58708

Число іменників (однина і множина)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Які іменники відносяться до власних Як пишуться власні іменники А як загальні Наведіть приклади. Які іменники відносяться до чоловічого роду Які до жіночого А які до середнього Актуалізація опорних знань. Я буду називати іменники а ви будете записувати у перший стовпчик іменники...

Украинкский

2014-04-29

87.5 KB

7 чел.

Тема: Число іменників (однина і множина).

Мета:

Навчальна: вчити учнів розуміти і використовувати у мовленні слова «однина» і «множина»; вчити змінювати за числами, визначати число іменників в реченні; вчити працювати з підручником, таблицями;

Корекційна: розвивати вміння аналізувати, доводити свою думку, самостійно узагальнювати і робити висновки;  розвивати зв'язне мовлення, мислення  учнів, творчі здібності;

Виховна: виховувати інтерес до вивчення української мови, дисциплінованість, взаємодопомогу.

Тип уроку: на подачу нового матеріалу.

Обладнання: таблиця «Іменник», підручник.

Хід уроку:

І. Вступна частина.

1. Організаційний момент.

Дзвоник вже сигнал нам дав,

                                                 Працювати час настав.

  1.  Перевірка засвоєних знань.

-  До нас завітала Мудра Сова, яка хоче перевірити засвоєні вами знання і пропонує такі запитання:

  •  Що таке іменник?
    •  На яке питання відповідають назви істот? А назви неістот?    Наведіть приклади.
    •  Які іменники відносяться до власних?
    •  Як пишуться власні іменники? А як загальні? Наведіть приклади.
    •  Які іменники відносяться до чоловічого роду? Які до жіночого? А які до середнього?
  1.  Актуалізація опорних знань. Вибірковий диктант.

-  А зараз  Мудра Сова пропонує нам напишемо вибірковий диктант.

-  Я буду називати іменники, а ви будете записувати у перший стовпчик іменники чоловічого роду, у другий – іменники  жіночого роду, у третій – іменники  середнього роду.

Ч.р.                                           Ж.р.                             С.р.

             мій, він                                      моя, вона                     моє, воно

               клас                                             ніч                                дерево

           підручник                                    пташка                            вікно

                стіл                                          дівчина                         сонечко

               співак                                        газета                            зілля

- Давайте перевіримо. (Один учень читає,а вчитель бере на перевірку два зошити).

-  Мудра Сова і я бачимо, що ви добре засвоїли попередній матеріал і тому вважаємо, що можна переходити до вивчення нового матеріалу.

ІІ. Основна частина.

  1.  Оголошення теми і мети уроку.

- Діти, сьогодні нам необхідно буде навчитись: змінювати іменники за числами, визначати число іменника в реченні, а також красиво писати в зошиті і активно працювати. 

  1.  Сприймання  і первісне усвідомлення матеріалу.  

- Діти, іменники можуть змінюватись не тільки за родами, а і за числами, іменники мають два числа: однину і множину. Іменники, що означають один предмет, стоять в однині: це автомобіль, полиця, море, книжка. А іменники, що означають два і більше предметів, стоять у множині: це автомобілі, полиці, книжки, моря.

- Діти, подивіться на цю таблицю:

стіл

місяць

зошит

парта

столи

місяці

зошити

парти

- Прочитайте слова 1-о стовпчика, 2-го стовпчика. (Діти виконують завдання).

- Діти, яке число мають слова, що стоять у першому стовпчику?

- Чому?

- Давайте прочитаємо ці слова паралельно і зробимо висновок, чим же вони відрізняються? (закінченнями).

- Яке закінчення мають іменники в однині?  (а).

- Яке закінчення мають іменники в множині? (и, і)

- Але не всякий іменник, що стоїть у множині, називає кілька предметів. А також не всякий іменник, що стоїть в однині, називає один предмет.

- Подивіться на малюнок.  (окуляри).

- Що зображено на 1-му малюнку?  (окуляри – одні)

- Що зображено на 2-му малюнку? (окуляри – багато)

- Визначте число іменника у першому випадку і в другому.

- А давайте послідкуємо по закінченню слова.

- Діти, щоб не помилитися у визначенні числа іменника, вам
потрібно запам'ятати, що іменники (наприклад: коріння, зілля) можна замінити словами
воно, моє. І це буде однина, а такі іменники, як окуляри, ножиці, замінимо словами вони, мої. Це буде множина.

- А тепер відкрийте підручник на сторінці 27-28, і прочитайте правило. Яке запевнить вас у правильності моїх слів.

  1.  Фізкультхвилинка.

- Ми гарненько попрацювали і Мудра Сова пропонує нам трішки відпочити, для цього проведемо фізкультхвилинку.

Трава низенька – низенька,

Дерева високі – високі,

Вітер дерева колише – гойдає.

То вліво, то вправо нахиляє,

То вперед, то назад,

То вниз прогинає,

А учні тихенько за парту сідають.

  1.  Закріплення нового матеріалу.

- Діти, Мудра Сова пропонує виконати вправу 59. Давайте прочитаємо, що нам потрібно зробити. Завдання: змінити іменники і вставити пропущені букви.(Діти виконують вправу і один з учнів зачитує).

- Наступна вправа яку нам пропонує Мудра Сова 60. Прочитайте завдання. Три учні виконують по варіантам на дошці, клас по варіантам самостійно.

- Давайте перевіримо.

ІІІ. Заключна частина.

  1.  Підсумок уроку.

- Діти, скільки чисел мають іменники? (два).

- Які?

- Коли іменники стоять в однині? (коли означають один предмет).

- Коли іменники стоять у множині?

  1.  Домашнє завдання.

- Знайдіть вправу 61. Прочитайте завдання.  

- Зрозуміло всім, що потрібно робити?

- Відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання: вправа 61, правило на с.27-28 вивчити.

  1.  Налаштування на відпочинок.

- А тепер можете відпочивати. До побачення!!!

Однина Множина

Стіл

Місяць

Зошит

Парта

Столи

Місяці

Зошити

Парти

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Кам’янець-Подільський національний університет імені І. Огієнка

Урок з української мови на тему: «Число іменників»

Підготувала:

Студентка 44 групи

Мартинюк Руслана

Перевірив:

Левицький В.Е.

2012 р.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

74522. Федеративное устройство 58.89 KB
  Принципы национально-государственного устройства в РФ Добровольность объединения наций и народностей Равноправие наций Федерализм в сочетании с унитаризмом и автономией Национально-территориальный принцип в сочетании с территориальным принципом Государственная целостность РФ Равноправие субъектов РФ Разграничение полномочий РФ и субъектов РФ
74523. Конституционная система органов государственной власти в РФ 23.26 KB
  Признаки государственного органа Часть государственного аппарата Образуется в установленном порядке Наделен властными полномочиями Реализует функции государственного управления в пределах своей компетенции Бюджетное финансирование Наличие ресурсов
74524. Федеральное Собрание РФ 30.26 KB
  1994 N 3ФЗ О статусе члена Совета Федерации и статусе депутата Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Федеральный закон от 18.2005 N 51ФЗ О выборах депутатов Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Федеральный закон от 03.1998 N 137ФЗ О материальном обеспечении членов семьи умершего члена Совета Федерации или депутата Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Социальные гарантии депутатам ГД членам СФ По объему социальных гарантий они приравниваются к федеральному...
74525. Правительство РФ 20.9 KB
  Взаимодействие с законодательной судебной властью Президент назначает и смещает Председателя и членов Правительства РФ федеральных министров Президент РФ вправе председательствовать на заседаниях Правительства РФ Перед вновь избранным Президентом Российской РФ Российской Федерации слагает свои полномочия...
74526. Конституционное право как отрасль российского права. Виды, принципы и свойства Конституции РФ 30.63 KB
  Виды принципы и свойства Конституции РФ Отличия отраслей права.Основы конституционного строя России суверенитет народа разделение власти верховенство Конституции. Отношения основанные на системе запретов прямой запрет определенных действий Задание Найдите примеры норм Конституции которые основаны на указанных выше методах
74527. Суверенитет народа и формы его осуществления 35.9 KB
  Запрет принуждения ко вступлению в общественные объединения и пребыванию в них. Запрет создания и деятельности общественных объединений направленных на изменение конституционного строя нарушение целостности РФ подрыв безопасности государства создание вооруженных формирований разжигание расовой социальной национальной религиозной вражды ФЗ РФ Об общественных объединениях. Признаки общественного объединения формирование граждан добровольное самоуправляемое некоммерческое общность интересов общность целей цели закреплены в...
74528. Объективная сторона преступления 130.5 KB
  Объективная сторона преступления. Понятие и содержание объективной стороны состава преступления. Факультативные признаки объективной стороны преступления и их значение. Понятие и содержание объективной стороны состава преступления.
74529. Субъект преступления 101.5 KB
  Субъект преступления Понятие и признаки субъекта преступления Вменяемость. Возраст уголовной ответственности Специальный субъект преступления. Понятие и признаки субъекта преступления Субъект преступления и его признаки определены...
74530. Субъективная сторона преступления 179.5 KB
  Субъективная сторона преступления. Понятие и значение субъективной стороны преступления. Факультативные признаки субъективной стороны преступления мотив цель эмоции. Понятие и значение субъективной стороны преступления.