58534

Повторення. Пропорції. (Застосування “Золотого перерізу”)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Повторення і узагальнення матеріалу з теми Пропорції. Познайомити учнів із застосуванням відношення золотого перерізу. Сьогодні на уроці ми будемо розвязувати вправи та задачі на відношення та пропорції а також познайомимося із застосуванням...

Украинкский

2014-04-27

98.5 KB

1 чел.

Урок математики в 6 класі.

( Доцільно проводити в кінці навчального року, при повторенні навчального матеріалу.)

Тема: Повторення. Пропорції.

(Застосування Золотого перерізу”)

Мета:

Повторення і узагальнення матеріалу з теми «Пропорції».

Познайомити учнів із застосуванням відношення «золотого перерізу».

Виховувати інтерес до математики через показ практичного застосування математичних знань в житті людини.

Формувати навички самоконтролю, взаємоконтролю, увагу, наполегливість.

Розвивати логічне і творче мислення.

Хід уроку:

Вступне слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми будемо розв'язувати вправи та задачі на відношення та пропорції, а також познайомимося із застосуванням «золотого перерізу», яке ви зможете зрозуміти завдяки набутим знанням.

У кожного із вас на парті є конверт, у якому вкладені всі необхідні картки для сьогоднішньої роботи. Із конверта достаньте листок оцінювання, на якому ви будете виставлять кількість зароблених балів на кожному етапі роботи.

I. Перевірка домашнього завдання.

Проводиться взаємо перевірка за записами, вивішеними на дошці. Оцінка виставляється в лист оцінювання.

                    ЛИСТ ОЦІНЮВАННЯ

Прізвище клас

Виконана робота

Кількість балів

Примітки

1

Домашня робота

2

Усний рахунок

3

Командна робота

4

Робота біля дошки

5

Самостійна робота

6

Кросворд

 

 II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. 

Достаємо з конверта картку, з вправами для усного рахунку. За дві хвилини необхідно розв'язати найбільшу кількість прикладів.

Вправи для усного рахунку

І варіант       

а) 7+0,2

      : 6

       ·2

     -1,4

       ?

б) 10.9-1

          : 3

          ·2

          -5.6

          ?

в) 6-2,4

      : 6

       ·3

     +0,2

       ?

г)  40 ·0,4

         : 10

         +0,5

         : 0,7

          ?

д) 4,2+4,8

         : 5

         : 3  

        +4,4

       ?

ІІ варіант

а) 1,5+2

         ·3

         : 5

         -1,1

       ?

б)   5.9-2

          : 3

          ·2

          -1,6

          ?

в) 6-1,2

      : 6

       ·3

     -0,4

       ?

г) 9  : 0,3

         : 10

         -1,2

         :0,6

          ?

д)1,2+6,8

         : 5

         : 4  

        +4,6

         ?

Учні обмінюються листочками і здійснюють взаємоперевірку   за   записами   на   дошці (кожен приклад 2 бали).

Одержали відповіді: 1,1,2,3,5.

Результати записуються в оціночний листок.

Повідомлення

Якщо уважно розглянути отриманий ряд чисел і продовжити його за правилом: де кожне наступне число дорівнює сумі двох попередніх тоді утвориться ряд 1,1,2,3,5,8,13,21,34,... і т.д., який називається рядом Фібоначчі. Італійський математик Леонардо Пізанський (1180-1240) за прізвиськом Фібоначчі, що означає „син добродушного", гуляючи по лісу, звернув увагу на те, що, коли паросток ахілеї пробивається з-під землі, у нього виростає тільки один маленький листочок, потім на стеблі з'являється ще один, потім - два, а потім - три, а потім, число листків наростає у відповідності: 1,2,3,5,8,13,21,....

Таку ж саму закономірність він отримав, контролюючи кількість пелюсток у різних квітів. Так, лілії та іриси мають по 3 пелюсточки; лютики мають по 5 пелюсток; деякі дельфініуми - по 8; золотоцвіт - 13; у деяких айстр їх 21, у маргариток їх почти завжди 34, 55, або 89 пелюсток.

(Демонструються слайди)

 В своїй „Книзі про рахунок" розв'язуючи, серед інших, задачу про те „скільки народиться кроликів за рік від однієї пари", Фібоначчі отримав ту ж саму послідовність чисел: 1,1,2,3,5,8,13,21,34...

     Як показало життя ця послідовність постійно повторюється в оточуючому нас світі. І це ще не все. Цей ряд володіє дивною властивістю: якщо почати ділити одне число цієї послідовності на попереднє, ми будемо асимптотично наближатися до числа - 1,6180339.

          Командна робота (три команди)

Учні заповнюють схеми заготовлені на дошці ( всі числа, записані в фігурах - невідомі).

І команда

 51,9 ·8,4=

                         +0,0407=

                           :36=

                         · 0,01=

                      

                          ·10=

   ІІ команда

  31,18 ·4,5=

                   

                      +0,1353=

                    ·0,01=

                            :54=

                          ·10=

 

  ІІІ КОМАНДА

51,3 · 4,2=

               + 161,411=

             : 54=

              · 0,1=

      : 100=

 За кожен правильно розв'язаний приклад учні виставляють 1 бал в листок оцінювання.

Три команди отримали число 1,618, яке отримують в результаті «золотого перерізу».

Суть „золотої пропорції", або ще кажуть „золотого перерізу", заключається в наступному - менша частина цілого так відноситься до більшої, як більша частина до цілого. Іншими словами - під „золотим перерізом" розуміють поділ даного відрізка АВ точкою М так, щоб виконувалося співвідношення:

А__________х________М_______ _____В

Відношення більшого відрізка до меншого становить: 1,618 і це число відповідає золотій пропорції".

Золота пропорція відповідає числу 1,6180339.

Вона виражає співрозмірність, гармонійність, красу природних об'єктів,

а також шедеврів мистецтва та архітектури.

III. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ВПРАВ

Диференційована робота з класом Група Б достає з конверта картки і працює самостійно.

РОЗВ'ЯЗАТИ ЗАДАЧУ (група б) (для самостійної роботи) . Висота всієї споруди Парфенона дорівнює 61,8 грецьким футам. Висота колони на 14,6 фута більша ніж висота перекриття й фронтону Знайти чому дорівнює відношення висоти колони до висоти перекриття й фронтону.(Відповідь округлити до тисячних)

Група А( розв'язує задачу на дошці)

Знайти   відношення   АС1/ С1D та АD/АС1  і порівняти їх.  ( Отримали число 1,618.)

Група Б здає листочки вчителю.

Повідомлення

Якщо в коло вписати правильний п'ятикутник, одержимо пентаграму — геометричну фігуру, у якої кожна з п'яти діагоналей ділить іншу у відношенні „золотого перерізу". Піфагор вважав правильний п'ятикутник священним знаком і дарував його зображення тільки друзям, як символ дружби. Діагоналі ж п'ятикутника утворюють правильну зірку, яку піфагорійці сприймали, як символ здоров'я, радості, життя і добрих справ.

Композиція портрету Мони Лізи, відомого італійського художника Леонардо да Вінчі, який є шедевром світового мистецтва базується на „золотих трикутниках", що є частинами правильного зіркового   п'ятикутника.

Група б повідомляє про результати своєї роботи  (Одержали відношення 1,618)

Повідомлення

Вершиною давньогрецької архітектури вважається храм богині Афіни - Парфенон, побудований у V столітті до нашого літочислення. Храм  має  прямокутну основу.  Вздовж периметра

збудована колонада. Колони, які здаються вертикальними, насправді трохи нахилені всередину. Завдяки цьому вони здаються стрункими й легкими.

„Золотим перерізом" Парфенон підкорює красою форм і закономірністю пропорцій. Відношення довжини цієї будівлі до її висоти відповідає „золотій пропорції" і становить 1,618.

«Золотим перерізом» керувалися стародавні єгипетські архітектори, що споруджували піраміду фараона Хеопса. В усіх внутрішніх і зовнішніх пропорціях піраміди число 1,618, грає центральну роль.

Славнозвісний Колізей  теж будувався з дотриманням канонів краси. Споруди, які побудовані за правилами „золотої пропорції" завжди захоплюють нас своєю красою, своєю довершеністю.

Група А достає з конверта картки і працює самостійно.

І ВАРІАНТ (група А)

1.  Знайти відношення А1С11В і А1В: А1С1 і їх порівняти. Результат округлити до десятих.(8 балів )

2.Розв'язати рівняння 5х+2х-2,9=8,3 (+2бали)

II ВАРІАНТ (група А)

1.  Знайти відношення АС:СВ і АВ:АС і їх порівняти. Результат округлити до десятих.(8 балів)

 2.Розв'язати рівняння  5х +3х-4,9=7,9(+2бали)

Група Б (розв'язує задачу на дошці) Голова людини становить восьму частину всього тіла. В погрудді вмішується дві голови. Довжина від талії до

щиколоток дорівнює п'яти головам. Висота підйому ноги дорівнює 10 см

Знайти чому дорівнює кожна частина тіла людини, якщо зріст людини 186см.

(Всі величини перевести в метри.)

Група А здає листочки вчителю ( Учні роблять висновок, що річні витки спіралі мюшлі знаходяться у відношенні золотого перерізу).

 Повідомлення

„Золотий переріз" зустрічається і на практиці мистецтва ваяння. Скульптори стверджують, що, якщо   тіло   досконале,   то   талія   ділить   його   у відношенні „золотого перерізу", і це відношення дорівнює 1,168.

Каноном краси і довершеності вважається фігура

Статуї Аполона  Бельведерського.

Для   дорослого   чоловіка   відношення   його зросту до лінії торсу становить 1,625

Статуя    Давида, робота     видатного італійського      митця      Мікеланджело,     також вважається    взірцем    „золотої   пропорції".

 Для дорослих    жінок    відношення    довжини    тіла    до довжини талії становить  ~ 1,6

Група Б повідомляє про результати своєї роботи, та робить висновок, що  перший і другий витки мушлі знаходяться у відношенні золотого перерізу.

(Учні які розв'язували задачі біля дошки роблять помітки в листку оцінювання.)

Повідомлення

Німецький фізик і психолог Густав Фехнер дослідив, що людині

Подобаються більше ті об'єкти, пропорції яких знаходяться у відношенні золотого перерізу. Виявляється,  що кривизни акомо-дулюючого кришталика нашого ока відносяться як 3:5, що відповідає золотому перерізу. Тому нам більше подобаються і здаються прекрасними ті речі які відповідають золотому перерізу.

Повідомлення

Золота пропорція відома і в музиці. Так дослідження показали. Що в музичних творах визначних композиторів Баха, Бетховена, Моцарта та ін., кульмінація мелодії припадає на точку золотого перерізу, мелодія таких творів начебто розвивається, підкоряється законам математики, а саме закону золотого перерізу.

( Вчитель збирає листи оцінювання)

ІV . ЗВУЧИТЬ МУЗИКА.

УЧНІ РОЗВЯЗУЮТЬ КРОСВОРД.

1

Б

2

е

3

т

х 4

о5

6

в

7

е

8

н

  1.  Результат множення двох чисел.
  2.  Розрядна одиниця.
  3.  Фігура, яка складається з двох променів, що мають спільний початок.
  4.  Відрізок, який з'єднує дві точки кола.
  5.  Найменше натуральне число.
  6.  Найбільше одноцифрове число.
  7.  Властивість додавання.
  8.  Фігура, яка складається з трьох точок і трьох відрізків, що попарно з'єднують ці точки.
  9.  ПІДСУМОК УРОКУ.
  10.  ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.

Сьогодні  на уроці ви познайомились із застосуванням золотого перерізу. Як ви бачите математика присутня в усьому: вона і в устрої рослини, вона і в тілі людини, вона і в музиці, і за її законами будується всесвіт. Математика – це  не тільки сухі формули, теореми та їх доведення, а це ще й краса. Ви бачите, як тісно, майже нерозривно пов’язані математика і закони прекрасного, що  закони краси мають математичний характер.

 А наша зустріч підійшла до завершення і мені хочеться нагадати слова

М. В. Ломоносова Математику тому вивчати слід,  що вона розум до ладу приводить.  

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20148. Оптико-механические однокоординатные приборы, работающие по принципу сравнения со штриховой мерой 696.5 KB
  Длинномеры Окулярные длинномеры Спилярный окулярный микрометр В спиральном окулярном микрометре вместо микрометрической пары используется спиральная сетка с помощью которой определяются доли интервалов основной шкалы. Отсчетная часть Поток лучей от источника 1 с изображением штрихов основной шкалы 6 проходит объектив 7 проходит неподвижную пластину 8 со шкалой имеющей интервал 01мм. В месте изображения штрихов основной шкалы 6 и неподвижной шкалы 8 круговой шкалы 10 и витков двойной спирали поток лучей попадает в окуляр 11. В эту...
20149. Электрические и оптоэлектронные приборы, работающие по принципу сравнения со штриховой мерой 138.5 KB
  Длинномеры с аналоговым преобразованием. Длинномеры обеспечивают дискретность перемещения порядка 001002 мм за счет электронного интерполирования. Для линейных измерений преимущественное применение находят дифференциальные индуктивные длинномеры. Такие длинномеры содержат уже 2 сердечника 1 и 2 которые смещены относительно друг друга на величину Т 22к1 где к=1234 Тогда при перемещении якоря 3 относительно сердечников полное сопротивление Z и Zкатушек будут изменяться по закону близкому к синусоидальному причем эти зависимости...
20150. Однокоординатные механические приборы, работающие по принципу сравнения с концевой мерой 285 KB
  i=l2 l1 зубчатые головки шаг t=πm радиус R=mz 2 i=z2 z12Rстр mz3 погрешность колеблется 816 мкм. Если растягивать ленточку сечением 8x100 мкм на 1 мкм то стрелка повернётся на 30; если 5x80 мкм то на 70. Стрелочка – стеклянная трубочка у основания 60 мкм а у вершины 20 мкм на конце находится стрелочный указатель из алюминиевой фольги. Погрешность приборов: 08 мкм.
20151. Оптико-механические однокоординатные приборы работающие по принципу сравнения с концевой мерой 73 KB
  Методы исследовательских испытаний на надёжность. для исследования надёжности приборов значение имеют неразрушающие методы испыт: метод акустической эмиссии кот. методы базир. методы базир.
20152. Оптические однокоординатные приборы, работающие по принципу сравнения с концевой мерой 123.5 KB
  Последний может поворачиваться на оси 9 обеспечивая возможность наблюдения необходимого участка шкалы через середину окуляра при минимальных оптических искажениях. При освещении белым светом на фоне шкалы видна одна черная ахроматическая полоса и по обе стороны от нее несколько окрашенных полос убывающей интенсивности. Интерференционные полосы при освещении монохроматическим светом используются для определения цены деления шкалы прибора и для его поверки. Для получения необходимой цены деления с задаются к интерференционных полос и...
20153. Нормативно-правовые акты об охране труда 95.5 KB
  Основные законодательные акты об охране труда. Конституция Украины как основной источник охраны труда. Кодекс законов о труде Украины. Основные положения Закона Украины Об охране труда. Подзаконные нормативно- правовые акты, регулирующие вопросы охраны труда. Локальные нормативно- правовые акты в сфере охраны труда.
20154. Проекторы 61 KB
  Применение совмещенного изображения . проектор оптикомеханический или оптикоцифровой прибор позволяющий при помощи источника света проецировать изображения объектов на поверхность расположенную вне прибора на экран. Для поддержания картинки не требуется постоянного питания – энергия расходуется только в момент изменения изображения. Оптикомеханическая система развёртки изображения и система фокусировки расположены в проекционной головке которая соединяется с источником лазерного излучения при помощи гибкого оптоволоконного кабеля.
20155. Микроскопы 111 KB
  1 освещается источником света 1 через конденсор 2 и преломившись в объективе световой поток дает нам изображение которое будет увеличенным действительным но перевернутое. Если в плоскости изображения предмета поместить экран в виде стеклянной пластины то оператор увидит через окуляр в плоскости этой пластины обратное изображение предмета которое по сравнению с изображением будет еще увеличенным но уже мнимым.ИЗО2 ОГУ22 эта головка двойного изображения которая используется для измерений расстояния между осями отверстий. Если...
20156. Классификация КИМ и область применения 74 KB
  1 Ручной трехкоординатный прибор ОУ отсчетное устройство; ЦПМ принтер Все операции связанные с измерением детали на ручном типе КИМ выполняются оператором вручную. Типичными операциями для такого типа машин являются: измерение межцентровых расстояний; определение расстояний между плоскостями; определение координат точек плавных криволинейных поверхностей и др. В настоящее время такой тип машин практически не выпускается. КИМ данного типа обеспечивают высокую точность измерения но обладают низкой производительностью поэтому не нашли...