58920

Головні й другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні. Складання речень за малюнками

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати дітям поняття про головні і другорядні члени речення. Що таке речення Що виражає речення Які види речень за метою висловлювання ви знаєте Що називається розповідним реченням Які знаки ставляться в кінці розповідного речення Приклад.

Украинкский

2014-05-02

41.5 KB

3 чел.

Урок української мови

з використанням елементів інноваційних інтерактивних технологій

Тема:

Головні й другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні. Складання речень за малюнками.

Мета: дати дітям поняття про головні і другорядні члени речення. Навчити їх визначати підмет та присудок. Розвивати мовлення, пам¢ять, увагу, спостережливість, мислення. Активізувати словниковий запас учнів.

Виховувати любов та пошану до української мови, бережливе ставлення до природи.

Перебіг уроку

Організаційний момент.

- Діти, я сьогодні прийшла до вас на урок з хорошим настроєм. Підніміть руки у кого такий же настрій. А у кого поганий. У кого байдужий. Я думаю, що до кінця уроку у вас настрій покращиться. Адже,  урок української мови не може залишати вас байдужими.

Сіли, діти, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Прочитайте прислів’я, яке записане на дошці.

Дерево сильне корінням, а людина – знаннями.

Як ви розумієте це прислів’я?

Що ми повинні здобувати на уроці?

Яку тему ми розпочали вчити?

3. Актуалізація опорних знань.

Що таке речення?

Що виражає речення?

Які види речень за метою висловлювання ви знаєте?

Що називається розповідним реченням?

Які знаки ставляться в кінці розповідного речення? Приклад.

Що називається питальним реченням?

Які знаки ставляться в кінці питального речення? Приклад.

Що називається спонукальним реченням?

Які знаки ставляться в кінці спонукального речення? Приклад.

4. Оголошення теми та завдань уроку.

Сьогодні ми будемо продовжувати працювати над реченням.

5. Робота в зошиті.    

Каліграфічна хвилинка.

Відгадайте загадку і скажіть яке слово пропишемо на каліграфічній хвилинці.

Чудо-сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця –

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає -

Сріблом все вкриває.

Що це за цариця? (Зима).

Складання сенкану.

Сенкан

Зима

Холодна, снігова.

Прийшла, завітала, поморозила.

До нас прийшла морозна зима.

Пора року.

- Складіть до картинки питальне, розповідне,  спонукальне речення зі словом зима.

Графічний диктант.

- Я читаю речення, а ви записуєте види речень за метою висловлювання.

Чи вже прийшла зима?

Ніжно падають сніжинки на дороги і будинки.

Зовсім мало птахів осталося зимувати.

Чого ж вони осталися зимувати?

Летіть, пташки, до годівничок!

Там є насіння соняшника.                                               Відповідь: П Р Р П С Р

5. Пояснення нового матеріалу. 

Зі слів складіть речення. ( Колективна робота на дошці).

Падають білесенькі сніжинки на дорогу.

- Діти а чи бувають в  реченні  головні слова?  

І тема уроку: «Головні й другорядні члени речення».

До головних членів речення відноситься підмет та присудок.

Підмет відповідає на питання хто?  що?

Присудок відповідає на питання що зробив?  що робить?

6. Робота з підручником.

Прочитайте правило на с.74.

Повернимося до нашого речення і встановимо зв’язок між словами цього речення.

- Чи зв’язані слова в цьому реченні між собою?  

- Як встановити цей зв’язок?  

За допомогою питань. Питання ставимо від головних членів речення.

- Що означає встановити зв’язок слів у реченні?  

7. Фізкультхвилинка.

8. Усвідомлення та закріплення матеріалу.

Робота в парі (у зошиті).

Завдання:

Поділити текст на речення. Познач початок і кінець кожного речення.

Поставити розділові знаки.

У другому реченні підкреслити головні члени речення.

Як гарно в лісі білим снігом вкрилися дерева а хто це стільки соснових шишок накидав під дерево це дятлова кузня на високій сосні подивись на чудову птицю.

9. Групова робота. Естафета.  

- Зберіть  зі слів речення. Прочитайте.

(Діти поділені на 8 груп. Речення розрізані. Діти мають зібрати речення.)

Тоненька крига заморозила річку й озеро.

Ялинки одягли снігові пухнасті шуби.

Мороз пензлем намалював візерунки на вікнах.

Чи це було темного зимового вечора?  

Прийди, зимо, з радістю до нас!

Який чудовий ліс взимку!

Сніжинки співають зимову пісеньку.

Яку пісню співає зимовий вітер?  

- Які речення за метою висловлювання у вас вийшли?  

10. Групова робота. Завдання на карточці.

Доповнити речення.

Підкресліть головні члени речення.

Птахи злетілися до [чого?]  

У дворі метелиця насипала [що?]  

З неба падають сніжинки [які?] 

Діти з гірки катаються [на чому?] 

   11. Рефлексія.

Про що ми вели мову?

Чи сподобався урок?

Що вам сподобалося на сьогоднішньому уроці?

Чого він нас навчає?

Чи прислів’я підходить до нашого уроку?

Який настрій у вас в кінці уроку? Чому?

12. Домашнє завдання.

ІІ рівень. Виконати вправу (с.76 впр.180), вивчити правила.

ІІІрівень. Виконати вправу. Придумати 3 речення про зиму та встановити звязок слів у реченні.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20567. Проголошення незалежності України. Розпад СРСР 38 KB
  Проголошення незалежності України. Прийняття Верховною Радою УРСР _Декларації про державний суверенітет України Криза союзних структур політичне протиборство погіршення економічної ситуації зростання національної самосвідомості неухильно посилювали потяг до суверенності відновлення незалежної української держави. було ухвалено закон про економічну незалежність України. Консерватори в союзних структурах активно протидіяли зростанню суверенності й самостійності національних республік у тому числі й України.
20568. Визнання Української держави світовим співтовариством. Міжнародне співробітництво незалежної України. Взаємодія з членами СНД 66 KB
  Міжнародне співробітництво незалежної України. Швидке визнання державної незалежності України десятками країн світу певною мірою породжувало ілюзію того що труднощі пов'язані з перехідним періодом будуть розв'язані безболісно і в короткий термін. Політичні партії і рухи України обстоювали різні нерідко полярні позиції в питаннях зовнішньої політики. Основним документом який визначав принципові засади розбудови державотворчих процесів у тому числі в сфері зовнішньої політики став Акт проголошення незалежності України прийнятий 24 серпня...
20569. Відродження української національної свідомості у першій половині XIX ст 40 KB
  24 березня 1847 року за участь у КирилоМефодіївському товаристві заарештований і засланий солдатом до Орської фортеці Оренбурзького окремого корпусу. КирилоМефодіївське товариство Твори молодого поета згуртували навколо нього університетську молодь. Прагнення звільнити народ від кріпацтва і привело їх до участі в КирилоМефодіївському товаристві 1845 1847 назване на честь слов'янських просвітителів Кирила і Мефодія створенню якого сприяло загальне духовне піднесення українського народу. Соціальний склад КирилоМефодіївського...
20571. Проведення реформи 1861 року в російській Україні, її особливості й наслідки 42.5 KB
  За реформою на кріпосних селян поширювалися економічні права вільних осіб тобто вони отримали право купувати нерухомість займатися торгівлею і промислами тощо. селяни не могли відмовитися від наділу що означало примусове прикріплення їх до землі.Після проведення реформи 220 тис. селян України залишалися безземельними майже 100 тис.
20572. Реформи в Російській імперії в 60 - 70-х рр. 19 ст. та впровадження на Україні 30 KB
  Олександр II підписав Маніфест про скасування кріпосництва і Положення про селян звільнених від кріпосної залежності. Селяникріпаки що доти були власністю поміщиків отримували особисту свободу. Селянам дозволялося без сплати мита торгувати відкривати фабрики та різні промисли підприємства займатися ремеслом за місцем проживання вступати до гільдій і торговельних організацій. Вона надавалася общині або селянському двору подвірне господарство за числом ревізьких душ які мали право на наділи.
20573. Соціально-економічний розвиток українських земель в другій половині 19 - на початку 20 ст 38.5 KB
  Соціальноекономічний розвиток українських земель в другій половині 19 на початку 20 ст.Котляревського Марка Вовчка та інших українських письменників. тут почав виходити перший у царській Росії український часопис Основа що опублікував твори українських письменників. Громадівці всіляко пропагували культ козацтва волелюбних запорожців та гайдамаків які на їхню думку символізували прагнення українських мас.
20574. Українські партії на початку 20 ст., їх програми, стратегія, тактика 29.5 KB
  з ініціативи групи харківських активістів культурницького і студентського руху: Д. була створена Революційна українська партія РУП. фактичним керівником РУП став М. У 1902 р від РУП відкололася Українська народна партія УНП організація націоналістичного напрямку яку очолював Махновський.
20575. Україна в роки Першої світової війни 40.5 KB
  українців було в російській армії та 250 тис. До них слід долучити 25 тис. На її заклик відгукнулося майже ЗО тис. Головна Українська Рада вирішила спиратись на ці сили.