58707

Узагальнююче слово при однорідних членах речення. Двокрапка й тире при узагальнюючих словах у реченнях з однорідними членами

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: а навчальна: навчити розрізняти узагальнюючі слова при однорідних членах речення; моделювати схеми речень з узагальнюючим словом при однорідних членах; б розвиваюча: розвивати творчі вміння поширювати речення узагальнюючими...

Украинкский

2014-04-29

36 KB

12 чел.

Тема: Узагальнююче слово при однорідних членах речення. Двокрапка й тире при узагальнюючих словах у реченнях з однорідними членами.

Мета: а) навчальна: навчити розрізняти узагальнюючі слова при однорідних членах речення; моделювати схеми речень з узагальнюючим словом при однорідних членах;б) розвиваюча: розвивати творчі вміння поширювати речення узагальнюючими словами і розвивати мовленнєву компетентність; в) виховна: виховувати ціннісне ставлення до мови.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання.(Вправа 162, ст. 91. Потрібно було переписати речення, розставити пропущені розділові знаки, у кожному реченні підкреслити усі члени речення).

III. Повідомлення теми та мети уроку.

  •  Діти , подивіться на дошку. Сьогодні у нас тема уроку яка? (Узагальнювальне слово при однорідних членах речення).
  •  Сьогодні на уроці ми ознайомимося з узагальню вальним словом при однорідних членах речення; розглянемо які ще розділові знаки, крім коми, ставляться при однорідних членах; а також навчимося правильно визначати узагальнюючі слова і будувати з ними речення.

IV. Основний зміст роботи.

  1.  Пояснення нового матеріалу (за допомогою схеми на дошці).

Ми на попередньому уроці ознайомилися з вами що таке однорідні члени речення( це члени речення, які відповідають на те саме питання, поставлене від того ж слова в реченні). Однорідні члени речення рівнозначні, однак є слова, які об’єднують ці члени речення в одне ціле! Це узагальнюючі слова! Це слова із загальним значенням щодо перелічуваних однорідних членів речення. Вони є їхньою обєднувальною назвою. Наприклад: Біля хати ростуть квіти: мальви та жоржини. Долівка була притрушена зіллям: осокою, мятою, любистком.

Як ми вже знаємо, при однорідних членах речення ставиться кома. Однак може ставиться ще й двокрапка! Коли узагальнююче слово стоїть перед однорідними членами речення. Наприклад: Зібралася родина: мати двоє синів, дві доньки.

Узагальнюючим може бути словосполучення. Наприклад: На фотокартці було знято троє людей: молода жінка, чорнявий мужчина, хлопчик.

Узагальнююче слово є тим самим членом речення, що й однорідні члени, яких воно стосується. (Виконаємо вправи 165, 166, ст. 93-94. Потрібно визначити узагальнюючі слова при однорідних членах речення; переписати речення, дібравши з довідки узагальнюючі слова, пояснити вживання розділових знаків).

Узагальнуюче слово при однорідних членах речення вимовляємо з підвищеною інтонацією. Після узагальнювального слова робимо паузу. Однорідні члени речення після узагальнюючого слова вимовляємо з інтонацією переліку.

Якщо між узагальнюючим словом і однорідними членами речення стоять інші члени речення, паузу робимо перед однорідними членами речення. (Виконаймо вправу 167, ст. 94. Скласти і записати речення з узагальню вальними словами при однорідних членах речення; однорідні члени речення вибрати із довідки).

Як нам вже відомо, при узагальнюючих словах при однорідних членах речення ставиться двокрапка! Однак ще може ставитись тире. Якщо узагальнувальне слово стоїть після однорідних членів речення, перед ним ставимо тире. Наприклад: Дід, бабуся, тато, мама – вся родина засвітилась молодістю вдруге.

Найчастіше в ролі узагальнюючих слів у таких реченнях є займенники все, всі. Наприклад: Карі очі, чорні брови – все в неї сміється.

Запам’ятайте!!! Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів, його вимовляємо з пониженою інтонацією, а перед ним робимо паузу. (Виконаймо вправи 170, 172, ст. 96. Потрібно переписати речення, поставити відповідні розділові знаки, виділити узагальнюючі слова).

На закріплення давайте виконаємо таке творче завдання: доповнити речення однорідними членами, вставляючи потрібні розділові знаки: двокрапку і коми (слова використовувати з довідки).

  1.  … повсюди лежала роса. 2. Уранці пахло нектаром польових квітів…3. Почувся передсвітанковий перегук лісових пташок…

Довідка: 1. Дроздів, галок, зябликів. 2. Ромашки, волошки, дзвіночки. 3. На листі, на квітах, на гілках.

V. Підсумок уроку.

На сьогоднішньому уроці ми з вами зясували що таке узагальнююче слово, навчилися правильно його визначати в реченні; розглянули які ж розділові знаки, крім коми, ставляться при узагальнюючих словах при однорідних членах; навчилися складати речення з узагальнюючими словами.

VI. Домашнє завдання.

Додому, дітки, вам буде виконати вправу 169, ст. 95; вправа 173, ст. 97.( Потрібно переписати речення, розставивши розділові знаки, виділити узагальнюючі слова, підкреслити однорідні члени речення).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22663. Явище радіоактивності. Види радіактивного розпаду 27.5 KB
  Види радіактивного розпаду. Ядра що підлягають такому розпаду наз. В процессі розпаду у ядра може змінюватись як атомний номер Z так і масове число A. Фізичною характеристикою розпаду є середній час життя ядер.
22664. γ – випромінювання та ефект Месбауера 46 KB
  γ випромінювання та ефект Месбауера Явище γ випромінювання ядер полягає в тому що ядро випромінює γ квант без зміни А кількість нуклонів та Z кількість протонів. Гама випромінювання виникає за рахунок енергії збудження ядра. Спектр γ випромінювання завжди дискретний через дискретність ядерних рівнів. Особливо інтенсивне γ випромінювання зявляється коли β розпад у високій степені заборонений в основний стан кінцевого ядра і дозволений в один із збуджених станів.
22665. Класифікація ядерних реакцій. Реакція термоядерного синтезу 69 KB
  Ядерна реакція типу: де а А частинки до реакції;b В частинки після реакції;Q енергія що виділилась після реакції екзотермічна реакція вид енерг ендотермічна реакція погл енерг пружне розсіяння . Реакції описуються за даними диференціального перерізу розсіяння в елемент тілесного кута : і інтегрального перерізу : . Можна виділити пружні і непружні реакції Складне compound ядро коли реакція йде у дві стадії: спочатку утворюється складне ядро С воно повинно жити досить довго по ядерним масштабам і яке потім...
22666. Ланцюгова реакція поділу ядер. Принцип роботи ядерних реакторів 161 KB
  Ланцюгова реакція ділення відбувається в середовищі в якій відбувається розмноження нейтронів також відбувається сповільнення дифузія поглинання таке середовище має назву активна зона. Важливою фізичною величиною характеризуючою інтенсивність розмноження нейтронів являється коефіцієнт К розмноження нейтронів в середовищі. Кчисло утворившихся в одному акті поділу нейтронів що потім беруть участь в наступних реакціях поділу ядер. Він залежить від процесу уповільнення нейтронів та процесу дифузії які визначають пройденний шлях...
22667. Загальні принципи систематики субядерних частинок і їх взаємодії 28 KB
  В природі існує чотири фундаментальні взаємодії: сильна електромагнітна слабка та гравітаційна найслабша. Кожна взаємодія має свій квант який є переносчиком взаємодії. На даний момент відкритим лишається питання про квант передачі гравітаційної взаємодії так звану гіпотетичну частинку гравітон.
22668. Методи визначення числа Авогадро (досліди Перрена) 38 KB
  Методи визначення числа Авогадро досліди Перрена 1ий метод Перрена: досліджував броунівський рух частинок усі частинки зважені в рідині знаходяться в постійному хаотичному русі. В неї не входить миттєва швидкість броунівської частинки яку поміряти неможливо. Замість неї входить довжина прямолінійного відрізка що зєднує положення частинки у два різні моменти часу: x2 = 2kTBt де k стала Больцмана В рухливість частинки де η коефіцієнт внутрішнього тертя а α радіус частинки частинка має форму кульки наближено. Перрен...
22669. Совершенствование процедуры аттестации госслужащих МКУ ЦБ МУО Орджоникидзевского района город Уфа 1.59 MB
  Аттестация государственных служащих декларируется современным законодательством в качестве обязательной нормы для определения уровня профессиональной подготовки и соответствия государственного служащего занимаемой должности государственной службы, а также для решения вопроса о присвоении ему квалификационного разряда.
22670. Релігієзнавство як галузь гуманітарного знання 65.5 KB
  Релігія і в наші часи продовжує залишатися суттєвим елементом духовного життя суспільства. Мільйони наших сучасників сприймають її, як природне завершення особистого життєвого досвіду, з хвилюванням читають Біблію, Коран як книги, що написані спеціально для них
22671. Досліди Франка і Герца по визначенню потенціалів іонізації 536 KB
  Докази квантування рівнів енергії електронів в атомі були отримані в дослідах Франка і Герца 1913. Порція енергії 49 еВ передається атому ртуті а енергія електрона зменшується на ту ж величину. При подальшому збільшенні потенціалу U зона зіткнень електронів з атомами ртуті зсувалась до катода К і електрони вже встигали набрати достатньо енергії після зіткнення для подолання UЗ ділянка CD. Знаючи початкову і кінцеву енергію електрона тобто його енергію до і після непружнього співудару можна вирахувати положення збуджених рівнів...