58173

ЗИМОВІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ. ВОДОХРЕЩА

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Проаналізуйте прослуханий музичний твір і скажіть де б ви могли почути музику такого характеру Учні: Музика цього твору стримана зосереджена спонукає до роздумів над ціллю життя правильністю своєї поведінки. Учитель: Ви слухали музичний твір російського композитора...

Украинкский

2014-04-22

78.5 KB

7 чел.

Дубенюк Світлана Миколаївна

План-конспект уроку музичного мистецтва у 4 класі

Урок №2

Тема чверті: НАРОДНІ ЗВИЧАЇ І МУЗИКА.

Тема уроку:ЗИМОВІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ. ВОДОХРЕЩЕ.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Мета: довести, що вивчаючи колядки, щедрівки, йорданські пісні, ми можемо доторкнутись до історії, традицій свого народу і, водночас, зберегти їх для своїх нащадків.

Завдання

навчальні: ознайомити учнів з народними звичаями зимових свят, розширити уявлення про свято Водохреще, ознайомити учнів з йорданськими піснями;

розвивальні: розвивати мислення школярів, творчі здібності учнів, вдосконалювати вокально-хорові навички та виконавські здібності, формувати навички фразової виразності при виконанні щедрівки «Хрестився Христос», вдосконалювати вміння супроводу співу грою на шумових інструментах;

виховні: виховувати повагу до людини праці, людини-творця: формувати інтерес до традицій рідного краю, бажання дотримуватись їх, виховувати прагнення більше знати традиції, звичаї та культуру своїх предків, збагачувати духовний світ учнів.

Музичний матеріал: щедрівка «Хрестився Христос», П.Чайковський «Дитячий альбом»: №1 «Вранішня молитва», №24 «У церкві».

Наочне обладнання: схема уроку, картки з назвами зимових свят та ілюстрації до них, портрет П.Чайковського.

Технічне обладнання: магнітофон, диск, фортепіано, маракаси, дзвіночки.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Вхід учнів до класу під музику П.Чайковського «У церкві» з «Дитячого альбому». Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку. Повторення вивченого матеріалу.

(На дошці - схема уроку, написи «колядки», «щедрівки»,

ілюстрації до свят Різдва, Щедрого вечора та Водохреща).

Учитель: Подивіться на ілюстрації. Які зимові обряди на них зображені?

Учні: Коляди, щедрування, Водохреще.

Учитель: Проаналізуйте прослуханий музичний твір і скажіть, де б ви могли почути музику такого характеру?

Учні: Музика цього твору стримана, зосереджена, спонукає до роздумів над ціллю життя, правильністю своєї поведінки. Таку музику ми можемо чути у храмах.

Учитель: Ви слухали музичний твір російського композитора П.І. Чайковського із фортепіанного циклу «Дитячий альбом»: «У церкві». То ж скажіть, що об’єднує ці свята?

Учні: Свята зимового новорічно-різдвяного циклу пов’язані релігійними віруваннями людей, народними звичаями, традиціями. Святкова вечеря в домі починається з молитви господаря, а у храмах відбуваються служби, приурочені до цих свят.

Учитель: Сьогодні ми більше дізнаємося про народні звичаї та обряди третього заключного свята зимового циклу Водохреща, Хрещення Господнього або Йордана.

3. Бесіда за темою уроку.

Учитель: На яку дату припадає свято Водохреща і чому має таку назву?

Учні: Водохреща святкують 19 січня. Це пам’ятка хрещення Ісуса Христа в річці Йордан, а в старовинному народному календарі – закінчення свята Коляди.

Учитель: Особливо багато традицій на Водохреща пов’язано з водою. За повір’ям, на це свято вона набуває цілющих властивостей та лікує тілесні й душевні хвороби. На Водохреща святять воду. Як відбувається це дійство?

Учні: Напередодні у льоді, що сковує водойми, вирубуються ополонки у формі хреста, які на честь річки, де був охрещений Спаситель, мають назву «йордані». Льодяні хрести фарбували буряковим соком або вином у червоний колір на знак пролитої Ісусової крові. Після ранішньої служби в супроводі віруючих до йордані приходить священик та хрестить воду у водоймі, занурюючи до неї хрест.

Учитель: Які народні звичаї, пов’язані з водою в цей день, ви знаєте?

Учні: Коли вже воду освячено, люди набирають у свій посуд води. Існує народний звичай купатися в щойно освяченій воді, умиватися нею. Повернувшись до своїх осель, хазяїн кропить свяченою водою все в хаті та в господарстві, потім крейдою пише хрести на образах, дверях.

Учитель: Є ще один цікавий народний звичай – починати кожне свято святою вечерею. На передодні Водохреща, 18 січня, святкується «Голодна кутя», або другий Свят - Вечір. На вечерю подають пісні страви, головною з яких є кутя. Знову, як і на Свят - Вечір, намощують сіна на стіл під кутю і ставлять «дідуха» на покуття. Вносячи до хати сніп жита, господар віншує: «Віншую вас з щастям, здоров’ям, з цим Святим Вечором, щоб ми в щасті й здоров’ї ці свята провели та других дочекались – від ста літ до ста літ – поки нам Пан Біг назначив вік!»

4. Читання дитячих молитов під музику П. І. Чайковського. Розспівування-імпровізація.

Учитель: Перед вечерею батько стає на коліна перед образами і молиться, а за ним молиться вся родина. Пропоную вам разом прочитати молитви, а «Вранішня молитва» із «Дитячого альбому» П. І. Чайковського допоможе створити духовну атмосферу.

(Клас на розспів читає молитви під музику).

Христе, князю!

Боже, Отче, зносим руці,

Дай нам сили, дай охоти,

Помагай нам у науці

Всякі труди побороти.

Нашу працю і забаву

Зволь з небес благословляти,

Дай нам вирости на славу,

Щоб зраділа рідна мати.

Завітай над нашим краєм

Понад селами й містами,

Хай тебе ми величаєм,

Христе, вольними устами.

Ю.Шкрумеляк

Учитель: А тепер ми спробуємо бути композиторами , що пишуть музику до слів. Пригадаємо такі рядки з молитви, що тільки-но прозвучала: «Помагай нам у науці всякі труди побороти». Кожен з вас спробує проспівати («потягнути голосом») ці слова. А ми усі будемо повторювати ці вокальні імпровізації.

5. Музикування супроводу до щедрівки «В полі, в полі плужок оре».

Учитель: На Святвечір діти щедрували. Звичай щедрувати в цей вечір дуже своєрідний, як і самі щедрівки. Порівняйте щедрівки, виконані на Щедрий вечір із щедрівками, які виконувалися перед Водохрещем. Приготуйте дзвіночки та виконаємо щедрівку «В полі, в полі плужок оре», супроводжуючи в приспіві другу та третю долі грою на інструментах.

(Спочатку учні пригадують весь текст в ритмі, після чого учитель декілька разів повторює з учнями мелодію першого куплета, добиваючись чистоти інтонації, чіткої дикції).

6. Розучування пісні «Хрестився Христос». 

Учитель: Ось тепер послухайте пісню «Хрестився Христос». По чому можна дізнатися, що ця пісня виконувалася на Водохреща?

(Учитель виконує щедрівку «Хрестився Христос»).

Учні: У щедрівках, які виконуються на Новий рік, у приспіві підкреслюється, що це - «щедрий вечір, добрий вечір», а у йорданських піснях згадується, що Христос хрестився на Йордані.

Учитель: Недарма 19 січня люди вітають один одного словами: «Христос хрестився», і відповідають «На річці Йордані».

Робота над текстом.

Вчитель пояснює незрозумілі слова. Учні за учителем промовляють текст в ритмі пісні, виділяючи головний наголос у фразі.

1. Ой у місті, місті, місті Віфлеємі.

Приспів.

Хрестився Христос на Йордан.

2. Там Божая Мати Сина породила.

3. Сина породила, в пелени повила.

4. Ой то пеленочки та все китайочки.

5. Що повиваченьки та все шовковачі.

6. Ой та ізійшлися та усі святії.

7. Ой взяли гадати, як би му ймя дати.

Аналіз мелодії пісні

Учитель: Яка будова цих щедрівок?

Учні: Обидві пісні мають двочастинну форму, тому що є приспів та заспів. Мелодії мають невеликий діапазон, рухаються плавно, хвилеподібно.

Мелодія щедрівки «Хрестився Христос» має чотири фрази, які не подібні між собою.

Розучування мелодії.

Мелодія вивчається репродуктивним методом фразами. Рух мелодії кожної фрази учні показують рукою. В процесі розучування звертається увага на чистоту відтворення мелодії, плавність при виконанні. Вивчаються усі куплети.


7. Музикування супроводу пісню «Хрестився Христос».

Учитель: Сьогодні ми спробуємо свої сили у музичному живописі. Для цього нам потрібні музичні інструменти. Який шумовий музичний інструмент, на вашу думку, найкраще передасть шум води?

Учні: Маракаси…

Учитель: Ось таким чином ми намалюємо супровід до пісні «Хрестився Христос»: кожну сильну долю у приспіві підкреслимо грою на маракасах.

(Вчитель співає перший куплет і приспів,

а учні підкреслюють сильну долю у приспіві).

Учитель: А тепер виконаємо всю пісню у власному супроводі.

(Учні виконують пісню у супроводі).

8. Підсумок уроку.

Учитель: Незабаром закінчаться зимові свята, карусель календаря повернеться до іншої пори року і продовжаться зустрічі з народною піснею, звичаями та традиціями. У житті все повторюється. Мине рік і ви знову зустрінетеся з піснями і з тими, що познайомилися сьогодні, і з тими , які вам ще невідомі. Але всі вони супроводжуватимуть вас на життєвих стежках народних звичаїв і музики.

9. Оцінювання. Музичне прощання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27083. MRP II (Manufacturing Resources Planning) 34.44 KB
  В общем случае можно выделить следующие направления:  планирование бизнеса  планирование производства  формирование основного производственного планаграфика  MRP  CRP Системы MRP II предполагают вовлечение в информационную интеграцию финансовой составляющей планирование бизнеса. В системах MRP II предполагается специальный инструментарий формирования финансового плана и составления бюджетных смет прогнозирования и управления движением денежных средств на основании которых определяется возможность реализации производственного...
27084. MRP (Material Requirements Planning) 17.84 KB
  MRP Material Requirements Planning MRP системы интенсивная разработка теории которых осуществлялась с начала 60 годов в настоящее время присутствуют практически во всех интегрированных информационных системах управления предприятием. В настоящее время использование современных интегрированных систем на Российских предприятиях пока не нашло широкого распространения тем более функциональности планирования материальных ресурсов MRP В каких случаях использование MRP систем является целесообразным Прежде всего необходимо заметить что MRP...
27085. SCM 95.29 KB
  supply chain management SCM организационная стратегия и прикладное программное обеспечение предназначенные для автоматизации и управления всеми этапами снабжения предприятия и для контроля всего товародвижения. SCMсистемы охватывает весь товарный цикл: закупку сырья производство распространение товара. Выделяется шесть основных областей на которых сосредоточено управление цепями поставок: производство поставки месторасположение запасы транспортировка и информация В составе SCMсистемы можно условно выделить две подсистемы: SCP ...
27086. Информация в бизнесе. Информационная поддержка бизнеса 15.71 KB
  Информация сведения об объектах и явлениях окружающей среды их параметрах свойствах и состоянии которые воспринимают информационные системы живые организмы управляющие машины и др. Финансовоуправленческие системы включают подкласс малых интегрированных систем. Такие системы предназначены для ведения учета по одному или нескольким направлениям бухгалтерия сбыт склад кадры и т. Системы этого класса обычно универсальны цикл их внедрения невелик иногда можно воспользоваться коробочным вариантом купив программу и самостоятельно...
27087. Документооборот 14.98 KB
  Следует отметить что в этом определении упор делается на словах движение документов то есть их пути из одного подразделения или от одного сотрудника к другому. Автоматизация позволяет сократить время на обработку документов а также снижает риски случайной потери данных кроме того СЭД позволяет руководству контролировать выполнение управленческих решений. Возможность параллельного выполнения операций позволяющая сократить время движения документов и повышения оперативности их исполнения Непрерывность движения документа позволяющая...
27088. Корпоративная информационная система(КИС) 12.02 KB
  Основными блоками корпоративных информационных систем являются: система хранения база данных хранилище; система сбора и концентрации информации; системы поддержки принятия решений бизнеслогика базируется на обработке; специальные взаимодействия.
27089. ОСНОВНІ ВІДОМОСТІ ПРО ВАГОНИ. ТИПИ, ЗАГАЛЬНА БУДОВА, ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ВАГОНІВ. ПОЗНАЧКИ ТА НАДПИСИ НА ВАГОНАХ 337.5 KB
  Типи та конструкції сучасних вантажних, пасажирських та рефрижераторних вагонів являють собою доволі складну інженерну побудову. Тому інженери, що працюють в системі вагонного господарства залізничного транспорту та в вагонній промисловості, повинні добре знати конструкцію вагонів
27090. Архитектура CRM систем 91.83 KB
  архитектура CRM систем CRMсистема Customer Relationship Management System система управления взаимодействием с клиентами корпоративная информационная система предназначенная для улучшения обслуживания клиентов путём сохранения информации о клиентах и истории взаимоотношений с клиентами установления и улучшения бизнеспроцедур на основе сохранённой информации и последующей оценки их эффективности. Её основные принципы таковы: наличие единого хранилища информации откуда в любой момент доступны все сведения обо всех случаях...
27091. Архитектура erp систем 35.49 KB
  архитектура erp систем В начале 1990х гг. Системы класса MRPII в интеграции с модулемфинансового планирования Finance Requirements Planning FRP получили название систем планирования ресурсов предприятийEnterprise Resource Planning ERP. В основе ERPсистем лежит принцип создания единого хранилища репозитория данных содержащего всю корпоративную бизнесинформацию: плановую и финансовую информацию производственные данные данные по персоналу и др. Целью ERPсистем является не только улучшение управления производственной деятельностью...