58694

Чергування голосних звуків о е і в коренях слів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: вчити учнів правильно писати о е і в корені слова; формувати орфографічну навичку письма вміння визначати корінь в слові; розвивати навичку чіткого мовлення уваги мислення; сприяти виховуванню почуття поваги до старших.

Украинкский

2014-04-28

56.5 KB

5 чел.

Тема: Чергування голосних звуків о е і в коренях слів.

Мета: вчити учнів правильно писати о е і в корені слова; формувати орфографічну навичку письма, вміння визначати корінь в слові; розвивати навичку чіткого мовлення, уваги, мислення; сприяти виховуванню почуття поваги до старших.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: фонограма, зразки каліграфічної хвилинки, роздатковий матеріал таблиця чергування голосних звуків.

ХІД УРОКУ

  1.  Організаційний момент.
  •  Встаньте, будь ласка! Доброго ранку, діти! Сідайте! Мене звати Світлана Володимирівна, і я сьогодні проведу урок української мови. Приберіть все зайве з парт, а все необхідне відкладіть на край парти.
  1.  Актуалізація опорних ЗУН учнів.

1) Перевірка домашнього завдання.

  •  Вдома ви мали виконати вправу 182. Давайте разом з вами її перевіримо. (читання ланцюжком по реченню)
  •  А хто мені скаже, чи є спільнокореневими виділені слова?
  •  Що в них спільного?
  •  Прочитайте спільнокореневі слова, які ви дібрали.

2) Евристична бесіда

- Хто памятає що таке корінь слова?

- Що таке суфікс?

- Що таке префікс?

- Що таке закінчення?

- Які частини слова входять до основи?

- Для чого слугує суфікс?

- Для чого служить префікс?

- Для чого служить корінь слова?

- Які слова називаються спільнокореневими?

3) Каліграфічна хвилинка

Зараз давайте відкриємо наші зошити, напишемо число, класна робота. Погляньте на дошку. На ній написані склади. Запишіть їх у ваші зошити.

ві, кі, ле, ре, ос. Зверніть увагу на те, де в складах нижнє зєднання, а де нижнє.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку.

  1.  Фонограма.

Погляньте на дошку. На ній ви бачите букви, а зверху написані цифри. Ці цифри означають якими по порядку мають бути ці букви. (чергування голосних)

6

4

2

1

3

9

5

8

10

7

в

г

е

ч

р

н

у

н

я

а

5

8

4

3

1

7

2

6

с

х

о

л

г

и

о

н

Отже, на нашому сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися писати слова де в корені відбувається зміна голосних о, е, і .

ІV. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу

  1.  Робота з підручником
  •  Давайте відкриємо наші підручники , знайдемо вправу 183.
  •  Давайте прочитаємо слова.
  •  Зверніть увагу на зміну голосних звуків у коренях слів.
  •  Які голосні в цій вправі чергуються з і?
  •  Спробуємо зробити висновок, коли в таких випадках писати о та е, а коли – і.
  •  Подивіться на слова першого стовпчика та скажіть, у я кому складі стоять о та е ? (у відкритому)
  •  А в якому опиняється голосна і?(у закритому)
  •  Чи можете ви зробити висновок , коли писати о та е, а коли – і?
  1.  Робота над правилом

Отже, у відкритому складі ми пишемо о та е, а у закритому – і.

  •  Хто повторить коли ми пишемо е та о?
  •  А коли букву і?
  1.  Робота над вправою
  •  А тепер відшукайте вправу 184. У ній вам потрібно змінити подані слова так, щоб змінився голосний звук у корені.
  •  Побудуйте словосполучення з кожною парою слів. Запиши їх за зразком.
  1.  Фізкультхвилинка

Лі-лі-лі — українці ми малі,

Працювали, потомились,

Відпочити захотілось.

Руки вгору підняли,

Трохи ними потрясли.

Нахилились вліво-вправо

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз,

Раз присіли, піднялись,

Головою похитали

Й працювати знов

Почали.

V. Осмислення знань умінь і навичок учнів

- А тепер давайте прочитаємо віршик у вправі 185.

Подумайте, чому він так названий?

Зверніть увагу на виділені слова. Змініть усно ці слова так, щоб у них змінився голосний звук.

  •  Які почуття викликають у вас ці вірші?
  •  Як ви допомагаєте своїм бабусям та дідусям?

VІ. Узагальнення і систематизація ЗУН учнів.

  1.  Вибірково-розподільний диктант.

Виберіть і запишіть слова в дві колонки: у першу — з орфограмою -е, у другу — з орфограмою -і.

Валом зайця не доженеш. Задер носа й кочергою не дістанеш. Ліпше без вечері лягати та без боргів уставати. Хліб-сіль їж, правду ріж. (Приспів 'я.)

Ось я чую, щось бринить, за медком бджола летить. Котику сіренький, котику біленький. Міцний лід скував річку. Ми дзвіночки, лісові дзвіночки, славим день (П. Тичина).

  1.  Робота з деформованим текстом.

— З поданих пар слів утворіть словосполучення змінюючи голосні букви з і на о або навпаки.  Підкресліть букви, що позначають звуки, які чергуються.

Напувати (кінь), книжка на (стіл), нагодувати (кіт), біля свого (поріг), стояти на (поріг).

Що ви помітили в останній парі слів? (Чергування голосних і приголосних звуків: [і] [о]; [г} [з].)

  1.  Робота над вправою (186)
  •  А тепер відшукайте вправу 186 у ваших підручниках. У ній вам потрібно прочитати текст(ланцюжком) Виписати спільнокореневі слова, в яких змінюється голосний в корені слова. - Хто може допомогти зробити зі мною звуко-буквенний аналіз слова – дзвенить.
  1.  Творчо - самостійна робота
  •  Запишіть в стовпчик 6 слів (сіл, віз, ніч, річ, грім, біль) Потім змініть їх так, щоб змінився голосний у корені слова.

  1.  Підсумок уроку.
  2.  Підсумкова бесіда
  •  Якою була тема нашого уроку?
  •  Що таке чергування голосних?
  •  Наведіть приклади пар слів, у яких відбувається чергування голосних.
  1.  Повідомлення домашнього завдання
  •  Вашим домашнім завданням буде вправа 187.
  1.  Оцінювання роботи учнів
  •  Молодці, ви сьогодні гарно попрацювали.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54933. Производственная структура предприятия. Структура основного производства 54.5 KB
  В зависимости от методов обработки изделий на предприятиях появляются соответствующие подразделения а в аппарате управления соответствующие функции и звенья. Каждое предприятие состоит из производств цехов участков хозяйств органов управления и организаций по обслуживанию работников предприятия. Четкая классификация и установление взаимосвязей между ними позволяют обоснованно организовать ход производства и рационально сформировать структуру предприятия.
54934. Введение. Встречаем старых друзей 480.5 KB
  The problem of learning languages is very important today. Foreign languages are socially demanded especially at the present time when the progress in science and technology has led to an explosion of knowledge and has contributed to an overflow of information. The total knowledge of mankind is known to double every seven years. Foreign languages are needed as the main and most efficient means of information exchange of the people of our planet.
54935. Основы потребительского поведения 63.5 KB
  Данная востребованность связана с тем что все мы в конечном итоге являемся потребителями и должны иметь представление о своих правах. Цель: Уяснение сущности и специфики потребительского поведения; Сформировать знания умения и навыки по данной теме необходимые ученику в жизни; Развить культуру экономического мышления; Задачи: Образовательные: Изучение потребительского поведения; Дать учащимся общие представления об особенностях существующей рыночной ситуации; Познакомить с потребительскими правами и услугами; Познакомить с...
54936. Напряжение. Расчет работы в электрическом поле 63.5 KB
  Цель урока: Обеспечить усвоение понятия напряжение его условного обозначения единицы в СИ понимание энергетического смысла напряжения формирование умения выделять существенные признаки понятия напряжение. Задачи Обучающие: продолжить формирование понятий напряжение работа; продолжить формирование умений и навыков решать разноуровневые задачи.
54937. Создание и форматирование списков 45.5 KB
  Цели урока: Контроль знаний и умений по темам Редактирование и форматирование текста. Задачи урока: Обучающие: сформировать представление о списках их видах; сформировать представление о создании и форматировании списков; совершенствовать культуру оформления документов; учащиеся должны знать понятия: список виды списков; учащиеся должны уметь: создавать и форматировать списки. Тип урока: комбинированный урок.
54938. ХИМИЧЕСКИЙ СОСТАВ РАСТЕНИЙ 109.5 KB
  Задачи урока: познакомиться с процессом поглощения веществ из почвы минеральным или почвенным питанием растения ролью корневых волосков в этом процессе.
54939. Издержки производства и прибыль 24 KB
  Тип урока: обобщение и систематизация знаний Цели урока: Создать условия для: обобщения и систематизации ЗУН по теме Издержки производства деятельности учащихся по самостоятельному применению знаний и...
54940. Основы сельского хозяйства. Почвы 91 KB
  Главнейшее качество почвы плодородие то есть способность удовлетворять потребность растений в элементах минерального питания воде обеспечивать их корневые системы достаточным количеством воздуха и тепла. Плодородие почвы обусловлено запасом элемента питания их формами содержанием гумуса его составом мощностью гумусовых горизонтов механическим составом интенсивностью...