58892

Плавання тіл

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Вивчити умови плавання тіл на основі поняття про Архімедові силу; формувати інтерес до експерименту; розвивати вміння спостерігати, глибоко аналізувати, сприяти активізації творчого мислення учнів, пробуджувати в них пізнавальний інтерес...

Украинкский

2014-04-30

63 KB

2 чел.

Урок з фізики 8 клас

Тема.   Плавання  тіл

Мета :  Вивчити умови плавання тіл на основі поняття про Архімедові силу;

формувати інтерес до експерименту; розвивати вміння спостерігати,

              глибоко аналізувати, зіставляти, порівнювати,пояснювати явища;

              сприяти активізації творчого мислення учнів, пробуджувати в них  

              пізнавальний інтерес; розкрити практичне використання умов

              плавання тіл у житті людини,природі;

              виховувати почуття відповідального і бережного ставлення до

              природи.

Тип уроку.  Урок засвоєння нових знань.

Обладнання. Посудина з водою, олією, солоною водою, спиртом дерев’яний

                      брусок, парафінова кулька, важільні терези, динамометр,

                      прилад ” відерце Архімеда “; магнітофонний запис уривків

                      із художніх творів, магнітна дошка.

                                             Хід уроку.

  І.      Організаційний момент.

  ІІ.    Перевірка домашнього завдання.

           Конкурс„ Вікторина ”

Учитель поділяє клас на три команди, пропонує кожній команді дати відповідь на запитання. За правильну відповідь один бал. Якщо учень вказаної команди не знає відповіді, то відповідає гравець іншої команди. Результати фіксує учень-секретарь.

  1.  Яка сила виникає при зануренні тіла в рідину?
  2.  Як направлена ця сила?
  3.  Від чого залежить ця сила?
  4.  Проектується кодограма.

а) Яка пружина стиснеться більше і чому?

         m – однакові ,       V - різні  .    

б)  Чи порушиться рівновага і чому?

                ВОДА                                                                       ГАС

в)  На яку кульку діє більша виштовхувальна сила?

Чи залежить  виштовхувальна сила,яка діє на занурене в рідину тіло від  глибини його занурення?  

    

  5. Якщо тіло не повністю занурене у рідину, то як знайти виштовхувалну    силу?

  6. Якими експериментальними способами можна визначити архімедову силу?   

    -  визначити  архімедової сили за знайденим об’ємом тіла і густиною рідини;         

    -  визначення  архімедової сили за різницею показів динамометра при

       зважуванні тіла у повітрі та у рідині;

    - архімедова сила дорівнює вазі рідини, витісненої тілом.

 Два учні експериментально визначають архімедову силу 2 першими способами,

     а)  визначити  виштовхувалну силу. яка діє на дерев’яний брусок при його

повному зануренні у воду, використовуючи лише лінійку;

     б)   визначити  виштовхувалну силу. яка діє на металевий циліндр, занурений у спирт.

     7.  Розв’язування задач із використанням схематичних рисунків (усно).

      8. Що легше тримати у воді: брусок заліза масою 1 кг чи шматок дерева   

          такої ж маси?

  1.  На який циліндр - алюмінієвий  чи  залізний - діє більша

    виштовхувальна сила у воді, якщо циліндри однакового об’єму?

       ІІІ .  Вивчення нового матеріалу.

         Отже, ми знаємо, що на всяке тіло, занурене у рідину, діє виштовхувальна

сила.   Але  чи  достатньо  ваших  знань,  щоб  пояснити,  коли  плаває  тіло?

(створюється проблемна ситуація шляхом демонстраційного експерименту),

      Експеримент 1.У склянку з водою опускається залізний циліндр – він

                                  тоне,опускається дерев’яний брусок – він спливає.

                               2. Опускається парафінова кулька у воду – вона спливає,

                                  опускається у спирт – тоне.

       Проблемні запитання:

  1.  Чому одні тіла тонуть у рідині, а інші в тій же рідині плавають?
  2.  Чому одне й теж тіло в одній рідині тоне, а в іншій плаває?

На  сьогоднішньому  уроці  ми  розглянемо умови  плавання тіл,  тобто

З’ясуємо, за яких умов тіла тонуть, спливають,  плавають  усередині

рідини. І  ви  зможете  відповісти  на  запитання:

  •  Чому залізний цвях тоне у воді, а судна, виготовлені з металу, плавають?
  •  Чому риби плавають всередині рідини, а водоплавна птиця – на

поверхні води?

      З’ясуємо:

  •  Які сили діють на тіло, коли воно занурене в рідину?
  •  Як направлені ці сили?
  •  Які співвідношення можливі між цими силами?

Розглянемо три можливі випадки:

а) якщо Fт >  FA, рівнодійна сила направлена вниз, тіло тоне;

б) якщо Fт = FA , рівнодійна сила дорівнює нулю, то тіло плаває

всередині рідини;

в) якщо Fт<Fа, рівнодійна сила направлена вгору, тіло вспливає.

      Перевіряється за допомогою експерименту правильність висновку. При

цьому  використовується  значення  сили Архімеда, які учні  отримали  при

розв’язуванні експериментальних задач на початку уроку і порівнюється їх

із силами тяжіння, які діють на дерев’яне та металеве тіло.

       Розглянемо докладніше третій  випадок.

       Повністю  занурюю  дерев’яний  брусок у воду. Під  дією  архімедової

сили він спливає.

       Висновок. Якщо тіло плаває на поверхні рідини, то вага витісненої

ним рідини дорівнює вазі цього тіла в повітрі. ( сила Архімеда = силі

тяжіння, коли тіло сплило).

       Експеримент. У відливну посудину опускають дерев’яний брусок,

Знаходять вагу води, що вилилась, вагу бруска в повітрі і порівнюють їх.

Якими іншими способами можна визначити: тіло тонутиме, плаватиме всередині рідини чи вспливатиме ?

1)  Fт  =  FA                       

     Fт  =  mg  =  g ρтVт  ,    FA =  g ρрVт  ,

     g ρтVт   =  g ρрVт  ,

                         ρт   =  ρр              -  тіло плаває всередині рідини.

2)   Fт  >  FA ,     ρт   >  ρр         -   тіло тоне у рідині.

3)   Fт  <  FA ,     ρт   <  ρр         -   тіло спливає у рідині.  

     ІV.  Закріплення нового матеріалу.

1)  Користуючись таблицею густин, назвіть метали, які можуть плавати у ртуті.

2)  Відгадайте загадку    „У воді тоне, у вогні не горить”.  Що це?

     Учні порівнюють густини льоду і води.

    3)  Чи можна   гасити палаючий гас,  заливаючи його водою?

    4)   Учні прослуховують магнітофонний запис уривку з китайської байки:

               „ У хлопчика, який торгував жирними  пампушками, вкрали монети.  

      Для виявлення злодія суддя Бао-гун попросив принести великий жбан з 

      водою.  Сам стоїть поруч і дивиться. Ось підходить якийсь чоловік опускає

      монету в жбан. Суддя закричав:  „ Це ти, злодію, у дитини гроші вкрав?!

      Зізнавайся!”

 Запитання.  У який спосіб суддя виявив злодія? Для підказки використовується    експеримент. Пропонується учневі у посудину з олією влити воду. Олія            спливає вгору.  Учні пояснюють це явище і на основі відповіді включається магнітофон, учні слухають пропущені слова з байки:          „ …По воді  поплили жирні плями ”.

  1.  Чому плавають риби у воді? Як вони змінюють глибину свого занурення?
  2.  Пояснити фізичний зміст прислів’їв про плавання тіл, які ви відшукали. Наприклад, “ Як камінь уводу ”, “ Плаває як сокира ”, “ Великому кораблю – велике плавання ”.
  3.  Які слова з української поезії про плавання ви знаєте?
  4.  Чому птахи не тонуть?
  5.  Чому плавають кораблі?
  6.  Повідомлення екологічного змісту.

  V.  Підсумок уроку.

    Запитання учням:

  1.  Які  умови плавання тіл?
  2.  Як розміщуються в посудині рідини з різною густиною, що не змішуються?
  3.  На чому грунтується плавання суден?

VІ.   Домашнє завдання.

Вивч. § 16;   № 21.1,  № 21.9,  № 21.12  із збірника  І. Ю. Ненашева.  8кл.

ВОДА чому?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

13312. Исследование взаимосвязи содержания Я-концепция ребёнка с ДЦП с характером отношения родителей к болезни ребёнка 197.5 KB
  Очевидно, что семья играет важную роль в адаптации и интеграции ребенка в общество. Для гармоничного развития ребенка большое значение имеет и психологический микроклимат в семье. Семья, в которой живет «особый» ребенок, оказывается особой группой
13314. Дослідження характеристик регулюючих органів 1.41 MB
  Лабораторна робота №6 Тема: Дослідження характеристик регулюючих органів Мета: Навчитись вибирати регулюючі органи в залежності від вимог до системи управління 1.Вступ Автоматизація виробничих процесів створює певні технікоекономічні переваги у всіх галу
13315. Використання локальних регуляторів для управління моніторингу, контролю і аварійної сигналізації система при управлінні охолоджувальною технікою 1.9 MB
  Лабораторна робота № 8 Тема: Використання локальних регуляторів для управління моніторингу контролю і аварійної сигналізації система при управлінні охолоджувальною технікою. Мета: Навчитись працювати з локальними регуляторами для управління моніторингу контролю ...
13316. Визначення коефіцієнта лінійного розширення тіл методом Менделєєва 444 KB
  Лабораторна робота № 1 Визначення коефіцієнта лінійного розширення тіл методом Менделєєва. Мета роботи: аВивчення теплового розширення твердих тіл. бВизначення коефіцієнта лінійного розширення різних матеріалів методом Менделєєва. Прилади та матеріали: прил...
13317. ВИЗНАЧЕННЯ КОЕФІЦІЄНТА ПОВЕРХНЕВОГО НАТЯГУ РІДИНИ МЕТОДОМ ВІДРИВУ КРАПЛІ 285 KB
  Лабораторна робота № 2 ВИЗНАЧЕННЯ КОЕФІЦІЄНТА ПОВЕРХНЕВОГО НАТЯГУ РІДИНИ МЕТОДОМ ВІДРИВУ КРАПЛІ. Мета роботи: а вивчення властивостей рідкого стану речовини; б експериментальне визначення коефіцієнта поверхневого натягу рідини та дослідження його залежності від
13318. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМПЕРАТУРНОГО КОЕФІЦЇЄНТА ОБЄМНОГО РОЗШИРЕННЯ РІДИН 341.5 KB
  Лабораторна робота №З ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМПЕРАТУРНОГО КОЕФІЦЇЄНТА ОБЄМНОГО РОЗШИРЕННЯ РІДИН Мета роботи: а визначення теплового розширення речовин; 2 дослідне визначення коефіцієнта обємного розширення. Прилади і матеріали: прилад Дюлонга і Пті; нагрівам; лаборат
13319. ВИЗНАЧЕНИМ КОЕФІЦІЄНТА ТЕПЛОПРОВІДНОСТІ МЕТАЛІВ КАЛОРИМЕТРИЧНИМ МЕТОДОМ 242 KB
  Лабораторна робота №4 ВИЗНАЧЕНИМ КОЕФІЦІЄНТА ТЕПЛОПРОВІДНОСТІ МЕТАЛІВ КАЛОРИМЕТРИЧНИМ МЕТОДОМ Мета роботи: а вивчення явища тепло переносу; б експериментальне визначення коефіцієнта теплопровідності. Прилади та матеріали: калориметрична установка ваги з ...
13320. ВИЗНАЧЕННЯ ПИТОМОЇ ТЕПЛОТИ ПАРОУТВОРЕННЯ РІДИНИ 236 KB
  Лабораторна робота № 5 ВИЗНАЧЕННЯ ПИТОМОЇ ТЕПЛОТИ ПАРОУТВОРЕННЯ РІДИНИ Мета роботи: а вивчення процесів пароутворення; б експериментальне визначення питомої теплоти пароутворення води при температурі кипіння. Прилади та матеріали: калориметр з мішалкою ки