58918

Прикметники-антоніми

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета ознайомити учнів з прикметниками із антонімічним значенням; розвивати увагу пам’ять мислення зв’язне мовлення учнів; розширювати словниковий запас слів; виховувати любов до праці. Що ви можете сказати про слова великої малийАнтоніми.

Украинкский

2014-05-02

47 KB

0 чел.

Урок української мови у 4 класі

Тема. Прикметники-антоніми

Мета

  •  ознайомити учнів з прикметниками із антонімічним значенням;
  •  розвивати увагу, пам’ять, мислення, зв’язне мовлення учнів;
  •  розширювати словниковий запас слів;
  •  виховувати любов до праці.

Обладнання

  •  картки для групової роботи;картки для роботи в групах;
  •  картки для поетапної роботи; планшети, фішки.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

- Працюймо наполегливо, швидко, старанно, щоб жодна хвилина не втратилась марно.

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

З великої хмари малий дощ буває.

- Прочитайте речення,яке записане на дошці. Яке це речення за метою висловлювання?(Розповідне).Що ще ви помітили?(Це прислів’я)

-Поясніть. Як ви його розумієте.

- Запишіть його каліграфічно у зошити.

- Підкресліть в реченні головні члени.

- Якими частинами мови виражені слова в реченні?

- Зробіть .будь ласка, звуко – буквений аналіз слова буває.

Буває - [б у| в а| й е] – 5 б.,6 зв.,3 скл.

- Чому у слові звуків більше, ніж букв?(Буква є на початку складу позначає два звуки).

- Що ви можете сказати про слова великої – малий?(Антоніми).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Що було задано додому?(Вправа 193(3)- червоним вогникам; зеленим- скласти казку про снігура.)

- Сьогодні ми послухаємо зелені вогники, а у червоних вогників  я перевірю домашнє завдання при перевірці зошитів.

- Молодці. Ви гарно підготували домашнє завдання.(Оцінювання робіт учнів).

ІV. Актуалізація опорних знань.

- Діти,давайте пригадаємо, яку тему ми вчили на попередньому уроці?(Прикметник).

- Яка частина мови називається прикметником?

- Прочитайте речення, яке записані на дошці. Назвіть прикметники.

Що це за ягоди, що в жнива гіркі, а в мороз солодкі?

- Що ви можете сказати про ці прикметники?(Антоніми).

- Давайте пригадаємо визначення слів-антонімів.(Антоніми- це пари слів з протилежним значенням .)

V. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- Діти,як ви гадаєте,про що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці?

- Так. Вірно .Тема сьогоднішнього уроку «Прикметники-антоніми».

- Давайте визначимо мету нашого уроку.(Діти визначають).

- Скажіть, будь ласка, для чого нам потрібні прикметники – антоніми?

VІ. Вивчення нового матеріалу .

- Прочитайте, будь ласка, речення. Назвіть у ньому прикметники-антоніми.

Повний колос до землі гнеться, а порожній угору пнеться.

1. Підготовча робота. Робота з планшетами.На дошці записані слова:

1-боязкий

2-веселий

3-тихий

4-довгий

5-поганий

- А зараз ми з вами попрацюємо з планшетами. Я читатиму слова, а ви на планшетах будете записувати у рядок, через кому, цифру, якій відповідає слово-антонім,записане на дошці. Читаю слова:

голосний

сміливий

сумний

добрий

короткий

- Правильні відповіді:3 ,1 , 2 , 5 , 4 .

2. Поділ на групи.

- Ті діти, які правильно записали всі цифри кладуть до мене  повернуту зелену фішку ,а хто помилився - червону.

3.Поетапна робота.

Зелені вогники

Червоні вогники

1.Добери за зразком:

Короткий-довгий .

Далекий - … .

Добрий - … .

Гарячий - … .

       Перевірка завдань. Слухають усі.

2.Вправа 194(3,4 речення)

Прочитай прислів’я і спиши, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів.Поясни прислів’я.

Ранні пташки росу п’ють , а … сльози ллють. Руки білі , а сумління … .

      Перевірка завдань. Слухають усі.

3. Вправа 195(1,2 словосполучення)

До кожного прикметника ,поданого в словосполученні, добери і запиши відповідний антонім. При потребі скористайся довідкою. Назви словосполучення, які вжиті в переносному значенні .

Легкий мішок - … .

Легке завдання- … .

Гаряча вода - … .

Гаряча вдача - … .

Працюють з учителем.

Знайти у реченні антоніми. Виписати їх.

Нових друзів наживай, старих –не забувай.

2.Добери за зразком:

Вузький-широкий.

Темний- … .

Солодкий- … .

Білий- … .

3.Вправа 194(1,2 прислів’я).

Прочитай прислів’я і спиши, вставля-ючи замість крапок антоніми до виділених слів. Поясни прислів’я.

Маленька праця краща за  …  безділля. Праця чоловіка годує, а … марнує.

Перевірка завдань. Слухають усі.

4. Спільне завдання.

Усне виконання вправи 197.Складання речень з поданими словосполученнями.

5. Фізкультхвилинка.

6.Робота в парах.

- А зараз ми з вами пограємо у гру «Знайди без затримки». Перед вами лежать картки,на яких є два стовпчики слів. Вам потрібно швидко і правильно знайти відповідні антоніми до слів першого стовпчика у другому і з’єднати їх.

важкий                        низька

великий                      порожня

висока                         малий

повна                           легкий

7.Перевірка виконаної роботи.

8. Робота в групах.

- А тепер працюємо в групах.

1 група.

Прочитайте речення. Виділені слова замініть антонімами.

Його портфель був порожній .У  Сергійка м’який характер.

2 група.

Складіть речення з антонімами,використовуючи малюнки.

                             яблуко – лимон

                             сіль – цукор

3 група.

Замініть подані словосполучення сполученням прикметників з іменниками.

Подвір’я школи - …. ….. .Фартух для роботи - … … . Ящик з фанери - … … .

4 група.

Введіть в речення подані словосполучення. Поясніть їх значення.

Гострі зуби;гострий зір.

9.Перевірка роботи в групах. Словникова робота.

Фанера –

1)тонкі листи деревини для облицювання столярних виробів;

2)деревний матеріал з кількох склеєних тонких пластинок дерева з перехресним розміщенням волокон.

Фартух –

1)частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду під час виконання різних робіт;

2)шкірна,полотняна запона в колясці, візку для захисту їздця.

VІ.  Підсумок  уроку.

- Яку роль,на вашу думку, відіграють антоніми у прислів’ях?

- Що головне ми маємо головне  запам’ятати  з сьогоднішнього уроку?

VІІ. Домашнє завдання.

Зелені вогники – Вправа 198(вся);

Червоні вогники – Вправа 198(2завдання)

- На цьому наш урок закінчено. Дякую вам,діти, за співпрацю.

Автор: Філоненко І. А., учитель початкових класів Малинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78315. Классификация машин-полуавтоматов 24.31 KB
  Для пришивания пуговиц применяют полуавтомат с челночным и однониточным цепным переплетением ниток. Пришивание пуговиц с челночным переплетением ниток выполняют на машине 727 827 классов кроме того пришивание металлических крючков и петель на полуавтомате 53 класса и изготовление закрепок на машине 220М и 820 классов. Пришивание пуговиц однониточным цепным стежком выполняют на полуавтоматах...
78316. ПОЗНАВАТЕЛЬНЫЕ ПРОЦЕССЫ 175.5 KB
  Внимание сопровождает процессы восприятия памяти мышления и т. У дочеловеческих организмов есть только два вида памяти: генетическая и механическая. Человеку также присущи эти два вида памяти. Сохранить можно только то что запомнил а воспроизвести то что сохранил в памяти.
78317. ЭМОЦИОНАЛЬНО-ВОЛЕВАЯ СФЕРА ЛИЧНОСТИ 118 KB
  Эмоции и чувства. Он не только познает объективную и субъективную действительность но и как-то относится к предметам событиям другим людям к своей личности. Они образуют единую подструктуру личности –ее эмоциональную сферу. Чувства являются ведущими образованиями эмоциональной сферы личности определяющие динамику и содержание эмоций.
78318. МОТИВАЦИЯ И НАПРАВЛЕННОСТЬ ЛИЧНОСТИ 87 KB
  Потребности как источник активности человека. Потребности как источник активности человека Понятие мотивации и потребностей. Многие психологи полагают что главной причиной активности является стремление человека удовлетворить свои потребности. Потребности – это состояние индивида создаваемое испытываемой им нужды в объектах необходимых для его существования и развития.
78319. РЕЧЬ И ОБЩЕНИЕ 101 KB
  Понятие речи. Речь это особая и наиболее совершенная форма общения, свойственная только человеку. Она обладает огромными выразительными возможностями, которые передают психические переживания говорящего. С позиции психологии речь – это вынесенная во вне психика человека
78321. ПСИХОЛОГИЯ МАЛЫХ ГРУПП 162 KB
  Понятие группы и их классификация Человек это общественное существо и вся его жизнь от рождения до смерти протекает в различных группах: семье школьном студенческом производственном армейском коллективах спортивной команде кругу друзей подруг и т. Традиционная психология не делает акцент на социальной характеристике группы. Психологию интересует не характер содержательной социальной деятельности группы а скорее форма действий индивида в условиях присутствия других людей или...
78322. ПРЕДМЕТ И МЕТОДЫ ПСИХОЛОГИИ 112 KB
  Характерной чертой развития современного общества является постоянно возрастающий интерес к человеческой индивидуальности. Именно эту задачу позволяет нам решить изучение психологии в вузе. Объектом психологии как области научного знания является все то в реальном мире что выступает действительным или потенциальным носителем психического; совокупность изучаемых психологией явлений реального мира взаимодействующая с психикой. Предмет психологии психика психическое во всех формах и разновидностях его...
78323. ПСИХИКА И ОРГАНИЗМ. МОЗГ И ПСИХИКА 118.5 KB
  Кеннона является неспецифическая структура головного мозга – таламус. Возникновение эмоции есть результат одновременного возбуждения через таламус симпатической нервной системы и коры головного мозга. Собственно с эмоциями из всех структур головного мозга связан больше не таламус а гипоталамус и центральная часть лимбической системы. Таким образом теория КеннонаБарда связывает психические явления не только с физиологическими процессами в организме но и с особенностями функционирования центральной нервной системы – структурами головного...