58501

Весільні обряди в усній народній творчості. Веснянки, гаївки, заклички

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діти: Стрітення. Діти вибігали на вулицю і співали: Пташок викликаю З теплого краю. Ідіть діти і здоровте хлібом людей. Хто з вас знає які заклички Діти відповідають: Прийди до нас весно Із радістю із великою до нас милістю Із житом зернистим Із пшеницею золотою І вівсом кучерявим.

Украинкский

2014-04-25

40.5 KB

1 чел.

Урок-гра

Поповська Н.П., учитель української мови та літератури

Чічур В.А., учитель музики

Тема. Весільні обряди в усній народній творчості. Веснянки, гаївки, заклички.

Мета: продовжити ознайомлення учнів з народними обрядами-веснянками, гаївками, закличками та обрядовою пісенною творчістю нашого народу, дати відомості про веснянки;  розвивати дослідницькі навички школярів, їх творчу уяву, заохочувати до виконання високохудожніх зразків величальних пісень наших предків; виховувати інтерес до вивчень народних звичаїв, обрядів, традицій, прищеплювати любов до українського слова та пісні.

Тип уроку: інтегрований урок (українська література, народознавство, музичне мистецтво).

Обладнання: добірка обрядових пісень, ілюстрації «Весна красна», віночки, обрядове печиво «жайворонки», «гусочки», «голуби».

Епіграф до уроку:

В океані рідного народу

відкрий духовні острови…

Василь Симоненко

Ой весна, весна – днем красна…

Народна пісня

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

1. Формування емпатійної здатності (емоційного настрою)

- Починаємо урок. Але спершу посміхніться один до одного, щоб  вам було приємно співпрацювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда.

- Який твір називається народною піснею? (Народна пісня – невеликий усний віршований твір, що його співають.)

- А які пісні називаються обрядовими? (Пісні, що їх виконують під час обрядів)

- наведіть, будь ласка, приклади обрядових пісень. (Школярі називають і виконують щедрівки, колядки, веснянки, русальні, купальські та жнивацькі пісні.)

ІІІ. Повідомлення теми та мети  уроку, мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

- Упевнена, що наш урок допоможе кожному з вас зрозуміти значення і важливість УНТ в сучасному житті. Вже заради цього варто ознайомитися ще з одним цікавим циклом нашої української культури – весняними обрядами і його пісенною творчістю.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

- Веснянки – це величальні пісні з нагоди приходу весни. Так пісні виконували під час весняних обрядів.

- Але, перш ніж розпочати вивчення нової теми, давайте згадаємо, яке сьогодні свято.

- Діти: Стрітення.

2. Інсценізація.

Народознавець. Це свято святкують на честь праведного Сімеона і його зустрічі з Божою матір´ю на 40-й день після Різдва Христового. А в народі ще кажуть, що це свято зустрічі зими з весною.  Ці дві красуні сперечаються між собою, хто кого переможе. Та як би там зима вже не хмурилась, а весна вже стоїть на порозі. Весну наш народ зустрічав з особливим настроєм. Весняні обряди мають древнє коріння, коли наші предки поклонялись природі, сонцю, вітру та різним богам. Все це і відбилось у всіх весняних піснях, де часто згадуються ці божества: Ярило, Лада, Перун. Першим святом зустрічі весни в природі було свято 40 святих (22 березня). В цей день, говорили в народі, прилітає з вирію 40 жайворонків, сорока кладе на своє гніздо 40 галузок. Жінки пекли 40 тістечок у вигляді пташок і роздавали дітям «щоб птиця водилась». Діти вибігали на вулицю і співали:

Пташок викликаю

З теплого краю.

Летіть, соловейки,

На нашу земельку,

Спішіть, ластівоньки,

Пасти корівоньки.

Разом з дітьми виходили зустрічати весну і дорослі жінки та дівчата.

Мати. Ідіть, діти, і здоровте хлібом людей. Уже жайворонки весну на крилах принесли.

Народознавець. Дітлахи ватагою йшли селом, несли в долонях поперед себе «жайворонків», і їхні голоси видзвонювали:

Прийди, прийди, весно.

Прийди, прийди, красна,

Принеси нам жита,

Принеси нам цвіту.

В наші хороводи,

Щоб сплести вінок!

Чоловік. Спасибі, любі мої, скоро покличе воно нас у поле.

Народознавець. Хто з вас знає які заклички?

Діти відповідають:

Прийди до нас, весно,

Із радістю, із великою до нас милістю,

Із житом зернистим,

Із пшеницею золотою –

І вівсом кучерявим.

Із ячменем вусатим,

Із просом і гречкою,

Із калиною-малиною.

Із чорною смородиною,

Із грушами, із яблуками,

Із усілякою садовиною,

Із квітами лазуровими,

Із травою-муравою!

Народознавець. Весна, за народним уявленням, була прекрасною молодою дівчиною, тому зверталися до неї, як до живої істоти, стараючись умилостивити, щоб був добрий урожай.

Діти. Закликаючи весну, тут же запитували: «Весна красна, що ти нам принесла?»

Дівчина у вінку – Весна – відповідала:

Ой винесла тепло і добреє літечко,

Малим діточкам побіганнячко,

Старим бабонькам посіданнячко,

Красним дівонькам на співаннячко,

А господарям на роботячко.

Народознавець. А ще діти зустрічали сонце. Простягаючи руки до нього, тричі співали веснянку.

Діти співають:

Вийди, вийди сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір’ячко!

Хлопчик. Сонечко світить! Воно почуло нашу пісеньку!

Дівчина. Ой, як тепло стало!

Хлопчик. Щоб навесні все росло і зеленіло, треба дощику.

Діти співають:

Іди, іди, дощику,

Зварю тобі борщику

В череп’янім горщику.

Мені каша, тобі борщ.

Дощику, дощику, припусти

На бабині капусти.

Зелена нивонька

Чекає половоньки.

Дівчина. Ой,від дощику трава стала зелена.

Хлопчик. Час корову гнати пасти!

Дівчина. Авжеж, поженеш корову на пашу, дасть молочка на кашу!

Народознавець. Дитячі ігри продовжуються.

Хлопчик. Щоб земля родила, треба кашею її притрусити.

Дівчина. А й справді, гайда кашу варити.

Хлопчик. Яку кашу?

Дівчина. Молочну.

Хлопчик. Нехай Андрійко буде кашоваром! (Кашовар символічно «варить» кашу)

Діти співають:

Тру-ту-ту, тру-ту-ту,

Вари кашу круту,

Підлий молочка,

Нагодуй козачка.

(Кашовар «вимішує» кашу, дає «покуштувати».)

Діти:

Добра каша з молоком,

Славно бути козаком!

Народознавець. А ще дуже популярним був «Зелений Шум» - символ пробудження природи. Зелений Шум – це гаївка. Гаївки – найдавніші веснянки, їх водять навколо церкви три дні – на Великодні свята, а веснянки – аж до Зелених свят.

V. Підсумок уроку. Заключне слово вчителя.

- Діти, сьогодні ви познайомилися з весняними обрядами і дізналися, яка багата культурна спадщина українського народу. Тому ми не повинні їх забувати, губити, бо то є наша духовність, культура і пам'ять про далеке минуле. Перед вами стоїть завдання – розшукувати таких людей і записувати з їх уст народні обряди, звичаї. Цим ви збагачуєте духовну скарбницю нашого народу.

VI. Домашнє завдання: Вивчити напам’ять веснянку, приготувати ілюстрації, скласти і записати свою веснянку чи гаївку.

Література

Вудвуд Л. Відкрий духовні острови. – Донецьк: Центр підготовки абітурієнтів, 1998.

Гаївки. Веснянки. – Донецьк, 1998.

Скуратівський В. Л. Берегиня. – Київ: Мистецтво, 1987.

Українська минувшина. – Київ, 1993.

Біблія. – Київ, 1992.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

47606. Политология. Учебник 2.3 MB
  Методологические проблемы истории и теории политической науки. Социальные субъекты политической власти Раздел III. Мехонизм формирования и функционирования политической власти. Государство как институт политической системы Глава 11.
47607. ВОПРОСЫ СТИЛИСТИКИ 913 KB
  Статьи из городов России Саратов Волгоград СанктПетербург Екатеринбург Польши США представляют разные аспекты антропоцентрических исследований связанных как с общими вопросами лингвистики риторики и стилистики так и с проявлениями антропоцентризма в изучении обиходнобытового публичного общения и художественной речи. например: Дементьев Седов 1998; Жанры речи 1997; 1999; Седов 1998а; 1998б; 1999; Федосюк 1997; Шмелева 1997; и др. Здесь мы выделяем два типа информативной речи две глобальные стратегии построения дискурса:...
47608. Общие правила исполнения обязанности по уплате налогов и сборов 71.69 KB
  Некоторые авторы предлагают в качестве категории, равнозначной налоговой обязанности, использовать налоговое обязательство. Полагаем, с такой позицией нельзя согласиться. Термин «обязательство» имеет ярко выраженную частноправовую природу и основывается на свободно выраженном волеизъявлении лица тем или иным образом (по своему усмотрению)
47610. ИЗУЧЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ШКОЛЬНИКА 1.2 MB
  Программы наблюдения за особенностями направленности характера темперамента школьника. ВВЕДЕНИЕ Настоящие рекомендации предназначены для школьных психологов и студентов пединститута проходящих педагогическую практику в школе и выполняющих задание по изучению личности школьника. Изучение личности школьника следует проводить в естественных условиях.
47611. ИНФОРМАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ В ЭКОНОМИКЕ 3.58 MB
  Хранение и обработка информации в базах данных. Работа с системами управления базами данных ccess.8 Обработка и хранение экономической информации в базах данных 52 4 4 28 16 18 3 Раздел 3.8 Обработка и хранение экономической информации в базах данных 52 2 6 12 20 44 3 Раздел 3.
47612. Сравнительная педагогика: Учебное пособие 1.72 MB
  Проблема демократизации школы. Реформы высшей школы. Экспериментальные школы. В пособии дан сравнительный анализ основных процессов школьного образования и воспитания в современном мире в нем представлены разнообразные материалы о современном состоянии школы и педагогики ведущих стран мира Адресованное студентам средних и высших педагогических учебных заведений пособие может быть полезно также работникам школьных учреждений и ведомств всем кто интересуется развитием образования и воспитания в современном мире.
47613. МЕТОДОЛОГИЯ СТРУКТУРНОГО АНАЛИЗА И ПРОЕКТИРОВАНИЯ SADT 1.17 MB
  Использование экспертных систем, языков четвертого поколения и систем автоматизированного производства постоянно расширяется. Успех этих систем непосредственно зависит от нашей способности предварить их разработку и внедрение описанием всего комплекса проблем...