58825

Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Розпізнавання дієслів у реченнях

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Закріплювати вміння відрізняти дієслова від інших частин мови правильно вживати їх у мовленні. Чи потрібні дієслова у нашому мовленні Прочитаємо текст. Визначіть дієслова в тексті і спробуйте прочитати його без дієслів.

Украинкский

2014-04-30

42 KB

8 чел.

Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Розпізнавання дієслів у реченнях

Мета: Закріплювати вміння відрізняти дієслова від інших частин мови,  правильно вживати їх у мовленні.

Обладнання: таблиці, сигнальні картки, підручник, портрет   Т.Г.Шевченка,  виставка творів Кобзаря.

Тип уроку. Комбінований

Хід уроку

I. Організаційний момент

Закінчилась перерва

Продзвенів чаклун-дзвінок

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

II. Стимулювання пізнавальної діяльності.

        Діти, наші гості передали нам лист. Дізнатись від кого він ми зможемо, відвідавши загадку.

Старий дід мости помостив

Молода прийшла - мости розвела

                                                                        (Весна).

        За календарем до  нас  прийшла весна.  З давніх давен на нашій українській землі образ довгожданої весни уособлювала гарна молода дівчина з вінком квітів на голові. Іде весна по землі, прикрашає її квітами, ніжною зеленю. То ж бережімо цю красу. Тоді буде наша земля квітуча.

Сніги розтопились

Злилися струмками

Земля молодіє

І вкрилась квітками.

Прийшла до нас весна-красна,

Гаївочку нам принесла

Для панянок - гаївочку,

Для парубків - мандрівочку.

        Весна звертається у своєму листі, діти, до вас і запрошує у подорож на лісову галявину. Вона дуже просить вас взяти з собою у подорож: знання, пам'ять, кмітливість, натхнення, увагу, розум, терпіння.

Перевіримо, чи готові ми до подорожі ?

1). 3 якою частиною мови ми познайомились на минулому уроці?

                                                                                                            (Дієсловом).

2). Що називається дієсловом?

3). Чи потрібні дієслова у нашому мовленні?

     Прочитаємо текст.

        Розлилися річки. Затопили низини і луки. Летять і летять з вирію птахи. Тепле проміння нагріває землю.

        Визначіть дієслова в тексті і спробуйте прочитати його без дієслів. Чи можемо ми сказати про що розповідається в тексті. Ні. Отже, без дієслів речення втрачають зміст і стає незрозумілим наше мовлення.

 

III. Повідомлення теми, мети уроку.

        На нашому уроці ми будемо закріплювати вміння розпізнавати дієслова в реченнях, попрацюємо над дієсловами-синонімами та дієсловами-антонімами.

 

IV.    То ж вирушаємо у подорож.

 

        I зупинка подорожі "Каліграфічна".

 

        Каліграфічно записати у зошитах:

                        Т Гр.  Ш ев  К  укр.

   Тарас Григорович Шевченко - український Кобзар.

Вчитель слідкує за осанкою учнів під час письма.

 

        II зупинка "Казкова"

 

Учні слухають казку К.Д.Ушинського

Суперечка.

        Корова, кінь і собака говорять між собою, кого хазяїн більше любить. Кінь говорить: "Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю, дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені в місто їздить.

        А корова говорить : " Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його сім'ю молоком годую".

        Собака як заговорить : "Ні, мене. Я хазяйське добро стережу".

        Почув чоловік цю суперечку і говорить : "Не сперечайтеся. Всі ви мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці".

        - Що в цьому тексті вам не сподобалось?

        - Якими словами потрібно замінити дієслово говорити ?

          (Засперечатись, сказати, зауважити, загарчати.

 

        III зупинка "Мовна"

 

Як називаються слова, близькі за значенням? Синоніми.

Дієслова, протилежні за значенням - антоніми.

Чи відрізняються між собою дієслова ходить, плентається, суне, крокує.

  Так, своїм смисловим навантаженням.

1. Вставте в речення дієслово, яке підходить за смислом:

        Через поле, через гай ... хлопчик Помагай. Аж ось прямо на них ... вовк, такий страшенний та здоровенний. За старою ведмедицею втомлено ... ведмежа. (Ходить, суне, пленталось).

        Перевірка, оцінювання робіт.

2. Добір синонімів до дієслів.

Бігти - мчати, нестись, летіти;

думати - мислити, міркувати;

йти - крокувати, плентатись, сунути, шкандибати;

доглядати - турбуватись піклуватись.

3. Дібрати антоніми:

заплести - розплести

в'янути - цвісти

заходити - виходити

піднімати - опускати

з'єднувати - роз'єднувати

загадувати - розгадувати, відгадувати

4. Вправа 482.

 

        IV зупинка "Поетична".

 

Скласти загадку і записати за такими римами:

1…….стрибає      2………жує                  3…… гуляє          4……. спить

 …….має            ……… дає           ……… спочиває              …….летить

   (заєць)                (корова)                 (ведмідь)                             (сова)

 

        V       зупинка "Фізкультурна"

 

                    Фізкультхвилинка.

 

        VI     зупинка "Літературна".

 

        Перший весняний місяць приносить нам свято жінки, весни, матері, бабусі - 8 Березня. А ще березень подарував Україні і світові Великого Кобзаря, геніального поета, художника Т.Г. Шевченка.

        9 березня 1814 року в с. Моринці на Київщині в сім'ї селянина-кріпака

народився маленький Тарас. Коли йому було 9 років, у нього померла мама, а

пізніше помер і батько. Своє тяжке сирітське життя Тарас описує у віршах.

Прожив поет рівно 47 років. Так судилось долею, щоб його день народження і день смерті стояли поруч.

        10 березня 1861 року перестало битися серце Великого Кобзаря.

Похований Шевченко в Каневі на Чернечій горі, як заповідав поет. В день його народження дорослі і діти йдуть до його пам'ятника, щоб покласти квіти, читають Тарасові вірші, співають пісні і цим висловлюють свою шану

Кобзареві.

Діти читають вірші Т.Г.Шевченка.

Завдання. Виписати дієслова з віршів Т.Шевченка.

"Реве та стогне Дніпр широкий".

 

        VII зупинка "Кмітливих".

 

1. Слухай ! Називай якомога більше слів.

Пливе - качка, риба, деревина, пароплав, човен, плавець, гуска ...

Читає - вчитель, учень, бібліотекар, лікар, батько ...

Дрімає - дідусь, село, ліс, сад, бабуся ...

Плаче - дитина, дерево, душа, вікно, стріха ...

Співає - артист, дівчинка, мама, пташка, бабуся.

2. Закінчити прислів'я:

        Від теплого слова / і лід розмерзає.

        Книга вчить, / як на світі жить.

        Чужому лихові / не смійся.

        З добрим дружись / а лихих стережись.

 

        VIII зупинка "Друзів природи"

 

        Ось ми і потрапили на лісову галявину.

Розцвіли весняні квіти, розпустились на деревах листочки, прилетіли з вирію птахи.

        А які поради можна дати дітям, які йдуть на екскурсію у весняний ліс? Весна дякує вам всім за працю. Вітає тих учнів, що найкраще справлялись з завданням. У корзинці принесла весна гостинці вам - солодкі яблука.

Підсумок уроку.

Чи сподобався вам урок?

Чого ми навчились на уроці?

Домашнє завдання. Вправа 384 (3 завдання).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34927. Государственный бюджет 26 KB
  Деятельность государства по формированию рассмотрению утверждению исполнению бюджета а также составлению и утверждению отчёта об его исполнении формулировка касается бюджетов всех уровней входящих в бюджетную систему РФ называется бюджетный проце́сс. Если запланированные расходы бюджета превышают доходы бюджета то это называется бюджетный дефицит или дефицит бюджета. Когда при исполнении бюджета уровень дефицита бюджета превышает установленный при утверждении бюджета показатель или происходит значительное снижение ожидавшихся...
34928. Государственный долг. Экономический анализ государственного долга 28 KB
  Государственный долг возникает вследствие существования дефицита бюджета в определенные периоды времени. Когда расходы государства превышают его доходы, правительство вынужденно искать источники финансирования возникшего разрыва.
34929. Группы издержек производства 36.5 KB
  Внешние(явные, бухгалтерские) – денежные платежи, которые производит фирма за приобретенные ресурсы поставщику, обеспечивающие его таким доходом, чтобы он не направлял ресурсы в альтернативное производство, образует себестоимость
34930. Денежные теории 40 KB
  Фридмен реформировал количественную теорию денег основываясь на существующих разработках трансакционном варианте и. По мнению Фридмена деньги имеют значение для динамики цен и что важно именно количество денег а не процентные ставки влияют на состояние денежного рынка или условия выдачи кредитов. В монетаристском варианте количественной теории денег важное место отводится ожидаемым изменениям уровня цен как фактора действующего на размеры кассовых денежных резервов и других финансовых активов находящихся в распоряжении...
34931. Закон Оукена. Экономический смысл. Социально-экономические последствия безработицы 33 KB
  Социальноэкономические последствия безработицы. Закон Оукена эмпирическая зависимость между темпом роста безработицы и темпом роста ВНП в США начала 60х годов предполагающая что превышение уровня безработицы на 1 над уровнем естественной безработицы снижает реальный ВНП по сравнению с потенциальным на 25 . Y − Y Y = − Buc Y фактический ВНП Y потенциальный ВНП uc уровень циклической безработицы B эмпирический коэффициент чувствительности обычно принимается 2. Следствие из закона Оукена: Y1 − Y0 Y0 =...
34932. Законы Госсена и аксиомы порядкового подхода 42.5 KB
  Субъект будет распределять свои расходы таким образом что отношение предельной полезности к цене будет одинаковым для всех товаров и экономических услуг: U полезность xi количество iго товара или услуги pi цена iго товара или услуги Порядковый подход к анализу полезности и спроса базируется на следующих аксиомах: Аксиома полной совершенной упорядоченности. Аксиома транзитивности. Эта аксиома гарантирует согласованность предпочтений. Аксиома транзитивности содержит и еще одно утверждение а именно: если А В и В С то А С.
34933. Индексы цен 27.5 KB
  Методика принципов расчета индексов цен: определение набора товаров; выбор базовых объектов путем репрезентативной выборки предприятий различных отраслей торговли сферы услуг; выбор системы взвешивания показателей и формулы расчета индексов. Расчеты индексов цен обеспечивают построение индексов фактических цен и индексов средних цен. Индекс средних цен учитывает наряду с изменением цен на отдельные товары структурные изменения.
34934. Инфляция, причины и показатели 30 KB
  Инфляция это повышение общего уровня цен сопровождающееся обесцениванием денежной единицы. Открытая инфляция это форма инфляции проявляющаяся в повышении общего уровня цен характерная для рыночной экономики. Скрытая латентная инфляция это форма инфляции которая проявляется не в повышении цен а в хроническом дефиците товаров и услуг развитии теневой экономики карточном распределении товаров росте вынужденных денежных сбережений.
34935. Классификации экономических циклов 27 KB
  Второй тип среднесрочные циклы продолжительностью 10 20 лет. В качестве причин средних циклов одни экономисты называли кредитную сферу Жугляр а также периодическое обновление производственных сооружений и жилья так называемые строительные циклы Кузнеца. Третий тип долгосрочные циклы большие экономические циклы Кондратьева продолжительностью 4855 лет.