58905

Собори душ своїх бережіть, друзі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: допомогти учням осмислити роль і місце собору у долі людей; ствердити думку про те що собор у романі символ духовної краси людини її особистої причетності до історичного буття народу і людства в цілому; розкрити філософське значення роману...

Украинкский

2014-05-02

46.5 KB

0 чел.

Тема уроку: „Собори душ своїх бережіть, друзі”

( за романом О.Гончара „Собор”)

Мета уроку: допомогти учням осмислити роль і місце собору у долі людей; ствердити думку про те, що собор у романі – символ духовної краси людини, її особистої причетності до історичного буття народу і людства в цілому; розкрити філософське значення роману; його злободенність духовно-історичну цінність; розвивати вміння висловлювати особисту точку зору з приводу проблем, які обговорюються; розвивати творчий потенціал, виховувати почуття патріотизму, моральної чистоти, глибокої духовності.

Обладнання: портрет О.Гончара; ілюстрації соборів на комп’ютерах: Троїцький собор у Новомоськовську на Дніпропетровщині, Святогірський монастир; Всехсвятський, Миколаївська церква м. Артемівськ; фотографії зруйнованих соборів у м. Артемівську. Тести різнорівневі, завдання для творчих груп, поезії

С. Решетової (місцевої поетеси), Л.Костенко, у запису – дзвони собору.

Тип уроку: проблемний семінар

На дошці: портрет О.Гончара „Собори душ своїх бережіть, друзі”

Знати: роль і місце собору у долі героїв роману; собор  - символ духовної краси людини, особистої причетності до історичного буття народу; філософське значення роману.

Вміти: висловлювати особисту точку зору з приводу обговорюваних проблем; зіставляти різні погляди в процесі полеміки; виявляти здатність аргументувати свої твердження.

ПЛАН УРОКУ

  1.  Актуалізація знань. Тестування.

Інтерв’ю з письменником

  1.  Робота в групах: відділ культури (літературознавці та історики)

відділ краєзнавства

відділ маркетингу

  1.   Складання реклами ( роботі на комп’ютерах)

4. Підсумок уроку

  1.  Домашнє завдання: підготуватися до контрольного твору, прочитати роман О.Гончара „Людина і зброя”

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Вмикаються монітори комп’ютерів із зображенням соборів звучать дзвони собору. На фоні дзвонів слова учителя:

 В якому храмі помолитись Богу?

 В якому, люди, поки ще не пізно?

 В які, скажіть, вдарити нам дзвони,

 Щоб припинить душі лиху руїну?

Ось саме цю „душі лиху руїну” намагався викрити ще в далекі шістдесяті роки ХХ ст. О.Гончар, створивши роман „Собор”. Серед тогочасного „благополуччя” поява цього роману викликає гнів у чиновників різних рангів, і на 18 років було роман вилучено з літературного процесу. Не заборонено, ні! Приковано! Та „зона зла” вже була безсила чинити опір надалі – і сьогодні ми вчитуємось у роман, вчимося його мудрості.

(Учитель оголошує тему і мету уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Вчитель: Шановні діти! Ви усі прочитали роман, і я вам пропоную відповісти на тестові питання:

3 учні – на середній рівень (по 0,5 б. оцінювання)

2 учні – отримують завдання: користуючись додатковими матеріалами і алгоритмом складання тесту, скласти тест і варіанти відповіді.

2. Робота з класом:

Гра: інтерв’ю з письменником.

Вчитель: Уявіть собі, що ви – письменник. Я – кореспондент

(Пояснення терміна „інтерв’ю” (це слово французького походження) – розмова журналіста з політичним, громадським або іншим діячем.

Питання для інтерв’ю:

  1.  Який тип людини, які її якості вас приваблюють?
  2.  Що ви завжди цінували у житті і людях?
  3.  Що ви мали на увазі під собором?
  4.  Викриваючи руйнацію, про що ви мріяли?
  5.  Чому в романі постійно співіснують давній дев`ятибанниий собор – шедевр ХVІІІ ст. і монумент титану праці? Що ви хотіли сказати цими образами – символами?
  6.  Якою була ваша реакція на те, що роман 18 р. замовчувався?

(Перевірка і оцінювання тих, хто відповідав на питання тестів і складав тести)

ІІІ. Робота в групах

  1.  Відділ літературознавства
  2.  Краєзнавчий відділ
  3.  Відділ маркетингу

Завдання для груп:

 Літературознавці

  1.  Яким постає собор у романі?
  2.  Як ставляться до собору зачіплянці?
  3.  Як ви ставитесь до ідеї В.Лободи щодо зруйнування собору?
  4.  Що символізує собор?

Відділ маркетингу

  1.  Чи потрібні сьогодні старовинні собори?
  2.  Погоджуєтесь ви з В.Лободою у тому, що більше користь для людей буде якщо на місці собору буде ринок або шашлична?

У процесі полеміки учні доходять висновку: собор є символом духовної суті людського життя, сучасного, минулого та цілих поколінь. „Собор” відкриває нам свою мудрість: усі вчинки, і великі, й незначні, народжуються у душі, благословляються у її соборі.

Значить: ось що головне – собор душі! І від того, які святині вона вміщує і проповідує, залежить і життя, і доля. Сьогодні перед вами, випускниками, стоїть важливе питання: як правильно обрати свій шлях, щоб потім усе життя не каратися за помилку. „Собор” підказує: керуйся дороговказом святинь собору своєї душі, відчуй, чого від тебе очікують люди, мобілізуй свої здібності й можливості – і твори добро!

А зараз я пропоную Вам уявити, що Ви – відоме видавництво. Вам необхідно зробити рекламу роману О.Гончара „Собор” для продажу за кордоном. Зробіть рекламу, користуючись папкою, закладеною у комп’ютерах. Від кожної групи я запрошую по 3 учні.

ІV. Підсумок уроку

Вчитель: Роман „Собор” вразив душу багатьох людей. Не дивно, а зовсім природно, що про нього відгукнулася поетеса – наша землячка, колишня вчителька С.А.Решетова

(учениця читає напам’ять поезію С.Решетової „Собори душ своїх бережіть...”)

Бережіть собори своїх душ

І тоді, як нікого любити.

Храм душі облудами не руш,

Бо тебе прокляттям вкриють діти.

 Бережіть собори у душі –

Світлий день не промине ніколи.

До джерела мудрості спішіть,

Щоб байдужість не замкнула коло.

Бережіть собори у душі

І тоді, як розпач серце здушить.

Злі слова хай будуть вам чужі,

І собор врятує ваші душі,

Бережіть собори у душі –

Не покине у біді надія.

І на чистих аркушах пишіть

Світлі думи і пречисті дії.

Бережіть собори своїх душ...

Вчитель: Як ви розумієте рядки з вірша  „Собор врятує ваші душі...”

(учні пояснюють)

Вчитель: Цю ж тему піднімає і поетеса Л.Костенко у поезії „Життя іде, і все без коректур”

(читають діти поезію напам’ять)

Життя іде і все без коректур.

І час летить, не стишує галопу.

Давно нема маркізи Помпадур,

І ми живем уже після потопу.

 Не знаю я, що буде після нас,

 В які природа убереться шати.

 Єдиний, хто втомлюється, - час.

 А ми живі, нам треба поспішати.

Зробити щось, лишити по собі,

А ми, нічого, - пройдемо, як тіні,

Щоб тільки неба очі голубі

Що землю завжди бачили в цвітінні.

 Щоб ці ліси не вимерли, як тур,

 Щоб ці слова не вичахли, як руди.

 Життя іде і все без коректур,

 І як напишеш, так уже і буде.

Але не бійся прикрого рядка,

Прозрінь не бійся, бо вони як ліки.

Не бійся смутків, хоч вони як ріки.

 Людині бійся душу ошукать,

 Бо в цьому схибиш – то уже навіки.

Вчитель: Як ви розумієте „Людині бійся душу ошукать...”?

Лунають дзвони соборів

Вчитель: Любі друзі! Ви стоїте на порозі дорослого життя. Я бажаю Вам, щоб ви збудували „собор своєї душі” і боялися ошукати душу людині.

V. Д/З: підготуватися до контрольного твору, прочитати роман О.Гончара „Людина і зброя”.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

4138. Санітарний паспорт кабінету інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій 43.5 KB
  Санітарний паспорт кабінету інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій Паспортна частина Адреса: Смільчинецький навчально-виховний комплекс Черкаська обл. Лисянський район, с.Смільченці Побудована: по типовому проекту Розташ...
4139. Вивчення закону Ома 110.5 KB
  Вивчення закону Ома Мета роботи. Встановити залежність сили струм від напруги у зразку з монокристалу визначеної речовини та визначити його опір, питому електропровідність та концентрацію носіїв струму. Теоретичні відомості. Електричним струмом пров...
4140. Дослідження залежності моменту інерції тіла від положення осі обертання 192.5 KB
  Дослідження залежності моменту інерції тіла від положення осі обертання Мета роботи. Визначити момент інерції тіла при трьох різних положеннях осі обертання. Теоретичні відомості. Вектор лінійної швидкості спрямований по дотич...
4141. Мультиплексоры и демультиплексоры 372.5 KB
  Мультиплексоры и демультиплексоры относятся к классу комбинационных устройств, которые предназначены для коммутации потоков данных в линиях связи по заданным адресам. Большая часть данных в цифровых системах передае...
4142. Робота зі спільними ресурсами в середовищі Windows 2000/XP 60.68 KB
  Робота зі спільними ресурсами в середовищі Windows 2000/XP Мета навчитисьвідкривати доступ до ресурсів компьютера тавикористовуватимережеві ресурси в ОС Windows. Хід роботи Завдання Створюємо в своєму каталозі папку і наз...
4143. Приклад обєктно-орієнтованої розробки 93.5 KB
  Початок Віконний інтерфейс користувача(WUІ) - середовище, кероване подіями. Дії в середовищі ініціюються функціями зворотного виклику, що викликаються у відповідь на подію - користувальницьке введення. Ядром WUІ є цикл обробки подій, що організуєтьс...
4144. Дослідження електричного поля 175.5 KB
  Дослідження електричного поля Мета роботи. Провести експериментальне дослідження електричного поля простої геометричної форми отримати графічну схему розподілу силових лiнiй та лiнiй однакового потенціалу за допомогою електричного зонду...
4145. Вивчення прямого центрального пружного удару 137 KB
  Вивчення прямого центрального пружного удару Мета роботи. Перевірити закони збереження імпульсу та енергії. Теоретичні відомості. Імпульсом тіла називаєтьсявекторна величина, яка дорівнює добутку маси тіла на вектор його швидкості...
4146. Открытие миру японского кино: Куросава Акиро 114 KB
  Открытие миру японского кино Куросава Акиро Япония, которая с большим отставанием от многих других стран начала приобщаться к мировому культурному процессу лишь с конца XIX в., с кинематографом познакомилась почти одновременно с Европой и Америкой....