58352

Підсумковий урок з вивчення орфографії у 5-му класі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Повторити, узагальнити і закріпити знання учнів, здобуті під час Вивчення тем з розділу мови – орфографія. Удосконалювати правописні навички школярів, закріплювати тісний звязок теоретичних знань з практичним їх втіленням.

Украинкский

2014-04-24

55 KB

0 чел.

Хмельницька загальноосвітня школа І-Ш ступенів № 24 

Урок – мандрівка у містечко Орфографія

( Підсумковий урок з вивчення

орфографії у 5 – му класі )

Вчитель-методист

української мови

та літератури

Купрата Л.М.

м. Хмельницький

2012р.

Тема.  Підсумковий урок з вивчення  орфографії  у 5-му класі

Мета.   Повторити, узагальнити і закріпити знання учнів, здобуті під час

Вивчення тем з розділу мови – орфографія. Удосконалювати  правописні навички школярів, закріплювати тісний зв'язок  теоретичних знань з практичним їх втіленням. Урізноманітнювати форми перевірки орфографічної грамотності. Розвивати творче і логічне мислення, зосередженість, зв’язне граматичне мовлення. Виховувати любов і пошану до рідного слова.

Тип уроку. Урок – мандрівка.

Обладнання: Орфографічні словники, таблиця зі схемою маршруту.

Хід уроку

Девіз:     Любіть красу своєї мови,

                 Звучання слів і запах слів:

                 Це квітка ніжна і чудова,

                 Кохання батьківських степів

                                                 Т.Масенко

    Розпочнемо ми сьогодні урок з поетичних рядків про українську мову. (Один із учнів виразно читає поезію).

   Такі поетичні рядки уже вкотре нагадують нам, що, ми, українці, повинні любити свою мову, шанувати її і, звичайно ж, знати. Удосконалювати знання, набувати нових умінь ви можете на уроках української мови. До бажаних результатів у навчанні приведе лише клопітка, напружена праця. Тільки ваше бажання, наполегливість, сила волі  дадуть хороші результати.

   Перегорнута остання сторінка розділу мови – орфографії. Сьогодні у нас підсумковий урок. Ми його проведемо у формі мандрівки по містечку Орфографія,  де будуть чекати  на вас зустрічі з «героями» вивчених орфограм, з «мешканцями» ваших словників-довідників, будуть зупинки - відпочинки.

І.  У подорож!

1. А чи важливо знати напрямок свого маршруту?  (Так давайте переглянемо його. Слайд із маршрутом на екрані ).

2. А що ж вивчає орфографія?  (Відповіді учнів ).

Голіруч у путь ніхто не вирушає.

Беремо з собою пожитки-знання..

Читаємо подорожні гасла:     (Спроектовано на екран).

Пам’ятай правила!

Грамотно пиши!

Висловлюйся зв’язано!

Будь привітним!

П. Біля брами.

    Вартові, які охороняють містечко, якось підозріло дивляться на нас, пропонують перше завдання-випробування.

    Прочитайте вислів, поясніть зміст, поставте пропущені букви.  (На екрані).

   Словом можна вбити і ож…вити, поранити і вилікувати, посіяти тр…вогу й безнадію, ро…сіяти сумнів і засмутити, викл…кати посмішку і сл..озу, над…хнути на працю.

В.Сухомлинський

   (Учні  списують текст, ставлять пропущені букви, пояснюють зміст вислову ).

Ш. У дідусів.

   Подолавши перші перешкоди, ми зразу ж потрапили на садибу двох дідусів Иха та Еха.

    Привітно, щиро і довірливо зустрічають  вони нас. Але ж похрипли бідолашні, бо все змушені нагадувати учням, коли писати Е, а коли И.

    Ф тут ще отримали листа старенькі від словникових слів, які стурбовані тим, що учні часто помиляються. Щоб їх заспокоїти, ми напишемо словниковий диктант. (Учні пишуть і по черзі коментують ).

Словниковий диктант

Апельсин, абрикос, алича, апетит, баскетбол, ведмідь, вулиця, велосипед, пшениця, неділя, чемпіон, лимон, дистанція, балерина, депутат.

   Ви порадували дідусів Иха та Оха. І ми знову в дорозі.

ІV. Якесь дзижчання.

   Раптом чується із-за сусідньої огорожі щось схоже на дзижчання чи сичання  (ждн-,-здн-, -стл-,  -стн-). Щоб потрапити у вітальню до хазяїв, потрібно розчинити шестеро дверей, а ключем до кожних буде назва одного з винятків цього правила.

(Шістнадцять, кістлявий, пестливий, хвастливий, хворостняк, зап’ястний ).

   Гостинні люди тут живуть. Вони вирішили пригостити  нас стравами-запитаннями. (Запитання спроектовано на екран).

   (Учні відповідають на запитання і записують слова-відповіді на дошці).

1. Папірець-документ, що дає право їздити в міському транспорті безкоштовно.

(Проїзний)

2. Людина, яка каже правду.

(Чесна)

3. Людина, яка часто посміхається.

(Радісна)

4. Людина, яка любить хвалитись.

(Хвастлива)

5. Речі протилежні за кольором.

(Контрастні)

6. Річ, яка  зроблена гарно і досконало.

(Якісна).

V. У господарстві Мовчуна.

      Ми просто не можемо обійти господу хазяїна, який  тихо виспівує:

Я один в сімї такий

Кажуть, надто вже м’який,

Хоч мовчун, та не дивак,

В слові я – не зайвий знак.

1. Хто цей господар? (М’який знак)

2. Чому називає себе Мовчуном?

   Хитромудро дивиться він на нас і посміхається. Напевно, добре знає, як легко, не знаючи правил, помилитись в його написанні.

   Давайте напишемо вибірковий диктант, щоб зникла глузлива посмішка з його обличчя.

Вибірковий  диктант

( Із поданих речень виписати слова, в яких пишеться  або не пишеться м’який знак).

Більше думай, а менше говори.

Любов сильніша смерті.

Ластівки низько літають – дощ обіцяють.

Доньчин голос милий мамі.

Де тонше, там рветься.

    Я думаю, що м’який знак уже не кепкує з вас, але він ще якусь пісеньку наспівує:

Тьмяна нічка наступає,

Різьбяр в хату поспішає.

  Мовчун, але розспівався. Мабуть, радий гостям.

1. Чому він наспівує цю пісню?

(Винятки: тьмяний, різьбяр).  

    Ми прямуємо далі, а навздогін чуємо хитруватий голос: «Незабудьте прихопити мої винятки до мого сусіда!»

    Пройшли ми чималий шлях,  потрібно перепочити.

VІ. Зупинка – перепочинок.

    Ви зрозуміли, що бажаними гостями у будинках мешканців цього містечка  будете тоді, коли грамотно виконуватиме усі завдання. Але не менш важливо мати грамотне зв’язне усне мовлення, бути ввічливою людиною.

   1. Назвіть слова ввічливості.

    (Добрий день, будь ласка, до побачення, дякуємо,  на добраніч )

    2. Поставте правильні наголоси у поданих словах

 Загадка, черговий, дочка, донька, чотирнадцять, читання, писання, завдання, запитання, виразний, помилка, вірші, одинадцять.

     3. Згадуючи останню пісню Мовчуна, скажіть, хто є його сусідом?

     (Апостроф)

      4. Як пишуться ці слова (тьмяний, різьбяр) щодо апострофа? Чому?

       (Діти пояснюють)

VII. У саду.

        Аж он за пагорбом видніється садок, там живе Апостроф. Поспішаймо до нього. Хазяїн зустрічає нас на пасіці. Він гордовитий, сповнений самоповаги, гідності, бо ж один такий неповторний в українській мові.

    Він гостинно зустрічає і обіцяє пригостити медом, якщо правильно поставимо апостроф у словах.

святковий                                     матір’ю                                 ад’ютант

  Смакуємо медок і поспішаємо далі.

УШ. На роздоріжжі.

   Знак – покажчик шляху тут якийсь дивний. Миготить нечіткістю, нерозбірливістю. Лише ледь прочитується запитання:

«Пригадайте правило, де зустрічається багато винятків у подовженні  приголосних?

( Учні згадують правила, називають групи слів).

1. Ілля, рілля, суддя, стаття (але статей).

2. Зіллє, виллє, розіллє (від лити).

3. Зрання, спросоння, попідвіконню, попідтинню, навмання.

4. Ганна, овва, бовваніє, ссавці, лляний.

ІХ Суперечка.

  Затримавшись на роздоріжжі, ми й не помітили, як Оля трохи відстала від гурту і випадково підслухала суперечку трьох друзів.

Діалог – суперечка

  •  Ви не можете до мене дорівнятись. Я прекрасний, премудрий, я – сама досконалість, - говорить перший.
  •  А  я найбагатший. Все, що захочу, вмить притягну до себе, - вихвалявся другий.
  •  А коли я захочу, то такі прізвиська вам дам, що перестанете вихвалятись, - мовив третій.

1. Діти, то які друзі розмовляють між собою?

(Префікси ПРЕ-, ПРИ -, ПРІ -)

2. Чому ж вони вихваляються?

Х.Бабуся Капетиха.

    Роздумуючи над цим діалогом, ми й не помітили, як до нас підійшла бабуся. Вона назвала себе  - Капетиха і розповіла сумну історію про те, як у неї випав зуб, і вона тепер говорить:  -ф, -ф, -ф.

    1. З якою ж орфограмою пов’язане її ім’я  та історія?

(Написання префіксів  с – і з - )

Розподільний диктант

     З –                        С –

Збити,                   Списати

Зцідити                 Сказати

Зсунути                 Стягнути

Зшити                   Сходити

Зчесати Сформувати

                    

   Ось ми і на окраїні містечка Орфографії. Звичайно, не всіх мешканців ми відвідали, бо багатьох ще зовсім не знаєте. Нові орфограми будете вивчати у наступних класах.

  Сьогодні ви добре попрацювали. Дякуючи своїй наполегливості старанності, ви засвоїли багато орфограм, а отже, підвищили рівень грамотності.

   Недарма у народі кажуть: грамотний – видющий і на все тямущий.

   (Учитель оцінює роботу учнів на уроці ).

Домашнє завдання.

   Записати в словничок 20 слів  із орфографічних правил, які не повторювали на уроці.

PAGE  2


рясно

озвязати

червяк

рюкзак

зїхати

цвях


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32560. Моноблочные и модульные контроллеры 57.67 KB
  Функционально-конструктивную схему модульного ПЛК рассмотрим на примере контроллера SIMTIC S7300 фирмы Siemens рис. Конструкция модульного ПЛК На профильной рейке ПР размещаются: центральный модуль ЦМ который всегда присутствует в ПЛК справа от него с помощью шинных соединителей ШС до восьми периферийных модулей ПМ а слева внешний источник питания Внеш. Формирование внутренней шины ПЛК производится с помощью ШС. В качестве основных периферийных модулей ОПМ в ПЛК всегда присутствуют сигнальные модули ввода выводы...
32561. Общая организация и архитектура модульного ПЛК SIMATIC S7-300 117.33 KB
  Архитектура модульного ПЛК Модули ПЛК объединены внутренней шиной по которой и передается вся информация между ними. В минимальной конфигурации ПЛК обязательно имеет ЦМ и хотя бы один из ОПМ для связи с ОУ. Система вводавывода ПЛК может включать в свой состав две части.
32563. Понятие цикла работы ПЛК 109.79 KB
  Архитектура центрального модуля ПЛК Помимо программ пользователя в памяти центрального модуля всегда имеются системные программы зашитые там в ПЗУ разработчиком ПЛК и предназначенные для реализации основных функций контроллера таких как: организация цикла работы ПЛК реализация системы ввода вывода прерывание программ и пр. Понятие цикла работы ПЛК Возможность обработки информации в реальном масштабе времени и как следствие управление быстродействующим технологическим оборудованием обусловлены циклическим характером работы...
32564. Центральная память ПЛК 60.65 KB
  Очень часто особенно в простых микроконтроллерах типа SIMTIC S7200 их центральная память бывает организована в виде стековой памяти. Стековая память Пример реализации логической функции управления c использованием стековой памяти На рис. 35 показан последовательный механизм программной реализации логической функции управления Y с использованием стековой памяти ПЛК.
32565. Память ПЛК SIMATIC S7-220 51.19 KB
  В сегменте памяти программы хранится программа пользователя и содержится список команд которые должны выполняться в CPU для реализации разработанного решения по системе управления. Память данных содержит область временных данных программы и область памяти объектов. В этом же сегменте памяти хранятся результаты вычислений промежуточные данные и константы а также таймеры счетчики высокоскоростные счетчики и аналоговые входы выходы. К конфигурируемым параметрам относятся такие элементы как уровень защиты пароль адрес станции и...
32566. Модули ввода/вывода (МВв/МВыв) 36.68 KB
  Модули выпускают в различном исполнении: входные выходные или комбинированные ввода вывода дискретные логические аналоговые и специальные в обычном или безопасном исполнении и пр. Модуль ввода вывода дискретных сигналов. 36 показан возможный вариант модуля ввода вывода логических сигналов для 8разрядного микроконтроллера.
32567. Аналого-цифровые (АЦП) и цифро-аналоговые (ЦАП) преобразователи 38.92 KB
  Для этой цели в модулях ввода вывода аналоговых сигналов используются аналогоцифровые АЦП и цифроаналоговые ЦАП преобразователи. Основной характеристикой ЦАП и АЦП является их разрядность определяемая длиной двоичного кода применяемого для представления аналогового сигнала. В схеме использован 8разрядный АЦП выходы которого соединены с входами регистра порта ввода. Для согласования уровня входного сигнала АЦП используется усилитель входного сигнала.
32568. Программаторы 43.12 KB
  Программаторы – это устройства, предназначенные для ввода управляющих программ, их редактирования и отладки, параметрирования системы