58886

Вплив алкоголю, наркотиків на нервову систему і поведінку людини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Чому наше колесо не кругле чому не котиться рівно і плавно по життю Що вам заважає Зверніть увагу на фактори що впливають на формування здоров’я....

Украинкский

2014-04-30

55.5 KB

0 чел.

Тема: Вплив алкоголю, наркотиків на нервову систему і поведінку людини

Мета: встановити причини, наслідки, природу дії алкоголю, наркотиків на нервову систему та психіку людини; переконати учнів в неприпустимості вживання наркотиків, визначити основні шляхи профілактики наркоманії, алкоголізму; навчити учнів протистояти шкідливим звичкам.

Обладнання: малюнки, саморобні плакати, додатковий та інформаційний матеріал, додаткова література.

 Тип уроку : урок – тренінг

 Епіграф: «Щоб ворога перемогти,

треба знати його в обличчя»

         (народна мудрість)

Хід уроку

Сьогоднішній урок ми проведемо у формі тренінгу – це така форма роботи, в якій приймає участь кожен учень і всі разом ми повинні знайти відповідь на питання : “Як впливає алкоголь та наркотики на нервову систему та поведінку людини ?”

І так, починаємо.  

Перша вправа “Здоров’я”.

    “… Ходить гарбуз по городу,

питається свого роду

       “Чи живі, чи здорові

Всі родичі гарбузові ?”

А в нашому класі чи всі здорові ?

Що таке “здоров’я” ? (усне обговорення).

Обговорення.

Вчитель.  За визначенням ВООЗ   (написано на аркуші )

                                                                                                                         


Візьміть аркуш “Колесо життя” і визначимо місце на кожній спиці, яке найбільше відповідає ступеню вираження вашого стану на сьогоднішній день.

Чому наше колесо не кругле, чому не котиться рівно і плавно по життю ?

Що вам заважає? Зверніть увагу на фактори, що впливають на формування здоров’я.  Який з них найбільше впливає ?  (Спосіб життя – 50%).

                                                                                                          

Пам’ятка (кожному)   “Здоровий спосіб життя”.

                                                                                                       

Вчитель.  Який висновок ви зробили для себе після виконання першої вправи ?

Вправа друга  “Небезпечна поведінка”

На аркуші з колами напишіть по 3 приклади:

     - відносно небезпечної

                                                                              - небезпечної

             - дуже небезпечної поведінки

Ви добре знаєте, що яка поведінка є дуже небезпечною і багато людей знає. Чому ж вони поводяться не відповідним чином? Що впливає на їх небезпечну поведінку ? (напишіть на аркушах по 5 причин за 2 хв. )

Обговорення.

Вчитель.  Я бачу, що розумієте, що куріння, зловживання алкоголем та вживання наркотиків дуже небезпечно. Наскільки небезпечне зловживання алкоголю ? Вияснимо під час проведення наступної вправи.

Третя вправа.      а) Завдання : За 2 хв. ознайомитися з прикладами впливу алкоголю, наркотиків на нервову систему та психіку людини і потім ознайомити присутніх коротко 1-2 реченнями.

б) Ознайомлення з інформацією.

Обговорення.

Висновок.  Чи з’явилося у вас бажання вживати алкогольні напої, наркотики?

 

                                                                                      

 

Четверта вправа  “Що таке  - залежність ?”

Що таке залежність від наркотиків ?

(Це домінуюча потреба у його прийомі)

Коли залежність стає згубною ?

Вчитель.  Розвиваючись, наркотична залежність послідовно проходить кілька стадій – соціальну, психологічну, фізичну.  (Зачитати на аркушах і зробити висновок про розвиток залежності)

Висновок:

              

 Завершальна  п’ята вправа .   “Куля наркотичних речовин.”

Учні на кулі фломастером пишуть асоціації до слів “наркотичні речовини”.

Обговорення.

Вчитель.   І так, ви визначили свою позицію  щодо наркотичних речовин та алкоголю.

Лопається кулька – умовно зникає проблема.

А наяву ?  До кого звернутися, коли сталася біда ? (до батьків, вчителів, лікарів і не треба соромитися просити про допомогу).

Декілька порад  (див. «Рекомендації»)

Висновок тренінгу .

Чим корисна наша сьогоднішня робота ?

Що ви взяли для себе ?  (встали в коло взялися за руки і поділилися враженнями з друзями )

ЯК  РОЗМОВЛЯТИ  З  БАТЬКАМИ  ПРО  НАРКОТИКИ

Не вживай наркотиків перед розмовою, будь тверезим.

Старайся розмовляти без вуличних висловів та жаргону на звичайній зрозумілій мові.

Краще зразу розповісти, як складаються справи у тебе з вживанням наркотиків: чи це лише експерименти, чи ти вживаєш їх давно.

Під час розмови не відволікайся на сторонні теми, обговорюй лише конкретне питання, не підвищуючи голосу.

Не звинувачуй батьків, не перекладай на них провину, адже ти розмовляєш з ними не для того, щоб їх принизити, завдати болю та сорому за те, що вони погано тебе виховали.

Погоджуйся разом з батьками звернутися до лікаря. Приймай поради батьків без образ, щиро приймай допомогу, адже батьки завжди прагнуть бачити тебе здоровим.

ЧОМУ  ДІТИ  КУРЯТЬ,

ПРОБУЮТЬ  АЛКОГОЛЬ  ТА  НАРКОТИЧНІ  РЕЧОВИНИ ?

Просто хочуть зробити щось нове, що роблять лише дорослі.

Повторюють дії дорослих, якщо в сім’ї хтось курить чи п’є.

Вживають шкідливі речовини за компанію з іншими однолітками.

Потрапляють у компанію, де розвивається культ наркотиків, алкоголю.

Іноді таким методом вирішують психологічні проблеми, або хочуть звернути на себе увагу.

В знак протесту проти вимог батьків.

Іноді вживання наркотичних речовин вважається за захоплюючу гру, повну ризику та задоволення.

Учні мають недостатню інформацію про небезпечність алкоголю та наркотичних речовин.

Не мають сили волі, щоб протистояти спокусі просто попробувати, особливо, коли їх умовляють друзі.

ЗДОРОВ’Я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб та фізичних вад.

ЗДОРОВИЙ  СПОСІБ  ЖИТТЯ – усвідомлене, відповідальне, активне ставлення до власного здоров’я, акумулювання певних позитивних або нейтралізація негативних факторів, зовнішніх і внутрішніх.

НАРКОМАНІЯ – це захворювання. У людини розвивається залежність від наркотику.

НАРКОМАНІЯ не тільки хвороба, а й стиль життя, який ми обираємо, що веде до неї.

РОЗВИВАЮЧИСЬ, НАРКОТИЧНА ЗАЛЕЖНІСТЬ ПОСЛІДОВНО ПРОХОДИТЬ КІЛЬКА СТАДІЙ – СОЦІАЛЬНУ, ПСИХІЧНУ, ФІЗИЧНУ.

Соціальна залежність – коли людина ще не почала вживати наркотики, але потрапила у середовище тих, хто їх вживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до наркотиків і зовнішні атрибути групи. У такій ситуації людина часто сама внутрішньо готова почати вживання. Невід’ємна умова цієї стадії – наявність групи, в якій вживають наркотики.

Психічна залежність – на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона починає вживати наркотики. Психічна залежність може сформуватися навіть після кількох прийомів наркотиків.

Фізична залежність – наступає після включення наркотику у процес обміну речовин. Це непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вживання. У цьому випадку різке припинення вживання наркотику викликає фізичний розлад різного ступеня, який називають абстинентним синдромом, синдромом відміни. На цій стадії людина потребує лікування.

ПУТІВНИК  ЗДОРОВ’Я

(інформаційно-прикладне видання для тих, хто хоче бути не лише молодим,

а й здоровим)

Привіт!

Ти – молодий, завзятий та кмітливий.

Ти сповнений сил та енергії.

Ти маєш багато мрій, бажань, задумів і планів на майбутнє.

Щодня ти пізнаєш життя, відкриваєш для себе світ і розкриваєш світу себе.

Ти хочеш усе осягнути, все зрозуміти і бути зрозумілим.

Ти прагнеш усе спробувати, випробувати себе і свої сили, ствердитись, як людина й особистість, усього досягти.

Ти рухаєшся вперед, наближаючи власне майбутнє.

Ти мрієш про успіх, кохання і щастя, бо ти –м о л о д и й.

Усе життя для тебе – попереду.

Уже сьогодні в своїх руках ти тримаєш у власних руках своє майбутнє. І лише ти сам відповідальний за нього. Вже від тебе – сьогоднішнього і від твоїх сьогоднішніх рішень залежить, яким будеш ти – завтрашній і ти – майбутній.

З кожним роком усе більше і більше свідомої, прогресивної молоді, відповідальної за себе та своє життя, скеровує себе на здоровий спосіб життя, спрямовує свої зусилля на збереження та зміцнення свого здоров’я. Адже саме здоров’я є тим чарівним ключем, який відчиняє двері можливостей чогось прагнути і досягати, омріювати і здійснювати, реалізовувати та розвивати себе, встановлювати орієнтири майбуття…

А зараз ти хочеш насолоджуватися життям, крокувати в ногу з часом, не відставати від моди.

Мода…

Мода – це більше, ніж музика, зачіска та модний “прикид”.

Мода – це стиль, це – спосіб життя.

Ти – людина нового тисячоліття.

Нове сьогодення несе нову моду.

Хирляві зеленошкірі створіння, випускаючі клуби диму й пари перегару, - неактуальний еталон краси для молоді нового часу, нового тисячоліття.

Сучасна мода одна – ЗДОРОВ’Я.

Бути здоровим – модно, стильно, красиво, класно.

По-справжньому сучасний еталон краси – здорова людина, яка обирає здоровий спосіб життя.

Ти – молодий ?

Ти – сучасний ?

Ти – переможець ?

Т о д і  н а с – б а г а т о.

Гайда разом на пошуки чарівного ключа, що називається здоров’ям !

Візьми з собою знання, отримані на наших зустрічах, та поради “Путівника здоров’я”, який ти зараз тримаєш в руках.

Вони допоможуть тобі приймати вірні рішення, долати труднощі, вдало обходити “підводні рифи та течії”, яких сповнене “життєве море”.

Будь наполегливим та впевненим у своєму успіху!

Хай щастить тобі на шляху до власного здоров’я!

Фактори, що впливають на формування здоров’я

Спадковість  -  20 %

Рівень медицини  -  10 %

Екологія  -  20 %

Спосіб життя  -  50 %

КОЛЕСО  ЖИТТЯ

              ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА                        ПСИХОЛОГІЧНА      СОЦІАЛЬНА                                                                                 ЕКОЛОГІЧНА                            

                                                                                                                                                                                 

             ПРОФЕСІЙНА        ЕКОЛОГІЧНА                                           

                                                

                        

                                                                                      ФІЗИЧНА                  ДУХОВНА                               ЕМОЦІЙНА             

     Фізичне здоров’я складається з таких чинників, як індивідуальні особливості анатомічної будови тіла, фізіологічні функції організму в різних умовах існування, генетична спадщина, рівні фізичного розвитку органів і систем організму.

До сфери психічного та емоційного здоров’я відносять індивідуальні особливості психічних процесів і властивостей людини, наприклад збудженість, емоційність, чутливість тощо. Психічне життя індивіда складається з потреб, інтересів, мотивів, стимулів, установок, цілей, уявлень, почуттів тощо. Психічне здоров’я пов’язане з особливостями мислення, характеру, здібностей. Всі ці складові зумовлюють особливості індивідуальних реакцій на однакові життєві ситуації.

 Духовне здоров’я залежить від духовного світу особливості, сприйняття складових духовної культури людства – освіти, науки, мистецтва, релігії, моралі, етики. Свідомість людини, її ментальність, життєва самоідентифікація, сенс життя, оцінка власних здібностей і можливостей в контексті існуючих ідеалів і світоглядів – все це визначає стан духовного здоров’я індивіда.

 Соціальне здоров’я особистості залежить від економічних чинників, стосунків із сім’єю, відносин із державними, громадськими, приватними організаціями, через які формуються соціальні зв’язки – праця, відпочинок, побут, соціальний захист, охорона здоров’я, безпека існування тощо.

 Екологічне здоров’я відбиває ставлення до навколишнього середовища, залежить від дій, які особистість здійснює по відношенню до навколишнього середовища.

 Професійне здоров’я стосується професійної діяльності особистості.

          Інтелектуальне здоров’я це рівень використання розумових здібностей, умінь і навичок особистості.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

79008. Роль науки в образовании и формировании современного человека 30.5 KB
  Роль науки в образовании распространяется на все компоненты образовательного процесса цели средства результаты принципы формы и методы. Образовательный процесс выступает в качестве исходной территории на которой происходит встреча индивида и науки а также его подготовка к жизнедеятельности в данном обществе формирование зрелой личности. В этой связи достаточно часты обращения к античной идее пайдейя обозначающей процесс формирования индивида включающий в себя три составляющие: воспитанность образованность и культура....
79009. Структура эмпирического и теоретического знания 47 KB
  Теоретический уровень научного познания как и эмпирический имеет ряд подуровней среди которых можно выделить следующие по степени общности: а аксиомы теоретические законы; б частные теоретические законы описывающие структуру свойства и поведение идеализированных объектов; в частные единичные высказывания утверждающие нечто о конкретных во времени и пространстве состояниях свойствах и отношениях некоторых идеализированных объектов Абстрагирование и идеализация – начало теоретического познания. Научные законы – регулярные...
79010. Эксперимент и наблюдение 38.5 KB
  Наблюдение и эксперимент в научном познании виды эксперимента. Существуют три основных метода опосредственного получения нового знания – операциональный экспериментальный и логикоматематический. Эмпирическая процедура может выступать как средство выявления точного и однозначного физического смысла тех или иных ключевых понятий для чего в их определения должен входить метод позволяющий в каждом конкретном случае на основе эксперимента решить правильно ли применение этого понятия в данной познавательной ситуации или нет. При...
79011. Гипотеза и теория 29.5 KB
  К числу основных из них относятся проблема гипотеза теория и закон выступающие вместе с тем как формы узловые моменты построения и развития знания на теоретическом его уровне. Гипотеза научное допущение или предположение истинное значение которого не определено. Гипотеза это предположение о существовании какойто вещи явления свойства связи отношения и т. Научная гипотеза должна отвечать ряду требований главные из которых: соответствие фактам которые эта гипотеза собирается объяснить; внутренняя непротиворечивость; проверяемость;...
79012. Идеалы и нормы науки. Мотивация научной деятельности 37 KB
  Историческая изменчивость идеалов и норм рождает потребность их разумного объяснения и применения. Внутренний мотив – это познавательная потребность – информация заключенная в объекте на который направлено внимание человека. Познавательная потребность характеризуется следующими основными критериями: интенсивное стремление субъекта к знанию и к познавательной деятельности на основании чего избирается его направленность; активный поиск ожидание информации; формулирование вопросов задач и проблемных ситуаций; ...
79014. Проблема классификации наук 54.5 KB
  Проблема классификации наук. Науки: гуманитарные естественные точные математические экономические макроэкономика логика психология. В конечном счете все проблемы по классификации наук проявляются как невозможность совершить упомянутую классификацию без нарушения логических правил: требования одного основания и правило запрещающее членам деления иметь общий элемент. проблемы в качестве своего источника имеют трудность отыскания такого единого основания деления которое было бы существенным признаком для любой науки Наука как целостное...
79015. Основные закономерности развития науки 37.5 KB
  Основные закономерности развития науки. Необходимо выделять внешнее и внутреннее развитие любой системы и рассматривать специфику того и другого видов развития в том числе и науки. Сам процесс развития науки также понимается далеко неоднозначно. cumultio увеличение накопление по сути дела сводит на нет и даже игнорирует качественные изменения которые происходят в структуре научного знания и вызываются изменением основных понятий и принципов науки особенно в ходе научных революций.
79016. Исторические типы рациональности: классическая, неклассическая, постклассическая науки 31.5 KB
  Исторические типы рациональности: классическая неклассическая постклассическая науки. Исторические типы научной рациональности. Три крупных стадии исторического развития науки каждую из которых открывает глобальная научная революция можно охарактеризовать как три исторических типа научной рациональности сменявшие друг друга в истории техногенной цивилизации. Причем появление каждого нового типа рациональности не отбрасывало предшествующего а только ограничивало сферу его действия определяя его применимость только к определенным типам...