримали масив 1000 значень. ПСЧ отримались в проміжку від 1 до 29.
591. Модернизация технологического процесса обработки резанием детали ствол к изделию ружье 499.5 KB
  Расчет и проектирование мерительного инструмента. Усовершенствование технологического процесса обработки резанием детали Ствол из условия улучшений ее технологических характеристик. Изучение конструкции и принципа работы макета ружья.
592. Интерпретатор фиксированной XML-структуры в SQL-запросы 130 KB
  XML, в отличие от HTML, дает возможность сохранения данных в обычном текстовом формате, при этом любой человек или программа, имеют возможность читать и обрабатывать XML-документы. С помощью любого текстового редактора на любой платформе можно просмотреть документ и внести в него необходимые изменения.
593. Теория административного права 268 KB
  Понятие управление в административном праве. Исполнительная власть и государственное управление как вид государственной деятельности. Административно-правовые нормы: понятие, виды, особенности. Обязанности и права государственного служащего.
594. Информационные технологии при обучении иностранному языку 71 KB
  Процесс внедрения (использования) информационных технологий в обучение иностранному языку. Информационные технологии при изучении страноведческого материала на базе английского языка.
595. Испытание трехфазного синхронного генератора методом непосредственной симметричной нагрузки 175 KB
  Схемы, снятые параметры опытов, обработка результатов измерений. Общая принципиальная схема. В качестве привода генератора использовался двигатель постоянного тока. Определение реактивности Потье, построение диаграммы ЭМДС, определение номинального тока возбуждения генератора.
596. Изучение утилиты gawk мощного инструмента ОС Linux 78 KB
  Изучению утилиты gawk мощного инструмента ОС Linux, ее функциональным возможностям и синтаксису, созданию shell-сценариев с использованием этой утилиты, ее команд и управляющих структур.