58704

Людські - чесноти. Доброта

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: продовжити знайомити учнів з людськими чеснотами вчити характеризувати події та явища як прояв добра і зла розкрити моральний зміст доброти; сприяти розвитку в учнів мотивації до добрих гуманних вчинків розвивати мислення творчу уяву збагачувати словниковий запас...

Украинкский

2014-04-29

166 KB

43 чел.

Урок з курсу «Я і Україна» у 3 класі

Тема: Людські - чесноти . Доброта.

Мета: продовжити  знайомити учнів з людськими чеснотами, вчити   

          характеризувати події та явища, як прояв добра і зла розкрити   

          моральний зміст доброти;

          сприяти розвитку в учнів мотивації до добрих, гуманних  вчинків,

          розвивати мислення, творчу уяву, збагачувати словниковий  запас;

          виховувати  бажання жити за золотим правилом моралі.

Тип  уроку:  комбінований.

Обладнання: підручник «Я і Україна» (3 клас), тексти оповідань В.Сухомлинського, таблиці, прислів’я на картках, дерево “ Доброти і добрих вчинків”, „Чарівний клубок”, дидактичний  роздатковий матеріал.

Хід уроку:

І.Організаційний момент.

Учитель:

1. Розминка «Привітання»

Весело у світ дивіться,

Сум од себе проженіть.

Встали вранці – усміхніться

І добро весь день творіть.

Усмішка, неначе сонце,

Світло і тепло дає.

Як загляне у віконце,

Зразу радісно стає.

  •  Дітки, посміхніться веселіше. Привітайтесь: «Добрий день».
  •  Який у вас зараз настрій?
  •  Спробуйте передати свій настрій виразом обличчя (сумне, веселе, усміхнене…) Посміхніться товаришам, мені.
  •  Я бачу, що у вас все гаразд.
  •  Давайте зараз з вами позначимо настрій нашого класу знаком. (діти вибирають правильний знак: усміхнене обличчя)

                  

2. Розминка «Побажання»

У мене чарівний клубок. Кожен з вас буде розмотувати його за ниточку і висловлювати свої побажання один одному.

  •  Щоб настрій у вас  залишився до кінця уроку гарним, а побажання здійснювалися, прочитаємо девіз нашого уроку.
  •  Для цього правильно розташуйте рядочки вірша:
  •  Хай оживає істина стара:
  •  Та нагород за це не вимагай
  •  Живи, добро звершай,
  •  Людина починається з добра.

         Це чудові рядки Любові Забашти.

І. Девіз нашого уроку:

«Хай оживає істина стара:

                                  Людина починається з добра»

ІІ. Актуалізація опорних знань дітей та їхнього життєвого досвіду

  •  На попередніх уроках ми говорили про людські чесноти. Давайте їх з вами пригадаємо (ввічливість, жадібність, щедрість)

Або вчитель може розказати легенду „ Про барвінок ” про людські чесноти.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.

  •  А сьогодні ми з вами поговоримо про ще одну людську чесноту.
  •  Відгадайте про яку?

1-й варіант: На дошці зашифроване слово: РОТАДОБ. Тема нашого уроку: «Людські чесноти. Доброта». Отже, сьогодні ми будемо говорити про добро, добрі вчинки, добрих людей.

2-й варіант: колективна робота над кросвордом. Прочитайте слово по вертикалі, що характеризує одну з людських чеснот.

                                                       Кросворд « Доброта »

По горизонталі:

  1.  Антонім до слова жадібність. ( Щедрість).
  2.  антонім до слова жорстокість. ( Милосердя).
  3.  Антонім до слова ворожість. ( Дружелюбність).
  4.  Синонім до слова правдивість. ( Щирість).
  5.  Антонім до слова зловтіха. ( Доброзичливість).
  6.  Антонім до слова байдужість. ( Чуйність).
  7.  Антонім до слова грубість. ( Лагідність.).

ІV. Ознайомлення з новим матеріалом (сприймання та усвідомлення знань).

  1.  Вступне слово вчителя про добро, добрі вчинки.
  2.  Словничок. Читання значень:

Добро.  Доброта.

3. 1-й варіант:

    Читання вірша І.Драча:

Добро твориться просто – ні за так,

Так, як цвіте і опадає мак,

Як хмарка вється і сміється пташка,

Як трудиться мурашка – горопашна

-   Яка головна думка цього вірша?                    

     -   Як автор доводить нам цю думку?

     Висновок: якщо ми робимо добро, то не повинні за це  сподіватися на  винагороду.

2-й варіант:

   Складання «Асоціативного куща». Робота в групах

     - З чим у вас асоціюється слово «добро»? ( тепло, мама, сонечко, любов…)

     - У яких рисах характеру живе добро? (доброзичливість, добропорядність, ввічливість, чесність, чемність…)

Добра людина схожа на ясне сонечко, бо вона може зігріти всіх оточуючих своєю любов’ю, ласкою, щирістю, турботою.

або

     

3-й варіант:

     Метод «Прес». З кого починається добро?

     Учні за пам’яткою дають відповіді:

   - Я вважаю, що…

  •  Тому що…

    - Наприклад…

    - Таким чином…

Висновок: Добро починається з мене і тебе, з кожного з нас, і цією дорогою людина повинна йти повсякчас.

6. «Скарбничка мудрості». Робота над прислівями (в парах):

Завдання: з’єднати частини прислівя.

  •  Хто людям добра бажає,    надійніше камяного мосту.
  •  Доброму скрізь     а лихо ще довше.
  •  Не одежа красить людину,    той і собі має.
  •  Добре роби,      людей. 
  •  Добро довго памятається,    добре.
  •  Світ не без добрих     добре й буде.
  •  Добрий чоловік –     а добрі діла. 

     (Додаткові прислівя)

  •  Все добре переймай, а злого уникай.
  •  За добро добром платять.
  •  Добру людину і бджола не жалить.

- Не роби людині того, чого не бажаєш собі (Конфуцій –давньокитайський філософ)

- Поводься з друзями так, як хочеш, щоб поводилися з тобою. (Аристотель)

- Останні прислів’я є золотим правилом моралі, вихованості (стався до людей так, як би хотів, щоб люди ставилися до тебе).

- Людина живе у суспільстві і найбільше щастя і радість – це спілкування з іншими.

7. Релаксаційна пауза.

8. Робота за  підручником.

- Читання казки «Добро і Зло» ( с. 43-44).

- Бесіда за змістом:

- Хто герої казки?

- Чому Зло замість цукру в кухлик із чаєм поклало сіль?

- Чому Добро, спробувавши підсолений чай, нічого не сказало Злу, а тільки подякувало за гостину?

- Чим Добро пригощало Зло?

- Вибіркове читання:

- Причиною чого є зло?

- Що сказано про злих людей?

- Прочитайте про добрих людей.

- Висновок:

- Чого вчить казка?

ІV. Закріплення нових знань (осмислення, узагальнення, систематизація знань).

  1.  Гра «Літературне лото». «Вчинок героя»

Вгадай казку і оціни вчинок героя:

  •  Сидить півник на печі,

Їсть смачненькі калачі,

Тут лисичка прибігає,

Півника мерщій хапає,

Біжить котик рятувати,

В лиса півника забрати. («Котик і півник»)

  •  Він звірят усіх лікує,

Від халепи їх рятує,

І зайчат, і мавпенят,

Бегемотів і тигрят,

Вилікує він за мить

Все, що в звірів заболить,

Наш добрий лікар…(«Айболить»)

  •  Виріс цей хлопчина

З маленької деревини.

У печі зміючку спік,

Сам на дерево утік.

Його гусятко врятувало –

На крилечка свої узяло.

Принесло до тата й мами,

Частувалось пирогами. («Івасик-Телесик»)

  •  Де в житті зустрічаєтесь з добром і добротою?

  1.  Розповідь про В.Сухомлинського

Бесіда. Діти, про кого ці віршовані рядочки:

Дітям життя присвятив,

Все їм віддав без вагання.

Він їх безмежно любив,

Знав їх сердець поривання.

В спадщину нам залишив

Чисті джерела науки.

              

  •  Хто зображений на портреті? (В.Сухомлинський)
  •  Що ви знаєте про цю видатну людину? Пригадайте його твори.
  •  Чому вчать нас твори В.Сухомлинського? (бути добрими, чуйними, милосердними до людей, природи, тварин і до всього, що нас оточує)

  1.   Читання уривків з творів В.Сухомлинського «Покинуте кошеня», «Як ми знайшли гніздечко», «Чи винен мяч?»

Обговорення життєвих ситуацій за творами В.Сухомлинського (Диференційовано)

1 група учнів

«Покинуте кошеня»

Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу. Сидить кошеня та й нявчить. Бо хоче додому до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто сумно хитає головою, хто сміється. Хто жаліє: бідне кошенятко, та й іде собі.

Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові. Притулилося воно до куща та й сидить – тремтить. Поверталась із школи  маленька Наталочка. Чує – нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде-радісіньке.

2 група учнів

«Як ми знайшли гніздечко»

Одного теплого весняного дня  ми пішли до лісу. Дорогою притомилися, сіли перепочити. Сидимо біля куща. Коли це Оля тихенько шепоче:

    - Дивіться, в кущі гніздо.

Бачимо: поруч, ось близесенько, гніздечко. І пташечка у ньому сидить: маленька, сіренька пташечка. Дивиться на нас червоними оченятами, немовби просить: ой, відійдіть од мене, не наближайтесь до мого гніздечка.

      Ми не могли відвести очей від маленької пташечки. Але таки встали тихенько, відійшли в ліс та й посідали далеченько від гнізда. У нас полегшало на душі: ми не злякали пташки. Вона сидить у гнізді і дякує нам.

3 група учнів

«Чи винен мяч?»

Одного разу діти грали в мяча. Весело було грати, радісно.

Повз стадіону ішла старенька бабуся. Вона недобачала, ішла поволі, пробуючи ціпком стежку.

Чи випадково, чи може й навмисне, хтось ударив м’яч так, що той покотився під ноги бабусі, вдарився об ціпок і вибив його з рук. Зупинилася бабуся, розгубилася, не знає, що робити. Нахилилась, шукає ціпок, а він лежить далеченько. Не бачить бабуся ціпка.

Діти дивляться на бабусю й сміються. Нікому з них і на думку не спало підійти до старенької, попросити пробачення й допомогти їй.

Діти сміються, а бабуся стоїть і плаче.  І нікому й не тенькнуло, що в цю хвилину коїться велике зло: людина знущається над людиною.

Сміятися над старістю – сміятися над собою. Кожен із тих, хто сміявся над бабусею, через кілька десятиріч сам стане старим. А ще більший гріх – сміятися над фізичною вадою людини. То вже – злочин.

  1.  Складання дерева Доброти і добрих вчинків

- Вибрати листочки:

Листочки: допомога старшим; не вмиватися; шанувати працю інших людей; берегти і охороняти природу; робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить; бути вихованим; бути стриманим; галасувати, якщо хтось відпочиває; обманювати; заздрити іншому; добре вчитися; багато читати; не слухатися своїх батьків; у біді допомагати друзям; насміхатися з чужого горя; ображати інших; захищати слабших; доглядати за тваринами; всі завдання виконувати вчасно; лінуватися; за виконану справу не вимагай нагороди; дотримуйся свого слова…

(Учні прикріплюють до дерева листочки, які є пам’яткою добрих і корисних справ.)

V. Підсумки уроку

- Нехай у вашому серці завжди живуть велика любов і доброта, щирість і співчуття, людяність і щедрість.

Не лінуйтесь робити добро,

Лише зла не бажайте нікому,

Бо воно, як велика гора,

Стане вам на шляху земному,

І заступить навколишній світ,

Зробить серце жорстоким, холодним,

Ви з любовю живіть з юних літ,

Будьте чуйним, веселим і добрим!

VІ. Повідомлення домашнього завдання: диференційовано

1 групі учнів – дібрати прислівя про доброту;

2 групі учнів – малюнок «Добро у моїй уяві»;

3 групі учнів – Скласти казку про Добро і Зло.

„Список  використаної літератури”:

1. Підручник «Я і Україна», 3 клас,  Т.М.Майборода, Н.М.Бібік, Київ, «Форум», 2003, с.43-44

2. «Закувала Зозуленька. Антологія української народної творчості», Київ, «Веселка», 1989р.,с.445

3. «Уроки етики в 1-4 класах», Харків, Видавнича група «Основа», 2009, с.32

4. «Виховні заходи. 1-4 класи» Н.Красоткіна, Тернопіль «Мандрівець», 2005, с.105

5. В.Сухомлинський Вічна тополя. Казки. Оповідання. Етюди., Київ, «Генеза», 2004, с.66, с.184

6. Л.Забашта «Людина починається з добра»

7. І.Драч «Добро твориться просто…» Підручник «Я і Україна», 3 клас, с.43

8. Г.Орел «Шана педагогу-творцю»

9. http:// lenagold.ru

10. http://karliknanos.narod.ru

11. http://ugspl.livejournal.com

12.  http:/ kazkar.at.ua

13. http:// chytanka.com.ua

14. http:// liveinternet.ru

3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

201. Расчет плиты с круглыми пустотами 305.5 KB
  Нормативные и расчетные характеристики тяжелого бетона класса В25. Предварительное напряжение при благоприятном влиянии с учетом натяжения арматуры. Расчет прочности плиты по сечению, нормальному к продольной оси.
202. Исследование многопозиционной фазовой модуляции 306.5 KB
  Освоение основных принципов моделирования в среде MATLAB, знакомство с многопозиционными методами модуляции. Приобретение навыков по исследованию характеристик модулированного сигнала M-PSK.
203. Разработка практичного программного обеспечения для хранения данных компании в С# 522.5 KB
  Среда разработки поддерживает различные языки программировании в том числе С# и позволяет легко реализовать дизайн создаваемого приложения. Обзор основных функций программы Enterprise Management. Возможности настраиваемого интерфейса программного обеспечения.
204. Комплекс водоочистных сооружений для промышленного предприятия с технологической потребностью в воде 466 KB
  Общие сведения о системе водоснабжения и водоотведения промышленного предприятия. Балансовая схема водоснабжения и водоотведения промышленного предприятия. Разработка технологической схемы и расчет сооружений станции водоподготовки технической воды.
205. Конструирование гендерной нормы в современном российском обществе 670.5 KB
  Понятие нормы и патологии в контексте властных практик современного общества. Социологическое объяснение гендерной и сексуальной идентичности. Отношение общества и отдельных социальных групп к гомосексуальности и гомосексуалистам.
206. Промышленные способы обработки металла методом литья 1.1 MB
  Понятие границы выливаемости в области затвердевания сплава. Характеристика основных промышленных способов плавления металлов и сплавов в литейном производстве. Понятие огнеупорных материалов и их классификация.
207. Конструирование и использование отчетов 724.5 KB
  Отчеты предназначены для вывода информации из базы данных, прежде всего, на принтер. Перед выводом на принтер отчет можно просмотреть на экране. Отчет строится на основании таблиц и запросов, с группировкой данных и подведением итогов.
208. Скелетная травма. Первая помощь при травмах костей конечностей 324.5 KB
  Повреждения костей и суставов, закрытые травматические ушибы, вывихи, растяжения и переломы. Требования к транспортной иммобилизации, первая помощь при переломах конечностей. Подручные средства для оказания первой помощи.
209. Передатчик импульсной РЛС сантиметрового диапазона 623.5 KB
  Проектирование ГУН. Исследование фазового шума, температурной нестабильности частоты и мощности генерируемого сигнала. Проектирование усилителя мощности и генератора модулирующей частоты. Разработка входной и выходной развязок.