58167

Фізіологічна і соціальна зрілість. Взаємозв’язок фізіологічної та соціальної зрілості

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати в учнів поняття про фізіологічну й соціальну зрілість показати взаємозвязок фізіологічної та соціальної зрілості. Підлітковий вік характеризується переходом до фізичної й соціальної зрілості.

Украинкский

2014-04-22

42.5 KB

54 чел.

Урок 4

(9 клас)

Тема: Фізіологічна і соціальна зрілість. Взаємозв’язок фізіологічної та соціальної зрілості.

Мета: сформувати в учнів поняття про фізіологічну й соціальну зрілість, показати взаємозв'язок фізіологічної та соціальної зрілості.

Обладнання:  підручник «Основи здоров’я» Т.Є. Бойченко, І.П. Василашко, Н.С. Коваль, -К, «Генеза», 2009; наочність.

Базові поняття й терміни: інвективна лексика, повноліття, адекватна самооцінка, інфантилізм.

Тип уроку:   вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

Ι. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації :

«Старша сестра Марина застерігає: «Часто дівчата потрапляють у тенета освідчень та обіцянок. Раджу тобі бути обережною, щоб не пожинати плоди своєї легковажності». Що, на вашу думку, мала на увазі сестра Марини?

ΙΙΙ. Вивчення нового матеріалу

1. Фізіологічна й соціальна зрілість

У ході свого індивідуального розвитку кожна людина проходить певні етапи. Одним з таких закономірних етапів є й підлітковий вік. Підлітковий вік характеризується переходом до фізичної й соціальної зрілості. Ця «перехідність» і визначає всі особливості даного періоду.

Організм дозріває фізіологічно, але до повної фізіологічної зрілості ще далеко, іде соціальне дорослішання, проте соціальна зрілість ще не наступила. Саме тому підлітковий період є таким непростим, насиченим і суперечливим.

Підлітковий період, незважаючи на всі труднощі,— це прекрасний час радості, дружби, пізнання себе й навколишнього світу.

Хронологічно підлітковий вік визначається від 10—11 до 14—15 років. Цей вік називають також отрочим. Слово «отрок» означає: «не має права говорити», раб, слуга. Це поняття підкреслює певний соціальний статус людини. Інакше кажучи, люди, які оточують підлітка, не визнають його дорослим, соціально зрілим, оскільки відповідальність за нього несуть його батьки.

Гормони росту й статеві гормони викликають у підлітка інтенсивний фізіологічний розвиток, спрямований на формування фізіологічної зрілості. Збільшуються зріст і маса, причому в хлопчиків у середньому пік «стрибка росту» припадає на 13 років, а закінчується після 15 років, іноді триваючи до 17 років, а в дівчаток цей «стрибок» починається й закінчується на два роки раніше, ніж у хлопчиків.

Зміна росту й маси підлітка супроводжується зміною пропорцій його тіла. Спочатку збільшуються розміри голови, кистей рук та ступень, після цього подовжуються руки й ноги, і тільки потім — тулуб. Швидкий ріст скелета (4—7 сантиметрів за рік) випереджає розвиток мускулатури. Усі ці особливості призводять до певної непропорційності тіла, підліткової незграбності. Це вік «бридкого каченяти», яке ще тільки має стати прекрасним лебедем.

Ознаками фізіологічної зрілості є фізіологічне дозрівання всіх систем організму, їхня готовність до виконання функцій зрілого віку — це активне включення в трудову діяльність, створення родини, народження дітей. Але підліток набуває цих ознак поступово.

В одному класі можуть навчатися підлітки з різним рівнем фізіологічної зрілості, тому що процес дорослішання проходить дуже індивідуально. Хтось випереджає в своєму фізичному розвитку однолітків, хтось — відстає. І це нормальне явище.

Для того щоб стати соціально зрілим, підліток активно вчиться розуміти інших людей, розбиратися в їхніх стосунках, брати на себе відповідальність за свої вчинки, якнайкраще організовувати свою поведінку в соціальному середовищі. Підліток вчиться аналізувати свій внутрішній досвід, критично ставитися до своєї поведінки, враховувати свої помилки, змінювати власну поведінку залежно від її аналізу. Але він залишається «соціально незрілим», якщо не може прогнозувати й планувати свою поведінку, приймати виважені рішення, співвідносити їх зі своїми можливостями й нести за них відповідальність перед собою й іншими людьми.

2. Взаємозв'язок фізіологічної та соціальної зрілості

Соціальна й фізіологічна зрілість тісно пов'язані між собою, оскільки соціальна зрілість передбачає зрілість фізіологічну. Процеси фізіологічного й соціального дорослішання мають відбуватися гармонійно. Але так буває не завжди, про що свідчить процес акселерації.

Як ви вже знаєте, акселерація пов'язана з прискоренням фізіологічного росту й розвитку підлітків порівняно з попередніми поколіннями. Слово «акселерація» походить від латинського слова «acceleratio» — прискорення. Акселерація — це прискорення фізичного розвитку дітей, яке притаманне останнім 150 рокам. Вона включає різні анатомічні й фізіологічні прояви, зокрема й скорочення термінів статевого дозрівання. Учені вважають, що акселерація обумовлена впливом як біологічних, так і соціальних чинників.

Якщо в 30—40-і роки ХХ століття досягнення статевої зрілості збігалося з початком трудової діяльності, то зараз ситуація змінилася, оскільки цілком сформовані у фізичному відношенні юнаки й дівчата дуже довго перебувають на становищі дітей. Виникло протиріччя між прискореним фізичним дозріванням та відносно запізнілою соціальною зрілістю.

Затримка соціальної зрілості збільшується за тієї ситуації, коли підлітка в родині надмірно опікають, коли в нього немає обов'язків, коли в нього немає почуття відповідальності за свої вчинки. Це негативно позначається на підліткові. Він стає психологічно інфантильним.

Інфантилізм (від лат. «дитячий») — це відставання людини в розвитку, яке виявляється в збереженні в дорослому віці фізичних та інтелектуальних рис, поведінки, властивих дитячому віку. Цей термін уживають стосовно фізіологічних, психологічних та соціальних явищ.

Психологічний інфантилізм — це незрілість людини, що виражається в затримці становлення особистості, коли поведінка людини не відповідає віковим вимогам до неї. Інфантильні підлітки несамостійні й безвідповідальні. Досить часто в них немає почуття власної відповідальності за результати навчання, тому вони погано вчаться, будучи досить здібними й навіть талановитими.

Соціальний інфантилізм виражається в тому, що підліток не приймає обов'язків, пов'язаних із процесом дорослішання.

Виявити наявність у себе цієї «королівської хвороби» складно. Але зрозуміти, що риси інфантильності у вас є,— це вже крок уперед. Після цього треба переборювати в собі цей інфантилізм, дорослішати, ставати соціально зрілою людиною.

      Вправа «Мікрофон»

- Поясніть, що для вас означає бути готовим до дорослого життя.

- Якими життєвими принципами керується людина, яка вам подобається?

3. Лексика і здоров’я

      Здорова зріла особистість уміє спілкуватися без вживання ненормативної, інвективної лексики (від лат. слова «invectivа» - «лайлива промова»). Адже слова з такого лексикону згубно діють на здоров’я того, хто їх вимовляє, та тих, хто змушений слухати.

    Інтелігентна людина завжди знайде потрібні слова для вираження найбурхливіших емоцій.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1. Як зміни характеризують юність?

2. Чи одночасно настає фізіологічна та соціальна зрілість?

3. Назвіть ознаки сформованої особистості.

V. Домашнє завдання

У підручнику прочитати §3, відповісти на запитання після параграфа.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

74407. Вторичная флоэма, или вторичный луб 44.5 KB
  Продольная лубяная паренхима образуется в виде цепочек тяжей лубяной паренхимы или в виде длинных не поделившихся поперечными перегородками клеток камбиформ аналогичных клеткам древесинной паренхимы. Оболочки клеток паренхимы луба обычно одревесневают позже и слабее чем в древесине. Паренхима располагается в лубе в виде тангентальных прослоек у липы радиальными рядами у бузины группами из нескольких клеток у сосен. В паренхиме скопляются запасы в виде крахмала а также в виде гемицеллюлоз откладывающихся в оболочках клеток.
74408. Вторичное утолщение корней 30 KB
  В результате образуется замкнутое камбиальное кольцо с лопастным и только в диархных корнях овальным очертанием на поперечных срезах. У многих многолетних растений деятельность камбия в корнях так же как и в стеблях периодична и часто можно видеть кольца прироста рис. У древесных пород относящихся к двудольным гистологическое различие между древесиной корня и ствола выражено еще более резко: в корнях трахеи и трахеиды более многочисленны и более тесно расположены более тонкостенны а обычно и более широкопросветны1 снабжены более...
74409. Гинецей 59.5 KB
  У некоторых растений столбик не развит рыльце находится непосредственно на завязи и называется сидячим. Так как семяпочки заключены внутри завязи то на них не могут непосредственно как у голосеменных переноситься пылинки.
74410. Половое размножение голосеменных растений 48.5 KB
  Покров вырастает из основания нуцеллуса так называемой халацы обрастает нуцеллус постепенно снизу вверх но на вершине не смыкается оставляя отверстие так называемый пыльцевход или семявход илимикропиле. Из получающихся четырех клеток одна сильно разрастается вытесняя три остальные и большую часть нуцеллуса; это и будет мегаспора...
74411. Заложение и развитие листа 29.5 KB
  Сначала его клетки делятся во всех трех направлениях и зачаток листа растет в толщину и высоту. Довольно рано рост в толщину прекращается и зачаток листа становится плоским. Вначале зачаток листа не разделен на части но вскоре можно различить две части верхнюю и нижнюю причем верхняя апикальная первое время растет быстрее нижней базальной.
74412. Заложение прокамбия и типы строения стеблей 46.5 KB
  Закладывается замкнутое кольцо прокамбия. Довольно часто внутрь от первичной ксилемы часть прокамбия дифференцируется в дополнительные участки внутренней флоэмы барвинок Vinc вьюнок Convolvulus и др. При таком заложении прокамбия листовые следы могут быть совсем незаметны а могут быть хорошо выражены.
74413. Перидерма и корка корней 26 KB
  Клетки экзодермы паренхимы первичной коры и эндодермы не могут обеспечить такого интенсивного разрастания и первичная кора при этом разрывается и разрушается. Перед сбрасыванием первичной коры в более глубоких слоях образуется перидерма. Из двулетних растений с мясистыми корнями многие в том числе морковь образуют перидерму; в корнях других растений например свеклы феллоген не закладывается: происходит лишь подкрепление кольца толстостенной эндодермы путем отложения утолщений на стенках клеток первичной коры примыкающих к эндодерме а...
74414. Перидерма 48 KB
  В силу плотного смыкания клеток пробки заполнения их полостей воздухом обладающим как известно очень слабой теплопроводностью и наличия в оболочках клеток суберинового слоя очень слабо проницаемого для воды и воздуха пробка предохраняет стволы и ветви от излишней потери воды за счет испарения и от резких температурных колебаний. Кольцо феллогена в большей своей части состоит из плотно сомкнутых живых паренхимных клеток имеющих на поперечном разрезе форму прямоугольника относительно малого радиального размера а на продольном...
74415. Покровные ткани 52 KB
  Кожица состоит из плотно сомкнутых клеток имеющих в плане у большинства растений более или менее извилистые очертания рис. У некоторых растений например у многих злаков кожица состоит из клеток нескольких типов рис. Оболочка эпидермальных клеток утолщается обычно неравномерно: в каждой клетке наиболее толста наружная стенка боковые стенки несколько тоньше внутренняя сравнительно тонка. Боковые и внутренние стенки клеток обычно имеют поры рис.