58676
Подорож по Великій Британії
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Цілі: розвиток навичок усної комунікації: в монологічному та діалогічному мовленні, аудіюванні, читанні, письмі; підвищення інтересу до країни вивчаемої мови.
Украинкский
2014-04-28
49 KB
0 чел.
Тема уроку: „Подорож по Великій Британії”
Цілі: - розвиток навичок усної комунікації:
в монологічному та діалогічному мовленні, аудіюванні, читанні, письмі;
- підвищення інтересу до країни вивчаемої мови.
Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, граматична таблиця, тематичні картини, географічні карти, аудіозапис.
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Повідомлення теми та мети уроку.
Today we are going to have our final lesson on the topic " The United Kingdom of Great Britain and Nothern Ireland". The name of our today's lesson is "Travelling Around Great Britain". Some part of our lesson will be in the form of a competition between two teams. We'll see which team knows about Great Britain more.
2. Введення в іншомовну атмосферу.
First we shall have a short warm-up. The teams will say words in turn and the winner will be the team which says the last word. Name:
professions,
colours,
fruit and vegetables,
ways of traveling,
animals.
So the winner is Team....
II. Основна частина уроку.
І. Контроль домашнього завдання.(«Географічне становище Великої Британії»)
T. - Do you like travelling? Whv?
P. - I like travelling very much because it is interesting to come to new
places, to meet people and to see beautiful sights. When I grow up Id like
to visit the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
T. - What do you know about the United Kingdom ?
P2 - If we look at the map we'll see that the U.K. is situated on two large
islands and many smaller ones. The U.K. is washed by the North Sea, the
Irish Sea and the Atlantic Ocean. It is separated from the continent of
Europe by the English Channel. The U.K. is made up of four parts;
England, Scotland. Wales and Northern Ireland.
T. - If you could go to the United Kingdom, what place would you like to
visit?
Учні біля дошки розповідають про обрані ними місця :
Р1. - In the U.K. I would like to visit London. I know that London is the
capital of the U.K. It is situated on the river Thames. London is famous
for
P2.-I would like to visit Scotland. It is a very beautiful part of Great
Britain. Scotland is famous for its mountains and lakes. The highest and the most beautiful of Britains mountains are in Scotland…
P3 -I would like to visit Manchester (Oxford, Liverpoool, Wales ).
2. Тренування учнів в діалогічній мові на основі підстановочної таблиці :
- What is famous for ?
Kyiv Big Ben
London Red Square
Manchester is famous for the University
Oxford its port
Moscow Khreschatik
Edinburgh textile factories
3. Закріплення граматичного матеріалу (ступені порівняння
прикметників). Виконання завдань по карткам (додаток 1).
Т. - You have to put the words given in the brackets in the correct degree. Зразок завдання:
Great Britain is the (large) island in Europe.
The climate in England is (warm) than in Ukraine. Etc.
4. Хвилинка релаксації.
Are you tired, boys and girls ? Do you want to sleep ? You may sleep for one minute. Wake up, please. Did you sleep well ? Did you see a dream ? What did you see ? P. -I saw a green field with beautiful flowers.
-I saw dolphins in the blue sea,
-I saw jungles with many animals.
-I saw a wonderful computer. Etc.
5. Аудіювання.
T. - Now well speak about cities again. I'll read sentences about British cities and you'll guess what city it is. The winner is the team which guesses the first.
1) It is a beautiful city on the river Clyde. It is an important ship-building centre... It is the largest citv in Scotland ... ( Glasgow)
The Team .... guessed more cities.
6. Прослуховування пісні ''Yellow Submarine"(додаток 2).
- We have just mentioned the Beatles And now we are going to listen to
one of their songs. Г11 give you the text of the song with some words missing.
You have to listen to the song and write down the missing words into the
gaps.
Учні слухають пісню двічі, вставляючи пропущені слова, потім читають текст піст.
- Your hometask will be to translate the song "Yellow Submarine".
7. - Now we'll continue our competition. Ill give vou parts of of the
names of British cities. Youll have to make up the names of 12 cities out
of separate parts(MAN\LON\BURGH\BEL\EDIN\TER\FAST\DIFF etc)
The winner is Team ...
- In the next task you'll have to put the letters in order to make up the
names of some cities and parts of Great Britain (додаток 3).
The winner is Team ...
III. Заключна частина уроку.
Our lesson is almost over. The Team ... won more competitions and is the winner today. But you all worked very well today and receive good marks...
Домашнє завдання: перекласти текст пісні "Yellow Submarine"
Додаток 1
Universitv.
5. The (great) English writer W.Shakespeare was born in 1564 .
His (famous) books are "Hamlet", "Romeo and Juliet" and
"King Lear".
6. The climate in England is ……………….(warm) than in Ukraine.
Додаток 2
YELLOW SUBMARINE
In the town where I _____ _________
Lived a who sailed to sea;
And he told us of his
In the land of submarines.
So we sailed off to
Till we found the sea of ;
And we lived beneath the waves
In our submarine.
We all live in a yellow submarine,
Yellow submarine, yellow submarine. - (2 times )
And our are all aboard
Many more of them next door.
And the band begins
We all live ...
As we live a life of ease.
Everyone of us has all we :
Sky of and sea of
In our submarine.
We all live...
Додаток 3
LOPOVIREL
FICRADF
SLAWENECT
NURDIGEBH
BIRMACDEG -
ROXDOF-
NALRIDE -
NETCORYV
TREESNAMCH -
LOSATDNC
FELDIFESH
MANIGBRIHM -
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
10644. | Приемы обеспечения технологичности программных продуктов | 295 KB | |
Приемы обеспечения технологичности программных продуктов Понятие технологичности программного обеспечения. Модули и их свойства. Нисходящая и восходящая разработка программного обеспечения. ВВЕДЕНИЕ В условиях индуст... | |||
10645. | Обеспечения технологичности программных продуктов | 617 KB | |
Тема: Обеспечения технологичности программных продуктов 1.Структурное и неструктурное программирование. Средства описания структурных алгоритмов. Стиль оформления программы. 2. Эффективность и технологичность. 3. Программирование | |||
10646. | Тестирование программных продуктов | 1.29 MB | |
Тестирование программных продуктов Виды контроля качества разрабатываемого программного обеспечения Ручной контроль программного обеспечения Структурное тестирование Функциональное тестирование Тестирования модулей и к... | |||
10647. | Обеспечение функциональности и надежности программного средства | 83.5 KB | |
Обеспечение функциональности и надежности программного средства 1. Примитивы качества программных средств. 2. Защитное программирование. В спецификации качества ПС могут быть дополнительные характеристики критериев качества обеспечен... | |||
10648. | Управление конфигурацией в жизненном цикле программных средств | 200.5 KB | |
Управление конфигурацией в жизненном цикле программных средств 1. Процессы управления конфигурацией программных средств 2. Этапы и процедуры при управлении конфигурацией программных средств Вопрос 1. Процессы управления конфигурацией пр... | |||
10649. | Разработка требований к программным средствам | 196 KB | |
Тема: Разработка требований к программным средствам 1. Организация разработки требований к сложным программным средствам 2. Процессы разработки требований к характеристикам сложных программных средств 3. Структура основных документов отражающих требования к прогр | |||
10650. | Пакеты программ MathCad и Excel | 247 KB | |
Лабораторная работа 1 Пакеты программ MathCad и Excel Подавляющее большинство лабораторных работ по курсу Численные методы может быть выполнено на базе программ MathCad и Excel которые содержат все необходимые вычислительные инструменты; удобны в испо... | |||
10651. | Действия над приближенными числами | 153.5 KB | |
Лабораторная работа 2 Действия над приближенными числами Цель работы. Изучить правила округления приближенных чисел на примере сходимости степенного ряда к известному значению и с заданной точностью. Освоить понятия абсолютной и относительной погрешностей и ... | |||
10652. | Решение систем линейных уравнений | 263.5 KB | |
Лабораторная работа 3 Решение систем линейных уравнений Цель работы. Выяснить какие технические и технологические задачи встречающиеся на практике приводят к системам линейных уравнений. Исходя из таблиц опытных данных научиться составлять такие сис | |||