58953

Стежинами рідного міста

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сьогодні ми з вами поговоримо про місто Донецьк. І тому я пропоную сьогодні здійснити подорож до краєзнавчого музею і якомога більше дізнатися про наше чудове місто.

Украинкский

2014-05-02

153 KB

0 чел.

ВИХОВНА ГОДИНА

ТЕМА:   Стежинами рідного міста

 МЕТА: познайомити учнів з головними історичними подіями в процесі розвитку рідного міста. Розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, уміння робити висновки. Виховувати патріотичні почуття, бажання набувати нові знання.   

 Запис на дошці:

Хто не знає свого минулого,

той не вартий свого майбутнього. 

М.Рильський

Хід уроку.

Учитель: Рідний край! Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Оспівані в піснях народних безмежні степи, доли, високі блакитні небеса! Хіба є в світі краще за це миле серцю дозвілля і хіба є що в світі дорожче за Вітчизну? Рідний дім, дорога батьківська хата, ласкава оселя. Тут ми народились, вперше побачили світ, уперше зробили крок. А потім, вийшовши за поріг, побачили, який чарівний світ відкривається перед нами. Це все твоя Батьківщина. Всі ви колись станете дорослими, здобудете освіту. Можливо, доля поведе вас в інші краї, але те місце, де ви народились і виросли, буде для кожного з вас найкращим на землі. Давайте пригадаємо, як називається наша Батьківщина? А місто в якому ми живемо? На вашу думку, чи можна назвати Донецьк нашою Батьківщиною? Яка ж вона, наша Батьківщина?

      Учень:           Шахти, терикони,

                             заводські вогні...

                             Місяць в травах тоне...

                             І пісні, пісні...

                              

                             Доля ти піснярська,

                             доленько моя!

                             Сторона шахтарська,

                             син твій, син твій я!

                              

                             Там, де обрій, в полі

                             неба мрійна гать.

                             Золоті тополі

                             за Дінцем шумлять.

Учитель: В цьому році наше місто відзначає 140 річницю від дня утворення. Сьогодні ми з вами  поговоримо про місто Донецьк. Спробуємо з’ясувати наскільки добре знаємо про нього, наскільки любимо і оберігаємо, чи робимо все для того, щоб Донецьк став ще краще. Отже, тема нашого першого уроку – «Донецьку 140 років». Зверніть увагу на запис на дошці, прочитайте і поясніть, як ви його розумієте.(Відповіді дітей) Звичайно людина ,яка не знає свого минулого не може бути щасливою у майбутньому. І тому

я пропоную сьогодні здійснити подорож до краєзнавчого музею і якомога більше дізнатися про наше чудове місто. А також спробувати створити історичний альбом Донецька.

   Діти, а хто може нам пояснити, що таке краєзнавчий музей? (відповіді дітей)

   Спасибі за відповіді. А тепер ми дамо слово екскурсоводам музею.

( Декілька  підготовлених учнів виконують роль екскурсоводів)

1 екскурсовод: Розпочинаємо подорож рідним краєм – Донецьком. І перша наша подорож буде до історичного минулого міста. Хто з вас знає, коли і як був збудований Донецьк? (відповіді учнів)

2 екскурсовод: Освоєння земель в районі Донецька почали ще

запорізькі  і донські козаки у ХVIIст. У 1869 році валлійцем Джоном Юзом починається будівництво металургійного заводу з робітничим селищем Юзівка. Дату будівництва робітничого селища Юзівки вважають часом народження міста Донецьк.

   ( Розповідь супроводжують слайдами   селища Юзівка)

Учитель: Діти, а хто з вас знає, як змінювались назви нашого міста?

   (Відповіді дітей)

1 екскурсовод: Сучасна назва, яку місто отримало у 1961 році, іде від назви річки Сіверський Донець, яка протікає на півночі Донецькій області ( хоча само місто стоїть на річці Кальміус). До 1924 року місто носило назву Юзівка на честь засновника міста – бізнесмена Джона Юза. З 1924 року місто назвали Сталіно.

Учитель: Дуже дякую за цікаву розповідь наших екскурсоводів. І я думаю ми можемо заповнити першу сторінку нашого альбому.

   ( На дошці позначена перша сторінка «Історична». Під назвою сторінки записують основні події)

          Історична

    Джон Юз – 1869 рік

    Юзівка, Сталіно, Донецьк

Учитель: Ми продовжуємо з вами подорож і зараз завітаємо, ще до одного цікавого місця  нашого музею. Це відділ геральдики. Хто з вас може пояснити, що вивчає ця галузь? Давайте спробуємо відшукати підказку у тлумачному словнику.

       ( За допомогою словника учні з’ясовують значення цього слова)

Назвіть державні символи України. (відповіді дітей) А хто знає, чи є у Донецька свій прапор і герб? (відповіді дітей) Давайте звернемось по допомогу до працівників музею.

3 екскурсовод: Герб міста. Зверху поле лазурного кольору це краса міста. Чорне поле це багаті запаси кам’яного вугілля. Зліва – шахтар, з права – солдат. Робоча рука, яка міцно тримає молот вказує, що місто великий індустріальний центр країни. Золота зірка це дбайливе ставлення до багатств природи, віра в майбутнє.

      ( На дошці закріплюють герб и прапор Донецька)    

                  

4 екскурсовод: Прапор це прямокутник блакитного и чорного кольорів. В  центрі прапора золоте зображення малого герба Донецька.

Учитель: Дякуємо. Давайте заповнимо наступну сторінку нашого альбому.

     На дошці з’являється запис: Геральдика

                                                        герб          прапор       

                                                                

Учитель:  Мешканці Донецька мають усі підстави пишатися тим, що наше місто мало славні періоди історії, справді легендарних героїв, мужньо переживало випробування. Під час Великої Вітчизняної війни в Донецьку було створено 27 партизанських загонів і груп. Молодь міста в часи окупації сприяла якомога швидшій перемозі. 8 вересня 1943 р. місто було звільнено від німецьких загарбників. Наші земляки М.П.Жердєв, С.Кузьмін, І.М.Ляшенко за героїчні вчинки отримали звання Героїв Радянського Союзу. Люди нашого міста і сьогодні створюють славетну історію Донецька. Давайте спробуємо пригадати наших славнозвісних земляків. Для цього ви попрацюєте в групах.

  (Клас поділяється на групи. Кожна група отримує завдання розповісти про славетних людей нашого міста. А також картки-підказки):

   1 група: спорт

   2 група: культура (театр, кіно, музика)

   3 група: політика

   4 група: мистецтво (література, живопис)

 

 Підготовка і виступ представників кожної групи. Після виступів на дошці заповнюється наступна сторінка альбому.

         Славетні земляки:

        В.Сосюра, С.Бубка, В.Янукович, Л.Подкопаєва,

         В. Писарєв, А.Солов,яненко  та інші.

Учитель: Спасибі, ви добре виконали це завдання і допомогли працівникам музею додати новий матеріал до архівів. А наша наступна зупинка у залі, який називається «Донецьк промисловий».

Учень:    Як я люблю тебе, мій краю вугляний,

                твій кожний камінець, твою билину кожну,

                Коли доводиться в краях твоїх бувати,

                од щастя плачу я, і плачу, і сміюсь...

                сили для пісень джерельної набрати,

                я серцем до землі донецької тулюсь.

5 екскурсовод: В.Сосюра у своєму вірші говорить про донецьку землю – землю, яка дає всій країні кам’яну сіль, глину і чорне золото – вугілля.

Майже у кожній донецькій родині є хоча б одна людина, яка працює в шахті. І всі ви знаєте, що це важка і небезпечна праця. Але без вугілля не зможуть працювати металурги, хіміки, у оселях не буде тепло.

6 екскурсовод:Донецьк – це велике промислове місто: вугільна і хімічна промисловість, важке машинобудування, металургійна промисловість та інше. Мені здається, що ви теж допоможете мені пригадати, які ще підприємства працюють в нашому місті. Пригадайте, де працюють ваші батьки, про які підприємства ви чули або читали.

   (Відповіді дітей. На дошці заповнюється ще одна сторінка альбому:

    Донецьк промисловий).  

Учитель: Наступна сторінка нашого альбому називається «Краса мого міста». Зараз за допомогою мікрофона ви зможете розповісти про своє улюблене місце у Донецьку.

  Вправа «Мікрофон». Бажаючі, передаючи символічний «мікрофон», розповідають про самі красиві і улюблені місця Донецька. Підводиться підсумок, в якому згадують про парки, театри, музеї, цирк та інше. На дошці роблять запис:

     Краса мого міста:

     Донецький академічний український музикально-драматичний театр   

       Донецький академічний державний театр опери і балету  

     ім.Солов,яненко

      Цирк «Космос»

    Краєзнавчий, художній музеї та інше.

 

Учитель: Ось ми і потрапили в новий зал музею «Донецьк – місто майбутнього». Працівники звернулись з проханням допомогти зібрати матеріал з цієї теми. Зараз ви спробуєте уявити наше місто через 10, 20,30 … років і намалюєте це.

   Під спокійну музику діти малюють. Потім найцікавіші малюнки з’являються на дошці під написом «Донецьк – місто майбутнього».

Учитель: Наша подорож  закінчується. Ми сьогодні дізнались багато нового і цікавого про наше місто. Відвідали краєзнавчий музей, зробили цікавий альбом і потрібно зробити останню запис на його сторінках. Давайте спробуємо скласти сенкан про улюблений Донецьк.

 Складається сенкан і записується на останній сторінці альбому.

Наприклад:   Що?                Донецьк

                      Який?              Великий, красивий, промисловий…

                      Що робить?    Будується, розвивається…

                      Відношення:   Пишаємось, прославляємо…

                      Узагальнення: Донецьк – найкраще місто.

Учитель: Діти, сьогодні ми подолали ще одну сходинку до нових знань. Мені дуже хотілось би, щоб ви зрозуміли: треба не просто красиво говорити про свою Батьківщину, своє місто, але й підтверджувати це своїми щоденними справами. Для вас це навчання, турбота про своїх рідних, друзів. Бажання робити добро і славити своїми ділами себе, родину, своє місто, Батьківщину.

            Від рідної хати дитину

            Веде у широкий світ

            Ота єдина стежина,

            Що дарує красу і цвіт.

            Іди по тій стежці, дитино,

            Даруй любов і тепло,

            І пам’ятай: ти – Людина!

            Вчись, думай, твори добро.

                                     


ЛІТЕРАТУРА

  1.  Дивоцвіт дитинства: Хрестоматія з етики для учнів початкової школи./За ред. В.М.Хайруліної. - К.: Видавництво «Плеяди», 2005.-192с.
  2.  Я познаю мир. Детская энциклопедия: Литература. - М.: ООО «Издательство АТС», 2000
  3.  Краєзнавчі свята. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 288с.
  4.  Дивосвіт. – К.: ТОВ «Новий друк», 2003  

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78848. Научная рациональность и ее типы 29 KB
  Научная рациональность и ее типы Основными свойствами научной рациональности являются: объектная предметность эмпирическая или теоретическая однозначность доказанность проверяемость способность к улучшению. Наука это прежде всего специфическая форма культуры порождающая особую агрессивную форму рациональности развивающуюся в сложном историческом социокультурном контексте. Анализ научной рациональности и научного знания является комплексным междисциплинарным исследованием предусматривающим синтез различных видов и форм знаний. ...
78849. Научное, ненаучное, псевдонаучное знание 30.5 KB
  Научное ненаучное псевдонаучное знание. Научное знание система знаний о законах природы общества мышления. Научное знание составляет основу научной картины мира и отражает законы его развития. Научное знание: является результатом постижения действительности и когнитивной основой человеческой деятельности; социально обусловлено; и обладает различной степенью достоверности.
78850. Метатеоретический уровень научного знания 26.5 KB
  мета за после это теория о теории: объектом научного анализа для метатеории выступает сама теория. Метатеоретический подход не просто реорганизует научное знание является не только способом научного анализа теории но производит в ней сдвиги содержательного порядка порождает новое знание. Рефлексия является своеобразным способом развития самого содержания знания одним из важных путей разработки теории Дело в том что плодотворен сам по себе выход за пределы теории отстраненный взгляд на нее. На основе метатеории в процессе...
78852. Философские основания науки 27 KB
  Философские основания науки Предисловие: Философское основание науки представляет особой один из элементов философии науки направление в философии изучающее научную деятельность ее особенности и характеристики; ее цель – устанавливать правильность научных суждений и теорий и объяснять место и роль науки в современной культуре наряду с теоретическим и эмпирическим знанием. Философские основания науки. Философские основания науки. Функции функция философского обоснования: Любая новая идея для того чтобы стать либо частью картины мира...
78853. Структура эмпирического знания. Проблема факта 28.5 KB
  Проблема факта Эмпирические факты образуют базис на который опираются научные теории. Факты фиксируются в языке науки в высказываниях типа: более половины опрошенных в городе недовольны экологией городской среды и т. Вернадский: эмпирические факты хлеб науки. Проблема факта: Эмпирические факты содержат не только информацию об изучаемых явлениях но и как правило включают ошибки наблюдателя и т.
78854. Структура теоретического знания 29 KB
  Теоретический уровень научного познания как и эмпирический имеет ряд подуровней среди которых можно выделить следующие по степени общности: а аксиомы теоретические законы; б частные теоретические законы описывающие структуру свойства и поведение идеализированных объектов; в частные единичные высказывания утверждающие нечто о конкретных во времени и пространстве состояниях свойствах и отношениях некоторых идеализированных объектов 2 вида научных законов: 1Универсальные и частные законы. Универсальными принято называть законы...
78855. Функции научной теории 14.81 KB
  Функции научной теории. Объяснение и предсказание окружающих нас вещей и явлений представляет собой важнейшую функцию науки в целом и научной теории в частности. Основные функций теории можно отнести следующие. Методологическая функция на базе теории формулируются многообразные методы способы и приемы исследовательской деятельности.
78856. Методы научного познания и их классификация 41.5 KB
  Методы научного познания и их классификация Метод систематизированная совокупность шагов действий кые необходимо предпринять чтобы решить определенную задачу или достичь определенной цели. Методы эмпирического познания Методы теоретического познания. Моделирование от лат – образец мира – метод при ком исследуемый объект оригинал замещается другим модель специально созданным для его изучения. Рефлексия – основной метод метатеоретического познания в науке познание обращенное ученым на самого себя.