58868

Плоске і сферичне дзеркало. Лінзи. Побудова зображень за допомогою лінзи

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Повторення побудови зображення в плоскому дзеркалі малюнок на дошці на партах знаходяться дзеркала подивившись на своє зображення діти відповідають на запитання: 1 Яке зображення у плоскому дзеркалі дійсне чи уявне...

Украинкский

2014-04-30

53.5 KB

3 чел.

Тема. Плоске і сферичне дзеркало. Лінзи. Побудова зображень за допомогою лінзи.

Мета: узагальнити знання учнів про лінзи та їх фізичні властивості; сформулювати їхні практичні уміння щодо застосування про властивості лінз для подання зображень графічним методом.

Розвивати спостережливість, уміння виявити причини фізичних явищ.

Формувати інтерес до навчального предмета фізики та  вміння науково  пояснювати фізичні явища.

Виховувати любов до предмету.

Демонстрації: 1. Законів геометричної оптики.

   2. Дзеркала та різні типи лінз.

   3. Хід променів у збиральній та розсіювальній лінзах.

   4. використання комп,ютера

Тип уроку: Комбінований урок.

План уроку.

І. Організаційна частина уроку. Пояснення мети та форми проведення  уроку.

ІІ. Перевірка знань.

ІІІ. Підготовка до ЗНО.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань.

1) Робота в групах. (узагальнення вивченого матеріалу) Учням роздаються уривки віршів відомих авторів і учням необхідно прочитавши вірша відповісти н а поставлене запитання.

І група

Леся Українка « Тиша морська»

З тихим плескотом на берег

Рине хвилечка перлиста;

Править хтось малим човенцем, -

В’ється стежечка злотиста

 Які оптичні явища тут описані?

(Перлистою «хвилечка»  здається внаслiдок вiдбивання сонячних променів на нерiвнiй поверхні морської води пiд різними кутами. Маленькі хвильки коливаються, змiнюючи кут вiдбивання променів,  і в наше око по черзi потрапляють і зникають вiдблиски сонячного промiння то від одних, то вiд iнших дiлянок морської поверхні, утворюючи золотисту «стежечку»).

ІІ група

 Леся Українка «У човні»

 Глянь, як хвилі від срібла блищаться!

 Глянь, як небо синіє в горі!

Вабить хвиля на море податься,

Кличе промінь ясної зорі.

 Чому небо синє?

(Сонячне бiле свiтло є «сумiшшю» свiтлових хвиль рiзних кольорiв. Заломлення різних за кольаром свiтлових пpоменів відбувається в атмосфері Землі по-різному (явище дисперсii). В найбiльшій мipi розсiюються пpoмeнi синьо-голубої частини спектра. Тому в ясну сонячну погоду небо голубе)

 ІІІ група

Іван Франко

 Сипле, сипле, сипле, сипле сніг.

З неба сірої безодні

Міріадами летять

Ті метелики холодні.

  Чому сніг білий?

(Снiг бiлий тому, що складається з дрiбненьких крижинок. А всяка подрiбнена прозора речовина (наприклад, розтовчене скло або лід) стає непрозорою і білою. Це пояснюється тим, що промені світла, потрапляючи в дрібненькі крупинки прозорої речовини, багаторазово вiд них вiдбиваються всередину на їx межi з повiтрям (явище повного внутрiшнього вiдбиття) i тiльки пiсля цього виходять у повiтря пiд довiльними кутами. Результат спостерiгаеється такий же, як i при розсiяному вiдбиваннi, при якому поверхня предметiв здається бiлою. Якщо роздрiбленiсть снiгy на маленькi часточки лiквiдувати (наприклад, залити снiг водою), то він стає прозорим).

IV група

 Тарас  Шевченко

 Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє...

 Чому ввечері всі предмети поступово втрачають своє забарвлення і стають чорними?

(Людське око бачить предмети завдяки тому, що світлові промені, відбившись від них, потрапляють до нас в очі, при заході сонця швидко зменшується освітленість навколишніх предметів, а значить і кількість променистої енергії, що потрапляє в наші органи зору).

V група

Олександр Пушкін «Зимнее утро»

Под голубыми небесами

Великолепными коврами,

Блестя на солнце, снег лежит;

Прорзрачный лес один чернеет,

И ель сквозь иней зеленеет,

И речка подо льдом блестит.

Скільки тут описано явищ і з якого розділу?

(Принаймнi чотири свiтловi явища. Так, голубизна неба пояснюеться особливостями дисперсії сонячного свiтла в атмосферi; блиск cнiгy i рiчки - вiдбивання свiтлових хвиль; чорнота лiсу взимку здалеку - поглинання свiтлових хвиль ycix частот, тобто, кольорiв, а також контрастнiстю зорового сприйняття на фонi бiлого снiгy; зеленою ми бачимо ялинку тому, що вона поглинае всі променi, крім зелених, якi вiдбиваються нею)

VІ група

Тарас Шевченко, уривок з поеми «Княжна»

Зоре моя вечірня,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Розкажи, як за горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпра веселочка

Воду позичає.

Як утворюється веселка – райдуга?

(Веселка – це оптичне явище в атмосфері, яке пояснюється розкладанням білого природного світла на кольори краплинками води в атмосфері. Потрапляючи в прозору краплю з повітря. Світло  внаслідок дисперсії розкладається в неперервний спектр, кольорові пучки якого зазнають повного відбивання і виходять назовні, розбігаючись при цьому ще на більший кут, тобто спектр робиться ще ширшим. Якщо ми при цьому знаходимось у цьому місці, куди потрапляють кольорові пучки, що потрапляють від різних численних дощових крапель, то ми і бачимо райдугу).

2) (Дослід з демонстрацією законів геометричної оптики, та уривок використанням комп,ютерної програми  11клас). На основі досліду та демонстрації комп,ютерної програми сформулювати закони геометричної оптики, які були вивчені раніше:

  •  закон відбивання світла;
  •  закон заломлення світла.

3) Готуємося до ЗНО

- Повторення побудови зображення в плоскому дзеркалі (малюнок на дошці)

- на партах знаходяться дзеркала, подивившись, на своє зображення діти відповідають на запитання:

1) Яке зображення у плоскому дзеркалі? (дійсне чи уявне?)

2) Які розміри зображення?

3) На якій відстані у дзеркалі знаходиться зображення?

4) Чи спостерігається у дзеркалі перевернуте зображення?

- Повідомлення про виготовлення і використання дзеркал:

Зеркало, стеклянное или металлическое тело с отражающей поверхностью, которая отполирована так, что ее неровности не превышают долей длины волны (электромагнитной или звуковой). В современном зеркале на полированную поверхность наносят тонкий слой металла (Ag, AI и др.) или многослойные диэлектрические покрытия, достигая высокого коэффициента отражения волн. Зеркала используются в астрономических и физических приборах, в ультразвуковой аппаратуре, в быту (обычные стеклянные зеркала). В медицине зеркало - инструмент, облегчающий осмотр определенных органов, тканей.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Лінзи. Два види лінз. Демонстрація лінз.
  2.  Дослід ходу пучків світла крізь збиральну лінзу.
  3.  Хід пучків крізь розсіювальну лінзу.
  4.  Побудова променів крізь розсіювальну та збиральну лінзи.

ІІІ. Закріплення нового матеріалу.

  1.  Чому опукла лінза називається збиральною?
  2.  Чому увігнута лінза називається розсіювальною?
  3.  Чому фокус розсіювальної лінзи називається уявним?
  4.  Побудуйте зображення предмета в лінзі. Яке це зображення?

  1.  На малюнку показано головну оптичну вісь ММ лінзи, предмет АВ і його зображення А1В1. визначте графічно положення оптичного центра та фокусів лінзи.

ІV. Підсумок. Узагальнили знання про лінзи, дзеркала та їх фізичні властивості; сформулювали їхні практичні уміння щодо застосування про властивості лінз для подання зображень графічним методом. Зв’язок фізики з математикою, біологією, географією при вивченні теми, застосування – медицина (УЗД), промисловість, транспорт (дефектоскопія), дослідження (ехолот), будівництво.

V. Домашнє завдання.  Конспект у зошиті. Побудувати зображення за допомогою лінзи у випадку 2F<d<3F.


А

В

F

А1

А

В

В1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39950. Виды военной связи 15.66 KB
  При использовании соответствующей оконечной аппаратуры по каналам радио радиорелейных тропосферных спутниковых проводных кабельных линий связи обеспечиваются следующие виды связи: телефонная связь телеграфная связь факсимильная связь передача данных видеотелефонная связь телевизионная связь. Телефонная связь это вид электросвязи обеспечивающий передачу прием речевой информации переговоры должностным лицам органов управления. Телефонная связь создает условия близкие к личному общению поэтому является наиболее удобной в...
39952. Скачки уплотнения 218 KB
  Кинематические соотношения для косого скачка. Волновое сопротивление косого скачка. Интенсивность косого скачка. В связи с этим ударные волны называются скачками уплотнения.
39953. Течение газа в соплах 182.5 KB
  В рамках этой модели течения невязкий газ и пограничный слой при отсутствии отрыва потока представляется возможным с достаточной точностью определить оптимальное сопло для заданных конструктивных условий габариты масса тяга. Основные недостатки сопел Лаваля связанные с их большой длинной массой и низкой эффективностью при перерасширении потока становятся особенно ощутимыми при больших степенях расширения сопла в этом случае размеры и масса сопла могут быть на порядок больше размеров и массы камеры сгорания а потери тяги...
39954. Одномерные течения несжимаемой жидкости. Ламинарное и турбулентное течения 344.5 KB
  При увеличении скорости воды картина изменялась струйка красителя сначала приобретала синусоидальную форму а дальнейшее увеличение скорости приводило к ее размыву что свидетельствовало о беспорядочном движении. Рейнольдс предположил что увеличение скорости потока приводит к возникновению какихто возмущений дестабилизирующих его структуру. Ускорение есть изменение скорости в единицу времени = u t. Одномерными называются течения в которых основные параметры потока зависят лишь от одной координаты направление которой совпадает с...
39955. Основы теории пограничного слоя 73.5 KB
  Основы теории пограничного слоя. Понятие пограничного слоя 8. Толщина пограничного слоя 8. Отрыв пограничного слоя.
39956. Основы теории подобия 362.5 KB
  Основы теории подобия План. На эти вопросы и отвечает теория подобия являющаяся основой современного физического эксперимента. В общем случае различают три вида подобия: геометрическое кинематическое и динамическое. Для площадей S и объемов V ; Применительно к физическим явлениям элементарные представления геометрического подобия расширяются и распространяются на все величины характеризующие данный процесс.
39957. Газодинамика как раздел механики сплошных сред 907.5 KB
  Краткий очерк развития механики жидкости и газа. Математический аппарат используемый в механике жидкости и газа [1. Газодинамика как раздел механики сплошных сред Многие машины и аппараты созданные к настоящему времени характеризуются перемещением газа или жидкости внутри их или перемещением самого аппарата в среде газа или жидкости. Целью курса Газодинамика является изучение явлений протекающих в газе и жидкости и закономерностей которым эти явления подчиняются.
39958. УРАВНЕНИЯ ГАЗОВОЙ ДИНАМИКИ ДЛЯ ЕДИНИЧНОЙ СТРУЙКИ 401.5 KB
  Предельная скорость движения газа. Уравнение неразрывности Выведем основные уравнения газовой динамики для элементарной струйки газа поперечные размеры которой настолько малы что в каждом ее сечении можно считать постоянными все основные параметры потока: скорость давление температуру и плотность газа. Чтобы получить уравнение неразрывности рассмотрим стационарное установившееся движение элементарной струйки газа рис. Элементарная струйка Рассмотрим некоторый участок струйки между двумя нормальными к поверхности тока сечениями 1 и...