58448

Регуляторні системи організму людини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Продовжити знайомити учнів з фізіологічними та функціональними системами організму людини; особливу увагу звернути на регуляції функцій та регуляторні системи організму; формувати уявлення про організм як цілісну саморегулювальну систему.

Украинкский

2014-04-25

33.5 KB

26 чел.

Урок 4

Регуляторні системи організму людини.

Мета.

Освітня. Продовжити знайомити учнів з фізіологічними та функціональними системами організму людини; особливу увагу звернути на регуляції функцій та регуляторні системи організму; формувати уявлення про організм як цілісну саморегулювальну систему.

Розвиваюча. Розвивати уміння виділяти головне у матеріалі, який вивчається; уміння порівнювати біологічні об’єкти та системи організму; уміння робити логічні висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, мислення, спостережливість, уяву.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму, до його функціональних та фізіологічних систем.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Міжпредметні зв ́язки: ботаніка, зоологія, історія, медицина.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, муляжі, м\м дошка.

Основні поняття та терміни: система органів, нервова регуляція, гуморальна регуляція, фізіологічна система, функціональна система, імунна система.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Ми вже знаємо, що людський організм складається з безлічі компонентів – клітин, тканин, органів та фізіологічних систем. Поставити проблемне запитання:

- яким способом усі ці компоненти можуть діяти узгоджено?

ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

Фізіологічні процеси в організмі людини протікають узгоджено внаслідок існування певних механізмів регуляції – нервової та гуморальної. Нервова здійснюється за допомогою нервової системи, а гуморальна – за допомогою гуморальних чинників (гормонів), які виділяються в кров.

Нервова регуляція здійснюється за допомогою нервових імпульсів. Вона є швидкою і локальною та стосується всіх систем організму. В основі лежить рефлекторний принцип – реакція-відповідь на подразнення, що здійснюється через ЦНС і контролюється нею. Структурно-функціональною основою рефлексу є рефлекторна дуга.

Гуморальна регуляція – це координація фізіологічних та біохімічних процесів, яка здійснюється через рідини організму (humor – від лат. волога, рідина).

Імунна система також є регулятором функцій організму, так як імунітет забезпечує стійкість організму до чужорідних антигенів. Завданням імунної системи є розпізнавання й руйнування всіх чужорідних структур.

Іммунологічна реакція є невід’ємною частиною гуморальної, тому що більшість фізіологічних та біохімічних процесів здійснюється при особистій участі гуморальних посередників. Інтенсивність імунної відповіді регулюється також нейрогуморальним способом. Робота імунної системи корегується мозком і ендокринною системою. Така нервова й гуморальна регуляція здійснюється за допомогою нейромедіаторів, нейропептидів, які досягають органів імунної системи по аксонах нервів.

ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Провести порівняльну характеристику нервової та гуморальної регуляцій.(Картинка)

Вчені притримуються думки, що крім цих двох регуляцій наявна ще імунна.

Яка з цих регуляцій виникла раніше? Раніше в процесі еволюції виникла гуморальна регуляція. З часом вона ускладнювалася і перетворилася на ендокринну систему.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Гуморальна регуляція підпорядковується нервовій регуляції і становить разом з нею єдину систему нейрогуморальної регуляції функцій організму. Це відіграє важливу роль у підтримці відносної сталості складу та властивостей внутрішнього середовища організму – гомеостазу та пристосування його до змінних умов довкілля.

Таким чином, регуляція функцій не може здійснюватися за допомогою лише нервової чи гуморальної регуляції, тому що це єдиний комплекс – нейрогуморальна регуляція.

VІ. Підведення підсумків уроку.

VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21775. Изучение системы Орион Про на базе оборудования «Болид». Настройка уровней доступа для охранно-пожарной системы при помощи программы «Pprog» 2.05 MB
  Oбследование это изучение и диагностический анализ организационной структуры предприятия его деятельности и существующей системы обработки информации. Этап предполагает тесное взаимодействие с основными потенциальными пользователями системы и бизнесэкспертами. По завершении этой стадии обследования появляется возможность определить вероятные технические подходы к созданию системы и оценить затраты на ее реализацию затраты на аппаратное обеспечение закупаемое программное обеспечение и разработку нового программного обеспечения ....
21776. Основы работы в MathCAD 186.6 KB
  Mathcad является математическим редактором, позволяющим проводить разнообразные научные и инженерные расчеты, начиная от элементарной арифметики заканчивая сложными реализациями численных методов.
21777. Разработка базы данных «Видеотека» средствами СУБД MS Access 541.5 KB
  В данной работе будут созданы запросы (результирующие таблицы), подчиненные формы на основе таблиц для ввода, редактирования и отображения данных.
21779. Исследование спектральных характеристик систем с ШИМ c выходом по пстоянному току 548.5 KB
  Задачей работы является приобретение навыков расчета силового фильтра в схеме предложенного преобразователя, анализ спектральных характеристик широтно-импульсной модуляции (ШИМ), а также обработки результатов эксперимента.
21780. Деньги и кредитные отношения, краткий курс лекций 92 KB
  Деньги в функции средства обращения – представлены в качестве средства оплаты товаров и услуг, а также средства погашения различных долговых обязательств.
21781. Методы снижения степени риска 64 KB
  Классификация методов управления рисками 2. Методы уклонения от риска 3. Методы локализации риска 4.
21782. Учет риска при принятии управленческих решений 63 KB
  Это обстоятельство усложняет процесс принятия решений в условиях неопределенности и предопределяет необходимость использования соответствующих методов которые дают возможность по заданным целям и ограничениям получить приемлемые для практики оптимальные или рациональные управленческие решения. На методы принятия решений в условиях риска существенным образом накладывает отпечаток многообразие критериев и показателей посредством которых оценивается уровень риска. В самом общем виде постановка и решение задачи оптимизации решений...
21783. Управление риском в банковской системе 120.5 KB
  Важными составляющими кредитного риска являются отраслевой риск который связан с неопределенностью в отношении перспектив развития отрасли заемщика и риск страныместопребывания заемщика. Последний имеет место при кредитовании иностранных заемщиков и обусловлен действием факторов риска относящихся к стране в которой находится заемщик. Тремя ключевыми для банка рисками относящимися к данной группе являются риск изменения процентных ставок рыночный и валютный риски: риск изменения процентных ставок касается кредитных вложений а также...