58141

Роль фізичного знання в житті людини. Методи наукового пізнання

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Плансхема уроку Етапи уроку Час хв. Повідомлення теми мети й завдань уроку 5 Визначення мети уроку за планом вивчення теми IV. Підбиття підсумків уроку 5 Методи Асоціативний кущ Сенкан VII.

Украинкский

2014-04-22

72 KB

50 чел.

УРОК № 2

Тема.           Роль фізичного знання в житті людини. Методи наукового пізнання.

Мета:    формування знань учнів про фізичну науку як основну науку про природу, показ її ролі у  життєдіяльності людини, з'ясування сутності методів наукового пізнання.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.

План-схема уроку

Етапи уроку

Час, хв.

Методи й форми роботи з класом

І. Організаційний етап

2

II. Мотивація навчальної діяльності

5

Метод «Асоціативний кущ»

III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

5

Визначення мети уроку за планом вивчення теми

IV. Сприймання й первинне осмислення нового матеріалу

20

Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди

V. Закріплення нового матеріалу

 6 -7

Бесіда

VI. Підбиття підсумків уроку

5

Методи «Асоціативний кущ», «Сенкан»

VII. Домашнє завдання

2

Пояснення, інструктаж учителя

Хід уроку

  1.  Організаційний етап
  2.  Мотивація навчальної діяльності

Урок розпочати зі слайд-шоу, яке складається з фотографій природних явищ (веселка, блискавка, полярне сяйво, роса тощо), машин і механізмів, електропобутових приладів. Після перегляду слайдів учитель наголошує, що, вивчаючи протягом трьох років фізику, учні уже мають певну систему фізичних знань, щоб усвідомити значення фізики для пояснення навколишнього світу та життєдіяльності людини.

Вправа «Асоціативний кущ»

Учитель пропонує учням скласти «асоціативний кущ», ключовим словом якого є «фізика»  . Мета вправи — активізувати знання про значення фізичної науки для людини, спонукати учнів до осмислення матеріалу уроку.

III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку                           Учитель повідомляє тему уроку, пропонує учням ознайомитися з планом її вивчення, який записано на дошці. Потім учитель просить учнів самостійно сформулювати мету уроку і, якщо потрібно, вносить корективи у їхні відповіді.

План вивчення теми

  1.  Зародження і розвиток фізичної науки.
    1.  Роль фізичних знань у житті людини.
    2.  Методи наукового пізнання.

IV. Сприймання й первинне осмислення нового матеріалу

1. Зародження і розвиток фізичної науки

Фізика — наука про матерію, її властивості і рух; одна з найдавніших наукових дисциплін.

Хронологію розвитку фізичної науки зручно подати у вигляді таблиці — вона може бути подана учням на мультимедійній дошці. Учитель коментує таблицю.

Хронологія розвитку фізичної науки

 

Етап розвитку фізики

Головні відкриття, винаходи

До VI ст. до н. е.

VI — IV ст. до н. е.

Накопичення спостережень

IV ст. до

н. е. — II ст.

Поява натурфілософії

ІІІ-ХІІ ст.

Зародження механіки та оптики

XIII- XVI ст.

Зародження експериментальної фізики

Винайдено окуляри, компас. Пояснено явище веселки

Таблиця

Період

Етап розвитку фізики

Головні відкриття, винаходи

XVII- XVIII ст.

Створення класичної механіки

В 1608 р. винайдено оптичну трубу. Галілео Галілей побудував перший телескоп; сформулював основи теоретичної механіки, принцип відносності, закон інерції; запропонував термометр (без шкали).

1600 р. — Гілберт дослідив електричні й магнітні явища. 1647 р. — Паскаль випробовує перший барометр. 1673 р. — виготовлено точний маятниковий годинник Гюйгенса; Ньютон заклав основи механіки, оптики, теорії тяжіння. 1734 р. — Дюфе встановив існування двох видів електричних зарядів (позитивні і негативні). 1745 р. — винайдено лейденську банку. 1784 р. — запатентовано парову машину Ватта, почалося розповсюдження парових двигунів. 1745 р. — відкрито закон Кулона

XIX ст.

Становлення класичної механіки

Кін.

XIX ст. - поч. XX ст.

Революційні відкриття у фізиці

XX ст.

Розвиток квантової, ядерної фізики

2. Роль фізичних знань у житті людини

Запитання до класу

  1.  «Фізика» у перекладі з грецької означає «природа». Чому фізична наука отримала таку назву?
    1.  Які ще науки про природу вам відомі?
      1.  Чому фізику називають основною природничою наукою?
      2.  Як люди в практичній діяльності використовують надбання фізичної науки? Наведіть приклади.

5.    Чи є опис природи завершеним у наш час? Якщо так, поясніть свою думку. Якщо ні, то наведіть приклади невирішених завдань.

Отже, фізика — одна з найважливіших природничих наук, пов'язана не тільки з іншими природничими науками, але й із математикою, технікою. Скажімо, техніка висуває перед фізичною наукою задачі, розв'язання яких потребує, і постачає необхідні для досліджень прилади й пристрої. Однак і цей зв'язок має двосторонній характер. Так, використовуючи математичний апарат, фізика так само ставить перед математикою нові проблеми, стимулює її розвиток.

При визначенні ролі фізики в життєдіяльності людини можна виділити такі аспекти:

  1.  дослідження явищ природи, знаходження закономірностей та законів, якими вони описуються;
    1.  встановлення зв'язків між явищами, які відкрито, й тими явищами, що вже були відомі на цей момент;
      1.  застосування набутих знань для прогнозування природних явищ та активного впливу на природу;
        1.  застосування набутих знань для реалізації практичних потреб людини, в тому числі створення машин і механізмів.

3. Методи наукового пізнання 

Запитання до класу

  1.  Як людина сприймає навколишній світ?
    1.  Чи можна сказати, що сприймання фізичних явищ за допомогою органів чуття є об'єктивним?

Першим методом фізичних досліджень є спостереження — вивчення явищ у природних обставинах з метою отримання первинних даних для подальшого аналізу.

Наукове спостереження потребує вміння групувати споріднені явища, визначати їх характерні ознаки, аналізувати, зіставляти — виділяти спільне і відмінне, з'ясовувати фактори, від яких вони залежать.

Завдання класу 

Наведіть приклади спостережень.

      Другим видом фізичних досліджень є експеримент — вивчення явищ шляхом їх відтворення в штучних лабораторних умовах з метою їх досконалішого вивчення.

Експеримент дозволяє заощаджувати час, не чекаючи, доки те чи інше явище відбудеться в природі, розширює діапазон вивчення явища, дозволяє отримати точніші результати, ніж у природних умовах.

Завдання класу

  1.  Наведіть приклади експериментів, дослідів, які проводилися під час вивчення фізики.
    1.  Поясніть, чим експеримент відрізняється від спостереження.       Третім видом фізичних досліджень є обмірковування — створення гіпотез, наукових припущень, здогадка, інтуїція тощо. Якщо гіпотеза не суперечить жодному з досліджуваних фактів, то вона переходить у теорію.

Учитель пропонує учням записати в зошити таку схему наукового пізнання:

V. Закріплення нового матеріалу

Запитання до класу

  1.  В який період, на вашу думку, фізика сформувалась як наука? Чому?
    1.  Яка роль фізики в життєдіяльності людини?
      1.  Назвіть три відкриття, які, на ваш погляд, принесли людству найбільшу користь? Найбільшу шкоду?
        1.  Демонстрація веселки (рисунок, фото чи слайд). Провести спостереження цього явища. Опишіть те, що ви спостерігали, з точки зору звичайного спостерігача і з точки зору людини, яка проводила наукове фізичне спостереження.
          1.  Яке обладнання необхідно для проведення дослідження явища дифузії між двома рідинами? Як можна сформулювати мету такого досліду? Що буде об'єктом дослідження?

VI. Підбиття підсумків уроку

Учитель, підбиваючи підсумки уроку, пропонує учням:

  1.  ще раз створити «асоціативний кущ» з ключовим словом «фізика» і порівняти, як змінилися їхні асоціації порівняно з початком уроку;
    1.  написати сенкан на тему «Фізика». У кінці уроку двоє-троє учнів зачитують свої сенкани.

VII. Домашнє завдання

  1.  Опрацювати теоретичний матеріал.
    1.  Використовуючи додаткову літературу та мережу Інтернет, вписати в таблицю видатні фізичні відкриття ХІХ - ХХ ст.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29246. Феномен Ренессанса 37 KB
  Расцвет культуры Ренессанса приходится на XV XVI вв. В этой связи культура Ренессанса рассматривается как отрицание средневековья как антитеза средневековой схоластике. Такова самая общая в значительной мере поверхностная характеристика Ренессанса.
29247. Феномены русской, российской, советской культуры 52.5 KB
  Проблема самосознания русской культуры. Этапы становления русской идеи. Формирование русской национальной культуры на протяжении веков проходило в русле этнического разнообразия преодоления разобщенности в условиях интенсивного воздействия извне: соединение Запада и Востока наслоение различных этнических и региональных культурных типов временных компонентов конфессиональных общностей.
29248. Понятие культурной самоидентичности 32 KB
  Современные глобальные проблемы есть следствие логическое продолжение глубокой структурной несогласованности человеческой субъективности кризиса его самоидентичности. Распад социальной системы начинается с распада социальных связей и разрушения социальных субъектов кризиса их личностных ценностных ориентации и утраты самоидентичности. Проблема самоидентичности является стержнем ядром всей социальной проблематики.
29249. Символ. Смысловая структура символа 53.5 KB
  Языком культуры в широком смысле этого понятия называются те средства знаки символы тексты которые позволяют людям вступать в коммуникативные связи друг с другом ориентироваться в пространстве культуры. Язык культуры это универсальная форма осмысления реальности в которую организуются все вновь возникающие или уже существующие представления восприятия понятия образы и другие подобного рода смысловые конструкции носители смысла. Основной структурной единицей языка культуры с точки зрения семиотики являются знаковые системы.Любой...
29250. Культура как смысловое поле человеческой жизнедеятельности и способ реализации творческих возможностей человека 60.5 KB
  Речь не о какомто единственном и едином способе деятельности а о целом их ансамбле таком же сложном как и система созидательных способов деятельности деятельность распредмечивания изоморфносимметрична деятельности опредмечивания. Но и зеркально симметричным и возвращает нас к исходному пункту деятельности человеку. Какими качествами он должен обладать чтобы выполнить эту функцию Человек субъект деятельности.
29251. КУЛЬТУРА ЗАПАДНОЕВРОПЕЙСКОГО СРЕДНЕВЕКОВЬЯ 53.5 KB
  В этом исторически длительном социокультурном процессе развития феодального общества вырабатывался своеобразный тип отношений человека к миру качественно отличающий его как от культуры античного общества так и от последующей культуры Нового времени эпохи буржуазного производства. Именно христианство стало основной осью складывающегося с V века в Западной Европе мира которая влияла на все стороны жизни человека его духовные приоритеты устои общества. Следование этому образцу становилось смыслом жизни каждого человека так как...
29252. Строение культуры 38 KB
  Кагану Человек общество культура являются системными объектами. Культура понимается как система высшего уровня сложности. Изоморфность филогенеза и онтогенеза свидетельствуют о том что культура есть целостновсесторонний способ очеловечивания человека и человеческого рода и отдельного его представителя в процессе обретения им таких качеств которые природе неизвестны и порождаются преобразованием биологической формы бытия в социокультурную. Таким образом первичная форма существования культуры физическая культура.
29253. Мейнстрим, субкультура и контркультура 34 KB
  Малые культурные миры называют субкультурами. Субкультура это подкультура или культура в культуре. а субкультура отличается лишь однойдвумя чертами.
29254. СУБЪЕКТ и ОБЪЕКТ КУЛЬТУРЫ 27 KB
  Субъект культуры в культурологическом понимании какаялибо социальная общность или конкретный индивид реализующий в практической деятельности культуросозидающее начало потребление и духовное освоение объектов культуры воспроизводство себя как человека определенной исторической эпохи. В культурологическом понимании объект культуры элемент фрагмент бытия культуры являющийся сферой реализации активности и историческим результатом практической деятельности субъекта культуры.