58083

Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Провідні мотиви «Книги пісень»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Петрарка – видатний італійський поетгуманіст. Хто такий Петрарка Візьміть у руки те чим ви зможете писати на глині чи цеглі: крейду шматочок вугілля перо а може чарівну паличку і зробіть напис – перший італійський і європейський гуманіст священик папський дипломат політик учений поет закоханий у античність. Про нього писали: Петрарка зажив такої слави у всесвіті якої не зажив жоден мораліст жоден поет. Петрарка був людиною нової епохи інтелектуалом наділеним незвичайним для того часу почуттям власної гідності.

Украинкский

2014-05-26

73 KB

2 чел.

«Людяність, довершеність в усьому…»

Урок у 8 класі за біоадекватною технологією

Тема. Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Провідні мотиви «Книги пісень».

Поважай в собі і в інших людську особистість.

Д.Писарєв, російський публіцист і літературний критик XIXст. 

Освітньо-виховна мета: зацікавити учнів творчістю Ф.Петрарки, підвести до розуміння, чому Петрарку вважають видатним італійським поетом-гуманістом; визначити будову сонета та провідні мотиви «Книги пісень»; розвивати усне мовлення, природовідповідне мислення, навички виразного читання; сприяти розширенню словникового запасу школярів, виховувати почуття людської гідності.

Обладнання: портрет Петрарки, дидактичний матеріал (індивідуальні картки для гри «Нитка»), музика для релаксації та ТЗН для її прослуховування, папір, кольорові олівці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


Структура уроку

№п/п

Етап

Тривалість

етапу, хв..

Мета етапу

І.

Активність

Підготовчий

5 хв.

Викликати інтерес до обговорюваної теми. Активізація розумової діяльності.

ІІ.

Релаксація. Сенсорно-моторний етап

10 хв.

Набуття нових знань через формування мислеобразу навчального матеріалу зі структурованою інформацією. Розвиток образного, природовідповідного мислення. Зняття втоми. Забезпечення здоровязберігаючого компоненту.

ІІІ.

Активність.

Символьний етап.

10 хв.

Індивідуальне запамятовування матеріалу через замалювання образу. Розвиток творчих здібностей, усного мовлення.

IV.

Релаксація.

Логічний етап.

5 хв.

Представлення образона вчителя. Порівняння з учнівськими образонами. Розвиток теми, акцентування уваги на головному.

V.

Активність.

Лінгвістичний етап.

15 хв.

Практична робота, направлена на закріплення отриманих знань.


Хід уроку

І. Підготовчий етап.

Слово вчителя. Російський публіцист і літературний критик Д.Писарєв говорив:  «Поважай в собі і в інших людську особистість».

  •  Як ви розумієте цей вислів?
  •  А до чого закликали митці доби Відродження?

Актуалізація опорних знань.

  •  Пригадайте тих діячів, ідеалом яких була всебічно розвинена особистість.  Дидактична гра «Нитка». Завдання: встановити пропущену літеру, яка ніби ниткою проходить через усе слово. Виразно зачитати отримані слова. Одним реченням схарактеризувати діяча, поняття, країну, про яку йдеться.  (Заувага: кожен учень отримує одну картку).

№1

№2

№3

№4

№5

Гутенбе..г

   Віз..рі

      ..йк

Дж..рджоне

 ..ідерланди

   Се..вантес

      Р..бле

Рен..санс

К..менський

Ре..есанс

    Ф..анція

 Петр..рка

   Ш..кспір

  Р..нсар

Гума..ізм

      Б..уно

Мікел..нджело

    С..рвантес

  Б..ттічеллі

Іспа..ія

      ..афаель

     Бр..нт

Ротт..рдамський

  Б..ккаччо

   ..імеччина

 Дю..ер

      Іт..лія

   Бр..йгель

Вер..незе

 А..глія

Оголошення теми, мети уроку. Презентація портрета письменника.

ІІ. Сенсорно-моторний етап.

Психофізіологічна підготовка

       Займіть зручне положення. Закрийте очі. Розслабте обличчя, руки, шию, тіло. Уявіть, як м’язи обличчя стають мякими, розслабленими. Відчуйте свою розслабленість. Усміхніться і уявіть, які ви гарні, коли усміхаєтесь. Уявіть, що ваше тіло усміхається.

          Уявіть ваш улюблений куточок природи або якесь інше місце, де ви відчуваєте себе спокійними, де ви щасливі, місце вашого спокою. Уявіть себе на місці спокою, як ви виглядаєте, коли відпочили, звільнились від непотрібних думок. Подякуйте цей образ, ваше місце спокою. Будьте щирі з собою.

Введення нового матеріалу через формування мислеобразу.

        А тепер пройдіться вулицями рідного міста. Завітайте до музею під відкритим небом. Помилуйтесь його красою. Роздивіться його. Що вас оточує? Які предмети? Кольори? Звуки? Запахи? Вдивіться у його безмежний простір. Вдихніть аромат давнини, новизни і неповторності. Відчуйте запах трави, що наповнює цю місцевість. Відчуйте легкий вітерець на своєму обличчі. Насолодіться спокоєм. Попросіть музей стати для вас символом Франческо Петрарки. Хто такий Петрарка? Візьміть у руки те, чим ви зможете писати на глині чи  цеглі: крейду, шматочок вугілля, перо, а може, чарівну паличку і зробіть напис – перший італійський і європейський гуманіст, священик, папський дипломат, політик, учений, поет, закоханий у античність. Писав латинською та рідною мовами.

          Пройдіться музеєм. Він розкриє вам таємницю успіху і слави поета. Про нього писали: « Петрарка зажив такої слави у всесвіті, якої не зажив жоден мораліст, жоден поет». Музей зберігає коло друзів поета: неаполітанський король Роберт, Дж.Боккаччо, чеський єпископ Ян ван Кемпен, кардинал Джованні Колонна та багато інших. Петрарка був людиною нової епохи, інтелектуалом, наділеним незвичайним для того часу почуттям власної гідності.

         Зверніть увагу, в центрі музею на траві напис: ідеал Петрарки – активна творча особистість. Сам він усе життя боровся за єдність Італії, давши цим зразок активної життєвої позиції іншим гуманістам Європи. Петрарка дуже цінував свободу. Вдихніть вітер свободи і незалежності. Цей світ – світ Петрарки. Його не охопити неозброєним оком. І все-таки знайдіть серед музейних експонатів античну вазу. Як вона виглядає? Якого кольору? Які звуки і запахи біля неї вчуваєте? Доторкніться вази, якщо ви цього хочете. Відчуйте її довершеність. Попросіть вазу стати для вас символом творчості Петрарки. Зробіть напис на основі вази – творчість. На вазі виведіть слова: листи, наукова спадщина, поезія. Саме італомовна поема «Африка» та збірка «Книга пісень» забезпечили поетові всесвітню славу. Апогей слави – промова 8 квітня 1341року на церемонії увінчання лавровим вінком. Пізніше цю промову назвуть першим маніфестом гуманізму Відродження. Петрарка говорив про місце поезії в житті суспільства.  Вона, на його думку, повинна стати наукою про людяність. Такою наукою стала його власна поезія. Петрарку визнали вождем нової культури, що базується на засадах людинолюбства. Його діяльність ознаменувала перехід від середньовічної дикості до світлої культури і гуманізму. Прикладом  є збірка «Книга пісень», присвячена Лаурі, яку поет кохав без взаємності. Зробіть напис у центрі вази – «Книга пісень». Переважна частина творів збірки за жанром – сонети. Сонет – ліричний вірш, який складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба: 2 чотиривірші та 2 тривірші. Книга складається з двох частин: «На життя мадонни Лаури» і «На смерть мадонни Лаури». Новаторство поета в тому, що він уславлює земну жінку, краса якої відкриває авторові красу реального світу. Якщо заглянути в середину вази, то можна відчути душу Петрарки і зрозуміти провідні теми його творчості, «Книги пісень» зокрема – це (продовжуйте писати)

  •  Оспівуванні багатства людської душі
  •  Краса і щирість почуттів                      
  •  Кохання до Лаури
  •  Дружба і природа
  •  Філософські та естетичні роздуми.

А найголовніше в його ліриці – глибокий людяний зміст, відтворення ніжної душі нової людини з її гуманістичними ідеалами. Ця поезія перегукується з нашими почуттями, дає змогу нам пізнати самих себе. Як майстер художньої форми та поетичного слова, гуманіст Петрарка відіграв визначну роль у формуванні європейської літератури. Тому його справедливо називають батьком європейської лірики, вчителем усіх видатних поетів Європи різних періодів. Подякуйте музей під відкритим небом за те, що він так просто допоміг вам побачити і зрозуміти, хто такий Петрарка. Подякуйте вазу за те, що вона так просто допомогла вам побачити і зрозуміти творчу палітру поета. Пошліть їй свою любов.

Вихід

         Відчуйте ступні ніг, приплив сил до рук і ніг. Відчуйте спину, плечі. Усміхніться і зробіть глибокий вдих. Повільно кожен в своєму режимі повертайтесь у клас. Відкрийте очі, потягніться. Поверніть голову наліво, направо. Посміхніться сусідам, які сидять зліва і справа. І давайте обговоримо, що кому вдалося побачити.

ІІІ. Символьний етап.

         -  Чи вдалося вам побачити місце спокою? Яке воно? Реальне чи фантазійне?

  •  Чи побачили  музей під відкритим небом? Яким він був? Опишіть його.
    •  Чи побачили  вазу? Якою вона була? Опишіть її.

Обговорення.

  •  Чим слугував музей?
    •  Які написи зробили на глині чи цеглі?
    •  Який напис прочитали на траві?
    •  Що символізувала ваза?
    •  Які написи зробили на вазі (види творчості)?
    •  Що написали в центрі вази?
    •  А якими  провідними мотивами творчості наповнена ваза?

А тепер замалюйте свій мислеобраз.

IV. Логічний етап.

  •  Погляньте, будь ласка, на мій мислеобраз. Порівняйте зі своїм.
    •  Розглянемо образон у деталях. Яку інформацію ви отримали під час релаксації?
    •  Хто може доповнити, уточнити?

(Нанесення інформації на малюнки).

         - Чи правильно вибраний символ уроку? А який би символ вибрали ви?

V. Лінгвістичний етап.

1. Поглиблення знань з  теорії літератури –  сонет та його головні ознаки:

  •  Сонет – ліричний вірш, який складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба: 2 чотиривірші та 2 тривірші.

Головні ознаки:

  •  Один із жанрів лірики
  •  Містить 14 рядків (4 + 4 +3 +3)
  •  Пишеться 5-стопним чи 6-стопним ямбом
  •  Чітка внутрішня структура: перший  катрен – теза, другий – антитеза, терцети – головна думка твору
  •  Тематика переважно любовна, пізніше філософська, пейзажна.

В Україні сонет почав розвиватися у XIX ст.. (Л.Боровиковський, Ю.Федькович) і не втратив своєї популярності до сьогодення (В.Симоненко, М.Вінграновський, Д.Павличко).

         У Європі сонет набув особливої популярності завдяки творчості Петрарки.

2. Ознайомлення зі схемою «Сонет у творчості поетів Відродження».

3.Виразне читання сонетів Мікеланджело, Сервантеса, Ронсара, дю Белле, Шекспіра, Петрарки.

Слово вчителя. А я  пропоную вам власний мислеобраз у формі  італійського сонета.

                   Моя любов

То що тепер мені назвать коханням?

Хіба ілюзії і мрії весняні,

Безрадісні, холодні й темні дні,

Що спопелили душу без вагання.

Та я несу любов без сподівання.

Нехай сліди лишає вогняні

І тугу розкидає по землі,

Немовби листя осені останнє.

Уся любов із споминів і болю.

Усе життя – не випитий нектар.

Усе змішалось барвами у долю.

І я кладу страждання на вівтар,

Живу і мислю, дихаю тобою

І віддаю любов – священний дар.

4. Рефлексія. Сенкан на тему: «Петрарка».

Петрарка

Видатний, невтомний

Відстоює, подорожує, закохується

Вчитель усіх поетів Європи

Гуманіст.

5. Домашнє завдання. Опрацювати біографію Петрарки. Створити власний мислеобраз, використовуючи малюнок, вірш, кросворд, вікторину, оповідання.


П’
єр Ронсар

(Франція)

.Петрарка

(Італія)

В.Шекс

пір

(Англія)

Луїс де Камоенс

(Португалія)

Лопе де Вега

(Іспанія)

Серван

тес

(Іспанія)

Мікеланджело

(Італія)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24692. ЗАЩИТA ГЕНЕРАТОРОВ 41.5 KB
  Подобная защита начала также применяться и в отечественной практике. ЗАЩИТА ОТ МЕЖДУФАЗНЫХ КОРОТКИХ ЗАМЫКАНИЙ В ОБМОТКЕ СТАТОРА Назначение и общие принципы выполнения защиты. ЗАЩИТА ОТ ЗАМЫКАНИЙ МЕЖДУ ВИТКАМИ ОДНОЙ ФАЗЫ Защита от витковых замыканий имеет ограниченное применение вследствие отсутствия простых способов ее осуществления. В связи с этим чувствительность защиты должна быть очень высокой и защита должна действовать на отключение.
24693. МАКСИМАЛЬНЫЕ ТОКОВЫЕ ЗАЩИТЫ С РЕЛЕ ПРЯМОГО ДЕЙСТВИЯ 557.5 KB
  Выпускаются токовые реле прямого действия мгновенные типа РТМ и с ограниченно зависимой характеристикой РТВ.32 а и б показаны двухфазные схемы МТЗ с реле типа РТВ. Реле РТВ представляет собой электромагнитное реле с втягивающимся якорем рис.
24694. НЕСЕЛЕКТИВНЫЕ ОТСЕЧКИ 45 KB
  Такая отсечка применяется для быстрого отключения КЗ в пределах всей защищаемой ЛЭП. Неселективное действие отсечки при КЗ вне ЛЭП исправляется при помощи АПВ включающего обратно отключившуюся ЛЭП. При этом пускается устройство АПВ которое включает обратно неселективно отключившуюся ЛЭП W1 и восстанавливает питание подстанции В.
24695. УКАЗАТЕЛЬНЫЕ РЕЛЕ 101 KB
  20 показано указательное реле типа РУ21 сигнализирующее действие РЗ на отключение выключателя. При срабатывании РЗ по обмотке реле 3 проходит ток приводящий реле в действие. Ввиду кратковременности прохождения тока в обмотке указательных реле они выполняются так что сигнальный флажок и контакты реле остаются в сработанном состоянии до тех пор пока их не возвратит на место обслуживающий персонал.
24696. НЕОБХОДИМОСТЬ И СПОСОБЫ РЕЗЕРВИРОВАНИЯ 177 KB
  С ними нельзя не считаться поскольку отказ РЗ или выключателя означает неотключение КЗ а следовательно длительное прохождение токов КЗ и снижение напряжения в сети. Наряду с принятием мер по повышению надежности действия РЗ и выключателей особо важное значение приобретает резервирование отключения КЗ в случае отказа выключателя или действующей на него РЗ. Применяются два способа резервирования: дальнее осуществляемое РЗ и выключателями смежных участков установленными на соседних энергообъектах; ближнее осуществляемое РЗ и...
24697. НАЗНАЧЕНИЕ ЗАЩИТЫ ШИН 380.5 KB
  ДИФФЕРЕНЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА ШИН Дифференциальная РЗ шин ДЗШ рис. Для питания ДЗШ на всех присоединениях устанавливаются ТТ с одинаковым коэффициентом трансформации К независимо от мощности присоединения. Тогда при внешних КЗ X 1пр = 0 и реле не будет действовать а при КЗ в зоне на шинах равна сумме токов КЗ притекающих к месту повреждения и ДЗШ работает. Вторичные токи направлены в обмотке реле одинаково поэтому ток в реле равен их сумме: Так както Выражение показывает что При КЗ на шинах ДЗШ реагирует на...
24698. 34 ЗАЩИТА АД 110 KB
  Наиболее просто токовая отсечка выполняется с реле прямого действия встроенными в привод выключателя. С реле косвенного действия отсечка выполняется с независимыми токовыми реле по схемам на рис.7; Iпуск пусковой ток электродвигателя; k0TC коэффициент отстройки Токовую РЗ электродвигателей мощностью до 2000 кВт следует выполнять как правило по наиболее простой и дешевой однорелейной схеме рис. На электродвигателях мощностью 20005000 кВт токовая отсечка выполняется двухрелейной.
24699. Основные особенности выполнения РЗ на блоках 88 KB
  2 отсутствие электрической связи между генератором и сетью имеющее место в блочных схемах облегчает решение вопросов селективности РЗ генератора от замыканий на землю вследствие высокой стоимости мощных генераторов и трансформаторов повышенные требования в части чувствительности быстродействия и надежности на блоках без поперечных связей необходимость действия на останов блока в целом; На блоках малой мощности до 30 МВт включительно в качестве РЗ от внешних КЗ применяется МТЗ с комбинированным пуском по напряжению. На блоках...
24700. ЗАЩИТА РОТОРА от замыкания на корпус 63 KB
  Для периодического контроля за состоянием изоляции цепей возбуждения используется вольтметр один зажим которого соединен с землей а второй поочередно подключается к полюсам ротора. Если изоляция ротора достаточно высока замеры вольтметра в обоих случаях будут близки к нулю. Второй конец обмотки токового реле заземляется через специальную щетку имеющую электрический контакт с валом ротора.