58807

Програма. Мова програмування

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Основні елементи однієї з мов програмування – алфавіт; основні поняття мови: числа, рядки, описи, ідентифікатори, оператори, величини, операції; типи даних у мові програмування, набір функцій та операцій, допустимих для кожного з типів даних...

Украинкский

2014-04-29

182.5 KB

5 чел.

20   Бройченко А.Г.

ТЕМА  ІІІ. “Програма. Мова програмування.”

№ уроку

Тема уроку

1

Заг. Хар. Теми.Поняття програми.  Мова програмування.  Класифікація мов програмування. Переклад програм iз НАМ на мову програмування. Поняття про транслятори, систему програмування.

2

Поняття про середовище програмування. Запуск програм на виконання.

3

Практична робота № 1. "Робота в середовищi програмування. Запуск програм на виконання".

4

Алфавiт мови програмування. Величини та їх опис мовою програмування. Змiннi та константи. Iдентифiкатори величин. Типи величин.

5

Вказiвки введення та виведення. Вказiвка присвоювання. Стандартнi типи змiнних. Набiр функцiй та операцiй, що визначенi для кожного iз стандартних типiв. Арифметичнi вирази. Прiоритет операцiй.

6

Опис програм за правилами мови програмування. Переклад лінійних алгоритмів з НАМ на мову програмування.

7

Практична робота № 2. "Створення i реалiзацiя програм на введення та виведення даних".

8

Переклад лінійних алгоритмів з НАМ на мову програмування.

9

Практична робота № 3. "Створення i реалiзацiя найпростіших лінійних програм".

10

Тематичне оцінювання учнів з теми  3.

Учні повинні знати:

  •  основні елементи однієї з мов програмування – алфавіт; основні поняття мови: числа, рядки, описи, ідентифікатори, оператори, величини, операції;
  •  типи даних у мові програмування, набір функцій та операцій, допустимих для кожного з типів даних;
  •  принципи побудови опису програми мовою програмування;
  •  сутність вказівки надання значень.

Учні повинні мати уявлення про:

  •  класифікацію мов програмування;
  •  інтерпретацію та компіляцію;
  •  системи програмування;
  •  інтегровані середовища програмування.

Учні повинні вміти:

  •  складати й реалізовувати найпростіші лінійні алгоритми;
  •  вводити та налагоджувати програми на комп’ютері.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 1 (12) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Заг. Хар. Теми. Поняття програми. Мова програмування. Класифікація мов програмування. Переклад програм iз НАМ на мову програмування. Поняття про транслятори, систему програмування.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Дати загальне поняття про тему. Повторити правила техніки безпеки. Вивчити, що таке мова програмування та їх класифікації. Ввести поняття транслятора та системи програмування.

Розвиваюча. Розвивати кругозір учнів, практичні навички роботи з ЕОМ. Логічне мислення, пам’ять.

Виховна. Виховувати пізнавальні здібності та інтелект, бажання навчатися.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ:  Презентація “Мови програмування”

ЛІТЕРАТУРА:  “Я готуюсь до уроку інформатики”, урок-6. (ст. 19)

ХІД УРОКУ.

І. Загальна характеристика теми.

Дається коротка характеристика нової теми. Значення теми в курсі інформатики та у професійній орієнтації.

ІІ. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті ПЕОМ.

Поточний інструктаж з техніки безпеки в кабінеті з підписами учнів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Поняття програми.

  •  Програма.
  •  Мова програмування.
  •  Класифікація мов програмування.

2. Переклад програм iз НАМ на мову програмування.

3. Поняття про транслятори, систему програмування.

4. Перегляд презентації “Мови програмування”

ІV. Закріплення вивченого.

Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу.

V. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку та вивченого матеріалу.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Конспект.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 2 (13) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Поняття про середовище програмування. Запуск програм на виконання.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Познайомити учнів із середовищем програмування, його інтерфейсом. Навчити завантажувати середовище програмування. Навчити в середовищі програмування завантажувати програми із зовнішніх носіїв та запускати програми на виконання.

Розвиваюча. Розвивати кругозір учнів, практичні навички роботи з ЕОМ та клавіатурою. Логічне мислення, пам’ять.

Виховна. Виховувати культуру мови та інтелектуальні здібності.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ:  Картки для перевірки домашнього завдання.

ХІД УРОКУ.

І. Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому.

2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці

ІІ. Актуалізація теми уроку.

?1. Як ви думаєте, що повинно мати середовище програмування для зручної роботи з ПК людини?

?2. Де можуть Вам знадобитись  мови програмування у професійній діяльності?

ІІІ. Повторення вивченого.

Самостійна робота за картками (10 хв) по матеріалам минулого уроку теми.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Поняття про середовище програмування.

2. Завантаження середовища програмування (особливості).

3. Ознайомлення з інтерфейсом середовища програмування.

  •  Назви компонентів;
  •  Як потрапити в меню.
  •  Як відкрити та закрити вікно для програм.
  •  Як змінити розмір вікна.
  •  Як переміщатися між вікнами.
  •  Як збільшити, зменшити вікно.

4. Завантаження програми у вікно середовища програмування.

5. Запуск програми на виконання.

6. Вихід із середовища програмування.

(Всі пункти виконуються практично на ПК та фіксуються у конспектах учнів).

V. Закріплення вивченого.

Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу.

VІ. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку та вивченого матеріалу.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Конспект. Підготуватися до Пр.Роб. № 1.

Картки для перевірки домашнього завдання.                               Урок 11-2(13)-ІІІ

КАРТКА-1

1. Що таке програма?

2. Наведіть приклади використання програм у людських професіях.

3. Хто був першим програмістом?

Картки для перевірки домашнього завдання.                               Урок 11-2(13)-ІІІ

КАРТКА-2

1. Що таке мова програмування?

2. Наведіть приклади мов програмування.

3. Що ви знаєте про мову BASIC та Pascal?

Картки для перевірки домашнього завдання.                               Урок 11-2(13)-ІІІ

КАРТКА-3

1. Які види мов програмування бувають?

2. Наведіть приклади мов програмування кожного типу.

3. Які мови програмування популярні у наш час? Чому?

Картки для перевірки домашнього завдання.                               Урок 11-2(13)-ІІІ

КАРТКА-4

1.  Що таке транслятори?

2. Чим інтерпретатор відрізняється від компілятора?

3. В чому принцип об’єктно-орієнтованого підходу до програмування?

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 3 (14) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Практична робота №1

“Робота в середовищі програмування. Запуск програм на виконання”.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Закріпити навички роботи учнів із середовищем програмування, його інтерфейсом. Перевірити та оцінити уміння учнів завантажувати середовище програмування, завантажувати програми із зовнішніх носіїв та запускатии програми на виконання.

Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ та клавіатурою. Логічне мислення, пам’ять.

Виховна. Виховувати самостійність та відповідальність.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ:  Папки із практичними завданнями для 11 кл.

ХІД УРОКУ.

І. Актуалізація теми уроку.

Інструктаж з Т.Б. Пояснення принципів проведення практичної роботи та оцінювання результатів. Актуалізація ролі даного уроку в темі та курсі інформатики 11 кл.

ІІ. Проведення практичної роботи.

Практична робота №1 із збірника практичних робіт по інформатиці для 11 кл.

(автор Бройченко А.Г.)

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

Підводяться підсумки практичної роботи та оголошуються оцінки.

ІV. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.  Повторити матеріал з конспекту.

ПРАКТИЧНА РОБОТА  № 11–1

ТЕМА.  Робота в середовищi програмування. Запуск програм на виконання.

МЕТА. Поглибити знання та практичнi навички роботи з середовищем програмування. Навчитися працювати з системою меню мови програмування, завантажувати та запускати готовi програми на виконання. Розвивати практичні навички роботи з ПК та логічне мислення.

ПРАКТИЧНІ  ЗАВДАННЯ

ЗАВДАННЯ 1: Завантажити середовище програмування. Створити два вікна для програм.

ЗАВДАННЯ 2:  Зробити розміри вікон такими, щоб вони обидва поміщалися на екрані.

ЗАВДАННЯ 3: Завантажте у перше вікно програму 1, а в друге вікно програму 2. Запустити програми на виконання.

 

ЗАВДАННЯ 4:  Очистити вікно 1 вiд програми, яка там є. Завантажити у це вiкно файл 1, який знаходиться у кореневому каталозі диска 2. Запустити цю програму на виконання.

ЗАВДАННЯ 5: Очистити вiкно 2 вiд програми, яка там є. Завантажити у це вiкно файл 1, який знаходиться за адресою 2. Запустити цю програму на виконання.

ЗАВДАННЯ 6: Очистити вiкна та вийти iз середовища програмування в ОС..

Вар.

завд.

І

ІІ

ІІІ

ІV

3

1) FIRST.PAS

2) PROBA.PAS

1) MOZAIK.PAS

2) GEOM.PAS

1) IGRA.PAS

2) GAMES.PAS

1) SHAR.PAS

2) PILOT.PAS

4

1) FIRST-2.РAS

2) D:

1) MOZAIK-2.РAS

2) E:

1) IGRA-2.РAS

2) C:

1) SHAR-2.РAS

2) D:

5

1) FIRST-3.РAS

2) E:\PROG\REP

1) MOZAIK-3.РAS

2) C:\UPS\ROCK

1) IGRA-3.РAS

2) D:\SOS\GEG

1) SHAR-3.РAS

2) E:\KOKS\BOOM

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 4 (15) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Алфавiт мови програмування. Величини та їх опис мовою програмування. Змiннi та константи. Iдентифiкатори величин. Типи величин.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Познайомити учнів із алфавітом мови програмування, описом величин мови програмування. Навчити правильно оголошувати змінні та константи, вказувати їх типи.

Розвиваюча. Розвивати математичний апарат учнів, практичні навички роботи з клавіатурою. Логічне мислення, пам’ять.

Виховна. Виховувати любов до ближнього та культуру мови.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ: 

ЛІТЕРАТУРА:  “Я готуюсь до уроку інформатики”, урок-7-8. (ст. 21, 24)

“Інформатика. Основи алгоритмізації.” Караванова Т.П., (ст. 15-22).

ХІД УРОКУ.

І. Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому.

2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці

ІІ. Актуалізація теми уроку.

?1. Як ви думаєте, що входить до алфавіту мови програмування?

?2. Як ви думаєте, які бувають величини і чим вони відрізняються?

?3. Які, по вашому, можуть бути імена величин?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Алфавіт мови програмування.

2. Види величин. Їх імена (ідентифікатори) та опис у програмі.

3. Типи величин.

  •  Цілий тип;
  •  Дійсний тип;
  •  Рядковий (символьний) тип.

4. Приклади використання величин.

(Всі пункти виконуються практично на ПК та фіксуються у конспектах учнів).

ІV. Закріплення вивченого.

Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу.

V. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку та вивченого матеріалу.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Конспект.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 5 (16) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Вказiвки введення та виведення. Вказiвка присвоювання. Стандартнi типи змiнних. Набiр функцiй та операцiй, що визначенi для кожного iз стандартних типiв. Арифметичнi вирази. Прiоритет операцiй.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Вивчити з учнями вказівок введення та виведення в мові програмування. Навчити використовувати у програмах математичні функції та операції, нагадати про пріоритет операцій.

Розвиваюча. Розвивати математичний апарат учнів, практичні навички роботи з клавіатурою, уміння розв’язувати задачі на ПК, пам’ять.

Виховна. Виховувати загальнолюдські цінності, мораль та доброзичливість.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ: 

ЛІТЕРАТУРА:  “Я готуюсь до уроку інформатики”, урок-9. (ст. 28)

“Інформатика. Основи алгоритмізації.” Караванова Т.П., (ст.15-22).

ХІД УРОКУ.

І. Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому.

2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці

ІІ. Актуалізація теми уроку.

?1. Як ви думаєте, навіщо треба вказівки введення та виведення у програмах?

?2. Які ви математичні функції та операції знаєте?

?3. Які, по вашому, можуть бути імена величин?

?4. Що таке пріоритет операцій в математиці?

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Фронтальне опитування учнів по вивченим темам.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Вказівка введення даних у мові програмування.

  •  Read; та Readln;

2. Вказівка виведення даних.

  •  Write; та Writeln.
  •  Виведення написів та рядкових величин.
  •  Виведення чисел дійсного типу (позиціювання).

3. Вказівка присвоювання значення.

4. Математичні вирази та функції.

  •  <  >  /  *  +  -
  •  sin, cos, модуль, корінь, степінь
  •  округлення, ділення націло

5. Пріоритет операцій у математичних виразах.

(Всі пункти виконуються практично у програмах на ПК та фіксуються у конспектах учнів).

V. Закріплення вивченого.

Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу практично.

Створити програму:

1) Розрахувати площу підлоги кімнати та вартість паркету на неї.

2) Розрахувати довжину плінтуса в кімнаті та вартість його.

VІ. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку та вивченого матеріалу.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Конспект.

                                                Задача. Розрахувати кінетичну та потенціальну енергії літака. Всі необхідні параметри запитуються у користувача.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 6 (17) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Опис програм за правилами мови програмування. Переклад лінійних алгоритмів з НАМ на мову програмування.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Навчити описувати програму на мові програмування. Закріпити навички складання програм та алгоритмів.

Розвиваюча. Розвивати навички роботи з мовою програмування, практичні навички роботи з клавіатурою, уміння розв’язувати задачі на ПК, пам’ять.

Виховна. Виховувати акуратність, хазяйновитість, бережливість.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. Програма “Тест-2005”.

НАГЛЯДНІСТЬ: 

ЛІТЕРАТУРА:  “Я готуюсь до уроку інформатики”, урок-18. (ст. 59)

“Інформатика. Основи алгоритмізації.” Караванова Т.П., (ст. 38-48).

ХІД УРОКУ.

І. Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому.

2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці

ІІ. Перевірка вивченого матеріалу.

Учні працюють з тестовою програмою “Тест-2005”, тест №11-3-1.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Опис програм на мові програмування. Особливості роботи в середовищі програмування при набиранні програмного коду.

2. Створюються програми розв’язування задач:

(задачі в додатку)

(Всі пункти виконуються практично у програмах на ПК та фіксуються у конспектах учнів).

ІV. Закріплення вивченого.

Повторення з учнями основних команд та вказівок мови програмування.

V. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку та вивченого матеріалу.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.  Конспект.

Підготуватися до практичної роботи № 2 “Створення і реалізація програм на введення та виведення даних”.

                                                Задача. Розрахувати вираз: .

ЗАДАЧІ  (до уроку № 11-6(17)-ІІІ.

1. Скласти програму обчислення сили струму в колі, що складається із 2 лампочок при паралельному та послідовному їх з’єднанні. Опори лампочок вводить користувач.

2. Скласти програму обчислення значення виразу: .

3. Скласти програму обчислення значення виразу: , якщо а=3.49, b=0.456, с=0.0059.

4. Скласти програму розрахунку виштовхувальної сили, що діє на тіло об’ємом V у прісній воді по формулі F=1000*9.8*V.

5. Скласти програму в якій користувач вводить число, а ПК виводить квадрат цього числа та корінь з нього.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 7 (18) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Практична робота №2

“Створення і реалізація програм на введення та виведення даних”.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Закріпити навички роботи учнів із середовищем програмування, його інтерфейсом. Перевірити та оцінити уміння учнів створювати прості лінійні програми з використанням введення та виведення інформації.

Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ та клавіатурою. Логічне мислення, пам’ять.

Виховна. Виховувати самостійність та відповідальність.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ:  Папки із практичними завданнями для 11 кл.

ХІД УРОКУ.

І. Актуалізація теми уроку.

Інструктаж з Т.Б. Пояснення принципів проведення практичної роботи та оцінювання результатів. Актуалізація ролі даного уроку в темі та курсі інформатики 11 кл.

ІІ. Проведення практичної роботи.

Практична робота №2 із збірника практичних робіт по інформатиці для 11 кл.

(автор Бройченко А.Г.)

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

Підводяться підсумки практичної роботи та оголошуються оцінки.

ІV. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.  Повторити матеріал з конспекту.

ПРАКТИЧНА РОБОТА  № 11–2

ТЕМА.  Створення i реалiзацiя програм на введення та виведення даних.

МЕТА. Поглибити знання та практичнi навички роботи з середовищем програмування. Навчитися створювати програми з організацією введення та виведення інформації. Закріпити знання по створенню діалогових програм та естетичному оформленню діалогу ЕОМ з людиною.

ПРАКТИЧНІ  ЗАВДАННЯ

ЗАВДАННЯ:  завантажити середовище програмування. Створити програми вашого варіанту. Відлагодити та виконати програму.

Зберегти створені програми на диску D: за адресою

D:\11-ХХ\PR-2 під своїм прізвищем та номером задачі (наприклад: “Іванов-2”). ХХ - буква класу.

  

Вар.

завд.

І

ІІ

ІІІ

ІV

1

Користувач задає значення величин А, В. ПК розраховує суму цих чисел.

Користувач задає значення величин С, К. ПК розраховує добуток цих чисел.

Користувач задає значення величин Т, Х.. ПК розраховує різницю цих чисел.

Користувач задає значення величин  S, F. ПК розраховує частку цих чисел.

2

Обчислити скiльки днiв треба копати город, якщо в середньому за день людина скопує 2 сотки. Кiлькiсть со-ток у городi вводить користувач.

Обчислити скільки деталей робив робітник за годину, якщо він працював 8 годин. Кількість зро-блених деталей вводить користувач.

Обчислити швидкість літака, якщо він летів від міста А до міста В 5 годин. Відстань між містами задає кори-стувач.

Обчислити вар-тість комп’ютерів на складі, якщо один коштує близько 5000 гривень. Кількість комп’ю-терів задає користувач.

3

Значення довжини, ширини та висоти цеглини задає користувач. ЕОМ пiдраховує об'єм цеглини та її масу. Густина цегли 1800. Результати виводити з поясненнями.

Розрахувати кiне-тичну та потенцiаль-ну енергiї лiтака, ко-ли користувач задає масу лiтака, його швидкiсть та висоту польоту. Результати виводити з поясненнями.

Розрахувати масу стіни будинку, якщо масу однієї цеглини, кількість цеглин по довжині стіни та кількість цеглин в висоту стіни  задає користувач. Результати виводити з пояс-неннями.  

Розрахувати скільки дискет треба для перенесення на інший комп’ютер програми із однако-вих за розміром файлів. Розмір одного файла, їхня кількість та розмір дискет задає користувач. Результати виводити з пояс-неннями.   

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 8 (19) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Переклад лінійних алгоритмів з НАМ на мову програмування.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Узагальнити та закріпити навички описувати програму на мові програмування. Закріпити навички складання програм та алгоритмів.

Розвиваюча. Розвивати навички роботи з мовою програмування, практичні навички роботи з клавіатурою, уміння розв’язувати задачі на ПК, пам’ять.

Виховна. Виховувати практичність та цілеспрямованість, культуру поведінки.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ:  

ХІД УРОКУ.

І. Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому.

2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці

ІІ. Перевірка вивченого матеріалу.

Опитування учнів по теоретичному матеріалу минулих уроків. (10 хв.)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Складання програм на мові програмування.

(задачі в додатку)

(Всі пункти виконуються практично у програмах на ПК та фіксуються у конспектах учнів).

ІV. Закріплення вивченого.

Повторення з учнями основних команд та вказівок мови програмування.

V. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку та вивченого матеріалу.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.  Конспект.

Підготуватися до практичної роботи № 3 “Створення і реалізація найпростіших лінійних програм”.

                                                Задача. Розрахувати опори трьох лампочок при послідовному та паралельному з’єднанні.

ЗАДАЧІ  (до уроку № 11-8(19)-ІІІ кл.

1. Напишіть програму обчислення середнього арифметичного 3 введених чисел.

2. Напишіть програму обчислення відстані між двома точками на площині, якщо задані координати точок.

3. Напишіть програму обчислення площі трикутника за введеними довжинами сторін. .

4. Якщо на одну шальку терезів посадити Даринку, яка важить N кг, і Наталку, яка важить на 5 кг менше, а на іншу насипати М кг цукерок, то скільки кілограмів цукерок доведеться з’їсти дівчаткам, щоб терези зрівноважилися.  P = N+N-5-M.

5. Розрахувати, яку платню одержить на фірмі працівник, якщо йому нараховано S грн., а податок становить 13%.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 9 (20) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Практична робота №3

“Створення і реалізація найпростіших лінійних програм”.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Закріпити навички роботи учнів із середовищем програмування, його інтерфейсом. Перевірити та оцінити уміння учнів створювати прості лінійні програми в середовищі програмування та відлагоджувати їх.

Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ та клавіатурою. Логічне мислення, пам’ять.

Виховна. Виховувати любов до праці та навчання.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ:  Папки із практичними завданнями для 11 кл.

ХІД УРОКУ.

І. Актуалізація теми уроку.

Інструктаж з Т.Б. Пояснення принципів проведення практичної роботи та оцінювання результатів. Актуалізація ролі даного уроку в темі та курсі інформатики 11 кл.

ІІ. Проведення практичної роботи.

Практична робота №3 із збірника практичних робіт по інформатиці для 11 кл.

(автор Бройченко А.Г.)

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

Підводяться підсумки практичної роботи та оголошуються оцінки.

ІV. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.  Повторити матеріал з конспекту. Підготуватися до тематичної атестації.

ПРАКТИЧНА РОБОТА  № 11–3

ТЕМА. Створення i реалiзацiя найпростiших лiнiйних програм.

МЕТА. Поглибити знання та практичнi навички роботи з середовищем програмування. Удосконалити навички створення лінійних програм. Розвивати уміння відлагоджувати програми та виправляти помилки логічного характеру.

ПРАКТИЧНІ  ЗАВДАННЯ

ЗАВДАННЯ:  завантажити середовище програмування. Створити програми вашого варіанту. Відлагодити та виконати програму.

Зберегти створені програми на диску D: вчительського ПК за адресою

D:\11-ХХ\PR-3 під своїм прізвищем та номером задачі (наприклад: “Іванов-2”). ХХ – буква класу.

Вар.

завд.

І

ІІ

ІІІ

ІV

1

Скласти програму розрахунку за формулою (a, b, x задає користувач)

Скласти програму розрахунку за формулою (a, b, x задає користувач)

Скласти програму розрахунку за формулою (a, b, x задає користувач)

Скласти програму розрахунку за формулою (a, b, x задає користувач)

2

Готуючись до нового навчального року учень купив С1 зошитів по 20 коп., С2 зошитів по 60 коп., С3 олівців по 15 коп., С4 ручок по 1 грн. 50 коп. Визначити, скільки було заплачено за кожний вид товару та загальну суму.

Чоловік вирішив вкрити стіни та підлогу ванної кімнати плиткою. Виміряв висоту стін А1, довжину стін А2 та А3. Розміри плитки 0,15 м на 0,15 м. Коштує 1 плитка 40 коп. Порахувати кількість плиток та їхню загальну вартість.

Людина зробила передплату преси на пошті. Було виписано газету за ціною 1,3 грн за номер (виходить А1 рази в місяць), журнал за ціною 3 грн за номер (виходить А2 рази в місяць) та газету за ціною 1,6 грн за номер (виходить А3 рази на місяць). Обчислити вартість передплати на рік.

Учень допомагав бабусі продавати фрукти на базарі. Він продав Х1 кг яблук за ціною 2 грн, Х2 кг груш за ціною 3,5 грн, Х3 кг слив за ціною 2,4 грн та Х4 кг абрикос за ціною 4 грн. Розрахувати, скільки грошей отримав учень за кожний вид фруктів та загальну суму.

3

Визначити, яку платню одержить робітник, якщо йому нараховано С грн., премія 10% та податок 13%.

Визначити суму грошей людини у банку через рік, якщо внесено В грн., приріст 12% в місяць.

Визначити масу поросятка масою М через 3 місяці, якщо за 1 місяць він набрав 5% ваги, за 2-й – 10%, за 3-й – 12%.

Вартість ремонту садиби К. Визначити кінцеву вартість, як-що протягом 2 місяців ремонту будматеріали дорожчали на 5% щомісячно.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В  11  КЛАСІ  № 10 (21) ( тема ІІІ )

( 2 год. на тиждень.)

ТЕМА УРОКУ.   Тематичне оцінювання знань учнів з теми № 3.

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Закріпити та перевірити знання та навички учнів по роботі із середовищем програмування. Перевірити та оцінити уміння учнів створювати лінійні програми в середовищі програмування та відлагоджувати їх.

Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів. Логічне мислення, пам’ять.

Виховна. Виховувати любов до праці та навчання.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу.  

НАГЛЯДНІСТЬ:  Картки з текстами атестаційних завдань по темі №3 для 11 кл.

ХІД УРОКУ.

І. Актуалізація теми уроку.

Пояснення принципів проведення атестації та оцінювання результатів. Актуалізація ролі даного уроку в темі та курсі інформатики 11 кл.

ІІ. Проведення тематичної атестаційної роботи.

Учні письмово працюють за завданнями Тематичної атестації №3 із збірника тематичних атестацій по інформатиці для 11 кл. (автор Бройченко А.Г.)

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

Підводяться підсумки роботи та вивчення теми.

ІV. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки уроку.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.  Повторити тему за конспектом.

ІНФОРМАТИКА 11     Атестація № 3

ТЕМА "Програма. Мова програмування"

Варіант 1

(1-4 балів)

1.(1б.)    Для чого служить оператор READLN ?

а) для обчислення кореня числа;    б) для введення інформації;

в) для виведення інформації;          г) для очищення екрану.

2.(1б.)    Для чого служить оператор WRITELN ?

а) для обчислення кореня числа;    б) для введення інформації;

в) для виведення інформації;          г) для очищення екрану.

3.(1б.)    Як правильно описуються дійсні величини a, b i c в програмі ?

а) Val  a, b, c : real;              б) Var  a, b, c : real;

в) War  a, b, c : string;          г) Var  a, b, c : integer;

4.(1б.)  Напишіть програму розрахунку суми двох заданих користувачем чисел.

(5, 6 балів)

5.(2б.) Скласти програму розрахунку по формулі D = 3C3 + | C2 – 4C + 7 | – 5C,  якщо С задає користувач.

     

(7–9 балів)

6.(3б.)  Напишіть діалогову програму обчислення платні за електроенергію. Користувач задає теперешні покази лічильника (Т), покази минулого місяця (М), а ЕОМ розраховує суму для сплати по формулі:

С = (Т – М) * 0,144.

(10, 12 балів)

7.(3б.)  Напишіть діалогову програму та намалюйте її блок-схему.

Розрахувати зарплату вчителя за місяць, якщо кожен день тижня у нього К уроків (К задає користувач), а в місяці 4 тижні. За один урок нараховується 1 гривня 50 коп. З усієї обчисленої суми податкова інспекція бере податок 20%.

IНФОРМАТИКА 11     Атестація № 3

ТЕМА "Програма. Мова програмування"

Варіант 2

(1-4 балів)

1.(1б.)    Для чого служить оператор CLRSCR ?

а) для обчислення кореня числа;    б) для введення інформації;

в) для виведення інформації;          г) для очищення екрану.

2.(1б.)    Для чого служить функція SQRT ?

а) для обчислення кореня числа;       б) для обчислення степеня числа;

в) для обчислення тангенса числа;    г) для обчислення модуля числа.

3.(1б.)   Як правильно описуються цілі величини s, f  i z в програмі ?

а) Val  s, f, z : real;              б) Var  s, f, z : real;

в) War  s, f, z : string;          г) Var  s, f, z : integer;

 

4.(1б.)  Напишіть програму розрахунку добутку двох заданих користувачем чисел.

(5, 6 балів)

5.(2б.) Скласти програму розрахунку по формулі C = | X + 4 | – | X2 – 3X + 6 |,  якщо X задає користувач.

(7–9 балів)

6.(3б.) Напишіть діалогову програму обчислення маси залізного циліндра. Користувач задає висоту циліндра (В), діаметр основи циліндра (D), а ЕОМ розраховує масу по формулі:

М = 7800 * (3,14 * D2 / 4 * В).

(11, 12 балів)

7.(3б.)  Напишіть діалогову програму та намалюйте її блок-схему.

Розрахувати вартість цегли для будування квадратної комори, якщо кожна стіна має висоту С (С задає користувач), а в комори 4 стіни. В один ряд кожної стіни вкладається 100 цеглин, а висота цеглини 0,1 м. Одна цеглина коштує 0,6 гривні.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75909. В чем причины кризиса советской экономики в 1980-е гг.? Системный кризис, падение цен на нефть, нерентабельность производства, экстенсивный характер развития? Причины субъективные и объективные 15.55 KB
  Системный кризис падение цен на нефть нерентабельность производства экстенсивный характер развития Причины субъективные и объективные. Проблемы экономического развития были вызваны рядом причин: Системный кризис. В условиях догоняющего развития без демократических свобод при отсутствии гражданского общества в СССР произошла подмена цели средствами главной жертвой которой стала свобода как необходимое хотя и не единственное условие развития человека его инициативы и предприимчивости. Советская модель хозяйствования лишенная...
75910. Как характеризуют существовавшие в конце 80-х - начале 90-х программы реформ Г.Явлинский и А.Чубайс? Каковы отличия в подходах и восприятии 18.19 KB
  Российская приватизация по масштабам и объему стоящих перед ней задач принципиально отличалась от приватизации осуществленной в 1980е годы в странах Запада.Чубайс прохладно относился к приватизации однако понимал важность ее осущетсвления в рамках проведения рыночных реформ. списка литры: мы вели очень жесткую теоретическую дискуссию с Виталием Найшулем как автором концепции ваучерной приватизации приводили ему длинный список катастрофических тяжелейших последствий которые она неизбежно повлечет за собой. мне лично тема приватизации...
75911. Особенности шоковой терапии и приватизации в России 18.04 KB
  Особенности процесса приватизации происходившего в России: массовый характер приватизации вызванный высокой долей государственной собственности в стране а также стремлением ускорить процесс преобразования экономической структуры общества; значительный удельный вес неэквивалентных форм безвозмездная передача оплата не в полной мере и др. вызванный отсутствием денежных средств в частных руках; проведение особого ваучерного этапа приватизации. Целью приватизации провозглашалось создание эффективного собственника однако бесплатная...
75912. Российские экономические реформы 1990-х гг. в оценках западных исследователей: направления критики 19.84 KB
  В оценках западных исследователей: направления критики Негативная оценка результатов российских реформ общее в выступлениях экономистов Оправдывать или объяснять логику развития событий в России становится неприличным и социально опасным Российские реформы далеки от того чтобы считать их феноменально успешными Главные аргументы критиков Игнорирование китайского опыта...
75913. Понятие «модернизация». Что подразумевают под «европейской модернизацией» России? Какие исторические формы этот процесс приобретал? Можно ли считать сталинскую индустриализацию модернизацией 16.6 KB
  Что подразумевают под европейской модернизацией России Какие исторические формы этот процесс приобретал Можно ли считать сталинскую индустриализацию модернизацией Модернизация – современный термин используемый для характеристики давно уже идущего в мире процесса – процесса социальных изменений посредством которых менее развитые общества приобретают характеристики отличающие большинство развитых обществ. Несмотря на то что исторически многие страны в своем развитии шли бок о бок термин модернизация долгое время не использовался....
75914. Помешало ли строительство империи в России (XVIII-XIX вв.) созданию российской (русской) нации? Точки зрения Хоскинга и Миллера. Понятие нации и русского национализма в России до 1917 года 20 KB
  Усилия уходившие на сбор налогов и создание армии для нужд империи требовали подчинения практически всего населения особенно русских интересам государства и таким образом затрудняли создание общественных ассоциаций представляющих основу для национального самосознания в гражданском смысле. В России условия для национального самосознания были созданы в XVI веке изобретением традиции это дало толчок и послужило оправданием первых шагов по строительству империи но в середине XVII века само имперское государство внезапно отказалось от...
75915. Политика «коренизации» и межнациональные отношения в период создания СССР. Нациостроительство и проведение границ союзных республик 18.67 KB
  В резолюции XII съезда чётко записано: органы национальных республик и областей строились по преимуществу из людей местных знающих язык быт нравы и обычаи соответствующих народов; были изданы специальные законы обеспечивающие употребление родного языка во всех государственных органах и во всех учреждениях обеспечивающих местное национальное население и национальные меньшинства – законы преследующие и карающие со всей революционной суровостью всех нарушителей национальных прав и в особенности прав национальных меньшинств. был...
75916. Трансформация представлений о морали в России 16-19 вв: общее и особенное 29 KB
  История развития морали в России начинается уже в устных и письменных произведениях Древней Руси. С принятием христианства Россия обогатилась учениями морали пришедшими к ней из Византии и объединившими в себе лучшие традиции греческой философской школы. Теория морали которую основали древнегреческие мыслители была дополнена русскими учеными разработавшими собственные оригинальные этические концепции и нравственные идеи.
75917. Советский быт и официальная культура (анализ одного-двух примеров – искусство, кинематограф, музыкальная культура) 19.76 KB
  Рассматривая противоречивые взаимосвязи и взаимодействия советской культуры с точки зрения таких категорий диалектики можно отметить следующее: общее в культуре СССР характеризуется тем что советская культура закономерный этап развития отечественной культуры тех ее элементов традиций которые были заложены или привнесены в нее предшествовавшими историко-культурными периодами; особенное в культуре советского периода заключается в том что она не только выступает в качестве наследницы русской культуры но и является главным реформатором...