58082

Ліричні образи в музиці

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розкриття особливості виконаної музики щодо втілення духовного світу людини. Поглибити знання учнів про творчість Ф. Шуберта. Закріпити значення понять «серенада», «романтизм», лірика. Розвивати вміння інтерпретувати вокальні твори, формувати вт кально-хорові навички.

Украинкский

2014-04-18

32 KB

6 чел.

Тема семестру: «Образний зміст музики»

Тема уроку: «Ліричні образи в музиці»

Мета: Розкриття особливості виконаної музики щодо втілення духовного світу людини. Поглибити знання учнів про творчість Ф. Шуберта. Закріпити значення понять «серенада», «романтизм», лірика. Розвивати вміння інтерпретувати вокальні твори, формувати вт кально-хорові навички. Виховувати інтерес до вокальної музики Ф. Шуберта, а також емоційну чутливість та любов до краси.

Музичний матеріал: пісні «Україна» (муз. і слова Т. Петрененка), пісня «Тучи в голубом», пісня «Хай буде так», Ф. Шуберт «Серенада» у виконанні:

  1.  С. Рахманінова
  2.  Георга Отса
  3.  Івана Семеновича Козловського

Тип уроку: урок поглиблення теми

Обладнання: Мультимедійна дошка, магнітофон

Хід уроку

Слайд: Тема уроку

  1.  Організаційний момент
  2.  Розспівочний матеріал
  3.  Повторити вивчені пісні

а) «Україна» Т. Петрененка

б) «Тучи в голубом» муз. А. Журбин, Слова В. Аксенов и П. Синявский

в) «Хай буде так» слова і музика П. Маккартні, Джона Леннона

Питання класу:

  •  Так що ж ми називаємо образ музичного твору

Відповіді: Зміст музичного твору

  •  За допомогою чого передає композитор зміст музичного твору

Відповіді: За допомогою засобів музичної виразності.

Всесвітньо відомими стали слова німецького поета Г. Гейне: «Музика починається там, де слова втрачають свою силу»

Музика – це мистецтво звуків, в яких втілено почуття, духовний стан людини, зміни її настроїв.

Які почуття можна передати мовою музики: радість, сум, надію, розчарування, спокій, захоплення.

Таку музику можна назвати «ліричною». Лірична музика – музика душі. Романтичний, ліричний напрям в музиці виник в ХІХ ст.

Композитори романтики-лірики: Ф. Шопен, Ф. Шуберт, Ф. Лист, Римський-Корсаков, П. Чайковський, М. Лисенко.

Сьогодні ми зупинимося на творчості Франца Шуберта

Поглиблюємо знання про творчість Ф. Шуберта. Дивимось фільм на 5 хвилин.

Після перегляду фільму

Не дивлячись на те, що Ф. Шуберт прожив всього 31 рік, він написав багато чудових, геніальних творів. Завдяки Ф. Шуберту жанр пісня увійшов в класичну музику і отримав свою форму. Пісня стала художньо-досконалою.

Сьогодні річ піде про пісню «Серенаду» з збірника «Лебедина пісня» 1828 року.

Серенада – вечірня пісня. Для початку познайомимося з мелодією «Серенади»

Слухаємо у виконанні С. Рахманінова.

Питання: Які почуття передає музика?

Після прослуховування музики

Відповіді: почуття суму, надії, світлі почуття, ліричні почуття.

За допомогою яких засобів музичної виразності:

  •  темп – помірний
  •  динаміка – рівномірна
  •  характер мелодії – ліричний

У 1827 році німецький поет Людвиг Ренштаб передав свої вірші Людвигу Бетховену. Бетховен на той час був присмерті і зошит з віршами потрапляє до рук Ф. Шуберта. Коли Ренштаб почув свої вірші на музику Ф. Шуберта, був дуже обурений, тому що вважав вірші були зіпсовані музикою композитора. Але він помилявся, тому що «Серенада» стала найвідомішою піснею.  Слухаємо «Серенаду» на німецькій мові у виконанні Георга Отса.

Слухання музики

Поет Микола Платонович Огарьов переклав вірші з німецької мови на російську. Ось як звучала «Серенада» на російській мові.

Слухаємо у виконанні Івана Семеновича Козловського.

А яке ж сучасне життя Серенади?

Юрій Красавін і Псой Галактіонович написали каптату «Халоймес», де звучить 7 пісень Ф. Шуберта на ідиш, в тому числі і «Серенада». Текст схожий на текст Ренштаба, тільки співають не про кохання до жінки, а про любов до Бога.

Слухаємо «Серенаду»

Підсумок уроку:

  1.  З творчістю якого композитора ми познайомилися?
  2.  «Серенада» -?
  3.  Який музичний образ «Серенади»?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1431. Система управления и контроля радиоприемным устройством 1.07 MB
  Обеспечение функционирования вычислительного комплекса, обнаружения сбоев и отказов модулей и горячего восстановления. Требования к организации и оборудованию рабочих мест с ПЭВМ для взрослых пользователей. Команды буфера интерфейсной информации.
1432. Расчет параметров двигателя 147.5 KB
  При выборе отношения хода поршня к диаметру цилиндра S/D необходимо учитывать следующие обстоятельства. Предназначен для преобразования возвратно-поступательного движения поршня во вращательное движение коленчатого вала.
1433. Проект для строительства завода по ремонту бытовых машин в городе Белово 128.5 KB
  Проект разработан для строительства в городе Белово, преобладающее направление ветров ЮЗ с силой 0.38 кПа. Нормативное значение веса снегового покрова принято 1.5 кПа. Глубина промерзания грунтов 2.2 м. Температура наружного воздуха наиболее холодной пятидневки – 400С.
1434. Экономическое обоснование проектирования двигателя 124.5 KB
  Целью расчетов является обоснование экономической целесообразности создания и применения спроектированного двигателя. Решение принимается на основе расчета экономического эффекта путем сопоставления результатов и затрат по проектируемому и базовому вариантам при условии сопоставимости их по объему
1435. Уровневые фронтальные лабораторные работы 231.52 KB
  Составной частью исследуемой проблематики является уровневый подход к формированию практических умений и навыков школьников. Для реализации этой цели учителем разработаны уровневые фронтальные лабораторные работы, и примеры использования проектной технологии как возможности вариативной организации учебных занятий.
1436. Алгоритм решения задачи с использованием программ Microsoft Excel и MathCAD 265.69 KB
  Данная работа посвящена автоматизации процессов расчетов. Ее целью является закрепление знаний по всем разделам дисциплины Информатика, проверка навыков практической работы с программными средствами обработки информации.
1437. Основные модели данных 182.57 KB
  В зависимости от используемой модели СУБД называются соответственно: сетевыми, иерархическими и реляционными. Манипулирование данными. Сетевая база данных. Достоинства и недостатки иерархических и сетевых СУБД.
1438. Теоретическое и экспериментальное исследование процесса сушки абрикос с применением токов высокой частоты 3.32 MB
  Современные теоретические представления о тепло- массопереносе в процессах сушки. Электрофизические параметры абрикос и их влияние на объемное тепловыделение. Экспериментальное определение электрофизических параметров абрикос. Математическая модель динамики изменения электрофизических параметров абрикос.
1439. Использование распознавания образов для обработки и восстановления музыкальных сигналов 7.15 MB
  Определение полного перечня признаков, характеризующих объекты, преобразование информации при распознавании музыкального сигнала. Статический подход к распознаванию образов. Общая характеристика современной техники восстановления.