58885

Основа словесної творчості учнів

Научная статья

Педагогика и дидактика

Мета: розширити уявлення учнів про історичне минуле про мудрість і розважливість Ярослава Мудрого; збагачувати словниковий запас школярів; виробляти в учнів уміння самостійно аналізувати та робити висновки; виховувати у школярів зацікавленість до історичного минулого нашого народу.

Украинкский

2014-04-30

34 KB

0 чел.

Основа словесної творчості учнів

Уроки української літератури, 5-й клас

«Подумай, доведи, порівняй, відгадай, зроби висновок» — так доцільно відповідати на запитання учнів, прагнучи розвинути їхній інтерес до світу, їхню фантазію, думку.

Необхідно цілеспрямовано виробляти у школярів уміння помічати у предметі яскраве, характерне й зображувати його словом, виховувати внутрішню потребу передавати власне бачення світу, власне сприймання краси.

Завдяки органічній взаємодії слова й унаочнення діти вчаться висловлювати свою думку. Вправляння у спостережливості, спогляданні предметів, виділенні їх ознак є кращим способом, за допомогою якого можна досягти самостійності, розвиваючи дар слова.

Учням подобаються ті види навчальної діяльності, які дають їм матеріал для роздумів, можливість виявляти ініціативу та самостійність, потребують розумового напруження, винахідливості та творчості.

Кожна дитина має до чогось певні здібності. Наше завдання — відшукати найменші пагінці таланту, розвивати їх. Адже в майбутньому трудовому житті стануть у пригоді міцна пам’ять, гостре око, хороший смак, образне мислення. Усе це розвивається під час виконання різних творчих робіт. Важливо на уроці використовувати проблемні завдання. Наявні в них суперечності викликають дискусію, спонукають до роздумів, пошуків і певних висновків.

Наведу конкретні приклади. Урок української літератури у 5-му класі з теми «Жити для людей і серед людей» (робота з текстом казки «Названий батько»).

Перед опрацюванням нового матеріалу пропоную дітям прочитати з дошки уривок тексту:

«Слухайтесь мене, то я з вас людей пороблю, навчу, як жити, з правдою не розминаючись».

Поміркуйте над змістом цих слів. Хто може так сказати? Кому?

Щоб вам легше було зрозуміти ці слова, прочитайте назву тексту, з якого вони взяті та над яким ми будемо працювати на уроці.

Діти читають казку «Названий батько».

Написані слова є наказом чи ні?

Доведіть.

Як допоміг дід-батько своїм названим синам? З якою умовою? Як, на вашу думку, брати повинні були жити, ставитись до людей, до майна?

Серед надрукованих на картці прислів’їв виберіть ті, які стосуються персонажів, а якими можна висловлювати головну думку (робота у групах).

Яка заможність, така і скупість. Хто багатий, той не любить давати. Дай курці грядку, а їй і городу мало. Що мали, тим і приймали. У багатство не вдаряє, а чим має, тим вітає. Яке частування, таке й дякування.

Тема « Дружба людини з природою» (Є. Гуцало «Лось»).

Завдання: послухайте оповідання та поміркуйте, чому саме така тема уроку.

У класі завжди є діти різного рівня навчальних можливостей. Отже мають місце й диференційовані навчальні завдання, наприклад:

1. Ваше уявлення про благородство, про добрих і злих людей.

2. В якій частині автор милується красою лося, а в якій поведінкою?

3. Поділіть текст на частини. Яка музика буде відтворювати ці частини?

4. Що можна почути, відчути, уявити, побачити?

5. Диференційоване домашнє завдання:

а) скласти діафільм за змістом оповідання «Лось»;

б) придумати продовження оповідання «Лось»;

в) підготуватись до конкурсу доповідачів (дізнатись про лосів, оленів. Скласти про них розповідь і виступити з нею перед класом).

Добираючи матеріал за текстом або за картиною, стараюсь навчити учнів чуттєво сприймати світ, бачити, відчувати багатство барв, форм, звуків рідної землі.

Школярам подобається самостійно порівнювати, співставляти певні факти та явища, узагальнювати певні закономірності. виводити правила. А потім звіряти свої міркування з матеріалом підручника.

Тема «За мудре княження народ його прозвав Мудрим» (О. Олесь «Яро-слав Мудрий»).

Мета: розширити уявлення учнів про історичне минуле, про мудрість і розважливість Ярослава Мудрого; збагачувати словниковий запас школярів; виробляти в учнів уміння самостійно аналізувати та робити висновки; виховувати у школярів зацікавленість до історичного минулого нашого народу.

Обладнання: ілюстрації Софіївського собору, Золотих воріт, Києво-Печерської Лаври.

ХІД УРОКУ

Мотивація навчальної діяльності

Люди й покоління — се тільки кільця

в ланцюгу великім всесвітнього життя,

а той ланцюг порватися не може.

Леся Українка

Ви вже ознайомилися з історичним минулим нашого народу: зі славетним князем Олегом, із княгинею Ольгою, дізналися про хрещення Києва князем Володимиром, звідки беруться початки Києва, та про князювання Аскольда та Діра. Сьогодні ми розширимо уявлення про історичне минуле, про мудрість і розважливість сина Володимира.

Актуалізація опорних знань

Що ви знаєте про Олександра Олеся?

Які твори він написав?

Яка поетична книжка присвячена давньоруському періоду?

(Відповіді учнів.)

Чим відрізняється віршована мова від прозової мови легенд? (Відповіді учнів.) Запам’ятайте: віршований ритм створюється упорядкованим чергуванням рядків, наголошених і ненаголошених складів.

Поміркуйте над значенням слів «берло», «скоморохи», «Сян», «вал».

Які зі слів мають наступні значення:

 Високий земляний насип навколо поселення міста чи фортеці для захисту від ворога.

 Річка в Карпатах.

 Палиця, оздоблена коштовним камінням і різьбою, символ, знак влади.

 андрівні актори.

А що означає слово «князь»? (Відповіді учнів.)

Образне значення слова «князь» — це людина високої гідності, честі, правдивості. У часи Київської Русі князь був правителем князівства, вождем війська. Пізніше це слово набуло інших значень. Так, у XVIII ст. князь — дарований царем (королем) чи спадковий титул. У народі князем називали молодого.

Читання віршів

Осмислення нових знань, формування вмінь і навичок

Ярослав Мудрий — князь-завойовник чи князь-будівничий? Відповідь підтвердіть рядками з тексту.

Чому в Європі королі хотіли поріднитися з Ярославом?

Уважно перечитайте заповідь князя синам. Чи погоджуєтесь ви з думкою, що слова Ярослава Мудрого є повчальними і для нас, його далеких предків?

(Відповіді учнів.)

Підсумок уроку

Домашнє завдання

1. Прочитати художній твір О. Олеся «Ярослав Мудрий».

2. Скласти план.

3. Скласти діафільм за змістом тексту.

Автор О. Павленко


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

49077. ИССЛЕДОВАНИЕ ОРГАНА КОНТРОЛЯ ПОГАСАНИЯ ДУГИ 136.5 KB
  Исследуемая модель линии При угле передачи 0 и переходном сопротивлении Rпер=30 Ом напряжение на зажимах реактора относительно земли в фазе А где первый график модуль напряжения а второй угол. Используя значения напряжения после t=0.02 с изменяя место короткого замыкания а также значение угла передачи можно получить зависимости: Рисунок 2 Зависимость напряжения на реакторе от места повреждения при угле передачи 30 Рисунок 3 Зависимость напряжения на реакторе от места повреждения при...
49080. ДАТЧИК ВЛАЖНОСТИ 248.5 KB
  Описание физической величины Описание и выбор метода измерения влажности Метод высушивания Дистилляционный метод Экстракционные методы Химический метод Метод СВЧ-влагометрии Нейтронный метод Инфракрасные влагомеры Кондуктометрические датчики Выбор метода Выбор и описание датчика Влагомер ВП4 Влагомер для порошкообразных материалов Датчик влажности для формовочной смеси Датчик влажности для зерна Автоматическая...
49081. Разработка рациональной системы применения удобрений в конкретных почвенно-климатических условиях хозяйства 1.06 MB
  Производственные показатели для составления системы применения удобрений Выход навоза заготовка хранение и технология внесения органических удобрений Составление системы применения удобрений в расчете на планируемый урожай при освоении севооборота Составление системы применения удобрений на планируемый урожай в освоенном севообороте
49083. Шестипольный полевой севооборот в отделении совхоза Калининской области 1.31 MB
  Производственные показатели для составления системы применения удобрений. Выход навоза заготовка хранение и технология внесения органических удобрений. Технология внесения органических удобрений на примере одного поля. Составление системы применения удобрений на планируемый урожай при освоении севооборота18 4.
49084. Сущность демократической формы организации и осуществления власти 64 KB
  Проблема понимания демократии сейчас по-настоящему актуальна. В связи с провозглашением большинства политических систем современных государств демократическими, данным словом постоянно оперируют лица, связанные с политикой
49085. ТЕХНОЛОГИЯ РАЗРАБОТКИ АВТОМАТИЗИРОВАННОЙ СИСТЕМЫ УЧЕТА ЗАПАСНЫХ ЧАСТЕЙ ДЛЯ ТЯЖЕЛОЙ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ТЕХНИКИ НА СКЛАДЕ 528.5 KB
  Задача автоматизированных информационных систем состоит в хранении всех представляющих интерес данных в одном или нескольких местах причем таким способом который заведомо исключает ненужную избыточность. Создание автоматизированных информационных систем преследует две основные цели: понизить избыточность данных и повысить их надежность. Между собственно физической базой данных и пользователями системы располагается уровень программного обеспечения именно это и подразумевается под понятием СУБД. Основная задача СУБД – дать пользователю базы...