58937

Тренувальні вправи на добір ознак, характерних для окремих предметів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Відгадайте загадкуприкметники закриті Червоний колір а кислий смак Камяне серце чому це так вишня Чи можемо відгадати загадку Чому Які слова допомогли відгадати загадку На які питання вони відповідають Що означають Яку роль відіграють слова-ознаки в житті...

Украинкский

2014-05-02

49 KB

1 чел.

Тема: Тренувальні вправи на добір ознак, характерних для окремих предметів.

Робота над загадками.

Мета: Учити школярів вживати у мовленні прикметники, добирати їх до слів-назв предметів, спостерігати за роллю прикметників у загадках, самостійно складати загадки; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; підвищувати мовну культуру школярів.

Обладнання: предметні малюнки, схеми, тлумачний словник, грамзапис.

Хід уроку.

  1.  Організація учнів до роботи.

Гостинно просимо на урок рідної мови!

Вона, як ніжна пісня колискова

Заходить серцем в нашу душу з ранніх літ.

Це мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.

Велична, щедра і прекрасна мова!

Тож починаємо урок (рідної, світанкової, величної, щедрої і прекрасної) української мови.)

А чи потрібно нам вивчати українську мову?

Навіщо потрібно навчання?

Яким би ви хотіли бачити урок?

  1.  Актуалізація опорних знань.
  2.  Почнемо з хвилинки каліграфії. Що таке каліграфія?

Побажаємо успіху один-одному (долонька до долоньки).

Це склади. Швидше слово з них склади.

Стий-на-пух

Пухнастий (пух, тиха, нас, хати)

1 гр. Знайти і записати слова, які заховалися в цьому слові. Дібрати до них ознаки.

2 гр. Утвори ланцюжок слів-ознак.

Пухнастий, тихий, хитрий

- Які питання можна ставити до цих слів?

- Як вони називаються?

Що називають?(ознаку)

Висновок.

  1.  Мотивація навчальної діяльності.
  2.  Відгадайте загадку(прикметники закриті)

Червоний колір, а кислий смак,

Кам’яне серце, чому це так? (вишня)

- Чи можемо відгадати загадку? Чому?

- Які слова допомогли відгадати загадку?

- На які питання вони відповідають?

- Що означають?

Яку роль відіграють слова-ознаки в житті?

Висновок.

  1.  Оголошення теми та мети уроку.

Отож на сьогоднішньому уроці ми спостерігатимемо за роллю слів, що називають ознаку предмета у загадках, і навчимося самі складати загадки.

Що означає слово «загадка»?

Сьогодні ми з вами поринемо у цікавий світ уяви, фантазії, творчості.

  1.  Сприймання і усвідомлення матеріалу.

Підготовчі вправи.

1. Гра «Аукціон».

а) правила: назвати предмет, придумати до нього ознаки.

Показую малюнок або самі добирають назви і ознаки.

Робота в парах, письмово.

Висновок.

б) вгадай предмет за ознаками :

- жовтий, кислий, ароматний, вітамінний (лимон);

смачне, солодке, холодне, вершкове, шоколадне (морозиво);

довговухий,куцохвостий, полохливий, прудконогий (заєць);

сірий, колючий, безхвостий, маленький, хижий (їжак);

хижа, руда, пишнохвоста, хитра, пухнаста (лисиця);

гарна, пахуча, червона, колюча, ніжна, квітуча, пишна (троянда);

вусатий, хвостатий, грайливий, м’який, когтистий (кіт).

Висновок.

  1.  Гра «Ланцюжок».

Правила: учитель називає предмет, учень говорить ознаку, вчитель називає інший предмет, у якого є ця ознака.

Хмаринка – біла…

Висновок.

Впр. № 269.

  1.  Творчий диктант.

Підберіть ознаки, точне слово:

  •  веселий (олівець, учень, мультик);
  •  зелена (трава, вишня);
  •  чарівна (…);
  •  сонце (щире, золоте)
  •  хмарки (бистрокрилі, весняні, літні, зимові).

Висновок.

Фізхвилинка для очей.

  1.  Алгоритм складання загадок за ознаками:
  •  обрати об’єкт;
  •  заповнити ліву частину таблиці;
  •  заповнити праву частину таблиці;
  •  вставити слова-зв’язки «але, не, як»;
  •  прочитати загадку.

Динозавр

Який?                           слова-зв’язки             Що таке саме?

Страшний                      ….як…                           привид

Небезпечний                 …але не…                      вогонь

Дикий                                                                      кабан

Висновок.

  1.  Придумати загадку за аналогією.                        

Пухнастий, а не рукавичка

Вусатий, а не дід,

Довгі вуха має

В лісі проживає

                               (заєць)

  1.  Вибрати і вставити пропущені прикметники

Маленьке                        …….., ………..

Клишоногий

М’якеньке                   влітку ………..та …………

Волохатий

Спритний                     ну, а взимку ……………

Пухкеньке                   у барлозі гріє боки

Завзятий                                                   (ведмідь)

Ніжне

Висновок.

Фізхвилинка «Австралійський дощ»

Піднімається вітер (потираємо руки).

Падають перші краплини дощу(клацаємо пальцями).

Почалася справжня злива (плескаємо долонями по стегнах).

Злива перетворюється на бурю(тупцюємо).

Ось буря стихає (плескаємо долонями по грудях).

Стихає злива(плескаємо долонями по стегнах).

Закінчується дощ, падають останні краплі(клацаємо пальцями).

Шумить тільки вітер(потираємо долонями).

Австралійський дощ скінчився. Сонце!(усі разом піднімають руки вгору).

  1.  Узагальнення і систематизація знань.
  2.  Скласти загадку за алгоритмом про сонце (1гр.):

Кругле , а не м’яч,

Пекуче, а не вогонь,

З висоти нам сяє,

Все навколо зігріває.

                    (сонце)

     2 гр.

Щось …………….і ……….,

………………………………,

Та якщо пожива є –

Хижаком воно стає.

                                    (кіт)

3 гр. Роздаю малюнки звірів.

Лисиця. Шубка…, хвіст…, до курки ласа.

Білка. На зріст., хвіст., по гілках стрибає, горішки поїдає.

4 гр. Складіть загадку за питаннями.

Що?    Що зробив?    Куди?  (їжак)

Колючий клубочок прибіг у садочок.

Висновок.

        Жива казка.

  1.  Підсумок уроку. Рефлексія.

Висновок.

Яку роль виконують слова, що називають ознаку предмета в загадках?

Я :       дізнався

          зрозумів      

          навчився

          повторив

         зацікавився

         запам’ятав    

Які кольори ви б використали оцінюючи урок?

д\з впр. № 271, придумати загадку, утворити ланцюжок слів ознака-назва-ознака.

Дякую вам за роботу!

Ростіть добрими та мудрими!

Любіть і вивчайте нашу рідну мову!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34570. Жанр романа-притчи в творчестве У. Голдинга 17.9 KB
  В 43 года опубликовал 1й роман Повелитель мух за кот. Повелитель мух вырастает из традиции робинзонады. страхов мальчиков становится повелитель мух кабаний череп и эти страхи использует предводитель охотников Джек устанавливая на острове дикт. Повелитель мух написан как рн предупреждение.
34571. ПРИНЯТИЕ ХРИСТИАНСТВА НА РУСИ 17.8 KB
  ПРИНЯТИЕ ХРИСТИАНСТВА НА РУСИ Составитель: Ю. Подобная аргументация практически не нуждается в анализе реальных земных причин крещения Руси. Эти отношения обусловили лучший результат византийских миссионеров сумевших подготовить для православия на Руси более богатую почву. На Руси латынь была неизвестна а греческий язык был знаком многим купцам и части феодальной верхушки что также предопределило выбор веры Владимира.
34572. РУССКИЕ ЗЕМЛИ В ПЕРИОД ФЕОДАЛЬНОЙ РАЗДРОБЛЕННОСТИ (конец XI – XII вв.) 19.67 KB
  РУССКИЕ ЗЕМЛИ В ПЕРИОД ФЕОДАЛЬНОЙ РАЗДРОБЛЕННОСТИ конец XI XII вв. Русь вступает в период феодальной раздробленности. Тенденция к феодальной раздробленности проявилась еще в XI в. но условно принято считать началом раздробленности Киевской Руси смерть князя Мстислава Владимировича в 1132 г.
34573. ФОРМИРОВАНИЕ РУССКОГО ЦЕНТРАЛИЗОВАННОГО ГОСУДАРСТВА: ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ 19.82 KB
  ФОРМИРОВАНИЕ РУССКОГО ЦЕНТРАЛИЗОВАННОГО ГОСУДАРСТВА: ЭТАПЫ ОСОБЕННОСТИ Политическое объединение русских земель было драматичным и длительным процессом проходившим на протяжении более двух веков. Торговые связи московских купцов суконников и сурожан протянулись далеко за пределы русских земель. удалось увеличить территорию своего княжества почти вдвое захват Коломны присоединение Можайска и Переяславльских земель. Хан Узбек передал Калите право сбора дани со всех русских земель и доставки ее в Орду что привело к ликвидации системы...
34574. СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ И ПОЛИТИЧЕСКИЙ СТРОЙ РОССИЙСКОГО ЕДИНОГО ГОСУДАРСТВА (вторая половина XV – середина XVI вв.) 20.36 KB
  СОЦИАЛЬНОЭКОНОМИЧЕСКИЙ И ПОЛИТИЧЕСКИЙ СТРОЙ РОССИЙСКОГО ЕДИНОГО ГОСУДАРСТВА вторая половина XV середина XVI вв. Основную массу жителей Московского государства составляли крестьяне. Лошадь использовалась в поле и на различных отработках в пользу государства и феодала. В условиях аграрного строя крестьянский двор являлся главной единицей обложения налогами платежами оброками и повинностями со стороны государства владельцев вотчин и поместий.
34575. ПРАВЛЕНИЕ ИВАНА IV ГРОЗНОГО. УКРЕПЛЕНИЕ ДЕСПОТИЧЕСКОГО САМОДЕРЖАВИЯ 24.36 KB
  Новый титул царь не только резко подчеркивал суверенность российского монарха во внешних сношениях особенно с ордынскими ханствами ханов на Руси называли царями но и четче чем прежде отделял государя от его подданных. На нем присутствовали помимо высших церковных чинов сам царь князья бояре и думные дьяки. Избранная рада проводила реформы рассчитанные на длительный период а царь стремился к немедленному результату. Властолюбивый царь не мог долго терпеть рядом с собой умных и властных советников.
34576. СМУТНОЕ ВРЕМЯ: КРИЗИС ВЛАСТИ, ОБОСТРЕНИЕ СОЦИАЛЬНОЙ БОРЬБЫ (начало XVII в.) 22.54 KB
  Некоторые историки связывают возможности стабилизации с именем Лжедмитрия I. Низы вливались в отряды Лжедмитрия I. Вряд ли царствование Лжедмитрия можно считать альтернативой такой лидер не мог увлечь российское общество не был способен реформировать его. Во время правления Василия Шуйского и Лжедмитрия II гражданская война достигла своего пика.
34577. КРЕПОСТНОЕ ПРАВО В РОССИИ: ЭТАПЫ СТАНОВЛЕНИЯ, СУЩНОСТЬ, СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ПОСЛЕДСТВИЯ (XV – XV III вв.) 17.29 KB
  Отличительной чертой крепостного права как формы феодальной зависимости крестьян является прикрепление их к земле и подчинение административной и судебной власти феодала. Процесс закрепощения крестьян в России начинался в конце XV в. Основным источником доходов помещиков становится земля а вернее труд крестьян на их землях. крестьяне имели право свободного перехода от одного владельца к другому и часто этим правом пользовались.
34578. ВНЕШНЯЯ И ВНУТРЕННЯЯ ПОЛИТИКА ПЕРВЫХ РОМАНОВЫХ 20.78 KB
  собрался Земский собор для решения вопроса о власти. Земский собор 1613 г. Заседания чаще всего шли в Успенском соборе Кремля. Земский собор отсек европейских кандидатов приняв решение о том что царем должен быть человек из российских земель.