58891

Дерева. Кущі. Трав’янисті рослини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розширювати уявлення учнів про дерева кущі трави. Ознайомити учнів з поняттями листяні хвойні дерева однорічні дворічні багаторічні рослини. Що росте в саду Вишні яблуні груші Як одним словом назвати ці рослини Дерева плодові.

Украинкский

2014-04-30

308 KB

7 чел.

Конспект уроку природознавства

3 клас

Тема. Дерева. Кущі. Трав’янисті рослини.

Мета.

  •  Розширювати уявлення учнів про дерева, кущі, трави.
  •  Ознайомити учнів з поняттями «листяні», «хвойні» дерева, «однорічні», «дворічні», «багаторічні» рослини.
  •  Навчити учнів класифікувати рослини за ознаками стебла, за формою листя, за тривалістю життя.
  •  Розвивати вміння порівнювати, аналізувати.
  •  Виховувати любов до природи.
  •  Створити проект «Сільське подвір’я»

Обладнання: ватман зафарбований в зелений колір з малюнком хати в центрі, картки з тестовими завданнями, картка з листком вишні та гілочкою ялинки, малюнки ялини, садових, городніх, квіткових рослин, фломастери, запис пісні П.Дворського «Смерекова хата».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І.Організаційна хвилинка.

Дзвоник славний продзвенів,

На урок нас запросив.

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

  •  Наш предмет називається «Я і Україна». Ми з вами живемо в місті Києві. Окрім міст в Україні є багато мальовничих сіл. Недарма Шевченко писав:

Село! І серце одпочине

Село на нашій Україні

Неначе писанка село

Зеленим гаєм поросло.

Сьогодні я пропоную вам мандрівку на сільське обійстя, де ми довідаємось багато цікавого про рослини.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  •  Як ви думаєте, що головне на сільському подвір’ї? (Хата.)
  •  Ми повинні її побудувати з допомогою цеглинок – тестів.

Тест

У листках зелених рослин утворюються такі поживні речовини:

 а) молоко;             б) сіль;                         в) крохмаль.

Рослина дихає:

а) листям;             б) всіма органами;                в) стеблом.

Плід утворюється на місці:

а) листя;             б) квітки;                в) кореня.

Стебло – важливий орган рослини, тому що…

а) ним рослина вбирає з ґрунту воду;

б) на ньому ростуть листки, квіти, плоди;

в) по ньому до листків, квіток, плодів надходить вода з поживними речовинами.

На перший погляд рослини здаються нерухомими. Доведи, що це не так, вибравши правильне твердження.

а) Листки і квіти повертаються за сонцем.

б) Рослина вкорінюється в ґрунті й перебуває на одному місці.

в) Корені тягнуться  до води.

Знайди помилкове твердження.

а) Корінь вбирає з ґрунту воду з розчиненими поживними речовинами.

б) Листя проводить воду від кореня до інших органів.

в) Корінь утримує рослину в ґрунті.

Перевірка тесту

1в, 2б, 3б, 4в, 5а, 6а.

ІV. Актуалізація опорних знань.

З завданням справилися ми,

Хатино наша, оживи!

( На дошці вивішується малюнок хати.)

І знову звернемося до Шевченка.

Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть.

  •  Що росте в саду? (Вишні, яблуні, груші…)
  •  Як одним словом назвати ці рослини? (Дерева, плодові.).

V. Пояснення нового матеріалу.

1.Бесіда.

  •  Зараз я намалюю  вишню (вчитель малює на ватмані в зоні саду, див. додаток). Та ви повинні допомогти мені.
  •  З чого почнемо? (З кореня.)
  •  А що виростає з кореня? (Стебло.)
  •  В усіх дерев одне стебло, яке називається стовбуром.
  •  Який стовбур? (Міцний, дерев’янистий).
  •  Давайте підведемо підсумок. Дерево – це рослина, у якої одне міцне дерев’янисте стебло, яке називається стовбуром.
  •  У саду окрім яблунь, слив, абрикосів, можуть ще рости аґрус, смородина, порічки, малина. Як одним словом назвати ці рослини? (Кущі.)
  •  Чим кущі подібні до дерев, а чим відрізняються? (У них однакові органи, стебла міцні, дерев’янисті, але у дерев стовбур – один, а у кущів їх багато.)

(Вчитель схематично малює на дошці кущ.)

Висновок. Кущі – це рослини, які мають багато міцних, дерев’яних стебел.

2. Творча робота.

  •  Зараз ми з вами висадимо сад біля нашої хатини. Нам потрібно намалювати дерева і кущі для нашого саду. Розділимося на групи. (Учням перед початком уроку роздають прямокутні зелені стікери та фломастери). Перший варіант малює дерева, другий – кущі. (Звучить запис пісні)

Готові роботи прикріплюємо до ватмана.

3. Практична робота.

  •  У вас на партах лежать фай лики з листочком та гілочкою ялини. Уважно роздивіться і порівняйте цей листочок і одну голочку-хвоїнку.
  •  Що в них спільне? (Це листочки.)
  •  Чим вони відмінні? (Ялинкова голочка вузенька, колюча, а листок - широкий).
  •  Справді, і ялинка, і вишня – дерева. Але у ялинки листя – це вузькі хвоїнки. А у вишні листя широке.

Висновок. Дерева і кущі, на яких виростають широкі листочки, називають листяними. У ялинки ж, сосни, ялівця, модрини листочки дуже вузенькі, схожі на голочки. Вони називаються хвоєю. Тому такі дерева і кущі називають хвойними. 

4. Бесіда з елементами розповіді.

  •  А чи тільки дерева і кущі ростуть на подвір’ї. (Ще росте трава.)
  •  Так, є ще трав’янисті рослини. Стебла у них м’які. А ще, коли ви розімнете травинку в руці зі стебельця виділиться сік.

Висновок. У трав’янистих рослин стебла трав’янисті м’які соковиті.

Фізкультхвилинка.

Трава низенька-низенька.

Дерева високі-високі.

Вітер дерева колише, гойдає,

Птахи летять, відлітають,

А учні за парти сідають.

5. Поетична хвилинка.

  •  Чи можна уявити село без городів?
  •  Давайте пригадаємо українську народну пісню «Ходить гарбуз по городу».(Вчитель вивішує ілюстрацію до неї на ватман.)

Ходить гарбуз по городу,

Питається свого роду:

«Ой чи живі, чи здорові,

Всі родичі гарбузові»…

  •  Назвіть трав’янисті рослини, які зустрічаються в цьому вірші. (Гарбуз, буряки, огірочки, диня, квасоля, картопля.)

Обізвалась морковиця,

Гарбузовая сестриця:

«Іще живі, ще здорові,

Всі родичі гарбузові.

6. Робота з підручником

  •  Відкриваємо підручники на с.113. Ми бачимо тут моркву і горох. Прочитаємо, підпис під малюнком.
  •  Рослини залежно від тривалості життя поділяються на одно-, дво-, багаторічні.

Прочитаємо про них детальніше. (Опрацювання статті с.113-114.)

VІ. Закріплення вивченого.

  1.  Робота в зошитах (с. 41 ). // «Я і Україна» (Громадянська освіта. Природознавство). Робочий зошит. 3 клас. /Л.П.Хитяєва. Н.В.Діптан. – Харків. В-во: Ранок., 2007.

а) Заповнення схеми (див.додаток).

б) Розподіл рослин на дикорослі та культурні.

  1.  Розпізнавання рослин за описами.
  •  На нашому подвір’ї не вистачає ще квітів. Нам потрібно їх висадити на клумбі біля хати. Для цього ви повинні впізнати квітку за її описом. (Вчитель віддає учням зображення відгаданих рослин, які потрібно приклеїти до ватмана)
  •  Багаторічна трав’яниста рослина. Виростає з цибулинки. Цвіте білим або жовтим цвітом навесні. Іноді так ще називають самозакоханих людей. (Нарцис.)
  •  Багаторічна трав’яниста рослина. Квіточки невеличкі, блакитного кольору . Морозостійка. Є одним із символів України. Згадується у пісні «Несе Галя воду». Так ще називається один з дитячих журналів.(Барвінок.)
  •  Трав’яниста однорічна рослина. Листочки розділені. Цвіте влітку-восени жовтогарячим-коричневим кольором.(Чорнобривці.)
  •  Однорічна трав’яниста рослина. Квіти бувають різних кольорів: білі, рожеві, лілові. Називають їх  квітами осені. В перекладі з грецької означає «зірка»(Айстра.)
  •  Багаторічна кущова рослина. Стебла вкриті шипами. Має дуже красиві квіти. ЇЇ називають «королевою всіх квітів». (Троянда.)

Х. Підсумок уроку.

  •  Наша подорож наближається до кінця. А на згадку про неї у вас залишиться ось це сільське обійстя (проектна робота), створене вашими знаннями і руками.

Урок був проведений в рамках конкурсу «Вчитель 2008 року»  12.12.2007 року в 3-А класі СЗШ № 186 м. Києва вчителем Півторак Наталією Василівною, яка стала переможцем першого  етапу конкурсу в номінації «Початкові класи».

Додатковий матеріал

Вікторина.

  •  Багаторічна листяна рослина. Відноситься до кущів. Цвіте білим цвітом. Восени на ній дозрівають дрібні плоди червоного кольору, гіркі на смак. (Калина.)
  •  Багаторічне хвойне дерево, яке має довгі хвоїнки. Росте у лісах довкола Києва.(Сосна.)
  •  Трав’яниста дворічна рослина, яка має дуже багато великого листя. З неї готують смачні страви. (Капуста.)
  •  Однорічна трав’яниста рослина, яка є кормом для коней. (Овес.)
  •  Які дерева є символами України?
  •  Які кущі є символами України?
  •  З якими деревами і кущами порівнюють гарних дівчат?
  •  З яким деревом порівнюють міцних хлопців?
  •  Які місяці мають назву, що походить від назви дерева?

Музична хвилинка.

Пригадайте пісні, в яких зустрічаються:

  •  назви дерев («Ой на горі два дубки», «У лісі, лісі темному», «Ой під вишнею, під черешнею» )
  •  назви кущів («Ой є в лісі калина»);
  •  назви трав’янистих рослин («Червона рута», «Несе Галя воду», «Чорнобривці»).

Хвилинка –цікавинка.

  •  Модрина – єдине хвойне дерево, яке на зиму скидає свої голки.
  •  У сосни хвоя живе 2-3 роки, ялини – 5-7 років і опадає неодночасно.
  •  У берези листопад триває 2 місяці, у липи – 2 тижні.
  •  Найстаріше дерево на Землі – сосна остиста, яка росте у горах США. Їй 4900 років.
  •  Найстарішим деревом в Україні вважається 1300 дуб в урочищі Юзефін Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, охоплення стовбура якого понад 8м.
  •  Найменше дерево з тих, що ростуть в Україні – верба туполиста. ЇЇ висота – 12-15см. Зустрічається на скелях Карпат.
  •  Слово «дерево» в перекладі з індоєвропейської мови означає «міцний, стійкий».
  •  Слово «гілка» означає «те, що в’ється в бік», «відросток».
  •  Трава з давньослов’янської означає «їжа, корм для тварин».

Загадки

Сидить дівчина в коморі,

А коса її надворі.

    Морква.

Не стелюсь я спати долі,

А деруся вгору я.

    Квасоля.

Сам червоний, а чуб зелений.

Буряк.

Стоять у лузі сестрички,

Золотенькі очки, білі вічка.

     Ромашки.

Мій зелений піджачок

Весь пошитий з колючок,

Тільки що мені робить –

Я росту, а він тріщить?

І дарма, якщо порву –

То й без нього проживу.

   Каштан.

На дереві гойдається,

Жупан колючий має,

На літо одягається,

А восени скидає.

Каштан.

Живе один батько,

Тисячі синів має,

Усім шапки справляє,

А собі не має.

 Дуб

Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив –

Його не чіпає.

 Барвінок

Хто з вас, діти, нас не знає?

Ми у лісі проживаєм.

Дзвоном сонце зустрічаєм,

Маєм гарні сині очки,

Називаємось…(дзвіночки).

Ніхто ї не лякає,

А вся тремтить.

 Осика

Скочив промінець

В лісочок на горбочок.

Вранці тут всміхнувся ніжно

Дядьку-лісові ….(підсніжник)

Макет сільського подвір’я

Зона саду

Зона городу

Зона саду

Зона городу

Квітник

Жива огорожа з хвойних рослин

Таблиця

_______________

_______________

_______________

_______________

_______________

_______________

_______________

_______________

_______________

Готовий проект


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30618. Суть художественного тв-ва В. Кандинского (по книге «Духовное в искусстве») 76 KB
  Действие цвета. Скольжение нашего взора по покрытой красками палитре приводит к двум главным результатам: осуществляется чиста физическое воздействие цвета когда глаз очарован его красотой и другими его свойствами. При низкой душевной восприимчивости цвет может вызвать лишь поверхностное действие которое исчезает вскоре после того как прекратилось раздражение. Глаз становитсябеспокойным не выдерживает долго вида этого цвета и ищет углубления и покоя всинем или зеленом.
30619. Архитип и символ в творческой деятельности по Ницше «О музыке и слове» 30 KB
  Архитип и символ в творческой деятельности по Ницше О музыке и слове ФРИДРИХ НИЦШЕ предлагает поставить язык и соответственно слово в категорию физической символики. В разных языках слово и предмет не совпадают вполне = слово есть символ. Слово символизирует представления. Так происходит потому что слово символ не может соответствовать той внутренней сущности отражением которой являемся мы сами вместе с миром.
30620. Структура худ.творчества 43 KB
  ОТ ФАКТА К ДОКУМЕНТАЛЬНОМУ ОБРАЗУ В ХУДОЖЕСТВЕННОПУБЛИЦИСТИЧЕСКИХ ЖАНРАХ обозрение очерк фельетон памфлет Этой группе публицистики свойственны образность типизация насыщенность литературнохудожественными изобразительными средствами сплав понятия и образа. В основе художественнопублицистических жанров лежат документальные факты но определяющим становится авторское впечатление от факта авторская мысль. Типизация используется в художественнопублицистических жанрах с целью выявления типических черт характеристик и свойств...
30621. Мыслительная и творческая деятельность журналиста 28.5 KB
  Мыслительная и творческая деятельность журналиста Проблемная ситуация воспроизводится человеком как некая задача требующая решения. Всякую умственную деятельность можно назвать творческой. Творческая деятельность – та которая дает новый общественно значимый материал. С этой точки зрения журналистика может быть творческой мыслительной деятельностью.
30622. Народная сказка и мир в детском чтении 64 KB
  Современные исследователи, как правило, говорят о разрыве фольклорной сказки с мифом, аргументируя этот вывод свободой интерпретации в авторских текстах мифологических элементов и традиций. С кризисом мифологического мировоззрения связывали становление...
30623. Психология творчества 14.47 KB
  Современная психология делит людей творческого склада на два типа:Дивергент от латинского дивергере обнаруживать расхождение: способны к широкому спектру творческой деятельности легко устанавливают отдаленные связи между несоединимыми и несопоставимыми понятиями и явлениями; ориентированы на деятельность требующую богатого воображения оригинального подхода к проблеме своеобразного восприятия ситуации и выраженной индивидуальности; могут настойчиво выступать против общепринятых суждений ставших штампом; отличаются...
30624. План анализа поэтического текста 15.82 KB
  Жанр стихотворения: элегия ода стансы лирическое стихотворение фрагмент послание сонет и другие. Построение стихотворения связано с логикой развития поэтической мысли от начала к финалу делением на строфы или отсутствием такового взаимоотношением и связью смысловых частей произведения если они выделяются в тексте. Важно не столько найти троп или фигуру в тексте сколько определить их роль в создании того или иного образа воплощении темы или идеи стихотворения.
30625. Герои и проблематика сатиры М.Е. Салтыкова-Щедрина в романе «История одного города» 14.99 KB
  СалтыковаЩедрина в романе История одного города М. СалтыковаЩедрина по праву считается История одного города которую он начал писать в 1868 году а закончил в 1870 году.Цензура и некоторые критики поняли Историю одного города как сатиру относящуюся исключительно к прошлому России и главным образом к 18му веку.Главный герой Истории одного города народ обобщенный образ которого раскрывается из главы в главу все шире.
30626. Герои и сюжет баллады В.А. Жуковского «Светлана» 20.15 KB
  Жуковского Светлана В. Светлана самое знаменитое произведение Жуковского это переводпереложение баллады немецкого поэта Бюргера Леонора. Однако Светлана произведение радостное несмотря на присутствие в нем загробной жизни. Светлана молится о том чтобы вернулся ее возлюбленный в полночь во время гадания жених неожиданно появляется и зовет Светлану венчаться.