58563

Чергування о, е з і у коренях слів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: На основі практичних вправ ознайомити учнів із чергуванням голосних у словах спільнокореневих слів; закріплювати знання про будову слова; розвивати вміння зіставляти узагальнювати; формувати навички самостійної роботи з підручником...

Украинкский

2014-04-27

62 KB

54 чел.

Тема:Чергування [о], [е] з [і] у коренях слів.

Мета:На основі практичних вправ ознайомити учнів із чергуванням голосних

у словах спільнокореневих слів;закріплювати знання про будову слова;

розвивати вміння зіставляти,узагальнювати;формувати навички самостійної роботи з підручником;виховувати почуття поваги до старших людей.

Обладнання:картки з індивідуальними картками,підручник,презентація.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку:

Ι Організація класу

1. Привітання.

                         Наш дзвінок вже дав сигнал

                         Працювати час настав

                         Ось і ти часу не гай

                         Працювати починай

                         Доброго дня діти! Сідайте.

2. Представлення.

- Діти, мене звати Олена Олександрівна , і урок української мови сьогодні проведу у вас я.

3. Перевірка готовності до уроку.

- Подивіться уважно на свої парти, чи все необхідне ви підготували, а

саме : підручник, зошит, щоденник та пенал.

4.Девіз уроку

(1 слайд презентації)

Поважай старших.

ІІ  Перевірка домашнього завдання.

-Чи спільно кореневі слова у домашній вправі?

-Що  в них спільного?

-Прочитайте, які спільно кореневі слова ви дібрали.

ІІІ Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

1 .Словникова робота

Садок вишневий коло хати

Хрущі над вишнями гудуть.

Плугаторі з плугами йдуть.

Співають ідучи дівчата.

А матері вечерять ждуть.

(Т.Шевченко)

Знайдіть слова з м’яким знаком.

Запишіть їх.(гудуть,йдуть,співають,вечерять,ждуть.)

ІV Мотивація навчальної діяльності

(2 слайд презентації)

1.Гра "Знайди зайве слово"

Знайдіть зайве слово.

вода

водяний

підводний

водій

голуб

голубка

голубець

голубеня

подорож

дорога

дорожчати

дорогий

рука

рукопис

ручка

ручай

2. Комунікативна вправа

(3 слайд презентації)

Казка-казочка,приказка,переказ,казати,розказати.

Вода-водяний,підводний,водиця,водник.

-Доберіть до поданих слів якнайбільше спільнокореневих .

-Давайте перевіремо.

V Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1.Оголошення теми та мети уроку.

-На  сьогоднішньому нашому уроці ми відкриємо ще одну таємницю

нашої   солов’їної мови,навчимося впізнавати однакові корені зі зміною звуків.Попрацюємо самостійно.

2. Спостереження за мовним матеріалом:

Письмо з пам’яті.

(4 слайд презентації)

Шкільний дзвінок  уже лунає.

Дзвоник школярів скликає.

-Прочитайте і запам’ятайте.

-Записуємо  по пам’яті  в зошит.

Перевіряємо(один зачитує)

-Знайдіть споріднені слова.(шкільний,школярів, дзвінок,дзвоник)

-Запишіть їх і позначте корінь.(1 учень на дошці,всі останні в зошиті)

-Яку таємницю приховує  українська мова?(У корені  змінюється [о], [е] з [і] у коренях слів.Пишемо [о], [е]- у відкритому складі,а [і]-у закритому)

-Чи спільно кореневі ці слова?(Так)

-Що відбувається в коренях цих слів?(чергування голосних звуків)

3.Вибірковий диктант

(5 слайд презентації)

(читає один учень)

Впертий кіт

Дмитрик котика  муштрує,

А кіт вдає,що не чує.

-Стрибни людям на показ,

Стрибни,котику хоч раз.

Дмитрик просить і чекає,

А кіт впертий не стрибає.

       [о] з [і]

-В яких словах відбулося чергування

[о] з [і] ?

Котик-кіт

-Запишіть ці слова. Підкресліть звуки,що чергуються у словах і корені.

(6 слайд презентації)

(читає один учень)

Ведмідь малює

Ведмідь малював картину:

Осику,березу,ялину

Й між ними -червону калину.

А поруч поставив пасіку

І вікна відкрив у поле,

А сам у кущі сховався,

Щоб не кусали бджоли.

Бо дуже хотілося меду

Рудому ведмедю.

( В. Сингаївський).

[і] з [е].

-В яких словах відбулося чергування

[і] з [е] ?

Ведмідь-ведмедю.

-Запишіть ці слова. Підкресліть звуки,що чергуються у словах і корені.

Висновок:

Отже,звуки [о], [е] з [і]-  чергуються в коренях спільнокореневих  слів.

V Закріплення та осмислення знань

  1.  Робота з індивідуальними картками.

1 варіант

[і] з [о]

Ніч-ночі

Лід-льоду

Колір-кольору

Сіль-солі

Корова-корів

Ворота-воріт

Бджола-бджіл

[і] з [е]

Піч-печі

Папір-паперу

Осінь-осені

2 варіант

[і] з [о]

Ніж-ножа

Коса-кіс

Нога-ніг

Захід-заходу

Радість- радістю

Порода-порід

Піт-поту

Кіт-кота

[і] з [е]

Ведмідь-ведмедя

Ніс-носа

Летіти-політ

2.Тренувальні вправи

Вправа 183

-Прочитайте слова.

-Що відбувається в коренях слів?(чергування)

-Чи ці слова спільнокореневі?Доведіть

(Так ці слова мають спільну звукову частину і одне

те саме смислове значення.)

-У якому складі ми пишемо і, а в якому о та е?

(закритому,відкритому)

3.Фізкультхвилинка

4.Вправа 185

Руки в боки.
Нахились вперед,
Нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
Набираємося сили.
Нахились, повернись,
До товарища всміхнись.

-Прочитайте вірш.

-Зверніть увагу на виділені слова.

-Змініть усно ці слова так,щоб голосний звук у них змінився.

Твого-твій

Коси-кіс

Іній –інеєм

Ночі-ніч

-Випишіть з тексту спільнокореневі слова,в яких змінюється голосний у корені.

-Перевіремо.(дзвонить,дзвін,дзвонять,дзвіночки,

дзвенять,дзвону)

  Усно зробіть звуко-буквенний аналіз слова дзвонить.

-Поділіть слово дзвонить на склади.(дзво;нить)

-Скільки складів?(2)

-Який склад наголошений?(-дзво)

-Який склад ненаголошений?(-нить)

-Скільки букв?(8б.)

-Скільки звуків?(6 зв.)

-Назвіть голосні звуки. [о]; [и]

-Назвіть приголосні м’які . [т']

-Назвіть приголосні тверді звуки. [дз]; [н]

VІ Підсумок уроку

1.(музичний супровід)

Вірш

Як чергуються голосні

В переливах слів ми раді

Відтінити тут одне:

Там де і в закритім складі

У відкритім –О та Е.

У закритім складі кінь.

У відкритому коня.

Поміркуй над цим,прикинь-

Не поїдем навмання.

У закритім складі гість,

У відкритім складі гостя жди.

У закритім складі шість.

У відкритому шести.

Не кінець тут прикладам:

Лебідь-лебедя,обід-обода,

Невід-невода,чобіт-чобота…,

А є й виняток:хобот-хобота.

А ще сучасніший робот –робота.

(Д.Білоус)

2.Підсумкова бесіда.

-Чергування яких голосних ми вчили на  уроці?

-У якому складі відкритому чи закритому чується звук

[і]?(закритому)

-У якому складі відкритому чи закритому чується звуки

[о], [е].(відкритому)

VІІ Домашнє завдання

(Вправа 187)

Добери до поданих слів споріднені так,щоб  у корені

звук [о] змінився на [і]?

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53886. День слави і печалі. Урок – пам’ять присвячений річниці бою під Крутами 111 KB
  94 роки тому назад у бою під Крутами що на Чернігівщині понад 300 курсантів військової школи студентів та гімназистів рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі вступили у нерівний бій із значно переважаючим добре озброєним і вишколеним противником і протягом кількох днів стримували на підступах до Києва величезну більшовицьку армію. Єдиною активною мілітарною нашою силою була наша інтелігентна молодь і частина національносвідомого робітництва яке гаряче стояло за українську державність розуміючи за нами ту...
53887. Квадратне рівняння та його використання 87.5 KB
  Завдання: навчальні: відтворити знання про квадратне рівняння його види способи розвязування;вміння розвязувати квадратні рівняння. використовувати рівняння що зводяться до квадратних перетворювання раціональних виразів розвязування квадратичних виразів графічним способом; систематизувати та узагальнити навчальні досягнення учнів щодо розвязання квадратних рівнянь та їх використання в ході уроку та їх використання в ході уроку під час формування компетенцій учнів з алгебри;;розвивальні: розвивати увагу мислення пам'ять...
53889. Американська їжа. Традиційна українська кухня 332 KB
  Dear friends! I аm very glad to meet you here in our beautiful village and welcome you to the lesson About Americans Food. Today we shall speak English, watch video-cassettes. In other words we shall enjoy the English language today.
53890. Методика «Кулькова лялька» 90.5 KB
  Вік: рекомендуємо використовувати з 2х років разом з психологом з батьками до 11 років вік коли дитина ще вірить у казки чаклунство. Емоція яку проговорить дитина буде відображена на обличчі кулькової ляльки. Хід роботи: Чарівні маленькі предмети дитина кладе у коробок зпід кіндерсюрпризу. Дитина думає про те що їй допомагає та 3 рази дує в коробочок закриває його.
53891. Культура и традиции 62.5 KB
  И такой вариант возможен и у вас начнётся как переплетение с цветочками посредине. Допустим мы взяли черно злато белые цвета императорского штандарта. Что вам нужно Я взял три нитки можно цветов и поболее собрал их вместе. Можно подвести просто по одному цвету.
53892. Наземний, підземний, повітряний, водний – нас транспорт домчить будь-куди вже сьогодні 72.5 KB
  Тема: Наземний підземний повітряний водний - нас транспорт домчить будькуди вже сьогодні Автор: Ярмоленко Людмила Анатоліївна вчительлогопед ДНЗ №8 Золотий півник м. Вчительлогопед. Диференціація голосних та приголосних звуків Вчительлогопед. Вчительлогопед.
53893. Створення розвивально-ігрового середовища для розвитку творчого життя дошкільника 38 KB
  Продовжувати вчити виконувати роль кожного працівника кондитерського цеху знаходити методи спілкування між працівниками фабрики: кондитер завідувач кондитерським цехом директор секретар; будувати правильні міжрольові діалоги; закріпити засвоєні знання дітей із культури ділового спілкування; продовжувати вчити застосовувати свої знання на практиці в нестандартних умовах; закріпити вміння творчо працювати групами і допомагати один одному співпереживати. Розширювати уявлення дітей про роботу малих підприємств; закріпити вміння виконувати...
53894. Формування культури учнів засобами навчальних предметів 75 KB
  Як зазначено у Концепції загальної середньої освіти:Слайд №3 Освіта ХХІ століття це освіта для людини її стрижень розвиваюча культуротворча домінанта виховання відповідальної особистості яка здатна до самоосвіти та саморозвитку вміє критично мислити опрацьовувати різноманітну інформацію прагне змінити на краще своє життя і життя своєї країни.Слайд №4 ХХІ століття це час переходу до високотехнологічного інформаційного суспільства у якому якість людського потенціалу рівень освіченості й культури всього населення...