58881

Спостереження за основними ознаками речення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Уміти складати речення і правильно вимовляти їх. Тож на цьому уроці ми будемо вчитися будувати речення пригадаємо які бувають види речень коли який знак поставити в кінці речення із якою інтонацією промовляти речення щоб мова наша була більш багатою і виразнішою.

Украинкский

2014-04-30

62 KB

1 чел.

Українська мова

2 клас

Тема. Спостереження за основними ознаками речення.

Робота над інтонацією речень.

Мета: закріпити знання учнів про види речень за метою висловлювання;  учити перебудовувати з одного виду в інший; закріплювати навички правильного інтонування речень; розвивати мовлення дітей, уміння спостерігати й аналізувати, навички роботи в групі, парах; виховувати самостійність, любов до природи, мистецтва.

Обладнання: таблиця «Види речень», ребуси,

репродукції картин С.Ф.Шишко «Осінь»,

К.Білокур «Натюрморт», картки, конверти з завданнями, ілюстрація із зображенням білки,  різні осінні листочки.                                           

Хід уроку

І. Організація класу.

- Яка зараз пора року?

А допоможе вам відгадати загадка.

 

У садах, гаях блукає,

Жовту одіж зодягає,

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості.

                                              ( Осінь ).

- І вона сьогодні завітала до нас на урок, на наш незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож в світ прекрасного, у світ природи. А допоможе нам у цьому мистецтво: живопис, поезія.

  Входить дівчинка-Осінь.

Золотокоса осінь володаркою стала,

укрила рідну землю багряним покривалом,

Синочок її менший – це вересень вродливий,

Зробив жовтеньку фарбу і на дерева вилив,

А син середній – жовтень, і добрий, і сміливий,

Він золотом мережив – красу не змили зливи.

Син листопад – найстарший, чудовий і кмітливий,

Зібрав опале листя і виплів гарний килим.

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

1. Ребус.

                        ,

     ОСА

   ,

     КІНЬ       

О о сі нь          осінь

2. Словникова робота.

Шаради.

- Осінь не сама прийшла, а синочків привела.

 

Прочитати словникові слова, запам’ятати їх правопис.

1) Перший склад слова  велосипед;

     перший склад – ремінь;

     другий склад – пісенька.      Вересень.

  

2) Перший склад слова жовтий;

    третій склад – велетень.         Жовтень.

3) Перший склад слова листя;

    другий склад – літо;

     третій склад – снігопад.         Листопад.

- Запишіть ці слова і поставте наголос.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

1. Бесіда.

   Спілкуючись між собою, ви діти, упевнились, що « … слова, наче кольорові камінці. І мало їх збирати в купу… Треба ще й уміти викладати узори з них. Уміти складати речення і правильно вимовляти їх. »  І. Вільде.

    Тож, на цьому уроці ми будемо вчитися будувати речення, пригадаємо, які бувають види речень, коли який знак поставити в кінці речення, із якою інтонацією промовляти речення, щоб мова наша була більш багатою і виразнішою.

2. Перевірка засвоєних знань.

( Роздаються надруковані тести кожній дитині.)

  •  Вибрати правильну відповідь.

Тести.

1. Речення виражає:

а) звертання;          б) закінчену думку.

2. Речення складається із:

а) слів;                    б) букв.

 

3. Слова в реченні пишуться:

а) окремо;              б) разом.

4. Перше слово в реченні пишеться:

а) з малої букви;    б) з великої букви.

5. У кінці речення можуть ставитися такі знаки:

а) крапка, знак питання, знак оклику;

б) кома, тире.

6. Речення, у якому про когось або про щось запитується, називається:

а) окличним;           б) питальним.

7.Речення, в якому про щось розповідається або

повідомляється називається:

а) розповідним;        б) питальним.

ІУ. Робота над картинами.

С. Ф. Шишко « Осінь »,  

К. Білокур «  Натюрморт ».

  1.    Світ природи, що нас оточує, різноманітний і багатий. Красу форм і кольорів відтворює живопис.
  •  Хто малює картини?
  •  Перед вами репродукція картини С. Ф. Шишка « Осінь ».
  •  Що зобразив художник на картині?
  •  Які барви переважають на полотні?

Опис картини учнями.

     Жовтокоса чарівниця-осінь прилетіла на золотому коні у ліси і парки. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них багряні шати. На землі рясніє барвистий килим. На високому холодному небі повільно пливуть хмари. Чудово навкруги!

Словникова робота.

Багряний – яскраво-червоний, мідний, золотаво червоний, буро-золотий.

  •  Дивлячись на « Натюрморт » К. Білокур бачимо, що осінь не тільки чарівниця, а ще й хороша господиня.

     - Як ще кажуть про осінь?

Осінь – щедра, багата, добродійка…

  1.  Колективне складання речень.

Щедра і багата осінь прийшла у наш  край.

Добродійка осінь щедро пригощає всіх яблуками, грушами, сливами.

  1.  Творча робота.
  •  прилинули на осіннє небо хмаринки і просять допомогти їм скласти речення.

 

І в.                листя              відлітають                      під ногами

ІІ в.               птахи             шурхотить                      на південь   

  •  Складіть із цих слів речення й запишіть.
  •  Пригадаємо як позначаємо початок і кінець речення.
  •  Які ці речення за метою висловлювання?
  •  Який розділовий знак ставимо в кінці розповідного речення?
  •  Перебудувати ці речення у питальні при допомозі запитань.

І в.       Що?                                 ІІ в. Хто?

            Під чим?                                 Куди?

  1.  Гра « Білочка і розділові знаки ».

       Білочка бігла за осінню і розгубила у реченнях розділові знаки. Допоможіть білочці.

Завдання.

У якому місяці жовтіє листя

Все нижче ходить над землею сонце

Яка чудова осіння пора

  •  У цьому нам допоможуть загадки.

Загадки.

    1.   Маленька, менша від мачини,

Ні з ким не стану на борню.

А при читанні, коли треба,

Й людини мову зупиню. ( Крапка.)

2. Що за знак – стрункий, мов спис,

Він над крапкою завис,

Спонука до поклику.

Хто ж бо він?..  ( Знак оклику ).

3. Він після речення, цитати

Вмостився, схожий на гачок.

Всіх нас примушує питати.

А сам ні пари з вуст.

Що це за знак?..  ( знак питання ).

  •  Відшукайте ці речення.

Фізкультхвилинка

Листочки-парашутики,

Як стомлені пташки,

Летять і опускаються

На трави і стежки.

Листочків-парашутиків

У лісі не злічить.

То осінь опускається

Бо хоче відпочить.

5. Скласти вірш.

- Дібрати заголовок.

і горять шовкові коси

в золоте фарбує ліс,

Ходить осінь по покосах,

у зажурених беріз.

6. Гра « Чарівний листочок »

                               золотий дощ               танцює

                                метелик                      пурхає

   мов                      парашутик                  кружляє

                               золота монетка           падає

                                яскрава обгортка       летить

V. Робота в групах.

І гр. Скласти розповідні речення.

ІІ гр.  Скласти питальні речення.

ІІІ гр. Придумати казку про чарівний листочок.

VI. Інтонування речень.

- Підвищувати голос на виділених словах.

Чому пахнуть квіти?

Бо їм сонце світить.

Чого ріка грає?

Бо їй сонце сяє.

Із чого раді діти?

Бо ростуть як квіти!

Дітям добре жити,

З сонечком дружити.

7. Гра « Опале листя ».

- Осінь порозкидала листочки скрізь і в наш клас теж залетіло кілька листочків. Давайте їх зберемо і прочитаємо прислів’я.

іде                                дощ

            ОСІНЬ

веде                            за собою

  •  Які ще прислів’я знаєте про осінь?

В осінню пору птиця з двору.

Осінь збирає, а зима зїдає.

Восени і горобець багатий.

Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю.

Вересень пахне яблуками, а жовтень капустою.

VІI. Робота на картках.

                          Завдання

Взаємоперевірка.

1. Дописати потрібні слова.

Пролетіло літо і настала _____________ .

Не так гріє осіннє ______________ .

Часто ідуть холодні ___________ .

На деревах жовтіє і опадає ______________ .

Відлітають у вирій __________________ .

Колективна робота.

2. Поділити текст на речення.

  Як гарно в лісі а скільки тут грибів он майнула білка

куди вона зникла де її дупло а ось летить павучок

цікаво, куди він летить озирнись навколо і побачиш

багато цікавого

Робота в парах.

3.   Діалог.

Дати відповіді на запитання.

    -  Яка пора року настала?

Яке стало небо?

Що сталося з травою?

Що роблять птахи?

Творча робота.

4.Скласти речення про що шепчуть опалі листочки.

_______________________________________________

_______________________________________________

УІІ. Підсумок уроку.

  1.  Мікрофон.
  •  Чи сподобався вам урок?
  •  Дайте поради білочці:

Яка мета вживання речень:

  •  щось розповісти;
  •  щось спитати;
  •  виразити особливе почуття.

VІІI. Домашнє завдання.

Скласти казку « Як осінь золото розсипала ».

                                     

Література

Головко З.Л., Морська Я.Ф. Цікава граматика в початкових класах. 2( 1) – 4( 3). – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 1997. – 64с.

Данилко О., Бондарчук О. Збірник рівневих завдань з української мови. 2 клас. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – 144с.

Карнаух П.М. Цікаві завдання з української мови. 1 – 4 класи: Навчальний посібник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2004. – 48с.

Будна Н.О., Головко З.Л., Козуб О.В. Творчі завдання з української мови 2(1) клас. Посібник для вчителів початкових класів та самостійної роботи учнів. – Тернопіль: « Богдан », 1997, - 48с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

51472. Основы проектирования баз данных средствами СУБД 474.58 KB
  Основы проектирования баз данных средствами СУБД. Основные понятия баз данных. Основные понятия реляционной модели данных. Задачи для самостоятельного решения по теме Основы проектирования баз данных средствами СУБД ccess.
51473. Технология работы с данными в среде Visual Studio .NET 969.72 KB
  Создание приложений для обработки данных в среде Visul Studio . Примеры разработки приложений для работы с базами данных СУБД ccess. Создание приложений для обработки данных в среде Visul Studio .NET С самого своего рождения программирование решало задачи обработки данных поэтому практически во всех приложениях данные в том или ином виде хранятся в некоторых хранилищах а сами приложения предоставляют способы просмотра редактирования обновления и использования этих данных рис.
51474. Средства создания Web-сайтов. Введение в разработку Web-приложений 1.06 MB
  Введение в разработку Webприложений. Webстраницы Webсайты Webсервисы и Webприложений. Средства создания Webсайтов. Примеры создания простых Webсайтов средствами языка HTML.
51475. Создание Web-приложений средствами ASP.NET 1.1 MB
  Создание Webприложений средствами SP. Начало работы с Visul Studio и создание нового Webприложения NET Почти все крупномасштабные Webсайты на базе технологии SP.NET разрабатываются с использованием Visul Studio предлагаемой компанией Microsoft полнофункциональной среды разработки Webприложений гибкого и универсального инструмента проектирования и создания законченных приложений для платформы Windows.
51477. Определение отклика на гармоническое воздействие 397 KB
  Определить комплексную передаточную функцию КПФ и ее составляющие: модуль Hω и аргумент θω привести полученную КПФ к общему виду КПФ для цепи первого порядка. Схема исследуемого четырехполюсника Исходные данные цепи: Ом мГн Функции воздействия: и Решение Определение комплексной передаточной функции КПФ четырехполюсника Комплексная передаточная функция записывается: По формуле чужого сопротивления находим : Отсюда = Подставим полученное выражения для в формулу нахождения КПФ: Таким образом мы привели полученную КПФ к...
51478. Определение отклика на гармоническое воздействие при подключении и отключении источника 305 KB
  В лабораторной работе определен отклик цепи при подключении и отключении источника, построены необходимые графические изображения и таблицы
51479. Определение отклика на периодическое негармоническое воздействие 346.5 KB
  Построить спектр амплитуд и спектр фаз отклика. Определить действующее и среднее значение отклика мощность выделяемую на сопротивлении нагрузки. Определение отклика цепи Определим отклик.
51480. Кинематика материальной точки 287 KB
  Рассмотрим участок АВ: Согласно II закону Ньютона При проектировании на оси координат получаем величина непостоянная а переменная то ускорение непостоянно. Получаем где выражение это определение скорости. Подставляя полученные значения в исходное выражение получаем. Интегрируем обе части выражения получаем.