58638

В. Сухомлинський «Кінь утік»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета навчальна: розкрити тему ідею проблематику твору його джерела багатоплановість художнього змісту; розвиваюча: розвивати в учнів творчу уяву навички аналізу твору вміння визначати його підтекст образи символи...

Украинкский

2014-04-28

64.5 KB

9 чел.

Урок по технологии «Развитие критического мышления

для чтения и письма»

3 клас

Тема: В. Сухомлинський «Кінь утік»

Мета: вчити усвідомленому читанню, відповідати на питання, збагачувати словниковий запас, складати характеристику дійових осіб, розвивати мовлення учнів, логічне мислення, чуття передбачення, виховувати такі риси характеру, як товариськість, цінування дружніх стосунків, взаємодопомога.

Обладнання: малюнок із зображенням ковзанів.

I.

1. Бесіда.

Без кого не може прожити людина?

Які приказки про друзів ви знаєте?

Чи було таке, що друг вас підвів? Розкажіть випадок.

2. Написання сенкану (білого вірша).

- Давайте побудемо поетами і напишемо вірш про друга.

1-й рядок-слово, яке позначає тему (іменник);

2-й рядок - слово теми: 2 прикметника:

3-й рядок -дія, пов'язана з темою, складається з 3 слів, можна написати 3 дієслова;

4-й рядок - фраза (речення), яка складається з 4 слів і виражає ставлення до теми;

5-й рядок- 1 слово-синонім, передає поняття теми.

3. Робота у парах.

Учні зачитують партнерові вірш.

4. Презентація сенканів.

Учнівські роботи

Марченко Вікторія.

Друг добрий, веселий;

розповідає, грає, вчиться. Радість у його очах. Золото.

Савенко Інна.

Друг вірний, дружній;

допомагає, дарує, любить;

Я дуже ціную його. Вчитель.

Ганзін Валентин.

Друг вірний, гарний; допомагає, розважає, грає.

Він допомагає другу у біді. Помічник.

II. Усвідомлення змісту.

1. Оголошення теми і мети.

- Сьогодні ми будемо читати оповідання В. Сухомлинського «Кінь
утік...», вчитись складати характеристику дійових осіб.

2.  Передбачення сюжету.

На дошці є ключові слова: урок, праця, записка, обурення.

Про що буде розповідатись?

3.  Словникова робота.
Ковзани, розголошуємо, таємниця.

Перекладіть слово (до слова «ковзани» показую малюнок).

Доберіть спільно кореневі слова до слова «ковзани».

4. Читання тексту учнями.

- Ви будете читати разом. Не забігайте наперед, не читайте подальший уривок, поки не буде дозволу.

 1 частина.

- Про кого йдеться?

- Що Віталик отримав на уроці?
- Ким був Петрик для Віталика? Доведіть це.

Перечитайте останнє речення і поміркуйте, яке враження справляє
на вас цей хлопчик?

Що буде далі?

2 частина.

Сподівались ви на такий вчинок Віталика?

Навіщо ж він це зробив?

Як почувався Петрик?

Чи хотіли б ви опинитися на місці Петрика?

Чи зрозумів Віталик, що повівся негарно? Доведіть це словами з
тексту.

Що було далі?

3 частина.

Чи виправдалося ваше передбачення?

Як однокласники поставилися до вчинку Віталика? Доведіть це
словами з тексту.

- Як Петрик відреагував на вчинок Віталика?
III. Міркування.

1. Робота у четвірках.

- Зараз ви будете працювати у четвірках. Складіть характеристику
головних персонажів, заповнюючи таблицю.

Головні дійові особи: Віталик Петрик.

Риси характеру Віталика: жадібний, ображений.

Доведіть словами з тексту: «Знову просить ковзани. Утік кінь».

2. Презентація відповідей.

Учні кожної четвірки зачитують спільно складену таблицю.

Урок по технологии «Развитие критического мышления

для чтения и письма»

Тема: «Лісова пісня» Лесі Українки – шедевр української драматургії.

Джерела твору, багатство змісту

Мета навчальна: розкрити тему, ідею, проблематику твору, його джерела, багатоплановість художнього змісту;

розвиваюча: розвивати в учнів творчу уяву, навички аналізу твору, вміння визначати його підтекст, образи, символи;

виховна: виховувати активну життєву позицію, патріотичне почуття учнів.

Епіграф уроку:

Як я люблю оці години праці...

Леся Українка

Хід уроку

I. Оргмомент.

II. Мотивація навчальної діяльності школярів.
І. Перевірка домашнього завдання:

а) робота з таблицею «Вірш напам'ять»

Назва вірша:

Ім'я,

прізвище

Самооцінка за вірш

Оцінка вчителя (якщо спитає)

Корекція

Остаточна оцінка за вірш

б) виразне читання поезій напам'ять (2-5 учні).

  1.   Оголошення теми і мети уроку.
  2.  Робота з епіграфом (обговорення).

III. Актуалізація опорних знань учнів.

І. Словникова робоча (драматична поема, особливості драматичної поеми, драматичний етюд).

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1.   «Асоціативний кущ». Виходячи з назви твору «Лісова пісня», на вашу
    думку, які проблеми будуть порушені у ньому. (Працюємо тільки на дошці).
  2.   Історія написання. Лекція вчителя.

а) Причини і обставини, що спричинили появу «Лісової пісні».

Історія написання п'єси нерозривно пов'язана з так званим грузинським періодом життя поетеси (1908 – 1913). Під впливом розлуки з рідним краєм Леся Українка, не маючи змоги через хворобу відвідати дорогу її серцю Волинь, згадала свої ліси і «затужила за ними».

Із листа Лесі Українки до сестри: «Писала я її недовго, 10-12 днів, і не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій».

Прототипами реальних образів у драмі були, безумовно, волинські селяни, подібні тому ж Левові Скулинському, розповіді якого письменниця ще дитиною слухала в с. Немічному.

Головними джерелами, з яких Леся Українка черпала матеріал для своєї драми, були реальне життя і його своєрідне відображення в усній народній творчості.

«Лісову пісню» вперше було надруковано в «Літературному віснику» за 1912 рік. Окремим виданням твір вийшов у 1914 році. За життя поетеси драма не була поставлена на сцені. Вперше її поставили у 1918 році.

3. Сюжет.

За іменами героїв драми давайте спробуємо уявити сюжетні лінії цього твору. (На дошці вивішується плакат з іменами дійових осіб «Лісової пісні». Діти працюють в парах).

4. «Читання з передбаченням» (після кожного уривку обговорення і питання, наприклад: «А що буде далі? Як поведе себе наш герой? На вашу думку, як розгортатимуться події?» Тощо).

Читання уривків:

а) пролог;

б) І дія:

перша зустріч Лукаша і Мавки;

діалог дядька Лева і Лукаша;

друга зустріч Лукаша і Мавки.

в) II дія:

Мавка на господарстві у Лукаша (розмова з матір'ю Лукаша);
- поява Килини;

Мавка іде з «Тим, що в скалі сидить».

г) IIІ дія:

- діалог Мавки і Лісовика;

поява Злиднів біля хати Лукаша і Килини;

Килина і Мавка;
- пожежа;

- останній монолог Мавки.

V.   Закріплення вивченого матеріалу.

  1.   Повернення до «Асоціативного куща». Обговорення.
  2.   Запитання до учнів:

а) Яка ідея твору? (Утвердження краси вільного незалежного духу, кохання і мрії, змістовного, гармонійного, як сама природа, людського життя).

б) Чого навчає нас твір Лесі Українки? (Любити природу, пізнавати її закони, по-хазяйськи ставитись до її багатств. У п'єсі природа постає як джерело творчості й натхнення. Показано також, як мистецтво облагороджує людину).

в) У чому особливості композиції твору? (Складається з прологу і трьох частин; природа – повноправна дійова особа п'єси).

VI. Домашнє завдання.

1. Підготуватися до літературного диктанту (за термінами). Написати листа Лесі Українці з вираженням особистого ставлення до «Лісової пісні».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

2772. Электронный осциллограф: устройство и применение 453 KB
  Электронный осциллограф. устройство и применение Приборы и принадлежности. осциллограф С1-1, понижающий трансформатор 220/127 В, реостат, вольтметр, миллиамперметр, магазин сопротивлений, лабораторная панель. Введение. Электронный осциллограф предна...
2773. Сложение электрических колебаний 374 KB
  Сложение электрических колебаний Приборы и принадлежности: лабораторная панель с генератором фиксированных частот, магазином сопротивлений Р-33 и реактивной нагрузкой, генератор Г3-120, фазометр Ф2-1, осциллограф С1-94. Осциллографический метод...
2774. Затухающие электрические колебания в колебательном контуре 181.5 KB
  Затухающие электрические колебания в колебательном контуре Приборы и принадлежности: лабораторная панель «Затухающие колебания», источник постоянного тока, осциллограф, магазин сопротивлений. Введение. Замкнутая электрическая цепь, состоящая ...
2775. Исследование и применение зеркального гальванометра 236 KB
  Исследование и применение зеркального гальванометра Приборы и принадлежности: гальванометр М17, лабораторная панель, длинный соленоид, катушка на вращающейся подставке. Введение. Гальванометр – это электроизмерительный прибор высокой чувствител...
2776. Измерение индукции магнитного поля электромагнита 57 KB
  Измерение индукции магнитного поля электромагнита Приборы и принадлежности: электромагнит, весы Ампера, разновес, два стабилизированных источника постоянного тока. Введение. Согласно закону Ампера на элемент тока  в магнитном поле действует сил...
2777. Изучение эффекта холла в полупроводниках 138.5 KB
  Изучение эффекта холла в полупроводниках Приборы и принадлежности: датчик Холла, электромагнит, два источника питания постоянного тока, милливеберметр, миллиамперметр, цифровой вольтметр. Введение. Одним из наиболее интересных гальваномагнитных явле...
2778. Определение точки кюри ферромагнетиков 119.5 KB
  Определение точки кюри ферромагнетиков Приборы и принадлежности: электрические печи с ферромагнитными образцами, автотрансформатор РНШ (регулятор напряжения школьный), амперметр, термопара, два милливольтметра. Введение. Основные особенности феррома...
2779. Определение магнитного момента протона 275.5 KB
  Определение магнитного момента протона Приборы и принадлежности, электромагнит ЭМ-1, источник питания постоянного тока Б5-49, измеритель магнитной индукции Ш1-9, частотомер Ч3-44, амперметр постоянного тока. Введение. Магнитное поле в веществе созда...
2780. Изучение компенсационного метода измерений 37.08 KB
  Изучение компенсационного метода измерений. Цель работы. Ознакомиться с компенсационным методом измерений. Произвести измерения с помощью потенциометра ПП-63. Компенсационный метод применяется для точного измерения ЭДС, напряжения и потенциала.