58821

Урок ґендерної грамотності

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: ознайомити учнів: з поняттями: ґендер ґендерна рівність ґендерна рівноправність; з міжнародними правовими документами про рівноправність жінок і чоловіків; з становищем жінок в різних державах та ставленням до ролі жінки...

Украинкский

2014-04-30

92 KB

11 чел.

                                                 Запорізька область

                                                Василівський район

              Малобілозерська загальноосвітня І-ІІІ ступенів  школа №1

                                     Урок ґендерної грамотності

           

                     

                 

 

                                              Вчитель  історії та правознавства:

                                    Чулісова К. О.

                                             2009 р.

Мета уроку: ознайомити учнів:

  •   з поняттями: «ґендер», «ґендерна рівність», «ґендерна рівноправність»;
  •   з міжнародними правовими документами про рівноправність жінок і чоловіків;
  •  з становищем жінок в різних державах та ставленням до ролі жінки;
  •  з психологічними рисами характеру жінок і чоловіків; «жіночими», та «чоловічими»  професіями;

Обладнання: інтерактивна дошка, таблиці на ній, епіграфи, вислови про рівноправність жінок та чоловіків.

                    Хід уроку.

І. Етап орієнтації.

Вчитель. Сьогодні ми з вами зустрічаємось на незвичному уроці – уроці ґендерної освіти. Щоб дізнатися, на яку тему ми будемо говорити, мені треба взяти у вас інтерв’ю:

  •  Чи зустрічались ви з цим терміном?
  •  Чи зустрічались ви з терміном рівноправність жінок та чоловіків? фемінізм?
  •  Скільки у нашому класі хлопчиків? Дівчаток?
  •  Хто у ваших сім’ях має більший фінансовий прибуток?
  •  Хто у ваших сім’ях відіграє головну роль? Тато чи мама?
  •  Чи поділяють у ваших сім’ях роботу на суто жіночу і суто чоловічу?
  •  Чи існують професії тільки чоловічі і тільки жіночі?

Отже, я отримала дуже різні відповіді на ці запитання?

   - Чому були саме ці запитання, а не інші.

   - Якої теми я торкнулася?

ІІ. Етап цілеспрямування.

1. Оголошення теми та мети уроку.

Вчитель. Погляньте на дошку (презентація, слайд 1, 2), яка тема уроку, епіграф уроку, план уроку (презентація, слайд 3)                 

        Сьогодні ми познайомимось з проблемою ґендерної освіти в суспільстві, як вона вирішується на державному рівні, які заходи передбачає уряд України з цих питань.

ІІІ. Етап проектування.

Вчитель. На уроці ми поділимось на три групи, які одержують завдання і готуються до розв’язання викладених там завдань., також послухаємо виступи психолога та спеціаліста з міжнародного права.  

IV. Реалізація плану дії.

  1.  Поняття ґендерної рівності.

1) показ презентації (слайди 4,5,6)

  2. Законодавче закріплення ґендерної рівності.

       1) робота з документами (презентація, слайд 7)

   3. Психологічні відмінності хлопчиків і дівчаток.

         1) виступ психолога (додаток 6)

        2)  Практична робота: розподілити риси характеру, притаманні жінкам і чоловікам. (На інтерактивній дошці – таблиця анкети, учні на місцях відзначають цифрами риси в колонках анкети)

Риси людини

1. Байдужість до занять спортом

13. Наділеність тонкою інтуїцією

2. Байдужість до зовнішності

14. Відсутність лідерських амбіцій

3. Врівноваженість

15. Неемоційність

4. Боязкість

16. Непослідовність

5. Досягає успіхів завдяки своїм здібностям  

17. Приділення значної уваги своїй зовнішності.

6. Досягає успіхів через збіг обставин та удачу

18. Прагнення бути лідером.

7. Емоційність

19. Сміливість

8. Логіка

20. Сором’язливість

9. Любить спорт

21. Фізична сила

10. Матеріально залежна

22. Фізична слабкість.

11. Матеріально незалежна

23. Честолюбство.

12. Має розвинений інтелект

24. Постійна опіка над дітьми

Риси жінки

Риси чоловіка

1, 3, 6, 7, 10, 13, 14, 16, 17, 20, 22, 24

2, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 15, 18, 19, 21, 23.

    

        4. Ґендерна дискримінація в Україні та в світі

          1)   на інтерактивній дошці показ слайдів презентації № 8 – 12  з коментарями вчителя.

          2)   групова робота:

           Учні вже зарані поділені на групи згідно можливостей

                                      виконати завдання:

І група «Експерти» (завдання додаток 1)

ІІ група «Гіпотеза» (завдання  додаток 2)

ІІІ група «Роботодавці» (завдання додаток 3)

          3) перевірка роботи груп.  

          4) виступ фахівця з міжнародного права (додаток 4)

V. Етап рефлексії:

1. «Відкритий мікрофон»:

        -  Що ви дізналися про ґендерну рівність?

        - Чи  потрібна в суспільстві ґендерна освіта?

        - Чи можете ви навести приклади з свого життя про дискримінацію жінок?

        - Які б ви запропонували заходи для поширення знань про ґендер?

VІ. Підсумки уроку.

Вчитель. На уроці ви дізналися про ґендерну рівність, про дискримінацію жінок в світі. Наявність ґендерної рівноправності в країнах забезпечує наявність ознак правової держави, справжньої демократії.

VІІ. Домашнє завдання: знайти у періодичній пресі, оголошеннях порушення ґендерної рівності.

                                              Додатки

Додаток 1.

                   Група «Експерти»

Завдання:

  1.  Визначте з таблиці  наближене до міжнародного стандарту ґендерне співвідношення в парламентах держав світу у 2007 році 30% жінок та 70% чоловіків. І запишіть їх у відповідних колонках.
  2.  Зробіть висновок.

Представництво жінок і чоловіків  у парламентах  у 2007 р (%).

Країни

Жінки

Чоловіки

Єгипет

2  (_____)

98   (_____)

Туреччина

4

96

Україна

8,2

91,8

Грузія

9,4

90,6

Росія

9,8

90,2

Узбекистан

17,5

82,5

Латвія

19

81

Білорусь

29,1

70,9

Німеччина

32

68

Іспанія

36

64

Швеція

47

53

Руанда

49

51

Додаток 2.

                    Група «Гіпотеза»

Завдання:

  1.  Обговоріть в групі питання:

        Чим  спричинене неоднакове представництво жінок і чоловіків у вищому законодавчому органі  нашої держави?

Довідка: починаючи з 19191 року питома вага у Верховній Раді України становила в межах від 3% до 8%.

Гіпотези:

  1.  «… це вкоренилося в українській ментальності»
  2.  « В Україні обмаль жінок, які цікавляться політикою»
  3.  «Політика – чоловіча справа»
  4.  «Жінки самі не бажають займатися політикою»
  5.  «Чоловіки монополізували політику»

Додаток 3.

                Група «Роботодавці»

Завдання:

  1.  Скласти оголошення - запрошення на роботу  з ґендерно врівноваженими пропозиціями.

Приклади дискримінаційних оголошень щодо працевлаштування:

Ґендерно врівноважені пропозиції

жінок

чоловіків

«Запрошуємо на роботу двірниками чоловіків віком до 60 років»

«На роботу з неповним робочим тижнем запрошуються жінки з вищою освітою …»

«Молодому керівникові у свій бізнес потрібні помічниці/ - ки  

23-55 років»

Додаток 4.

                              Виступ «психолога»

        Під час обговорення важливих питань на уроці хлопці зазвичай відповідають на  запитання вчителя більш впевнено, наполегливо і швидко, не завжди переймаючись  при цьому якістю відповіді. Дівчата мають більше терпіння дочекатися черги, щоб висловитися, ретельно продумують формулювання своєї відповіді й добирають відповідні слова.

        Для більшості дівчат обговорення – це шлях до встановлення певних взаємин, обмін досвідом, враженнями, оцінками, а для юнаків – засіб відстоювання своєї незалежності в поглядах і діях, привернення до себе уваги, демонстрації своєї ерудиції.

        Досліджено, що хлопці, які мають удома комп’ютер і вправляються на ньому у декілька разів більше, ніж дівчат.

        Хлопці намагаються нахабніше в класі дістатися до комп’ютера, для яких робота  на ньому – це вправляння  у майстерності поводження зі складною технікою, проявом «влади» над нею.

        Дівчата сприймають комп’ютер не як забаву чи іграшку того, як вона влаштована, а як інструмент, за допомогою якого вони можуть виконати певну роботу.

        Я пропоную вам переглянути на слайді риси людини і в зошиті, поділивши сторінку на дві колонки, визначити риси чоловіків, риси жінок, зазначивши лише номери рис людини.

        Риси жінки: 1,3,6,7,10,3,14,16,17,20,22.

        Риси чоловіка: 2,4,5,8,9,11,12,15,18,19,21,23.

Висновок: Неважливо, хто це чоловік чи жінка, риси можуть бути притаманні чи непритаманні будь-якій людині, незалежно від її статі.

Додаток 5.

                       Виступ фахівця з міжнародного права

        За рівнем представництва жінок у парламенті Україна серед інших країн світу посідає місце серед другої сотні, поступаючись не лише країнам з традиційними демократичними устроями, як, наприклад, Швеція, а й Білорусі, В’єтнаму, Нікарагуа, Польщі, Росії, Румунії, Туркменістану, Угорщині тощо.

  1.  За законом штату Каліфорнії, жінки одягнені в домашній халат не мають права управляти транспортом.
  2.  У штаті Іллінойс жінку можуть заарештувати за те, що вона приміряє в магазині більше шести суконь за один раз.
  3.  У Джольєті (штат Теннессі, США) жінкам забороняється водити машину, за винятком випадків, коли перед автомобілем йде або біжить чоловік, що розмахує червоним прапорцем, аби попередити пішоходів та інших водіїв про небезпеку.

Додаток 6.

                 Слайди з презентації «Рівноправність жінки і чоловіка»

PAGE  9


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

35172. Разработка АИС продовольственного склада ООО «Астра-Р» 331 KB
  Сердцевиной современных информационных технологий являются автоматизированные информационные системы. Все известные информационные системы могут быть разделены на две категории: автоматические и автоматизированные. Автоматические информационные системы системы функционирование которых осуществляется без непосредственного участия человека. Автоматизированные информационные системы системы в функционировании которых непосредственное участие принимает человек транспортные процессы энергосистемы промышленные предприятия предприятия...
35173. Разработка ПП АИС «Компьютерные игры» 934.5 KB
  Программный продукт АИС БД «Компьютерные игры» разрабатывается с целью систематизации и обобщения сведений о играх, компаний разработчиков, локализаторов. Программа предназначена для просмотров последних вышедших новых игр.
35174. Концепция применения CALS (ИПИ) - технологий в промышленности Нижегородской области 151.5 KB
  производственные информационные системы CALSтехнологии CALS Continuous Acquisition and Life cycle Support непрерывное развитие и поддержка жизненного цикла русский аналог ИПИ Информационная Поддержка жизненного цикла Изделий обеспечивающие информационную поддержку жизненного цикла изделий конструирование технологическое проектирование производство эксплуатацию утилизацию. В последнее время начали развиваться КИС и CALSтехнологии. Наибольшую отдачу дают информационные технологии и самое главное корпоративный...
35175. Разработка информационной системы организации, занимающейся продажей и установкой входных и межкомнатных дверей 924 KB
  Опыт применения ЭВМ для построения прикладных систем обработки данных показывает, что самым эффективным инструментом здесь являются не универсальные алгоритмические языки высокого уровня, а специализированные языки для создания систем управления данными.
35176. Необходимость внедрения информационной системы для небольшого частного предприятия «Computer Master» 3.01 MB
  В случае покупки товара из имеющихся в наличии при расчете кассир вводит номер чека. В результате проведения проблемного анализа выявлены следующие проблемы: Необоснованные затраты времени кассира на ввод номера чека и номера или номера товара. Затраты времени на устранения ошибок ввода номера товара в случае неправильного ввода. EUICashier Граничный класс отвечающий за отображение формы требования атрибутов покупки оборудования номер чека номер товара параметров и результатов поиска требований оплаты 3.
35177. Разработка информационной системы закупки комплектующих для производства 922 KB
  В данном разделе описывается сама организация и внешняя среда, с которой она взаимодействует. Основными знаниями, связывающими различные объекты предметной области в целое, являются бизнес-процессы, также представленные в данном разделе.
35178. АВТОМАТИЗИРОВАННЫЕ ИНФОРМАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ 6.02 MB
  Определение объекта системы. Отношения внутри диаграмм классов: обобщения ассоциации зависимости Структура АИС: Описание структуры информационной системы включающей в себя понятия: техническое обеспечение математическое обеспечение программное обеспечение информационное обеспечение организационное обеспечение правовое обеспечение. Глобальная сеть Internet как пример открытой информационной системы.
35179. Информация и информационные ресурсы 307.5 KB
  Информационные системы экономические информационные системы. По поддержке видов деятельности: система автоматизированного проектирования автоматизированные ИС автоматизированные системы управления технологическими процессами.Обеспечивающие подсистемы экономих информых систем ЭИС. Организацое обеспие внутреняя органия ИС обеспечая управлие всеми подсистемами ЭИС как единой системы.
35180. Сетевое администрирование на основе Microsoft Windows Server 2003 8.93 MB
  В рамках курса предполагается изучение базовых понятий сетевого администрирования и стека протоколов TCP IP рассмотрение эффективных решений задач управления пользователями и ресурсами сети освоение основных приемов и инструментов мониторинга компьютерной сети овладение базовыми средствами обеспечения безопасности сети. Цель задачи и объекты сетевого администрирования Решение данных задач осуществляется применительно к трем группам объектов: серверы компьютеры предоставляющие доступ к ресурсам сети и посредством которых системный...