58893

Подорож до країни Доякорупо

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хто її населяє мешканці країни словники довідники енциклопедії Ви уже стикались у своєму шкільному житті з важкими питаннями: як правильно написати слово вимовити його що означає те чи інше слово як перекласти слово на іншу мову.

Украинкский

2014-04-30

46.5 KB

0 чел.

Тема . Подорож до країни Доякорупо

Мета:

  •  познайомити дітей із словниками, як одним із видів довідкової літератури;
  •  навчити користуватися словниками, з бажанням працювати з довідковою літературою
  •  виховувати поважне ставлення до книги, до рідного слова

Обладнання: виставка словників ( мовних та енциклопедичних)

Хід уроку

  •  Сьогодні  на бібліотечному уроці ми здійснимо подорож до незвичайної країни, до країни Доякорупо. Ми всі знаємо мешканців цієї країни. І в кінці уроку ви скажете, чому ця країна має таку дивну назву.
  •    Погляньте на мешканців цієї країни. Хто її населяє? (мешканці країни – словники, довідники, енциклопедії)

 Ви уже стикались у своєму шкільному житті з важкими питаннями : як правильно написати слово, вимовити його, що означає те чи інше слово, як перекласти слово на іншу мову. Які книжки допомогли вам у цьому? (словники)

 Ось сьогодні  ми познайомимося з видами словників, будемо вчитись користуватись ними, побачимо, що ці книги заслуговують поваги.

Учень …Словники – наші друзі, які допомагають нам правильно писати слова, визначати їх значення , пояснюють походження слів. Словники розширюють наш кругозір, дають нові відомості з різних галузей науки, техніки, мистецтва і літератури, розвивають культуру, мовлення.

Бібліотекар.

В перекладі з латині слово  «словник» означає «колекція слів». Словники бувають мовні та енциклопедичні. Відомий французький письменник Франц писав: « Словники  - всесвіт в алфавітному порядку. Якщо замислитися , словник – це книга усіх книг, з якої здобувають нові знання»

Учень.

Словники виникли дуже давно. В Україні словники «незрозумілих слів» з’явилися ще у часи Київської Русі, в ХІІІ столітті. Спочатку слова розміщувалися без особливої послідовності, але 16 століття , згідно алфавіту їх стали називати «азбуковниками»

Бібліотекар

 Яким словником користуватись?

Це залежить від того, яке завдання необхідно виконати. Якщо вам необхідно визначити значення слова, його вимову, написання , особливості вживання, походження – вам потрібен мовний словник. Якщо ви хочете довідатися про різні природні явища, видатних людей, дізнатися по відкриття, історичні події – звертайтеся до енциклопедичних словників.

  •  Давайте поміркуємо, чи добре ми знаємо свою мову. Чи володієте нею, чи вміємо грамотно висловлюватися.?

Сценка :

1.уч.

Привіт! Ух, здорово! Слиш, ну й кіно я бачила! Понімаєш, спочатку він раптом довідується, а потім…. Ох, ну, словом, здорово! Загалом так би мовити, ну, клас! Ніхто, не знає, а він, ну…… Так ти не слухаєш?

2 уч.

А як тебе слухати? Як ти розмовляєш.

1 уч.

А що ? Хіба треба по іншому? Українською ж розмовляю?

2 уч. Так, але ж засміченою різними словами. Вчені називають їх словами паразитами. А поети закликають нас не засмічувати ними нашу мову, берегти її від  слів – покручів, мовних бур’янів.

Поет

Як парость виноградної лози

Плекайте мову. Пильно й ненастанно -

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

2уч.

У рідній мові своїй мусиш вивчити кожне слівце.

Доглядати його, як старий садівник деревце.

1 уч.

А якщо я не знаю, яке слово необхідно вживати або правильно вжити слово?

2 уч.

Для цього існують словники!

Буває  що слово відоме давно,

А знає не кожен , що воно значить –

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних - тлумачний словник.

Поет

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка і Даля.

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

2уч.

Отож, тлумачний словник!

Зрозумів? (показує)

Він містить близько 170 000 слів і словосполучень.

Бібліотекар.

Отож, діти, ми сьогодні працюємо з мовними словниками. Давайте поглянемо, як побудовані мовні словники. Принцип побудови всіх мовних словників однаковий.

  •  З чого починається словник? ( Потім склад, структура словників, пояснення скорочень, алфавіт)
  •  А чому в словниках обов’язково є алфавіт?

2. Робота з тлумачним словником.

А) Попрацюємо з тлумачним словником. Подивимося , що означає слово словник.

Будьте уважні, я шукаю слова на букву С, друга буква Л, О, В, Н (Ст.1149 посередині знизу)

ЧИТАЮ……

Б) Робота дітей в групах.

Ви в своїх тлумачних словниках знайдіть, що означає слово  тлумачний (ст476)

Бібліотекар.

Про одного з мешканців нашої незвичайної країни ми уже дізналися.  Але тут живуть словники різних видів. Це і словники іншомовних слів, правописний, антонімів синонімів, орфографічні, орфоепічні фразеологічні, фразеологізмів. ( Таблиця «Види словників»)

Познайомимося ще з одним словником, фразеологізмів. Відгадайте загадки, тексти яких натякають на фразеологізми:

  1.  Барвисту сукню скинула,

 Умилася сльозами,

Ліси, поля покинула:

Сестра не за горами (осінь)

  1.  Я  маленький і пухнастий,

     Сірий,  чорний та смугастий,

Маю доленьку гірку:

Продають  мене в мішку.           (кіт)

  1.  Хоч не часто я хворію,

 Та стогнати добре вмію,

Коли зла комусь бажають,

 Чомусь мене підкладають. (свиня)

Проведемо конкурс «Прямо чи влучно»

 Учасники нашого заняття – діти дотепні спритні, розумні.. А чи володіють вони акторськими здібностями? Про це ми зараз дізнаємося. На листочках написані фразеологізми. Саме ці сполучення слів найяскравіше виражають національний характер мови.

Отже, ви маєте показати без слів записані фразеологізми своїм суперникам, а вони їх мають відгадати й назвати.

1.Відривати голову

2.Довести до ручки  

3. На лобі написано

  1.  Взяти ноги в руки
  2.  Втерти носа
  3.  Води в рот набрати

Працюємо зі словником.

  •  Я покажу , а ви відгадайте й поясніть зміст за словником фразеологізмів.
  •  Від вуха до вуха
  •  Вкоротити язика
  •  Винести сміття з хати
  •  Водити за носа

Бібліотекар.

Скажіть , будь ласка , якщо одержите завдання виписати крилаті вирази або пояснити фразеологізми, то до якого словника звернетесь?

  •  А якщо підібрати синоніми, антоніми?
  •  А якщо правильно написати слово? Або поставити наголос?

  •  Діти , до нас звернулися працівники з телебачення. Вони попросити допомогти їм підготувати матеріал до телепередачі «А чи У»

  •  Як вірно сказати: «Хлопчик не має апетиту? Чи апетита ?

  •  В цьому може допомогти орфографічний словник.

Але таких слів в їхньому тексті виявилося багато, тому кожному з вас дістанеться по слову, і що цікавого – всі слова на букву А.

 Але це ще не все…» учням запропонували прийняти участь у конкурсі на краще читання вірша.

Хто ж з них потрапить до передачі?

  •  Виконуємо завдання.
  •  Молодці. Добре читали. Але діти, ви помітили що хтось з  дівчаток невірно поставив наголос в словах  Людська, Людське.
  •  Давайте перевіримо, хто зробив помилку? Чи помилку?

Хто ж допоміг нам у роботі?

Діти,   бачите який

Добрий дядечко Словник, -

Він твій вірний помічник.

Якщо ти засумнівався,

Швидше загляни туди.

Він для того й друкувався,

Допоможе він завжди.

Наголос , сумнівну букву

Вкаже Дядечко словник.

Знає він усю науку,

Цей всезнайко – чарівник!

Підсумок.

- Про що ми сьогодні говорили?

- А чи далеко вони живуть ?

- До них можна подати рукою?

- То що ж означає назва країни, ДОЯКОРУПО? (До якої рукою подати)

Це те що нас оточує, що знаходиться поруч.

  •  Коли звернемось до тлумачного словника? Орфографічного?

Але крім словників в цій країні живуть і інші мешканці.

Проведемо турнір «Що?, Де? Як знайти?»

(Працюємо з серією енциклопедій «Я пізнаю світ»)

  •  Звідки можна дізнатися про святкування Нового року в різних країнах світу?
  •  Який буде 2010 рік за знаком Зодіаку?
  •  Де можемо знайти відомості про найбільшу кішку – тигра?
  •  Що ж це за міфологічний персонаж Коляда, яку шукають святкової ночі?
  •  Де ж знайти про неї відомості?А де знаходиться чудова країна Лапландія, в якій проживає Дід Мороз?

Про це і про багато іншого ми можемо дізнатися з енциклопедій. Але це вже буде тема нашого наступного заняття.

Домашнє завдання.

Подивіться вдома, які є у вас енциклопедії і на занятті розкажете про них.

Спасибі вам. Бажаю вам успіхів у навчанні і нехай Вам у цьому допомагають мешканці країни ДОЯКОРУПО.

Вони і я завжди чекають вас у бібліотеці.

До наступної зустрічі.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27153. Формат BluRay 2.09 MB
  Приведены основные технические характеристики BDдиска. Это и гибридный лазер способный генерировать излучение трех длин волн: 780 нм 650 нм и 405 нм объектив с изменяемой числовой апертурой SONY голографический оптический элемент LG дифракционный оптический элемент Matsushita высокопрочное защитное покрытие поверхности диска DURABIS2 TDK регистрирующие материалы для записываемых дисков органический Fuji и неорганический TDK новейшие технологии мастеринга новых дисков с использованием термохимической реакции в материале...
27154. Магнитофоны форматов ADAT и DTRS 520 KB
  ADAT Магнитофоны формата ADAT разработаны фирмой Alesis что и отражено в аббревиатуре его названия ADAT Alesis Digital Audio Tape. Для своих магнитофонов фирма Alesis разработала специальный оптический интерфейс ADI Alesis Digital Interface с помощью которого можно по одному оптоволоконному кабелю передавать восемь звуковых каналов с разрешением до 24 разрядов. показан образец магнитофона формата ADAT Alesis M20. 2 представлена модель Alesis XT20 которая обладает теми же функциональными возможностями что и М20 но кроме того...
27155. DASH 486.5 KB
  В 1988 году появился 48дорожечный магнитофон РСМ3348 в котором также используется полудюймовая лента и который обеспечивает полную взаимозаменяемость со своим предшественником РСМ3324 благодаря тому что 24 дополнительные дорожки здесь записываются в промежутках между дорожками предыдущего формата рис. Дополнительная дорожка 2 служит для записи временного кода по стандарту SMPTE а дополнительная дорожка 3 для записи сигналов управления. Канал управления Данные записываемые на дорожку управления дополнительная дорожка 3 на рис. При...
27156. Канальное кодирование (модуляция) 137 KB
  Канал Q Канал Q содержит данные хронирования содержимого диска и нужен для обеспечения функций поиска заданного фрагмента повтора воспроизведения по программе а также обеспечивает возможность индикации текущего времени как на диске в целом так и на каждой дорожке в отдельности. Одновременно с этим в графе Начало музыкального фрагмента записывается время соответствующее началу в минутах секундах и блоках одна секунда 75 блокам номера от 00 до 74 по шкале времени исчисляемому от начала программной зоны диска начало первого...
27157. История цифровой звукозаписи 84 KB
  А первая публичная демонстрация цифровой звукозаписи состоялась в 1967 году. После столь блистательного дебюта цифровой звукозаписи работы в этом направлении начались и на других фирмах. Поэтому внедрение результатов работ по цифровой звукозаписи происходило исключительно в студиях где размеры создаваемых систем и их стоимость существенной роли не играли.
27158. Производство компакт-дисков 125.5 KB
  На поверхность основы дискаоригинала которая при этом должна быть идеально плоской наносится тонкий слой светочувствительного материала фоторезиста. Структурная схема установки записи дискаоригинала показана на рисунке. Излучение лазера воздействует на фоторезист покрывающий поверхность вращающегося дискаоригинала и оставляет на нем зоны засветки соответствующие единицам цифрового кода.
27159. Световые волны и оптические системы 184.5 KB
  Кроме того колебания векторов Ē и Н происходит строго синхронно и во взаимно перпендикулярных направлениях рис. Поперечные волны обладают изначальным по самой природе им присущим свойством называемым поляризацией. Если на этой плоскости выбрать произвольно некоторую систему координат XY то линейно поляризованный свет будет иметь вид отрезка прямой под определенным углом α к одной из выбранных осей рис. Однако линейная поляризация монохроматической волны наблюдается только тогда когда разность фаз φ между составляющими X и Y суммарного...
27160. Выделение цифрового сигнала и импульсов тактовой синхронизации 192 KB
  Среди таких причин можно назвать следующие: нестабильность мощности записывающего лазера вызывающая разброс размеров длины и ширины формируемых пит; нестабильность мощности воспроизводящего лазера; ограниченность и нелинейность амплитудночастотной характеристики тракта оптического воспроизведения; нелинейность фазочастотной характеристики тракта; неравномерность распределения мощности света в пределах пятна; наличие дифракции на питах; ограниченность апертуры входного зрачка объектива; неравномерность толщины...
27161. Варианты формата CD 221 KB
  Однако значительная информационная ёмкость нового носителя 740 Мбайт навела специалистов на мысль использовать его в качестве элемента постоянной памяти для хранения архивных данных. Каждый кадр как уже описывалось в главе 3 содержит в себе 24 исходных информационных символа байта. В формате CDROM эти 24 символа являются обезличенными и могут нести в себе какую угодно информацию лишь бы она была преобразована в двоичную форму и организована в байты. Изза наличия этой избыточности диск CDROM имеет меньшую информационную ёмкость до...