58919

Активні і пасивні дієприкметники. Їх творення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про дієприкметники пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками правила їх творення; формувати вміння розрізняти активні і пасивні дієприкметники утворювати їх правильно писати дієприкметникові суфікси...

Украинкский

2014-05-02

63 KB

2 чел.

Активні і пасивні дієприкметники. Їх творення

Мета: поглибити знання учнів про дієприкметники, пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правила їх творення; формувати вміння розрізняти активні і пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати всебічно розвинену, моральну особистість; сприяти розвитку логічного мислення, творчої уяви, культури усного та письмового мовлення.

Тип:          урок вивчення нового навчального матеріалу.

Обладнання: таблиця «Творення дієприкметників активного і пасивного стану», дидактичний матеріал, роздавальні картки.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів за технологією кооперативного навчання.

  1.  Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Чи згідні ви з твердженням автора про любов?

Душа природи, душа добра

Людина починається з любові. А любов виростає з дитинства.

Чарівне це слово знаємо змалечку, навчилися вимовляти його з-поміж перших слів і дорожити ним, як молитвою. Але не пригадаємо тієї частиночки, коли воно вперше засяяло в душі і наповнило її ясною хвилею тепла. Бо чи ж дано запам’ятати ту благодатну мить, коли білими крилами чистоти війнула над нами колискова або перший раз усміхнулася нам мама, коли блиснуло у небі сонце і земля постелилася для першого-найпершого кроку?

Ні, і тиха колискова, і святий образ мами, і сонце в блакитному небі, і земля – все це дається, як найдорожчий дарунок світу, і приходить у життя непомітно, як являється у всій своїй красі і силі добро і любов.

І все ж таки настає та добра година, коли витворюється велике диво, - на чистих берегах дитинства враз виринає перший знак життя і на увесь вік западає в небеса пам’яті. Вертається до того відліку з долини літ, як до райської пристані за блакитно-сонячними серпанками, що ледь мріють поміж просторів – у зовсім іншому, казково-пісенному світі, в дивному передчутті бачиш той чарівний знак так близько, аж хочеться погладити його рукою.

М. Грушевський

2. Від виділених дієслів утворіть дієприкметники, позначаючи суфікси, за допомогою яких вони утворені.

Знаємо – знаючий

Виринає – виринаючий

Западає – западаючий

Бачиш – бачений

Погладити – погладжений

Витворюється – витворений

Наповнимо – наповнений

  1.  Назвіть спільні та відмінні ознаки дієслова і дієприкметника.

                              Дієслово                        Дієприкметник

 

ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.

Після цього уроку учні зможуть:

  1.  розрізняти активні і пасивні дієприкметники;
  2.  утворювати дієприкметники кожного з цих видів.

ІV. Формування знань, умінь і навичок.

  1.  Дієприкметники бувають активні і пасивні.

Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує сам предмет: пожовкле листя,  зів’ялі квіти.

Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує над ним інший предмет: прочитаний вірш, пофарбоване вікно.

  1.  Опрацювання таблиці «Творення дієприкметників».

Творення дієприкметників

Творення

Від якої
осн
ови

Від яких
ді
єслів

Час

За допомогою суфіксів

Приклади

Активні дієприкметники

Теперішнього часу

Перехідних і неперехідних

Теперішній

-уч- (-юч-),

   -ач- (-яч-)

ріжуть – ріжучий,

працюють – працюючий,

лежать – лежачий,

стоять – стоячий

Неозначеної форми

Неперехідних доконаного виду

Минулий

-уч- (-юч-),

-ач- (-яч-)

посиніти – посинілий

Пасивні дієприкметники

Неозначеної форми

Перехідних

-н-
-ен-
-т-

сказати – сказаний,

бачити – бачений,

шити – шитий

Зверніть увагу! Кілька активних дієприкметників минулого часу утворюються за допомогою суфікса -ш-: перемігший, допомігший.

  1.  Самостійна робота (дидактичний матеріал на дошці).

Запишіть дієприкметники у дві колонки: 1 – активні, 2 – пасивні.

Скривджений, думаючий, змальований, прогнилий, вихований, охриплий, лежачий, знаючий, стиснений, задубілий, міцніючий, знемагаючий, заціпенілий, зсунутий, зчорнілий, побілений,

гуркочучий, оживаючий, знайдений, киплячий, знепритомнілий, оцінений, переписаний, діючий.

  1.  «Мікрофон» (за технологією колективно-групового навчання).

Творча робота (усно)

Скласти речення із стійкими порівняннями.

  •  Як намальований (вродливий);
  •  Біжить, як посолений (дуже швидко біжить);
  •  Став, як укопаний (став нерухомо);
  •  Бігає, як ошпарений (безладно метушиться);
  •  Опустив крила, як обскубана курка (втратив енергію, засумував);
  •  Як мішком з-за рогу прибитий (пришелепуватий).
  1.  Гра «Знайди зайве» (за технологією ситуативного моделювання).

а) загальмований, бездоганний, виміряний, згодований;

б) задіяний, збережений, конкретний, прибудований;

в) засиджений, прибережний, вимріяний, приготовлений;

г) полемізований, темніючий, багатогранний, мислячий;

д) тремтячий, палаючий, змарнілий, активний;

е) безмежний, порум’янілий, зів’ялий, розказаний;

є) збентежений, самотній, зажурений, полагоджений;

ж) запечалений, складений, безсилий, згасаючий.

  1.  Робота з картками.

Картка 1

Від поданих дієслів утворити активні дієприкметники.

Теперішнього часу. Виконують, зростають, дрижать, організовують, лежати, розквітнути, жевріти.

Минулого часу. Пожовкнути, почорніти, просвітліти, змокріти.

Картка 2

Від поданих дієслів утворити пасивні дієприкметники. Два з них самостійно ввести у речення.

Створити, загоїти, побудувати, сформулювати, закрити, почати, мити, перетерти.

Картка 3

Переписати речення. Неозначену форму, що в дужках, замінити відповідними дієприкметниками.

Ми розмістилися на возі, добре (вимостити) свіжою травою. Віз м’яко покотився ще не (в’їздити) дорогою. Повні, рожеві, як діти, (збудити) зі сну, пливли по небі хмаринки. І знов у тумані бриніли окремі розмови, як (зачепити) струни. Невеличка Джерина пасіка була (обгородити) низьким тином.

Картка 4

Визначити значення стійких зворотів. Два звороти самостійно ввести в речення.

Побудований на піску; підрізаний на пні; втоптаний у багнюку; замкнений у собі; втрачений шанс; скупаний у любистку.

V.  Підведення підсумків, оцінювання результатів роботи.

  1.  Назвіть спільні та відмінні риси дієслова і дієприкметника.
    1.  Чому дієприкметники поділяються на активні і пасивні?
    2.  Як творяться активні дієприкметники?
    3.  Як творяться пасивні дієприкметники?

VI. Пояснення домашнього завдання.

Написати твір-роздум «Людина починається з любові», використовуючи активні і пасивні дієприкметники.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30801. Приготовление бетонной смеси. Требования к составляющим 17.72 KB
  Приготовление бетонной смеси. Бетонная смесь состоит из вяжущего заполнителя и воды подобранных в требуемом количестве и тщательно перемешанных в бетоносмесителе. В результате формования уплотнения и последующего твердения бетонной смеси получается искусственный каменный материал называемый бетоном. Крупность заполнителей в смесях применяемых для бетонирования армированных конструкций должна быть не больше 150 мм так как щебень более крупных размеров при укладке смеси может повредить арматуру.
30802. Основные способы транспортирования бетонной смеси. Требования 14.25 KB
  Основные способы транспортирования бетонной смеси. Содержание операций по транспортированию бетонной смеси и подаче ее к месту укладки зависит от дальности перевозок положения в пространстве бетонируемого участка свойств бетонной смеси наличия тех или иных транспортных средств климатических и других местных условий. В общем виде этот технологический процесс заключается в приеме бетонной смеси из бункера бетоносмесительной установки доставке перемещении ее различными транспортными средствами к площадке последующей подаче смеси к месту...
30803. Подача Б-смеси в конструкции. Способы подачи 13.91 KB
  Способы подачи бетонной смеси. Подача бет. бетон. при бетонировании подземных сооружений бет.
30804. Способы укладки Б-смеси. Требования при укладке Б-смеси в конструкции с уплотнением 16.62 KB
  Способы укладки Бсмеси. Требования при укладке Бсмеси в конструкции с уплотнением. Основные требования к укладке бетонной смеси: Ограничение высоты падения бетонной смеси плиты до 1м колонны 5 м остальное 2м Послойная укладка с уплотнением каждого слоя; Для обеспечен. Задача процесса уплотнения бетонной смеси состоит в предельной упаковке различных по форме и величине частиц составляющих многокомпонентный конгломерат бетонной смеси.
30805. Уплотнение бетонной смеси вибрированием. Типы вибраторов. Признаки достаточности 16.61 KB
  По способу воздействия на уплотняемую бетонную смесь различают вибраторы глубинные поверхностные и наружные прикрепляемые тисками к опалубке Глубинные вибраторы выполняют с электро или пневмодвигателем встроенным в наконечник вибробулава с электродвигателем вынесенным к ручке и с вынесенным к ручке двигателем и гибким валом. При бетонировании мало и средне армированных конструкций применяют глубинные вибраторы с встроенным в корпус вибровозбудителем вибробулавы диаметром 76 114 и 133 мм с частотой от 5700 до 11000 мин....
30806. Устройство рабочих швов 13.91 KB
  В изгибаемых конструкциях рабочие швы располагают в местах с наименьшим влиянием на прочность конструкции. В колоннах швы устраивают на уровне верха фундамента у низа прогонов балок или подкрановых консолей; в колоннах безбалочных перекрытий у низа или верха вута в рамах между стойкой и ригелем. При подготовке к очередному бетонированию швы обрабатывают через 8.
30807. Уход за бетоном в процессе твердения. Распалубливание конструкций 16.32 KB
  Открытую поверхность бетона прежде всего предохраняют от вредного воздействия прямых солнечных лучей ветра и дождя. Если поверхность бетона предварительно была укрыта влагоемкими материалами брезентом матами песком и др. В жарком сухом климате если не обеспечить благоприятных температурновлажностных условий твердения прочность бетона снижается на 15. В начальный период ухода за бетоном не следует обильной поливкой сразу после укладки нарушать структуру твердеющего бетона.
30808. Бетонирование массивов и фундаментов 14.03 KB
  В фундаменты и массивы в зависимости от объема заглубления высоты и других особенностей бетонную смесь укладывают по следующим технологическим схемам: с разгрузкой смеси из транспортного прибора непосредственно в опалубку с передвижного моста или эстакады с помощью вибропитателей и виброжелобов бетоноукладчиков бетононасосов бадьями с помощью кранов. В ступенчатые фундаменты с общей высотой до 3 м и площадью нижней ступени до 6 м2 смесь подают через верхний край опалубки предусматривая меры против смещения анкерных болтов и закладных...
30809. Бетонирование полов 15.33 KB
  Для осуществления процесса укладки плиты разбивают на карты. Если толщина плит меньше 05 м то разбивку на карты и укладку бетона ведут в таком порядке: Площадь делят на картыполосы по 34м Устанавливают по краям полос маячные доски. При большей толщине плиты разбивают на параллельные карты шириной 5. Карты бетонируют подряд т.