58915

Повторення та узагальнення вивченого про числівник

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань Міжпредметні зв’язки: українська мова географія рідного краю історія біологія Форма проведення: урок подорож Форми роботи: індивідуальна парна групова колективна...

Украинкский

2014-05-02

131 KB

4 чел.

Урок - подорож

Тема. Повторення та узагальнення вивченого про числівник.

Мета:

  •   закріпити вміння учнів розрізняти числівник зпоміж інших частин мови, які можуть мати числове значення, визначати їх морфологічні ознаки, зясовувати синтаксичну роль та виражальні засоби;
  •  удосконалювати вміння правильно відмінювати числівники та вживати їх у різних типах мовлення; вдосконалювати навички редагування, збагачувати словниковий запас учнів фразеологізмами, прислів’ями, приказками;
  •  розвивати мовлення і логічне мислення школярів, уміння працювати з науковими джерелами, виділяти головне, точно передавати наукову інформацію, аналізувати та порівнювати мовні явища, розвивати творчі здібності школярів, комунікативну, соціальну, пізнавальну, самоосвітню та особистісну компетенції;
  •  формувати культуру мовлення і спілкування;
  •  виховувати почуття любові до своєї землі й усього що є на ній, зацікавити історією рідного міста і краю.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Міжпредметні зв’язки: українська мова, географія рідного краю, історія, біологія

Форма проведення: урок - подорож

Форми роботи: індивідуальна, парна, групова, колективна

Методи:метод «спільний проект  «Чи знаєте ви, що, інтерактивний метод «Мозаїка», «Навчаючи учусь», «Аукціон»

Обладнання: мультимедійний проектор, екран, комп’ютер,

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.   Переконструювання речень

Прочитайте текст, визначте, до якого стилю і типу мовлення він належить.

Широка дорога стелилася від Києва і даліВересень уже запалив осінні вогнища в лісах і дібровах. Рання осінь бродить полями. Шелестить пожовкла кукурудза у передчутті холодів і ніжиться під вересневим сонцем врунистими сходами озимина.

Дорога простягається через степи, спускається в долини, сірою стрічкою здіймається на косогори.

Дорога! Як багато вона може розповісти допитливому серцю, навіяти і радість, і журу  воскресити в памяті давні перекази і бувальщини.

(За І  НечуємЛевицьким)

  •  Усно намалюйте картину, яку ви побачили. Які кольорові ефекти переважають? Які слова створюють зоровий ефект?
  •  Витлумачте у тексті лексичне значення слів бродити, косогори, врунистий.
  •  Знайдіть у тексті складне речення. Визначте його вид і смислові зв’язки.
  •  Прокоментуйте розділові знаки в останньому реченні, перебудуйте його на складне.
  1.   Слово вчителя

Отож ми побачили з вами дорогу, яка йде з Києва. Як ви гадаєте, куди вона простяглася? Так, ви не помилилися, ця дорога тягнеться до нашого краю, зокрема до міста, яке розкинулося на берегах рік Козений та Кривий Торець

  1.   Оголошення теми та мети уроку

Ми сьогодні повернемось у минуле нашого міста, пройдемо тією дорогою, воскресивши в памяті давні легенди. А разом з тим повторимо вивчене про числівник, його морфологічні ознаки та синтаксичну роль. Удосконалимо свої вміння відмінювати числівники та правильно вживати їх в усному та писемному мовленні.

ІІІ. Сприйняття учнями навчального матеріалу

  1.   Усний переказ

Виразно прочитайте текст. Перекажіть його близько до тексту. З якою метою вжито числівники? Знайдіть їх у тексті, запишіть словами, виконайте морфологічний розбір одного з них (на вибір)

Таке гарне імя

Поселення запорізьких козаків на місці розташування Дружківки були ще у ХVІІ столітті. Вважається, що Дружківка виникла на місці слободи Поршаківка  в  ХVІІІ столітті, коли місцеві мешканці розбили татарське військо Калага  - Султана. Це сталося у 1766роках. По всьому степу піднялися страшні пожежі. Вся Самарська паланка була у вогні, багато людей було перебито або потрапило до полону  Майно було розграблене або спалене.

Перша згадка про Дружківку, за одними джерелами, датується 1781 роком.

  1.   Словесний малюнок

Спробуйте уявити місцевість, де було засновано м. Дружківку. Усно намалюйте пейзаж.

  1.   Переконструювання  тексту

Прочитайте текст. У чому оригінальність його будови? Розкрийте виражальні можливості, вжитих у ньому числівників. Визначте тип мовлення.

Я точно не знаю, коли народилося: згадка про це загубилася у нетрях століть.

І от, 228 років томуроку є перша згадка про мене.

Хоча, напевне, мій вік більший. Я появилось у ті часи, коли точилася боротьба з татарами, що хотіли через Дике поле пройти в Україну.

Можливо, мені більше як три століття, бо саме тоді на високому березі Торця- ріки зявився сторожовий курінь козака Дружка.

Я багато чого бачило, багато пережило. Яодне з найменших міст України.

Та з віком я не старію!

  •  До якого стилю мовлення належить цей текст? Переконструюйте цей текст, замінивши розмовний стиль науковим.
  1.   Спеціальний проект «Чи знаєте ви ,що

(Презентація домашнього завдання)\

  1.   А зараз ми поринемо у минуле Дружківки, а повернемось у сучасність з новими знаннями про наше рідне місто. Слово домашнім групам.

«КРАЄЗНАВЦІ»

Чи знаєте ви, що Дружківка пам’ятає своїх славних земляків?

У Дружківці 12 лютого 1937 року народився академік Леонід Іванович Понамарьов - спеціаліст у галузі фізики. 1921 року Дружківка подарувала світу доктора технічних наук Могилата Олександра Никоновича, а також академіка, спеціаліста з кібернетики й інформатики Самойленка Станислава Івановича.

Родом із нашого міста - Віктор Іванович Сахненко - відомий художник, а також живописець Вайнштейн Мойсей Ісакович (1940 р.) 25 лютого 1929 року у Дружківці народився Скобліков Олександр Павлович, Народний художник України.

Є серед дружківян і співаки - Народний артист України Сілантьєв Костянтин Васильович 1931 року народження.

Фіалко Олег Борисович - український кінорежисер, Народний артист України. Прославив наше місто і Олекса Тихий, захисник прав народу.

Славетна земля Дружківки й спортсменами - Ніна ПлєтнєваОткаленко - рекордсменка світу з легкої атлетики.

Має Дружківка 39 почесних громадян і 11 Героїв Радянського Союзу.

«ГЕОГРАФИ»

Чи знаєте ви, що на перший погляд наше місто невелике, а насправді його площа становить 4 тисячі 653 га. Місто розташоване на півночі Донецької області, де Кривий Торець впадає в ріку Козений Торець. Місто має такі географічні координати: 48 градусів 36 хвилин північної широти та 37 градусів 20 хвилин східної довготи. Знаходиться в степовій зоні. Клімат поміркованоконтинентальний.

Населення міста становить близько 80 тисяч мешканців. Якщо всі дружків чани візьмуться за руки, стануть у ланцюг, то він простягнеться на 200 кілометрів.

Вулиць Дружківка має 362. Аби щодня побувати на одній вулиці знадобиться цілий рік.

Кожен район міста - Яковлівка, Гаврилівка, Донський, Сурово, Болото, Карлівка, Нахалівка, Молоково, Торецький та інші - має своє неповторне обличчя.

«ІСТОРИКИ»

Чи знаєте ви, що назва Дружківка походить від назви залізничної станції Дружківка, збудованої 1870 року. Вона привласнила собі імя села, розташованого за 6 км, яке виникло внаслідок героїчної боротьби козаків і селян з татарами під керівництвом козаків - запорожців з пікету. В цьому історичному бою, що відбувався восени 1768 року в ході боротьби козаків і селян з татарами, які втричі перевищували своєю кількістю захисників, людолови були розгромлені. Після цієї битви невеличке сільце Поршаківку почали звати Дружківкою. У документах говориться, що цю назву було дано указом  Катерини ІІ.

Існують й інші тлумачення. Одне з них повязують з імям козака Дружка, нібито першого поселенця слободи. Проте в архівних документах імя Дружка не згадується.

«ГЕОЛОГИ»

Чи знаєте ви, що на північносхідній околиці Дружківки знаходиться геологічний пам’ятник природи, яких одночасно є заповідником. Він має назву «Дружківські скамянілі дерева». Заповідник заснований у 1972рр. Площа заповідника 1 га. Тут декілька тисяч фрагментів цих дерев, розміром від 2см до 2-3 м. Їх вік 250 мільйонів років. 270 мільйонів років тому, на території нашого краю плюскотіло тропічне море. По його берегах росли хвощі. Вони були заввишки 40м.

Земля Дружківки багата глинами каоліновими та вогнетривкими (використовуються для фаянсо - фарфорової галузі), ртуттю, крейдою. Є невеликі виходи на поверхню граніту та долоніту.

«ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ»

Чи знаєте ви, що в лютому 1922 року Микола Хвильовий приїхав у Дружківку. Того ж року виходить поема «Зелена туга», в якій поет згадує Дружківку

І ще приснився сон

В Дружківку (там завжди)

Ходив я на Дінець

В перепилиний день.

1923 року вийшла збірка «Сині етюди», в яку ввійшло оповідання «Юрко». Микола Григорович показав у ньому заводську молодь невеличкого робітничого посьолка на Донеччині.

липня 1941 року Олеся Гончара разом з іншими пораненими на фронті санітарним поїздом привезли в нашу Дружківку і він лікував свої рани в дружківському армійському госпіталі, що був розташований у школі2, яка знаходилася у робітничому посьолку Яковлівка.

року відвідав наше місто автор «Гранатового браслета» Олександр Купрін.

«БІОЛОГИ»

Чи знаєте ви, що Дружківка має дві достатньо великі лісо-паркові зони, лісопосадки вздовж автомобільних та залізних доріг. Основні масиви природної середи у деяких місцх врізаються в межі міста. На жаль, великою різноманітністю дикий тваринний світ не відрізняється.

  1.   Слово  вчителя

Для роботи на уроці ви поділені на три групи. Зараз я пропоную вам роботу в експертних групах. Метод цей має назву «Мозаїка». На підготовку 2 хвилини

ЗАВДАННЯ : записати якнайбільше числівників, чисел, дат, пов’язаних з Дружківкою; усно розкрити виражальні можливості числівників.

  1.  Слово вчителя

Для того, щоб перевірити, узагальнити ваші знання з теми «Числівник», ми проведемо «Мовну вікторину». Проводити її ви будете самі, використовуючи свої творчі знахідки. Після роботи ми підведемо підсумки. Правильна відповідь - 1 бал. У кінці вікторини визначимо переможців. Перший турнір розпочинає група 1.

(Представники груп заздалегідь дають вчителю свої завдання, щоб їх можна було включити у мультимедійний урок)

Зразки завдань:

  1.  Записати правильно та швидко словосполучення за цією схемою: «Пара? (днів) Кілька
  2.  У реченні визначити числівник, довести це. «Багато снігубагато хліба».
  3.  Прочитати і швидко вимовити скоромовку. До якого типу відмінювання  належить числівник. Провідміняти його. «Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок сорок морок».
  4.  Знайти помилку в реченні «Від цього берега річки Торець до іншого буде не більше тридцяти метрів».

  1.   Стилістичне дослідження

Прочитати текст. До яких стилів вони належать?

Поміркуйте, які особливості використання числівників у різних стилях мовлення.

Леонід Понамарьов народився в Дружківці 12 лютого 1937 року. Батько його- Іван Сергійович Понамарьов - викладав фізкультуру в нашій шостій школі.

Леонід закінчив у 1953 році школу1 зі срібною медаллю і відправився поступати до Московського Державного університету на фізмат. Закінчивши університет, з 1958 по 1973 рік працює в м. Дубні в Обєднаному інституті ядерних досліджень, де у 24 роки став кандидатом наук, а в 30 років - доктором. Потім професор Понамарьов був запрошений до Російського наукового центру «Курчатівський інститут». Згодом за роботу у галузі ядерної фізики нагороджений «Золотою медаллю Курчатова»

(І.Іванишко)

Памятаєш  як весною

В день ясний як образок,

Обривали ми з тобою

Пянко пахнучий бузок.

Ти шукала білосніжних

Пять щасливих пелюсток.

І схвильовано і ніжно

Так бринів твій голосок:

Все чотири у суцвітті,

Все не бачу я п’яти,

Мабуть щастя в цьому світі

Мені, бідній, не знайти»

З того часу, як дізнаюсь,

Що в саду цвіте бузок

Згадую й благословляю

День ясний, мов образок.

Н. Золотницький

8.Слово вчителя

Ви дуже сумлінно працюєте на уроці, тому я пропоную вам відпочити, а для того, щоб відпочинок став приємним наші поети прочитають власні поезії, присвячені рідній Дружківці.

9. Гра «Аукціон»

Представники груп по черзі називають як найбільше фразеологічних зворотів, до складу яких входять числівники. Перемагає та група, представник якої останнім назвав потрібний фразеологізм.

10. Гра «Віднови приказку»

Групам дається завдання - 5 приказок, у яких на місці числівників поставлено три крапки.

ЗАВДАННЯ: вставити потрібний числівник.

11. Робота в парах «Діалог»

ЗАВДАННЯ: побудувати діалог, використовуючи числівники, на одну з тем «На вокзалі», «У крамниці»

V. Підсумки уроку

Самооцінка роботи в групах

Картка самооцінки роботи на уроці

Критерії

Коментар

Бал

  1.  Я повторив раніше вивчений матеріал

  1.  Я плідно працював у групі, виконував завдання

  1.  Можу скласти узагальню вальну розповідь із наведенням прикладів

  1.  Результативність на уроці

  1.   Настрій, мої очікування

VІ. Домашнє завдання

Уявіть, що ви маєте підготувати статтю для енциклопедичного словника про Дружківку. Який стиль мовлення слід обрати? Які мовні особливості наукового стилю мають бути в полі зору? Зверніть вагу на виражальні можливості числівників. Запишіть складений текст.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32813. Этапы развития русской философии, её основные черты 15.04 KB
  Этапы развития русской философии её основные черты. Основные этапы развития русской философии совпадают с этапами развития истории России. развитие русской философии неразрывно связано с социальнополитическими событиями с особенностями социальноисторического процесса в России. Этапы развития русской философии.
32814. П.Я. Чаадаев – первый русский философ. Западники и славянофилы. «Русская идея» 15.9 KB
  Русская идея. Основная идея гносеологии Чаадаева – объективная обусловленность сознания. Идея соборности является центральной в его учении и обозначал свободное объединение людей на основе любви к Богу и друг к другу. Русская идея и ее современное звучание.
32815. Русская религиозная философия 2-й половины 19-20 веков. «философия всеединства» В.Соловьева 14.74 KB
  философия всеединства В. Центральной идеей русской религиозной философии выступает идея всеединства которая стала основанием для формирования целого философского направления – метафизики всеединства. философия всеединства оформилась в последней четверти ХIХ века Ее основоположником является В. Соловьев 1853 – 1900 который в своем философском труде Кризис западной философии против позитивистов наметил основную проблематику концепции всеединства.
32816. Философия русского космизма 14.01 KB
  Основные проблемы космизма: единство человека природы и космоса; место разума во Вселенной развитие космонавтики новая космическая этика и др. Философия общего дела представляет собой проект регуляции природы обращенный на преобразование мира. Регуляция природы мыслится им как принципиально новый сознательный этап развития мира и всего космоса. Проект регуляции природы для него есть только необходимое условие исполнения высшего нравственного долга победы над смертью.
32817. Материалистическая (революционно-демократическая) традиция русской философии 14.08 KB
  Ленина 1870 – 1924 гг. Ленин продолжает марксистскую традицию в философии развивает учение Маркса применительно к новому этапу научного и социальнополитического развития. Основной философский труд Ленина – Материализм и эмпириокритицизм. Ленин дал глубокий анализ новых достижений естествознания с позиций диалектического материализма и изложил основные принципы диалектикоматериалистической теории познания.
32818. Философское значение творчества российских ученых-естествоиспытателей 13.47 KB
  Это позволяет ученому сделать заключение о том что под влиянием научной мысли и человеческого труда биосфера неизбежно должна перейти в новое состояние – в ноосферу высший завершающий и закономерный этап в эволюции биосферы. Вернадский рассматривал переход биосферы в ноосферу как явление планетарного масштаба подчеркивая что на новом этапе эволюции человечество своей жизнью стало единым целым. В статье Несколько слов о ноосфере опубликованной в 1944 году во время разрушительной мировой войны ученый тем не менее утверждает:...
32819. Особенности формирования и характерные черты западноевропейской фил. 20 в 14.25 KB
  ХХ век в мировой истории характеризуется рядом особенностей: небывалый научнотехнический прогресс результаты которого значительно изменили облик мира и человека. В то же время развитие науки и техники породило множество проблем; стремительность масштабность и радикальность изменений происходящих в мире и в жизни общества; глобализация происходящих процессов: научнотехнические достижения становятся достоянием всего мира возникающие проблемы также носят глобальный характер; демократизация политической сферы; глубокий кризис в...
32820. Философия экзистенциализма 14.78 KB
  Философия экзистенциализма. Идеи экзистенциализма оказали большое влияние на литературу театр кино многие его представители – люди искусства. Философия экзистенциализма носит индивидуалистический характер. Важнейшая категория экзистенциализма – смерть.
32821. «Философия жизни», как одно из основных направлений западноевропейской философии 20 в 14.13 KB
  Одним из вариантов стала философия жизни. Все существующее представители этого направления рассматривали как проявление некой первоначальной реальности – жизни недоступной ни чувственному ни рациональному познанию и постигаемой только интуитивно в результате непосредственных переживаний. Противопоставляя науке и разуму интуицию и инстинкт философия жизни представляет собой антисциентистское иррационалистическое направление.