58923
Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Будова атома
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Мета. вдосконалювати вміння аналізувати порівнювати встановлювати причиннонаслідкові звязки застосовувати теоретичні знання для прогнозування; повторити і узагальнити основні поняття з теми закріпити вміння за електронною формулою атома...
Украинкский
2014-05-02
92.5 KB
4 чел.
Урок
Тема. Узагальнення та систематизація знань за темою «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Будова атома»
Мета.
Обладнання: Портрет Д.І.Менделєєва, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, довідкові матеріали, картки із завданнями, інструкції; реактиви: кальцій перманганат, хлоридна кислота, активоване вугілля, натрій бромід, натрій йодид, йодокрохмальний папірець, дугоподібна трубка, дві трубки, хлоркальцієва трубка.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Методи, прийоми роботи: практичні розвязування задач, вправ; репродуктивні програмоване навчання; частково-пошукові - організація колективного обговорення, стимулювання вибору найбільш раціональних варіантів вирішення проблемної ситуації; евристична бесіда, проблемно-пошукова практична робота дослідницького характеру.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Пусть зимний день с метелями
Не навевает грусть
Таблицу Менделеева
Я знаю наизусть.
Зачем ее я выучил?
Могу сказать зачем.
В ней стройность и величие
Любимейших поэм.
Без многословья книжного
В ней смысла торжество.
И элемента лишнего
В ней нет ни одного.
В ней пробужденье дерева
И вешних льдинок хруст.
Таблицу Менделеева
Я знаю наизусть
... И каждый знак её взлелеяв
Суровым именем своим,
Поведал миру Менделеев
В природе понятое им...
(А. Чивилихин)
(Н.Гладков)
Дійсно, таблиця Менделєєва - це наш путівник по країні хімії, наш рятівник у "хімічно складних" ситуаціях. Тільки потрібно зуміти побачити все, що в ній написано і не написано, треба вміти читати між рядків.
Сьогодні наступні 45 хвилин ми з вами проведемо разом біля таблиці Менделєєва.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Елемент №101 був вперше отриманий на початку 1955 р. в Радіаційній лабораторії Каліфорнійського університету групою американських учених.
7.Яке формулювання Періодичного закону дав Д.І. Менделєєв?
8.Як звучить сучасне формулювання закону?
Звичайно, вклад Д.І. Менделєєва в розвиток хімії величезний, але він працював над проблемою класифікації елементів не один. І до нього, і після нього були зроблені відкриття, що дозволили розкрити сутність закону і підтвердити ті дані, які Менделєєв міг лише передбачати.
2. Учені-хіміки.
(на дошці - портрети учених)
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань
Що є графічним зображенням періодичного Закону? (Періодична таблиця Д.І. Менделєєва)
(Вчитель по черзі пропонує учням питання,фіксуючи правильність відповіді. Кожен учень повинен відповісти один раз.)
Фізкультхвилинка. Ці вправи допоможуть зняти втому очей, напругу шиї, спини після роботи за столом: «Ледачі вісімки», «Подвійні малюнки»
«Ледачі вісімки»
1. Уявіть перед собою на рівні очей вісімку, яка лежить на боці (знак нескінченності). Її центр проходить на рівні перенісся.
2. Витягніть вперед руку, трохи зігнуту в лікті. Стисніть пальці в кулак, великий палець підніміть вгору. Ведіть рукою в повітрі від центру вліво-вгору проти годинникової стрілки, по колу вниз і знову в центр. Продовжуйте «малювати» вправо-вгору, повертаючись у вихідну точку. Рух повинен бути плавним і безперервним. За великим пальцем слідкуйте очима, голова залишається нерухомою. Повторити три рази кожною рукою.
3. З'єднайте руки в замок. Знову малюємо ледачу вісімку і стежимо поглядом за пальцями. Повторити три рази.
«Подвійні малюнки»
1. Вихідна поза - обидві руки вільно випрямлені перед собою. Уявіть, що в руках по олівцю, а перед вами - полотно.
2. Одночасно двома руками від центру починайте малювати на уявному полотні дзеркальні зображення. Сюжет не має значення, але малюнки повинні розташовуватися у верхній і нижній частинах полотна. Тіло розслаблено, дихання в природному темпі, рухи рук вільні.
Варіанти: малюємо крейдою або маркерами на дошці, пастеллю на папері, прикріпленою на рівні очей. Вправи рекомендуються робити без окулярів, щоб вони не обмежували поле зору.
Що нам дає знання періодичного закону? Як практично його
можнаа використовувати? ( відповіді учнів)
Завдання 1. На підставі аналізу будови атома зясувати вірогідність існування сполук гелію, неону, аргону в природі або можливості їх синтезу людиною.
Група хіміків-теоретиків отримує завдання та форму звіту (додаток 1), за необхідністю вчитель надає інструкцію (додаток2), додаткові матеріали (додаток 3).
Завдання 2. Перевірити дослідним шляхом наступне положення: «Із зростанням порядкового номеру в підгрупах неметалічні властивості елементів зменшуються»(на прикладі підгрупи галогенів)
Група хіміків-експериментаторів отримує інструкцію (додатки 4,5) виконує дослід, складає звіт
Поки групи зайняті науковою діяльністю продовжимо свою роботу біля періодичної системи
Завдання 3.
а) Серед наведених електронних конфігурацій вкажіть ті, які не можуть існувати:
1р3, Зр6, 5d2, 3р2, 5d2,3р7,2р4 Поясніть свій вибір.
б) Чим відрізняються за своїм складом ядра атомів наступних ізотопів:
12С та 13С; 39К, 41К та 42К
Що у них спільного?
в) Виходячи з положення германію, молібдену в періодичній таблиці,
складіть формули їх водневих сполук та оксидів, що відповідають їх вищій валентності.
г) Перерахуйте всі можливі валентності атома хлору у збудженому та незбудженому станах. Відповідь обґрунтуйте схемами розподілу електронів по рівнях і підрівнях.
Чи вірне твердження:
Взаємоперевірка за зразком.
IV. Домашнє завдання
Знайти вірші або вислови відомих людей про значення періодичного закону.
V. Підбиття підсумків уроку
Коментоване оцінювання роботи учнів
7 серпня 1887 року повітряна куля, наповнена воднем,
піднялася над хмарами на висоту більше трьох кілометрів.
У корзині кулі знаходився пілот і одночасно дослідник, який спостерігав сонячне затемнення і перевіряв роботу чисельних приладів, в тому числі барометра його власної конструкції. Барометр дозволяв швидко визначити відстань від кулі до Землі по величині атмосферного тиску.
Гнана вітром, куля пролетіла понад 100 км. Сміливому пілоту-досліднику і єдиному учасникові цього вдалого, на щастя,
польоту були 53 роки. Його звали Д.І.Менделєєв.
Нелегкий тягар всесвітньої слави творця періодичного закону, який він відкрив у 1869 році, ніскільки не вплинув на невпинне і мужнє прагнення до пізнання невідомого, що все життя володіло великим хіміком.
І вам я бажаю жадання пізнання, безпомилкової інтуїції, хай кожен вибере правильно свою стежку, свою дорогу, свою науку.
Спасибі за співпрацю та гарні відповіді.
Хочу завершити урок рядками з віршу російського поета С.Щипачова:
Другого ничего в природе нет
Ни здесь, ни там, в космических глубинах:
Все от песчинок малых до планет
Из элементов состоит единых.
Как формула, как график, трудовой,
Строй Менделеевской системы строгий.
Вокруг тебя творится мир живой.
Входи в него, вдыхай, руками трогай.
Тут мало оптикой поможешь глазу,
Тут мысль пытливая всего верней.
Пылинку и увидишь-то не сразу
Глубины мирозданья скрыты в ней.
Будь то вода, что поле оросила,
Будь то железо, медь или гранит,
Всё страшную космическую силу,
Закованную в атомы, хранит.
Додаток 1
Звіт
про результати дослідження
Тема. Вірогідність існування сполук Гелію, Неону, Аргону
При цьому їхні валентності відповідно можуть мати значення…
Дослідники:
1.
2.
3.
4.
Додаток 2
Інструкція до завдання 1
!!! Якщо необхідно скористуйтеся довідковими матеріалами (отримати у вчителя)
Додаток 3
Довідкові матеріали до завдання 1
І.
Відомо, що в утворенні ковалентних звязків з іншими атомами беруть участь тільки неспарені електрони даного елементу.
Кількість неспарених електронів визначає валентні можливості елементу.
Розрізняють стаціонарний та збуджений стан атому.
У результаті збудження атому при наявності вільних орбіталей кількість неспарених електронів, а, відповідно, і валентність може збільшуватися.
Наприклад:
6С
|
|
|
2s2 2p2
6С*
|
|
|
|
2s1 2p3
Кількість неспарених електронів 2 4
Валентність ІІ IV
ІІ.
Атоми третього та наступних періодів мають на зовнішньому електронному рівні d-підрівень, на який при переході у збуджений стан атому можуть переходити s- та p- електрони зовнішнього рівня.
Таким чином виникають додаткові можливості збільшення кількості неспарених електронів.
Додаток 4
Інструкція до завдання 2
Доведемо, що галоген з меншим порядковим номером витискує галоген з більшим порядковим номером з його сполук.
Зібраний прибор (мал.1). В дугоподібну трубку (1) помістили декілька кристаликів калій перманганату (КMnO4). У посудину (3) поміщена вата, змочена розчином натрій броміду (NaBr), в посудину (4) вата з розчином калій йодиду (КІ) і йодокрохмальний папірець. Судина (5) заповнена активованим вугіллям і призначена для поглинання газів.
!!! Увага! Герметичність приладу не порушувати!
Виконання роботи.
2KMnO4 + 10HCl 2 KOH + 2MnCl2 + 3Cl2 +4H2O
Додаток 5
Довідкові матеріали до завдання 2
Галогени елементи VII групи, головної підгрупи. Висока хімічна активність загальна хімічна властивість галогенів. Але з двох галогенів один більш активний, ніж інший. Різна активність галогенів наочно виявляється в реакціях заміщення одного галогену іншим.
Виходячи з положення елементів у періодичній системі, хлор має заміщувати бром і витискувати його зі сполук:
? KBr + ? Cl2 ? KCl + ? Br2
бурий
Бром, в свою чергу, може витискувати йод з його сполук:
? KІ + ? Br2 ? KBr + ?І2
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
65343. | Удосконалення динамічної діагностики структурно-неоднорідних деталей ДТЗ | 940.5 KB | |
Інтересом до розробки достовірної методики динамічних розрахунків деталей нової техніки обєднаних в загальний клас структурно неоднорідних обєктів в міцністних розрахунках яких необхідно враховувати як природу... | |||
65344. | Адміністративно-правові засади формування системи та правового статусу антимонопольних органів в Україні | 178 KB | |
В останні десятиріччя дедалі більшого значення в Україні набуває захист і підтримка добросовісної економічної конкуренції, яка є головним рушієм розвитку ринку. Ефективність такого захисту залежить, у першу чергу, від діяльності компетентних... | |||
65345. | ПІДВИЩЕННЯ ТЕХНІКО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ПОКАЗНИКІВ СТРІЛОВИХ САМОХІДНИХ КРАНІВ ЗАСТОСУВАННЯМ ГІДРАВЛІЧНИХ ГАСИТЕЛІВ КОЛИВАНЬ | 2.1 MB | |
Одним з напрямків вирішення цієї задачі є динамічне гасіння коливань суть якого полягає в приєднанні до силових ланцюгів механізмів допоміжних гасителів коливань з метою зниження коливального стану крана. | |||
65346. | КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО ГРОМАДЯН БРАТИ УЧАСТЬ У ВСЕУКРАЇНСЬКИХ ТА МІСЦЕВИХ РЕФЕРЕНДУМАХ І ЙОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ | 157.5 KB | |
Процес становлення громадянського суспільства в Україні та розбудова української демократичної правової держави передбачає перетворення українського народу з об’єкта державного управління в пріоритетний суб’єкт влади. | |||
65347. | Методичні засади підготовки фахівців спеціального зв’язку Державної прикордонної служби України у процесі навчання військово-спеціальних дисциплін | 162 KB | |
Результати аналізу підготовки фахівців СПЗ ДПСУ із військово-спеціальної дисципліни «Зв’язок в органах охорони кордону» свідчать, що вимогам нормативних документів підготовка цих фахівців з середнім балом успішності 3,34 задовольняє, але не забезпечує підготовку професійно компетентного фахівця. | |||
65348. | ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИЙ МЕХАНІЗМ САНАЦІЇ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ В РИНКОВИХ УМОВАХ | 360.5 KB | |
З метою збереження виробничої структури підприємства в регіональному господарстві стає впровадження санації головної процедури в системі антикризового управління. Тому на сучасному етапі в умовах зростання кількості аграрних підприємств-банкрутів... | |||
65349. | УДОСКОНАЛЕННЯ ПРОТИРАЛЬНОГО ОБЛАДНАННЯ ПІДПРИЄМСТВ ХАРЧУВАННЯ | 195 KB | |
Дотепер не досліджені зусилля що виникають на робочих органах протиральних машин підприємств харчування в процесі обробки різних харчових продуктів і не визначено комплексний вплив на технічні характеристики протиральних машин... | |||
65350. | ВИКОРИСТАННЯ ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН ТА ПРОДУКТИВНІ ЯКОСТІ МОЛОДНЯКУ КРОЛІВ ЗА РІЗНИХ РІВНІВ ПРОТЕЇНУ ТА ЛІЗИНУ В КОМБІКОРМАХ | 277.5 KB | |
Співвідношення поголівя самців і самок у кожній з груп становило 1:1 10 самців і 10 самок яких утримували окремо. При формуванні групаналогів враховували вік стать живу масу і походження тварин. | |||
65351. | Технологічна спадковість в процесах листового штампування при створенні безпечних конструкцій | 7.94 MB | |
Для досягнення поставленої мети були сформульовані такі завдання: розробити експериментально-розрахунковий метод визначення енергії пластичного деформування листових матеріалів в процесах холодного штампування а також енергопоглинання... | |||