58855

Двійкове кодуваня. Двійкова система числення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Оволодіння мовою інформатики та умінням її використовувати для аналізу інформації; формування навичок роботи з додатковою літературою формування у свідомості учнів основних напрямків у розвитку інформатики.

Украинкский

2014-04-30

92.5 KB

3 чел.

Представлення інформації в комп 'ютері Двійкове кодуваня. Двійкова система числення"

7 клас

Мета навчальна: Повторити, систематизувати, узагальнити отримані знання.

: Оволодіння мовою інформатики та умінням її використовувати

для аналізу інформації; формування навичок роботи з додатковою літературою, формування у свідомості учнів основних напрямків у розвитку інформатики. Складний матеріал накласти на суб'єктивний досвід учнів. Відбувається інтеграція, під час якої легко засвоюється і стає

                      звичною нова та складна інформація.

Виховна мета: Озброєння учнів раціональним методологічним підходом до

пізнавальної та практичної діяльності; продовжувати виховувати
спостережливість та вміння аналізувати нову інформацію;
працелюбність та наполегливість; естетичне виховання.
г

Мета розвитку учнів: Розвивати логічне мислення, уміння користуватись

методами індукції та дедукції, аналізу та синтезу на прикладі розвитку процеса інформатизації суспільства; розвиток уміння розв'язувати основні задачі з шкільного курсу вивчення інформатики, експериментувати, технічно мислити і в сукупності - розвивати творчі здібності.

 Обладнання:

1. Плакат з девізом гри
«Цінність обчислювальної машини

залежить тільки від того, яким розумним способом буде використовувати її людина»                  Н. Вінер

2. Завдання кожному учню (схеми різноманітного з'єднання логічних
елементів)

  1.  Завдання для роботи з числами в десятковій СЧ та в двійковій СЧ
    (2 варіанти)
  2.  Цікаві повідомлення.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Вступне слово вчителя

З. Правила техніки безпеки (підготовлені у юмористично-віршованій формі самими

  учнями)

  1.  Повторення отриманих на попередніх уроках питань з теми "Логічні елементи"

(виступ 4 учнів)

1 учень - перший вхідний сигнал

2 учень - другий вхідний сигнал

3 учень - логічна схема

• 4 учень - сигнал на виході даного логічного елементу

5. Учні займають місця відповідно своєї групи (розподіл на групи відбувся на
попередньому уроці). Діти встановлюють правила роботи в групах, які фіксуються
на дошці і в разі потреби вчитель звертається до них. (Учні намагаються
дотримуватися цих правил, так як вони були встановлені та прийняті ними самими).

Робота всім класом над заповненням таблиці істинності за схемою, зображеною на дошці. До схеми запропоновано 4 варіанти вхідних сигналів. Представник від кожної команди заповнює один варіант вихідних сигналів.

  1.   Самостійна робота учнів за схемами з'єднання логічних елементів.
  2.  Повторення отриманих на попередньому уроці питань з теми

"Системи числення". Кожна група отримує по 4 запитання.

8. Самостійна робота учнів "Робота з числами в різних системах числення

(десятковій та двійковій)"

А= В=

І  Перевести кожне число в відповідне йому число в двійковій СЧ. (1б.+1б.=2б.) П ІІ Виконати обернене переведення, тобто зробити самоперевірку.

Перевести числа з двійкової СЧ до десяткової СЧ. (1,5б.+1,5б.=3б.)

  1.  Знайти суму чисел в двійковій СЧ та в десятковій СЧ. (26. +16. =36.)
  2.  Перевести отриману суму назад до двійкової СЧ. (2 б.)

V Оцінити точність додавання (похибку допущену при додаванні) (1 б.)
На цьому етапі уроку відбувається самооцінка учнів.

9. Розгадування групами кросворду на швидкість. Капітани тим чином намагаються
виконати множення чисел в двійковій СЧ.

  1.  Підведення підсумків уроку.Оголошення жюрі результатів уроку.
  2.  Домашнє завдання.

2. Вступне слово вчителя.

Добрий день, діти! Сьогодні ми з вами знову відправляємося в подорож по електронній країні ЕОМ.

Дорогі діти, я кожен раз дуже радію нашій зустрічі, я довго готувалась до неї. Тепер можу розповісти .... Але що це? Ви відклали книгу, не хочете читати її? Це зрозуміло, вас притягує дисплей ЕОМ, хочете пограти. Сідайте ближче.

Гра з персональною ЕОМ з першої години знайомства - це добре, це допоможе ознайомитись з клавіатурою, пристосуватися до неї, зрозуміти, як людина спілкується з машиною. Але не вважайте, що ЕОМ розумніша за вас, якщо перші спроби будуть невдалі. Програвайте, і знову починайте, тоді ви доб'єтеся успіху.

Перший навик, який треба придбати, це робота на клавіатурі, треба навчитися швидко, без помилок, вводити числа і букви. І поки ви чекаєте своєї черги, можете потренуватися на друкарський машині.

Але "швидка гра" на клавішах це ще не все. Важлива швидкість думки, будьте готові думати, розмірковувати, здогадуватись, шукати і пробувати. ПЕОМ — це "думаюча" машина, це "думаючий" автомат, це пристрій, який не тільки дотмагає вам, бере на себе нецікаву, механічну, не творчу роботу, але й пробуджує, примушує думати. Цей думаючий "автомат" насправді буздумний автомат. Машина може помилятися, але ніколи не помиляється сама по собі. Щаслива можливість помилятись, знаходити і виправляти помилки дана тільки людині, а машина тільки

виявляє його помилки, повторює них і сигналізує про них. Тому не бійтесь помилятись або зробити щось не так. Терпляче, наполегливо виправляйте помилки, шукайте способи їх обійти. Цього машина не зможе зробити ніколи, навіть виправити кому, хоча вона думаюча, її напрямок, як і у джина в арабських казках, -"слухаю і повінуюсь".

Мета моєї роботи — навчити вас керувати ПЕОМ, тобто ставити їй ціль, вказувати, як досягнути цю ціль. Машина повинна підкорятися вам, виконувати ваші накази. Я хочу навчити вас, дорогі мої учні, щоб ви розуміли як електронна машина виконує звичайні арифметичні дії - додавання, віднімання, множення та ділення. Це складніше, а ніж визвати джина, потерши стару мідну лампу Аладіна чи промовити заклинання.

А ось і Джин з'явився, а як з ним спілкуватися? А якщо він говорить на незрозумілій мові? Дійсно, сучасні ПЕОМ не навчилися розуміти людину. Одже людина повинна освоїти їх мову, навчитися розуміти його. Треба освоїти мову машини.

Починаючи наш урок - подорож по електронній країні ЕОМ, давайте згадаємо основні правила, яких потрібно дотримуватись подорожуючи по мало знайомій нам країні.

3. Правила поведінки та ТБ в кабінеті інформатики

Правила техніки безпеки

1. Якщо ти стоять втомився

4.  Якщо друг твій на перерві

За дверима кабінету,

Благородним був піратом,

Бий у двері і штовхайся,

Замочив одежу йруки,

Залітай у клас хутчіш.

Ти його не зупиняй.

На столах усе розкидай,

Хай сідає за комп 'ютер,

Натискай мерщій на кнопки,

Якщо вдарить його струмом —

Шанс лови, бо може завтра

Смійся голосно і дзвінко,

Кабінету вже не буде.

Хай не думає бідаха,

Що тебе він засмутив.

2 .А коли забіг до класу,

Хай учитель щось волає,

  1.  Якщо ти прийшов до класу,

Перевір усі роз 'єми,

Де комп 'ютерів багато,

Доторкнись до монітора,

То дивись не розгубися -

Покрути клавіатуру,

Носом зразу1 в монітор,

И поклацай, бо не можна

І дивись у нього пильно,

Працювати без перевірки.

Поки очі повилазять,

Щоб учитель знав напевно,

3.  Поклади на стіл свій зошит,

Що старанний учень ти.

Ручку, книжку і... портфеля.

Ну чому йому стояти

  1.  Якщо раптом щось зламалось,

Так самотньо на підлозі...

Не гукай на допомогу,

А дістанеш пиріжечка —

Ти —людина самостійна,

їж спокійно, не ховайся,

Можеш впоратись і сам...

Крихти всі в клавіатуру

Бий добряче по всіх кнопках,

Потихесеньку запхни.

Встань, під стіл залізь, шукайї

Пощастить, і ти побачиш

Безкоштовно феєрверк.

Г.Остер

4. Чотири учні по черзі, тримаючи в руках необхідні картки зі схематичним

зображенням конкретного логічного елементу, пояснюють в ігровій формі роботу даного логічного елементу.

  •  Схема логічного додавання (принцип роботи логічного елементу "Або"): Уявимо порожній туристичний намет на двох. Біля намету стоїть керівник групи туристів та дає наступні пояснення.

Якщо жоден з туристів не ввійшов(вхід 0, 0), то й світло не горить(О). Якщо ввійшов хоча б один турист, то світло загоряється (І). Світло горить(і), якщо ввійшов другий турист. А коли ввійшли обидва туристи разом, то, звичайно світло також горить(і).

  •  Схема логічного множення (принцип роботи логічного елементу "І"): Уявимо порожню стоянку для двох автомобілів. Біля стоянки стоїть адміністратор та дає наступні пояснення.

Якщо жодна з машин не приїхала(0,0), тому, зрозуміло, ми бачимо об 'яву (вихідний сигнал) - "Є вільні місця ".

Якщо приїхав один автомобіль, але ще є вільне місце для другого(О), то також:, бачимо аналогічний напис - "Є вільні місця".

Перший автомобіль через деякий час покинув межі стоянки. Тепер інший приїхав, а вільне місце знову є(0). Стоянка ніяк не заповниться. Висить об 'ява - "Є вільні місця ".

Якщо на стоянці стоять обидва автомобілі(вхідні сигнали!, І), вкінці-кінців всі місця заповнено. Адміністратор змінює об 'яву на "Місць немає "

  •  Схема логічного заперечення (принцип роботи логічного елементу "Ні"): Уявимо цуценя, який повернувся головою на захід, а хвостом - на схід. Він начебто схема, вихід якої протилежний до входу.
  •  Аналогічно пояснюємо роботу логічних елементів "Або-Ні" та "І-Ні",при цьому складний матеріал накладається на суб'єктивний досвід учнів.

5. Учні займають місця відповідно своєї групи (розподіл на групи відбувся на
попередньому уроці). Діти встановлюють правила роботи в групах, які фіксуються
на дошці і в разі потреби вчитель звертається до них. (Учні намагаються
дотримуватися цих правил, так як вони були встановлені та прийняті ними самими).

Робота всім класом над заповненням таблиці істинності за схемою, зображеною на дошці. До схеми запропоновано 4 варіанти вхідних сигналів. Представник від кожної команди заповнює один варіант вихідних сигналів.

6. Самостійна робота учнів за схемами різноманітного з'єднання логічних

елементів ( 8 хв.).

7. Повторення отриманих на попередньому уроці питань з теми

"Системи числення".

Кожна група отримує по 4 запитання. Якщо відповідь надана учнем невірно, то дається можливість відповісти учням цієї ж групи, але кількість отриманих балів зменшується вдвічі. В разі невірної відповіді однією групою інша група отримує можливість дати відповідь та заробити додаткову кількість балів.

  •  Що розуміють під терміном системи числення?
  •  Які системи числення вам відомі?
  •  Що називають алфавітом системи числення?
  •  Скільки знаків входить до десятичної СЧ?     
  •   Скільки знаків входить до двійкової СЧ?
  •   Що таке один біт?
  •   Правила логічного додавання.
  •   Правила логічного множення.
  •  Як перевести ціле число з десятичної СЧ в двійкову СЧ?
  •   Як перевести дробову частину числа в десятковій СЧ в двійкову СЧ?
  •  Як перевести цілу частину числа з двійкової СЧ в десяткову СЧ?
  •  Як перевести дробову частину числа з двійкової СЧ в десяткову?
  •   На які види поділяється вся сучасна техніка?
  •   3 яким видом сигналів працює ЕОМ?  
  •  Які сигнали називають цифровими?
  •   Які сигнали називають аналоговими?

(Кожніій групі по 4 запитання. Відповіді дають різні учні.)

8. Самостійна робота учнів "Робота з числами в різних системах числення

(десятковій та двійковій)"
А
= В=

  1.  Перевести кожне число в відповідне йому число в двійковій СЧ. (1б.+1б.=2б.)
  2.  Виконати обернене переведення, тобто зробити самоперевірку.

Перевести числа з двійкової СЧ до десяткової СЧ.(1,5б.+1,5б.=Зб.)

  1.  Знайти суму чисел в двійковій СЧ та в десятковій СЧ. (26. +1б.=3б.)
  2.  Перевести отриману суму назад до двійкової СЧ. (2 б.)

V Оцінити точність додавання (похибку допущену при додаванні) (1 б.)
На цьому етапі уроку відбувається самооцінка учнів.

9. Розгадування групами кросворду на швидкість. Капітани тим чином намагаються
виконати множення чисел в двійковій СЧ.

  1.  Підведення підсумків уроку. Оголошення жюрі результатів уроку.
  2.  Домашнє завдання.

А) Скласти схему з різноманітних логічних елементів. Запропонувати три

варіанти вхідних сигналів. Зробити самоперевірку вихідних сигналів.

Б) Перевести числа А10=19,73 та В=б, 14 в двійкову СЧ та назад в

десяткову СЧ. Знайти суму цих чисел в кожній СЧ.

Оцінити точність проведеного переводу.

№ завдання

1 група

2 група

3 група

4 група

1. Робота над загальною схемою

(    б.)

2. С/Р кожного учня (заг. бал)

3. Запитання кожній команді

( 46.)

4.Розгадування кросворду

( 3 6.)

5. Спроби каштанів виконати логічне множення ( 5 6.)

Загальний бал


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

79983. СОЗДАНИЕ 3D МОДЕЛЕЙ НА ОСНОВЕ КОСМОСЪЕМОК И НАЗЕМНЫХ СНИМКОВ 2.8 MB
  В настоящее время достаточно много внимания уделяется геоинформационным системам. Географическая информация является повсеместной практически в любом аспекте государственного управления и жизни граждан. В геоинформационных системах мы можем увидеть космоснимки и рельеф земной поверхности, а также есть возможность просмотреть трехмерные модели зданий
79984. РЕФАКТОРИНГ КЛИЕНТСКИХ ПРИЛОЖЕНИЙ ДЛЯ ЭЛЕКТРОННОЙ ВАЛЮТНОЙ ТОРГОВЛИ НА ПЛАТФОРМАХ IOS И ANDROID 2.75 MB
  В ходе работы над проектом разработки системы для электронной валютной торговли, в рамках первого жизненного цикла разработки клиентских приложений для платформ iOS и Android, были реализованы два приложения. В рамках второго жизненного цикла, перед автором данной работы возникла проблема увеличения производительности разрабатываемых приложений.
79985. РАЗРАБОТКА ПРОГРАММНОГО КОМПЛЕКСА ПОДДЕРЖКИ ИНТЕРАКТИВНЫХ АРТ-ИНСТАЛЛЯЦИЙ 6.93 MB
  В результате проделанной работы, мной была получена версия программного комплекса для поддержки арт-инсталляций с применением сенсора Kinect. Была реализована возможность создания собственных элементов управления, адаптированных для бесконтактного использования.
79986. РАЗРАБОТКА МОДУЛЯ ОЦЕНКИ БЕЗОПАСНОСТИ ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ ДЛЯ ГИС INDORROAD И САПР INDORCAD/ROAD 1.09 MB
  Объект исследования метод коэффициентов аварийности для оценки безопасности дорожного движения. Основные результаты разработан модуль оценки безопасности дорожного движения методом коэффициентов аварийности внедрён в коммерческие программные продукты IndorCD Rod и IndorRod. Модуль для вычисления коэффициентов аварийности...
79987. АВТОМАТИЗАЦИЯ ТРАНСЛЯЦИИ СХЕМ БАЗ ДАННЫХ ИЗ ERM-МОДЕЛИ В UML-МОДЕЛЬ 1.4 MB
  Семантическая методика проектирования состоит из нескольких последовательных процессов: проектирование семантической схемы ПрО, трансляция этой схемы в реляционную модель и нормализация полученной реляционной схемы. Использование невыразительной семантической модели существенно усложняет процесс проектирования.
79988. ИНФОРМАЦИОННАЯ СИСТЕМА ТРАССИРОВАНИЯ ТРАНСПОРТНЫХ КОММУНИКАЦИЙ 3.47 MB
  Поэтому для того, что бы построить дорогу следует провести один из пространственных анализов. Пространственный анализ по населению, который может показать какие населенные и какое количество населения проживает в них на определенном расстояние от проектируемой дороги. Полученные данные можно использовать для выбора вариантов трасс
79989. Портирование пользовательского интерфейса на мобильные платформы на примере приложения для электронной валютной торговли 2.02 MB
  Проведено портирование элементов пользовательского интерфейса приложения для платформы Adobe Flash в приложения для платформ iOS и Android. Проведен анализ предоставляемых создателями платформ SDK, выявлены соответствия компонентов пользовательского интерфейса. Проведен анализ платформ и сформулированы перечень особенностей каждой платформы и рекомендации для начинающих разработчиков.
79990. ОПТИМИЗАЦИЯ ТОПОЛОГИИ НЕЙРОННОЙ СЕТИ, ИСПОЛЬЗУЕМОЙ ДЛЯ ПРЕДСКАЗАНИЯ ОЦЕНКИ ФИЛЬМА ПОЛЬЗОВАТЕЛЕМ, С ПРИМЕНЕНИЕМ ГЕНЕТИЧЕСКОГО ПРОГРАММИРОВАНИЯ 1.11 MB
  Перед использованием нейронных сетей необходимо сначала проанализировать задачу и выбрать подходящую топологию, а затем обучить на обучающей выборке данных. Создатель нейронной сети подбирает представительные данные, а затем запускает алгоритм обучения, который автоматически воспринимает структуру данных.
79991. Интеграция DivX Plus Streaming с платформой Windows Phone 8 1.08 MB
  На основании информации которую предоставляют контакты из фильтров строится граф фильтров filter grph или медиаконвейер multimedi pipeline который производит все необходимые действия от открытия медиаконтейнера до визуализации его содержимого. Управлением графами фильтров занимается менеджер графа фильтров filter grph mnger. В других мультимедийных фреймворках с которыми знаком автор работы менеджер графа фильтров часто именуется сессией session или медиасессией medi session. Любой граф фильтров обладает следующими свойствами:...