58898

Океани Землі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: продовжувати формувати уявлення про поверхню Землі, її зображення на карті, уміння читати карту і працювати з нею, сформувати уявлення про океани Землі; розвивати пізнавальний інтерес, висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною...

Украинкский

2014-04-30

49.5 KB

2 чел.

Урок  природознавства проведений в 4 А класі

на тему:

«Океани Землі»

Мета: продовжувати формувати уявлення про поверхню Землі, її зображення на карті, уміння читати карту і працювати з нею, сформувати уявлення про океани Землі; розвивати пізнавальний інтерес, висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; уміння працювати з додатковою літературою; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено працювати в групах, парах; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.

Обладнання: карта півкуль, атласи, казковий герой Нептун, роздатковий матеріал, вогники команд, таблиці.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Сядьте, діти всі рівненько.

Усміхніться всі гарненько,

Настрій в подорож візьмемо,

Й мандрувати розпочнемо.

Вчитель. Перед тим, як вирушати в подорож, треба підготуватися.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень

1. – Яка пора року господарює?

   - Як називається місяць? Чому? Як наші предки називали жовтень? (хмурень,   зазимник, листопадник).

2. Вислухаємо метеоролога (виступає дитина).

   - На минулому тижні сонце опустилося ще нижче, переважала хмарна погода. Найвища температура була +11˚С, а найнижча +4˚С. Був дощ 16,17,22. Спостерігався Пн.-Зх. вітер.

    - Надіюсь нашій подорожі нічого непередбаченого не завадить. Пролетимо над материками.

ІІІ. Перевірка домашньої роботи

  1.  – Що таке материк? Скільки материків є на Землі?
  2.  Взаємоперевірка – показати на фізичній карті материки.

             1 в. Північна Америка.     1 в. Євразія.          1 в. Австралія

             2 в. південна Америка.     2 в. Африка.          2 в. Антарктида.

        - Кому сказали комплімент, діти? Молодці!

    3. – Який материк найбільший? З яких частин він складається? Доведіть, що Австралія - материк.

        - Який материк називають чорним континентом?

        - Чому Антарктиду називають льодовим материком?

4. Гра «На якому континенті я живу?». Завдання 14 в атласі (пінгвін, жираф, кенгуру, бізон, білий ведмідь, лама). Молодці!

ІV. Актуалізація опорних знань.

          Карта півкуль (на дошці).

  •  Який колір переважає на карті півкуль? Що ним позначають? (Водний простір). Яке ім’я у Бога морів, океанів? (Нептун).
  •  Нептун покаже нам свої  володіння.

V. Оголошення теми уроку.

- Отож, як ви гадаєте, про що йтиме мова сьогодні на уроці?

- Щоб ви хотіли б під час подорожі дізнатися, з’ясувати, запам’ятати? Де ви можете застосувати ці знання?

- А також поповнимо свій словник новими словами.

- Сьогодні ми утворимо свій океан Знань на уроці.

VІ. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя.

Космонавти розповідають, що навколо земної орбіти наша планета здається зеленувато-блакитною. Це колір морської води. Вся водна поверхня Землі утворює Світовий океан. Скільки в ньому води?

                                    (учень читає). Це важко уявити, тому порівняємо з

    об’ємом суші над рівнем моря                                                 (вчитель вивішує

в океан Знань). Деякі вчені вважають, що назва планети повинна бути   Океан    або Океанія.

2. Робота з підручником.

- Нептун просить з’ясувати, які є океани? Скільки океанів є на земній кулі?     Розгорніть підручник на с.99 (1 і 2 абзаци читає один учень вголос).

Відповіді 2-х учнів.

3. Практична робота з фізичною картою півкуль:

а) вчитель показує на карті Тихий, Атлантичний  та Північний Льодовитий океани. Діти в атласах олівцем повторюють самостійно.

- А хто покаже Індійський океан? ( 1 учень на карті показує);

б) робота в парах по рядах:

- Знайдіть океани в атласі 1 ряд у Західній півкулі, 2 ряд у Східній півкулі.

Перевірка : 2 учня з різних рядів біля дошки показують на фізичній карті півкуль.

  •  Сьогодні Нептун підготував  багато завдань.

4. Робота з роздатковим матеріалом.

В парі – в групі – всім розповімо

 Діти працюють спочатку в парах, а потім узгоджують у групах свої висновки.

а) прочитайте інформацію про один із океанів і виберіть найважливіше за планом;

План

  1.  Розміри порівняно з іншими.
  2.  Походження назви океану.
  3.  Додаткова інформація.

б) після кожної групи вчитель доповнює відповіді дітей (дивитися додатки 1-4);

в) СЛОВНИК:

тайфун, течія Гольфстрим, айсберг.

5. Повторення  назв океанів у книзі «Схеми-опори з природознавства», с.16.

6. * Гра «Знайдіть помилку», додаток 6.

VІІ. Формування знань, вмінь і навичок.

1. Робота з підручником, с.99.

- Діти, Нептун хоче звернути увагу на значення світового океану для планети Земля та для людей.

а) робота в групах:

- 3-5 абзаци прочитати і визначити коротко головну думку;

б) діти називають, а вчитель вивішує голубі прямокутники  в океан Знань «Яке значення Світового океану?»

 

- Коли утворився океан, вода була гаряча, як окріп, і кисла, як лимонний сік. Якщо випаровувати всі океани, із солі, що залишиться, можна побудувати стіну заввишки 230 км і завтовшки 2 км.

2. Розповідь вчителя про вплив на клімат в Україні.

  Україна розташована далеко від океану. Але він все одно впливає на її клімат. Якби не було океану, то в Україні був би такий же клімат, як в Арктиці. Світовий океан зігріває повітря і утримує тепло. Ми належимо до басейну атлантичного океану.

3. 5 група учнів розповідає про значення океанів для людей (додаток 5). (Вчитель вивішує висновки дітей на дошку в океан Знань).

4. Презентація на комп’ютері слайдів «Рослинний і тваринний світ океанів» з коментарем дітей (додаток 7).

- Молодці, діти! – каже Нептун.

VІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

 1. Ланцюги живлення (робота в групах)

краб            восьминіг                кашалот

дрібні

молюски             кальмари               моржі

тріска              тюлені                  білі ведмеді

водорості                рачки                     беззубий   кит

рачки           анчоуси           макрель      тунець

2. Гра «Перевір свої знання».

      Північний Льодовитий океан              Індійський океан

      Тихий океан                                          Атлантичний океан

    1)Океан – крихітка (Північний Льодовитий океан)

2)Найбільший океан (Тихий)

3)Який океан з’єднує Європу та Північну Америку (Атлантичний)

4)Найтепліший океан (Індійський)

5)Найсолоніший океан, за міфами тут жив титан Атлант (Атлантичний)

6)Омиває 50 країн світу. Його називають Великий або … (Тихий)

3. Робота в атласі та зошиті.

а) Діти вибирають колір завдання.

Червона команда - №10 завдання в атласі з підказкою.

Зелена команда – с.38 №3 в робочому зошити з друкованою основою;

б) Перевірка завдань.

4. Розповідь вчителя про необхідність збереження чистоти водного простору.

    Світовий океан дуже багатий скарбами, проте його багатства людство використовує не по-господарському. Так, у ньому зменшилась кількість китів, моржів, морського котика, камбали, морського окуня.

 Тваринний і рослинний світ дуже потерпає від забруднення. Підприємства зливають відходи. До 10 млн. тонн нафти потрапляє в океан, а це – мертва вода. Відомий вчений-мандрівник Тур Хейєрдал зазначав: «Загибель океану – це смерть всієї нашої планети».

 Люди Землі об’єдналися у своїх діях за збереження водного простору і проголосили 10-річчя з 2005-2015 рік – десятиріччям «Води для життя» і закликають всіх жителів планети взяти участь в охороні та збереженні води.

  Ми з вами почнемо роботу зі збереження нашої річки Ірші. А як це робити? Дізнаєтеся на слідуючому уроці.

                                             (вчитель вивішує в океан Знань).

ІХ. Підсумок уроку.

- Що ви дізналися сьогодні на уроці?

Що запам’ятали, з’ясували? А що особливо сподобалося?

  1.  Домашнє завдання – с.99-101.
  2.  Для допитливих: «Чому вода в океані солона? Корали – істоти чи рослини?»
  3.  Для спостережливих : виписати з атласа, яких тварин океанів ще не назвали на уроці.
  4.  Виставка книг (дитина бібліотекар розповідає)

- Прочитавши ці книги, ви дізнаєтеся:

«На яку глибину проникає в океані світло?

Хто перший проникнув в океанські глибини?

Що таке батискаф?

Корали – тварини чи рослини? та багато іншого».

  1.  Оцінювання роботи учнів.
  2.  Нептун розповідає:
  •  Багато років на дні океану Знань лежав скраб. Ми сьогодні проникли в його глибини і знайшли ось це. Я за хорошу роботу нагороджую вас. (Відкривається скриня, а там золоті монети).
  •  На цьому я прощаюся з вами , діти. Бажаю вам всього найкращого, зустрінемося  на уроках географії.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21331. Службы информационной безопасности 246.5 KB
  Службы информационной безопасности и типы атак Атаки Службы безопасности Конфиденциальность Целостность Доступность Идентифицируемость Доступа X X Модификации X X Отказ в обслуживании X Отказ от обязательств X X Конфиденциальность Служба конфиденциальности обеспечивает секретность информации. Правильно сконфигурированная эта служба открывает доступ к информации только аутентифицированным пользователям. Выполняя эту функцию служба конфиденциальности ограждает системы от атак доступа.
21332. Информационная культура 27 KB
  Для отражения этого факта был введен термин информационная культура. Информационная культура это умение целенаправленно работать с информацией и использовать для ее получения обработки и передачи компьютерную информационную технологию современные технические средства и методы. Информационная культура в узком смысле это уровень развития сферы информационного общения людей а также характеристика информационной сферы жизнедеятельности человека в которой мы можем отметить степень достигнутого количество и качество созданного...
21333. Общее представление об информационной системе 3.9 MB
  Информационные системы обеспечивают сбор хранение обработку поиск и выдачу информации необходимой в процессе принятия решений в любой области. Информационная система ИС взаимосвязанная совокупность средств методов и персонала используемая для хранения обработки и выдачи информации в интересах достижения поставленной цели. Современное понимание ИС предполагает использование компьютера в качестве основного технического средства переработки информации. Они становятся стратегическим источником информации и используются на всех уровнях...
21334. Основные понятия, терминология и классификация 185 KB
  Опираясь на рассмотренное содержание понятия технология можно сформулировать следующее определение понятия информационная технология: Информационная технология это совокупность средств и методов их применения для целенаправленного изменения свойств информации определяемого содержанием решаемой задачи или проблемы Информационная технология ИТ это совокупность методов производственных и программнотехнических средств объединенных в технологическую цепочку обеспечивающую сбор хранение обработку вывод и распространение...
21335. Основы построения системы стандартов ИТ 1.41 MB
  Единое информационное пространство складывается из следующих основных составляющих: информационные ресурсы содержащие данные сведения информацию и знания собранные структурированные по некоторым правилам подготовленные для доставки заинтересованному пользователю защищенные и архивированные на соответствующих носителях; организационные структуры обеспечивающие функционирование и развитие единого информационного пространства: поиск сбор обработку хранение защиту и передачу информации; средства информационного взаимодействия в том...
21336. Безопасность информационных систем 165 KB
  Действительно вопросы хищения информации ее сознательного искажения и уничтожения часто приводят к трагическим для пострадавшей стороны последствиям ведущим к разорению и банкротству фирм к человеческим жертвам наконец. А тысячи коммерческих компьютерных преступлений приводящих к потерям сотен миллионов долларов а моральные потери связанные с хищением конфиденциальной информации. Перечень бед от нарушения безопасности информации можно было бы продолжать бесконечно если раньше для успешного совершения революции или переворота важно было...
21338. Понятие и виды гидросферы. Важнейшие свойства природных вод 201 KB
  Нижняя граница гидросферы принимается на уровне поверхности мантии (поверхности Махоровичича), а верхняя проходит в верхних слоях атмосферы. Гидросфера включает в себя Мировой океан, воды суши – реки, озера, болота, ледники – атмосферную влагу, а также подземные воды, залегающие всюду на материках