58954

Володимир Винниченко. «Федько - халамидник». Щедрий на добро внутрішній світ героя. Федько як особистість. Образи Федька і Толі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: допомогти учням розібратися в складнощах характерів та вчинків героїв оповідання; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення головних епізодів та деталей, висловлення власного ставлення до прочитаного, обґрунтування своєї думки...

Украинкский

2014-05-02

57 KB

1 чел.

Тема: Володимир  Винниченко. «Федько - халамидник». Щедрий  на  добро  внутрішній  світ  героя. Федько  як  особистість. Образи  Федька  і  Толі.

Мета: допомогти  учням  розібратися  в  складнощах  характерів  та  вчинків  героїв  оповідання; розвивати  навички  виразного  читання, переказу, виділення  головних  епізодів  та  деталей, висловлення  власного  ставлення  до  прочитаного, обґрунтування  своєї  думки; сприяти  усвідомленню  найважливіших  цінностей  моралі  та  етики, що  роблять  людину  душевно  багатою  і  щедрою  на  добро, порядність, чесність.

Тип  уроку: урок  узагальнення  і  систематизації  знань  з інтерактивними  елементами.

Обладнання: портрет  автора, підручники, картки  з  іменами, визначення  типів  характеру.

ХІД УРОКУ

1.Привітання.

2.Пароль.

3. Актуалізація  опорних  знань  учнів.

- Кілька  уроків  тому  ми  з  вами  вивчили  поезію  Лесі  Українки «Як  дитиною  бувало…». Пригадаймо  її  зараз.

(Учениця  читає  перші  дві  строфи  поезії)

-А  чи  замислювалися  ви над  тим, які  ви? Які  люди  вас  оточують? Чи  у  вашому  характері  присутні  такі  риси, як  гордість, чесність, справедливість, людяність? Сьогодні  на  уроці ми  намагатимемось  усвідомити  найважливіші  цінності  моралі  та  етики, що  роблять  людину  душевно  багатою, щедрою  на  добро, порядність, чесність.

4. Оголошення  теми  і  мети  уроку.

Тема  нашого  уроку: Володимир  Винниченко. «Федько - халамидник». Щедрий  на  добро  внутрішній  світ  героя. Федько  як  особистість. Образи  Федька  і  Толі.

5. Завдання  уроку  та  очікуванні  результати.

- На  уроці  ми  з  вами визначимо риси  характеру  Федька, які  вирізняють  його  з  кола  друзів – однолітків, прокоментуємо  їх. Висловимо  своє  ставлення  до  нього. Порівняємо  Федька  і  Толю, зробимо  відповідні  висновки. А  ще, я  сподіваюсь, наша  сьогоднішня  розмова  залишить  добрий  слід  у  душі  в  кожного  із  вас.

6.Перевірка  домашнього  завдання.

 - Вдома ви  повинні  були  підготувати  виразне  читання уривків, які  вас   найбільше  вразили  або  сподобались. Зачитаймо  їх.

(Діти  зачитують  уривки, пояснюють, чому  саме  цей  уривок  обрали.)  

- Дякую  за  гарні  відповіді.

7.Узагальнення  і  систематизація  знань.

- На  минулому  уроці  ми  навчилися  розрізняти  головних  і  другорядних  персонажів. То  хто  ж  головний  герой   оповідання   і   чому?

Характеристика  Федька.

- Отже, головною  дійовою  особою  є  Федько. А  який  він? Згадаймо, як  поводиться  хлопчик  під  час  гри  в  піску?

(Відповіді  дітей)

  •  А  як  він  веде  себе  під  час  запуску  змія  дітьми?

(Відповіді  учнів)

- Як   поводить  себе  підліток, коли  батько  карає  його?

(Діти  відповідають, зачитуючи  відповідні  уривки)

-  А  як  ставляться  до  головного  героя  батько, мати, товариші, а  сам  автор?  За  допомогою  яких  художніх  засобів  змальовується  Федько  в  оповіданні?

- Яким  ви  побачили  Федька  на  річці, коли  він  рятував  Толю?

- У  чому  ж  незвичність  поведінки  хлопчика?

(Федько  непередбачуваний, іноді  недобрий, але  благородний, чесний, справедливий, здатний  на  самопожертву.)

- Діти, на  дошці  ви  бачите  ім’я  нашого  героя. Напишіть, будь  ласка, слова, з  якими  асоціюється  у  вас  цей  хлопчик.

(Гронування. (Ім’я  написано  зеленим  кольором.))  

 Характеристика  Толі.

- А  зараз  знайдіть  і  прочитайте  опис  зовнішності  Толі. Яку  поведінку  хлопчика  можна  передбачити, виходячи  з  цього  опису?

- Чи  викликає  у  вас  симпатію  Толя? Чому?

- Зачитайте  діалог  Федька  і  батька Толі, який  свідчить  про  порядність  першого  і  ницість  другого  героя.

- Запишіть  на  дошці  слова, з  якими у вас  асоціюється  Толя.

(Гронування. (Ім’я  написано червоним  кольором))

- А  чи  помітили  ви, якими  кольорами  написані  імена  хлопчиків? Як  ви  думаєте, що  символізують  у  нашому  випадку  ці  кольори?

(Червоний  колір, яким  написано  ім’я  Толя, начебто  застерігає  нас, промовляє, що  не  можна  чинити  так, як  Толя. А  зелений, як  світло  світлофора, відкриває  нам  дорогу  до  доброти, чесності, благородства, дружби).

 Робота  в  зошиті.

- Слова, з  якими  асоціюються  у  вас  хлопчики, різні. А чи  є  у  них  щось  спільне? Запишіть, будь  ласка, у  зошити  спільні  і  відмінні  риси  цих  дійових  осіб.

 Проблемне  запитання. «Мозковий  штурм» або робота  в  парах.

- А  зараз  уявіть, що  ви  знаходитесь  на  березі  річки, по  якій  іде  крига. Подумайте, які  слова, знаючи  тип  характеру  обох  підлітків, ви  б  сказали  хлопцям, щоб  зупинити  їх, застерегти  від  необдуманих  кроків, попередити  події, які  призвели  до  трагедії.

(Діти  працюють  у  парах  або  самостійно, самостійно ж обираючи  і  адресата  мовлення)  або  відповідають на  питання:

- Яка  людина  могла б  вирости  з  Федька, а  з Толі?

- Чому  навчило  вас  це  оповідання?

- Чи   хотіли б ви  мати  такого  друга, як  Федько?

8.Підведення  підсумків.

- На  підсумок  уроку  я  пропоную  вам  зіграти  у  гру «Впіймай  слово». (Риси  характеру, притаманні  Федькові, діти  «ловлять», плескаючи  у  долоні ).

 - Дякую, я  пересвідчилася, що  ви  розібралися  у  складнощах  характерів  хлопчиків, усвідомили  найважливіші риси, які  повинна  мати  кожна  людина. Такі  як  доброта, чесність, відданість, відчуття  дружби, справедливість.

- Я  бажаю  вам, щоб  всі  ті   чесноти, які  ви  спіймали  сьогодні  у  свої  долоньки, стали  вашими  і  ніколи  не  перетворились  на  ті, які  ви   пропускали.

9.Оцінювання. Дякую  всім   за  роботу….Оцініть, будь  ласка, свою  роботу  на  уроці, за  допомогою  карток  самооцінки.

10. Домашнє  завдання.

1.Виписати  в  зошит  художні  засоби, за  допомогою  яких  замальовується  Федько.

2. Підготувати  усну  розповідь  на  тему «Який  слід   у  моїй  душі  залишило  знайомство  з  Федьком – халамидником?».

Картка самооцінки

-1бал                         - 2 бали                           - 3 бали

  1.  Пароль – 1б.
  2.  Поезія – 1б.
  3.  Виразне  читання  уривка – 3б.
  4.  Відповідь  під  час  бесіди – 1б.
  5.  Інтерпретація  кольору – 1б.
  6.  Робота  в  зошитах – 2б.
  7.  Робота  в  парах – 2б.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25203. Філософія неогегельянства 28.5 KB
  Центральний пункт гегелівської діалектики вчення про протилежності оцінюється як хибне МакТаггарт. Абсолютний дух розглядається як сукупність індивідуальних свідомостей МакТаггарт як вища форма індивідуальності Бозанкет.
25204. І.Кант Пролегомени до всякої майбутньої метафізики 29.5 KB
  Сутність метафізики: розум займається виключно самим собою і знайомство з обєктами які набуваються безпосередньо від роздумів над своїми власними поняттями не потребуючи для цього досвіду взагалі; таке пізнання не виводиться з досвіду. Кожний окремий досвід є тільки частина всієї сфери досвіду але саме абсолютне ціле всього досвіду не є досвід і тим не менш складає проблему для розуму. Поняття ж розуму мають повноту тобто збираючу єдність усього можливого досвіду і стають трансцендентними. Таким чином як розсудок потребує для досвіду...
25205. Постсруктуралізм як самокритика структуралізму 28 KB
  критика авторасубєкта і літературного твору в якості його продукту. Якщо для структуралізму структура це самодостатнє ціле яке не потребує ні адресата ні комунікативної ситуації ні автора автор лише простий виконавець структурних приписів то з позиції П. проголошує війну на два фронти і проти структури і проти автора які пригнічують будьяку різноманітність і різнобарвя дійсності. протиставив принцип багатозначного прочитання твору; а структуралістському розчиненню автора в мові його розєднанню на множину дискурсивних...
25206. Жак Дерріда: людина і світ як текст 28.5 KB
  Жак Дерріда: людина і світ як текст Дерріда ключова фігура постструктуралізму і деконструктивізму. Класична філософія вичерпала себе метод її подолання деконструкція яка націлена на знищення метафізичних смислів що містяться в тексті. Мета звільнення від метафізики присутності задля можливості розуміти текст як феномен який сам себе породжує.Відкриття того що говорить текст 2.
25207. Cубстанційна концепція моральних добра і зла 35 KB
  Добро і зло в цих системах мають субстанційну природу це два самостоятельних рівноправних початка світу. Боротьба цих двох початків визначає розвиток світу. Добро і зло в данному випадку онтологізуються це надлюдські сили які складають дуальну основу світу. Абсолютне Благо верховний принцип існування нерухомого світу ідей і матерія як косное неструктурированное начало составляют вместе рамки проявления добра и зла их онтологічна основа.
25208. Християнське обґрунтування моралі. Євангельська моральна доктрина 44 KB
  Підставою всього ранньохристиянського світогляду була абсолютна орієнтованість на Бога як джерела й ціль будьяких чел. Шлях до Бога є шлях порятунку через народження понад і фізичну смерть. є подоба Бога. образа Бога.
25209. Сучасний дискурс справедливості 25 KB
  Сучасний дискурс справедливості. Одною з найяскравіших робіт що зможе розкрити це питання є робота Роулза Теорія справедливості. По суті теорія справедливості означає розрив з традицією. Головною засадою за Роулзом є інтуїтивне почуття справедливості.
25210. Життєвий світ в феноменологічній філософії 28.5 KB
  Життєвий світ в феноменологічній філософії Гуссерль Криза європейських наук та трансцендентальна феноменологія Життєвий світ як безпосередньо актуально існуюча сфера первинних засад знання як дійсних форм досвідного споглядання серед яких ми самі живемо відповідно до тілесного способу існування особистості. Життєвий світ як необхідна передумова будьякого досвіду трансцендентальна умова. Виходячи із перспективи життєвого світу Гуссерль критикує ідеалізацію обєктивізму наук про природу які піддають забуттю життєвий світ...
25211. Основи метафізики звичаїв (моральності) 26.5 KB
  Основи метафізики звичаїв моральності Основи метафізики звичаїв 1785 входить до циклу праць в яких Кант висвітлює основні положення своєї практичної філософії. Головна мета роботи встановлення вищого принципу моральності. Шлях реалізації мети потрійний перехід: від повсякденного моральнісного пізнання до філософського від популярної моральної філософії до метафізики моральності і від метафізики моральності до критики чистого практичного розуму. Обґрунтовання поняття метафізики моральності.