58935

Підготовка до ЗНО. Вимоги до монологічного висловлювання. Тренувальні вправи

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Актуалізація опорних знань учнів про роздум Один із видів роботи під час проходження ЗНО завдання з розгорнутою відповіддю передбачає створення власного монологічного висловлювання на дискусійну тему у вигляді творуроздуму у якому слід аргументовано ствердити...

Украинкский

2014-05-02

57.5 KB

2 чел.

Тема: Підготовка до ЗНО. Вимоги до монологічного висловлювання. Тренувальні вправи

Мета: ознайомити учнів з основними вимогами і критеріями створення власного монологічного висловлювання під час проходження ЗНО,  формувати комунікативні компетентності, виховувати кращі моральні якості.

Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Ознайомлення з темою, метою й завданнями уроку

1. Актуалізація опорних знань учнів про типи мовлення за таблицею

Типи мовлення

Назви типів мовлення

На яке питання дається відповідь

Про що йдеться

Повне визначення

Розповідь

Що сталося?

Що відбулося

Про дії, події

Розповідь – це повідомлення про якісь події, що відбуваються в часі. Загальна схема розповіді така: початок дії, розвиток подій, кінець події. Розповідь має такі різновиди: власне розповідь (оповідання), повідомлення, відповідь, перелік, найменування, оголошення.

Опис

Який? Яка?

Яке? Які?

Про ознаки предмета та його частин

Опис – це висловлювання про певні ознаки предмета чи явища. В описі дається характеристика людей, предметів, явищ природи шляхом перелічення їх головних, суттєвих ознак. Найголовніше в описі – дати точне яскраве уявлення про предмет мовлення. Описи бувають : пейзажні, портретні, інтер’єру, характеристики людини, предметів, явищ

Роздум

Чому?

Про причини ознак чи дій

Роздум (міркування) – це висловлювання про причини якостей, ознак, подій. У роздумі обов’язкові три частини: теза ( чітко сформульована думка), докази (підтвердження висловленої тези), висновок (випливає з доказів). В основі роздуму лежать причинно-наслідкові відношення.

Практичне визначення типів мовлення. Аналіз поданих текстів

Текст №1

Місце для ночівлі вибрали на узвишші, щоб вітром здувало мошву та комарів. Тур стриножив коней і пустив пастися. Щек і Хорив принесли з лісу по оберемку сухого гілля, а Кий викресав вогню і розвів багаття. Малинові язички полум’я весело визміїлися по хмизові – і вгору з тріском шугнули золотисті іскри. Від того морок ночі став ще густіший.

(В, Малик)

Текст№2

Перед моїм зором відкривався дніпровський простір. Часто доводилось бачити Дніпро з висоти – хай то в Києві, Каневі, Черкассах, хай то будь-якої пори року, хай то в різний свій вік і за різного свого настрою, - протее завжди і скрізь Дніпро вражав непередаваною на словах вельможною величчю, приступною не так розуму, як підсвідомості, розворушуючи душу так, що не годен відповісти, що можна лише відчути і зоставити в пам’яті почуттів.

(Є. Гуцало)

Текст№3

Я вважаю, що письменники – це люди, наділені божиим даром. Адже створені ними книги в житті людини посідають важливе місце. Зараз важко уявити наше життя без книги. З книг ми черпаємо знання, дізнаємося про історію нашої держави, життя українського народу, його культуру. Книга вчить нас справедливості, поваги до праці і людей, співчуття до людського горя, бережного ставлення до природи.

  1.  . Актуалізація опорних знань учнів про роздум

Один із видів роботи під час проходження ЗНО (завдання з розгорнутою відповіддю) передбачає створення власного монологічного висловлювання на дискусійну тему у вигляді твору-роздуму, у якому слід аргументовано ствердити або заперечити висловлену в завданні позицію.

Складання твору-роздуму – це вміння чітко висловлювати судження з певного питання, логічно мислити, доводити свою думку. Ці вміння необхідні кожному. Якщо людина навчиться правильно будувати роздум, то вона може довести свою думку і переконати інших у її правильності, тобто схилити інших людей на свій бік зробити інших людей своїми спільниками, однодумцями. А це дуже важливо, а в багатьох випадках просто необхідно.

Пригадаємо, що таке роздум.

У роздумі говориться про причини ознак та дій. Текст роздуму – це ланцюг суджень, фактів, явищ які використовуються для доведення певної думки.

 Який зв’язок у тексті-роздумі між реченнями?

Речення у тексті-роздумі мають причинно-наслідкові зв’язки.

 Яка побудова тексту-роздуму?

Текст-роздум має такі основні частини: теза, аргументи, висновки.

Теза – це загальне положення, яке треба доводити.

Аргументи – це факти, приклади, докази, які працюють в ім’я доведення тези.

Висновок, як правило. Є підтвердженням висунутої тези.

Структура висловлювання типу роздуму

Частина висловлювання

Способи викладу

Теза.

Теза – це первинна думка, яка формулюється і далі буде розвиватися

  1.  підтримка слів автора ( так, я підтримую думку, бо вважаю, що…)
  2.  спростування слів автора ( я не підтримую, бо вважаю, переконаний…)
  3.  компромісний варіант ( я не зовсім поділяю думку автора, бо вважаю, що…)
  4.  підтримка і спростування ( з одного боку…, а з іншого…, подається дві тези і доводяться обидві)

Аргументи  (розширене пояснення)

  •  підтвердженням цього є
  •  це дійсно так
  •  це засвідчує
  •  це доводить
  •  доказом цього може бути
  •  по-перше, по-друге

(Можна використовувати афоризми, крилаті вислови, прислів’я, приказки)

Приклад з мистецтва

Приклади:

  •  наприклад
  •  яскравим прикладом є
  •  не можна не згадати
  •  прикладом може слугувати
  •  звернімо увагу

Приклад із життя (суспільного, історичного, власного)

Висновок

  •  отже
  •  таким чином
  •  можна зробити висновок

Практична робота

  1.  Аргументувати наступні теми:

1. Людині бійся душу ошукать… (Ліна Костенко)

2.  Держава не твориться в будучині, держава будується нині

( О. Ольжич)

  1.  Навести приклади з мистецтва до наступних тем:

1. Ти дітям і правнукам мусиш віддати живуче коріння – свій батьківський рід ( Р. Братунь)

2. Життя іде і все без коректур (Ліна Костенко)

  1.  Навести приклади із життя до наступних тем:

1. Душа України – в пісенному слові, а сила в народі, що йде крізь віки

               (Олег Орленко)

2.  Є в коханні і будні, і свята (в, Сосюра)

  1.  
    Зробити висновки за такими темами:

1. Тільки тим історія належить, хто сьогодні бореться й живе

                      Василь Симоненко

2. А слово – струм. А слово – зброя

             Ліна Костенко

Підсумки уроку

Домашнє завдання: підготувати структурні елементи для написання твору-роздуму на наступному уроці.

Підтримайте або спростуйте думку:: «Людина — це найвеличніша з усіх істот. Людина — найнещасніша з усіх істот. Людина — найпідліша з усіх істот…» (Іван Багряний)

Під час написання власного монологічного висловлювання памятай!

  1.  Тема твору – вона, по суті, є сконцентрованою інформацією про весь твір. Тому важливо знайти у заголовку найголовніше – ключове – слово і зв’язати логічний ланцюжок зі слів назви теми (тобто словами теми твору відповісти собі на запитання: „Про ЩО я писатиму?”).
  2.  Для успішного написання твору треба чітко уявляти його структуру.

Як відомо, традиційно твір поділяється на три частини: вступ, основна частина  і закінчення, або висновки.

Складаючи план твору, слід пам’ятати, що кожний етап розвитку думки – це аргумент, яким ви доводите правильність своєї головної думки, або ідеї твору.

3. Як знаходити аргументи:

від думки до прикладу;

від прикладів до думки.

Найсильніший аргумент можна поставити на перше місце або ж на останнє.

  1.  Висновки – це завершальна частина твору. Вони виведені з наявних у творі думок, аргументів. Висновки є, по суті, відповіддю на поставлену проблему.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53003. ФИЗКУЛЬТУРА В МИРЕ НАТУРАЛЬНЫХ ЧИСЕЛ 286.5 KB
  Играть можно как внутри класса разбивая его на команды так и между классами. В игре участвуют две команды. Выполнив правильно задание команды набирают баллы которые фиксируются на магнитной доске табло. После завершения игры подводятся итоги и команды награждаются.
53004. Фізкультхвилинки і рухливі ігри на уроках та в позаурочній діяльності молодших школярів 41 KB
  Я називаю предмет який є в нашому класі а ви показуєте на нього рукою коли я скажу розплющити очі ви побачите чи правильно показали Гра Гойдалки Стати прямо ноги нарізно руки в поясі. Гра Косар Встати зза парт випростатися ноги нарізно руки перед собою. Виконувати у середньому темпі 56 разів Гра Потягти канат Стати прямо руки нарізно підняти руки вгору вдихнути повітря робити такі рухи ніби тримаєшся за канат і тягнеш його трохи згинаючи коліна видихати повітря до рахунку 78. А як спить...
53006. Фізкультурні паузи як психофізіологічні аспекти уроку іноземної мови 29 KB
  Комплексність уроку іноземної мови, а також характер функцій видів мовленнєвої діяльності - бути метою або засобом навчання - створюють сприятливі умови для врахування зазначених вище даних у межах кожної навчальної задачі, що планується.
53007. ФИЗКУЛЬТМИНУТКИ НА УРОКАХ 113 KB
  Упражнения способствующие развитию мышц пальцев руки предплечья. Действия на счет 1 Действия на счет 2 Действия на счет 3 Действия на счет 4 Основная стойка руки вниз Руки к плечам Руки вверх Руки к плечам И. Руки в стороны Руки вверх Руки в стороны И. Руки в стороны Руки к плечам Руки в стороны И.
53008. ВИНИКНЕННЯ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ В СТАРОДАВНЬОМУ СВІТІ 63 KB
  Австралійцям широко були відомі різноманітні ігри та розваги. У первісних народів Америки індіанців ескімосів та ін були відомі ігри з киданням мяча в ціль. Первісні племена Африки широко застосовували у вихованні дітей підлітків та юнаків фехтування на палицях боротьбу ігри з бігом і стрибками стрільбу з лука вправи з розгойдуванням на ліанах з подальшими стрибками. Самою ранньою формою фізичного виховання були колективні ігри.
53010. Акробатика. Игры - эстафеты 48.5 KB
  Строевые упражнения Повороты Налево Направо Кругом Расчет на 13 Ходьба на носках руки на поясе; на пятках руки за головой; на внешней стороне стопы руки на поясе на внутренней стороне стопы руки на поясе в полном присесте руки на коленях Бег в среднем темпе; приставными шагами правым ⁄ левым боком бег со сменой направления Ходьба с восстановлением дыхания. Руки на поясе. руки к плечам. – стойка ноги врозь руки на поясе 1.
53011. Основна гімнастика 67 KB
  Дистанція витягнутої руки Розповісти про правила поведінки на уроці фізичного виховання. 15хв Стежити за чіткістю виконання Під час ходьби руки на поясі тулуб прямий плечі розведені. Біг: звичайний; з підніманням колін; із закиданням гомілок; з підскоками і сплесками руками над головою; Ходьба: звичайна підняти руки через сторони вгору – вдих опустити руки – видох Гра Світлофор: Учні шикуються в колону по одному і в повільному темпі біжать по спортзалу. руки на поясі.