58450

Доба Мейдзі в Японії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчальна схарактеризувати соціальноекономічний і політичний розвиток Японії в другій половині ХІХ ст.; визначити причини та напрямки зовнішньополітичної експансії Японії; розвиваюча розвивати в учнів уміння аналізувати і узагальнювати історичний матеріал...

Украинкский

2014-04-25

71 KB

21 чел.

План-конспект уроку

Дата: 09.02.11

Клас: 9- А

Порядковій номер уроку: 45

Тип уроку: комбінований

Тема: Доба Мейдзі в Японії

Мета: навчальна

  •  схарактеризувати соціально-економічний і політичний розвиток Японії в другій половині ХІХ ст.;.
  •  розповісти про революцію Мейдзі та реформи 70-80-х рр. XIX ст.;
  •  визначити причини та напрямки зовнішньополітичної експансії Японії;

розвиваюча

  •  розвивати в учнів уміння аналізувати і узагальнювати історичний матеріал;.

виховна

  •  виховувати учнів у дусі патріотизму, взаєморозуміння між народами, на основі особистого усвідомлення досвіду історії.

Обладнаний:

  •  Всесвітня історія. 9 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закладів/ О.В. Гісем, О.О. Мартинюк – Х.: Вид-во «Ранок», 2009
  •  стінна карта «Країни Азії наприкінці XIX — на початку XX ст.»,
  •  атлас.

Основні терміни та поняття: «відкриття» Японії, революція Мейдзі, експансія.

Основні дати:  1853 р, — «відкриття- Японії;  1868 р. — революція Мейдзі;     1889 р. - прийняття Конституції; 1894—1895 рр. - японо-китайська війна; 1902 р. японо-англійський союз; 1904 - 1905 рр. — російсько-японеька війна; 1910 р. — оголошення Кореї колонією Японії.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Письмові завдання для перевірки д/з (за кожну правильну відповідь 1 бал)

  1.  В які роки в Англії на престолі перебувала королева Вікторія? (1837-1901)
  2.  Які дві головні партії вели між собою боротьбу на парламентських виборах в Англії? (консерватори і ліберали)
  3.  В якому році Трансвааль на Оранжева республіки стали частинами Британської імперії? (1902)
  4.  Який політичний діяч був одним із найперших ідеологів ліберального реформізму в Англії? (Девід Ллойд Джордж)
  5.  Що таке расова дискримінація? (обмеження громадянських прав за расовою ознакою)
  6.  Хто такі суфражистки? (Жінки-члени жіночих організацій, які домагалися надання жінкам права голосу і рівності із чоловіками)
  7.  Назвіть корінне населення Америки. (Індіанці)
  8.  Що таке експансія? (Розширення сфери панування, впливу)
  9.  Назвіть чотири стани російського суспільства. (селяни, міщани, дворяни, духівництво)
  10.   Назвіть дату вбивства Олександра ІІ ( 1 березня 1881)
  11.   Який суспільний рух в Росії виступав за Демократичну республіку та впровадження конституції? (Народники)
  12.   Назвіть головну мету зовнішньої політики Росії. (Послабити Німеччину)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

ӀV. Вивчення нового матеріалу 

1. Крах політики самоізоляції

На початку XVII ст. владу в Японії захопив сегун (полководець) Токуґава Іеяеу. Японський імператор (мікадо) утратив реальну владу (сегун не стратив імператора, оскільки, згідно з синтоїзмом — японською релігією він є живим богом) і був із родиною ізольований у місті Кіото, де навіть не мав права спілкуватися з князями. Сегун, захопивши владу, поклав край одній головних проблем країни — усобиці князів. Це було зроблено шляхом періодичного брання в заручники князів або їхніх родин.

У середині XVII ст. сегун Токугава Іеміцу прийняв рішеня про «закриття країни», боячись, що європейці поступово підкорять Японію. Усіх європейців було знищено або вигнано з країни, виняток був зроблений для голландців, яким відкрили для торгівлі єдиний Порт — Нагасакі.

Ізоляція Японії від зовнішнього світу була здійснена насамперед з метою збереження давніх традицій. Поширення християнства під впливом католицьких місіонерів (особливо португальських) набуло загрозливого характеру. Поряд із закриттям країни було заборонено християнство та знищено всіх його прихильників у Японії.

У середні XIX ст. Японія потрапила в поле зору США, європейських держав і Росії. Насамперед Японія представляла інтерес для США як перевалочна база американських суден, що плавали в північних водах Тихого океану, як зручний плацдарм для зміцнення американських позицій на Далекому Сході, насамперед у Китаї, де домінували англійці. У 1854 р. під жерлами гармат американського флоту японці були змушені «відкрити» свою країну.

У 1853 р. на острів Хонсю прибула американська воєнна ескадра на чолі з командором Метью К. Перрі. Він передав японцям листа від президента США, у якому висловлювалося бажання встановити з Японією дипломатичні відносини. Японці попросили час на роздуми. Наступного року 1854 ескадра М. К. Перрі з десятком бойових кораблів знову з'явилася біля берегів Японії. М. К. Перрі, погрожуючи інтервенцією, примусив сегуна підписати японо-американський договір про відкриття для торгівлі зі США двох портів, а також відкрити американське консульство в одному з них. Незабаром подібні договори з Японією уклали Росія, Англія, Франція, Голландія. Згодом ці договори набули нерівноправного характеру. Громадяни цих країн отримали право, недоторканності на території Японії. Японія зобов'язувалася надати пільги в торгівлі цим країнам. Таким чином Японія опинилася перед загрозою колонізації.

2. Революція (переворот) Мейдзі

 Проникнення європейців та американців до Японії підірвало авторитет традиційної влади сегуна. Проти його влади виникла сильна опозиція, що призвело до громадянської війни (1863—1868 рр.), яка ускладнювалася втручанням іноземних держав. У 1866 р. помер сегун Іемоті, який уособлював світську владу, а в 1867 р. — імператор Комей, який представляв релігійну владу. У країні з новою силою спалахнула боротьба за владу. Нового 14-річного імператора Муцухіто підтримували самураї півдня Японії, городяни, селяни.

 У січні 1868 р. війська імператора, що мали європейську зброю, розгромили війська сегуна, а в травні вступили до столиці сегуна Токіо (Едо). Так імператор об'єднав світську й духовну влади. Роки його правління (1868-1912 р.) дістали назву Мейдзі («освічене правління»).

Революція (переворот) Мейдзі започаткувала радикальні соціальні, політичні та економічні зміни в японському суспільстві. Відбулася швидка модернізація країни на основі застосування іноземного досвіду з урахуванням національних традицій, створення могутнього промислового потенціалу з необхідними для цього нововведеннями в політичних інститутах, правових нормах.

3. Реформи 70—80-х рр. XIX ст. Особливості економічного розвитку.

Завдання

Використовуючи текст підручника, заповніть  таблицю «Реформи Мейдзі»

Реформи

Суть

Аграрна.

Військова

Адміністративна                   •  ;

Освітня                                             .:

Фінансова                  

4. Політичний устрій

 Своєрідним підсумком реформ стало прийняття в 1889 р. Конституції країни, яка була створена за зразком німецької. Згідно з Конституцією Японія стала конституційною монархією з широкими правами та законодавчою ініціативою імператора, особа якого проголошувалася «священною і недоторканною». Імператор мав право оголошувати війну, підписувати мир, укладати договори, скликати й розпускати парламент, призначати та звільняти найвищих посадових осіб, як цивільних, такі військових.

За Конституцією парламент складався з двох, палат — палати перів і палати представників. У верхній палаті була представлена аристократія, члени імператорського двору, що призначалися на сім років. Нижня палата обиралася на чотири роки. Виборче право отримали лише чоловіки, що досягли 25 років і сплачували податок не менше ніж 15 єн. Таких виявилося лише 1 % населення. Парламент затверджував бюджет, але його права в цьому питанні обмежувалися. Уряд був відповідальним не перед парламентом, а перед імператором. Конституція також: визначала найвищий консультативний орган при імператорі — Таємну раду.

  •  Додається схема.

 

У 80-х рр. XIX ст. виникли політичні партії: у 1881 Конституційна ліберальна партія (Ріккен Дзіюто), а в 1882 (Кайсінто). Вони ще не мали широкої підтримки, чіткої організаційної структури і скоріше скидалися на політичні клуби, що спиралися на різні групи промисловців і поміщиків.

Наприкінці XIX. ст. в Японії виникли профспілки. У 1896 р. відбувся перший робітничий страйк. Але становлення профспілкового й робітничого руху дуже ускладнювалося через особливості соціальної структури японського суспільства. На заваді цьому процесу стояли поліцейський терор і взаємини між робітниками та підприємцями, у яких значну роль відігравали традиційні норми поведінки: шанування старших, відданість господареві, довічне наймання на роботу, колективна власність.

5. Експансіоністська політика

 Першим об'єктом експансії Японії на материку стала Корея, яка перебувала, у васальній залежності від Китаю. Уклавши з Кореєю в 1876 р. нерівноправний договір, Японія розширила експансію під приводом сприяння національно-визвольному руху. Коли на початку 90-х рр. XIX ст. в Кореї почалося повстання і китайські війська виступили для його придушення, Японія спрямувала свої армійські частини на південь півострова. Конфлікт на Корейському півострові вилився в японо-китанську війну 1894—1895 рр., яка закінчилася поразкою Китаю та підписанням мирного договору. Китай визнав незалежність Кореї, передав Японії Тайвань і Пескадорські острови, відкрив для Японії торговельні порти, надав права будівництва підприємств і зобов'язався виплатити величезну контрибуцію. Війна Японії проти Китаю загострила японо-російські протиріччя на Корейському півострові та в Південній Маньчжурії. Росія за угодою з Китаєм почала будівництво Китайсько-Східної залізниці(КСЗ) та орендувала Порт-Артур. Назрівав російсько-японський збройний конфлікт. Готуючись до нього, Японія в 1902 р. уклала англо-японський договір, спрямований не тільки проти Росії, а й проти США. Отже, на Далекому сході зав'язувався складний вузол протиріч.

V. Закріплення нових знань.

Творчі завдання

1)   Спираючись на текст підручника і розповідь учителя, складіть структурно-логічну схему «Революція Мейдзі»

2) Назвіть реформи, здійснені в 70-80-х рр.. ХІХ ст.. в Японії?

3) Який був політичний устрій Японії?

VӀ. Підсумки уроку.

«Відкриття» Японії призвело до спроб більш сильних держав підкорити її за прикладом Китаю та Індії. Але «реформи Мейдзі» дали змогу країні зміцнити своє становище та взяти курс на модернізацію. У розвитку Японії було вдало поєднано досвід, традиції і досягнення Сходу й Заходу. Разом із тим мілітаризація економіки перетворила Японію на небезпечне джерело агресії.

V. Домашнє завдання.

1) Опрацювати параграф №20 підручника

2) Повторити матеріал по темі «Утвердження індустріального суспільства в провідних державах світі»

PAGE  5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24110. Проблема истины. Современные трактовки понятия истина. Формы истины. Проблема критериев научной истины 94.28 KB
  Формы истины. Проблема критериев научной истины. Проблема истины в философии является центральной во всей теории познания.
24111. Особенности научного познания. Роль науки в функционировании и развитии общества 14.9 KB
  Наука – особый вид познавательной деятельности людей направленный на выработку системы объективноистинного знания о природной и социальной действительности и о самом человеке. Современная наука это: 1. Наука имеет дело с объектами реальности которая не сводится к объектам обыденного опыта. Современная наука выполняет функции: 1.
24112. Естественнонаучное, техническое, гуманитарное знание 30.67 KB
  Естественнонаучное техническое гуманитарное знание. Техническое знание включает в себя от специализированных рецептурнотехнических до теоретических научнотехнических и системотехнических знаний. Современная техника и прежде всего техническое знание неразрывно связаны с развитием науки. техническое знание как конечный продукт познавательной деятельности определяет характер познавательного процесса выступая в качестве средства социальнотехнического проектирования.
24113. Социальная реальность и ее характеристики 16.73 KB
  Социальная реальность и ее характеристики. Социальная реальность это реальность в той или иной степени организованная упорядоченная и структурированная. Социальная реальность это реальность динамическая т. Социальная реальность это реальность стратифицированная.
24114. Общество как система. Сферы общественной жизни 17.51 KB
  Общество как система. Собственно философское значение этого термина таково: общество – это обособившаяся от природы часть материального мира представляющая собой исторически развивающуюся форму жизнедеятельности людей. В истории социологии и культурологии чаще используется более узкое понятие общества: общество – это определённый этап человеческой истории родовое общество общество капитализма или конкретный социальный организм французское общество общество США. Так древнекитайская мысль традиционно смотрела на общество сквозь призму...
24115. Понятие гражданского общества и государства 15.03 KB
  Понятие гражданского общества и государства. Это определение идеального общества реальность которого определяется соотношением идеала и достигнутого состояния общества которое провозгласило построение гражданского общества своей целью. Это фактически бесконечный процесс совершенствования общества власти политики и человека охватывающий все без исключения стороны жизни. Идея гражданского общества термин введен Аристотелем возникла первоначально как философская концепция.
24116. Проблема развития общества. Формационный, цивилизационный подходы, технологический детерминизм в понимании процесса исторического развития 15.08 KB
  Проблема развития общества. Формационный цивилизационный подходы технологический детерминизм в понимании процесса исторического развития. Проблема развития общества Формационный подход был разработан К. В общем же характерно отрицание единства человеческой истории всеобщих исторических закономерностей Недостатками цивилизационного подхода является то что он не позволяет взглянуть на историю как на целостный закономерный процесс; применяя цивилизационный подход трудно изучать закономерности исторического развития.
24117. Культура как объект философского познания, развитие представлений о культуре в истории мысли 15.03 KB
  Культура как объект философского познания развитие представлений о культуре в истории мысли. Культура – совокупность проявлений жизни творчества и достижений народа или группы народов. Культура представляет собой средство и способ развития духовного начала в человеке своей целью имея формирование и удовлетворение его духовных запросов; цивилизация же дает людям средства существования она направлена на удовлетворение их практических нужд. Культура являет собой духовные ценности достижения науки философии искусства образования а...
24118. Психоанализ и проблема человека (З.Фрейд, К.Г. Юнг, Э.Фромм) 17.18 KB
  В психике человека Фрейд сначала выделял две относительно автономные но постоянно взаимодействующие между собой структуры бессознательного оно и сознательного Я а затем добавил к ним сверх Я которое внедряется в Я но без специального анализа не осознается им. По мнению Фрейда причиной невроза является особого рода конфликт между оно Я и сверх Я . Согласно теории Фрейда оно набрало свою изна чальную силу но параллельно с этим развивалось и я . Так как инстинкты или оно служат всего лишь внутренним наполнителем то можно...