58960

Аналіз поеми М. Гоголя «Мертві душі». Чичиков герой нашого часу?

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: проаналізувати образ Чичикова; вдосконалювати вміння висловлювати та доводити свої думки аргументувати свої вислови узагальнювати; розкривати творчі здібності учнів; прищеплювати звичку з повагою ставитися до думок інших людей...

Украинкский

2014-05-02

57 KB

1 чел.

Урок із зарубіжної літератури

з використанням інтерактивних технологій

(9 клас)

Тема: Аналіз поеми М. Гоголя «Мертві душі». Чичиков герой нашого

часу?

Мета: проаналізувати образ Чичикова; вдосконалювати вміння  

         висловлювати та доводити свої думки, аргументувати свої вислови,

         узагальнювати; розкривати творчі здібності учнів; прищеплювати

         звичку з повагою ставитися до думок інших людей; виховувати

         вдумливе ставлення до життя, неприйняття лицемірства, кар’єризму та

         зрадництва.

Тип уроку: поглибленої роботи над твором, комбінований.

Обладнання: портрет письменника, виставка книг, виставка «Вивчаємо творчість М. Гоголя» (реферати, літературознавчі статті, список додаткової літератури), ілюстрації до поеми, зроблені учнями, роздатковий матеріал, картки для перевірки домашнього завдання, схема «Життя Чичикова», індивідуальні картки  «Робочий зошит», картки для рефлексії, «Кубики».

Епіграф: «Усе зробиш і все подолаєш на світі копійкою»

                                                                              М.Гоголь

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

  1.  Із чого розпочнемо наш урок?
  •  Із кінця минулого уроку.
  •  Із перевірки домашнього завдання.
  •  Із дотепного анекдоту.
  •  Із вивчення нового матеріалу.
  •  Із створення позитивного настрою уроку.

З’ясуймо, хто за який варіант.

Дотепний анекдот

Нецікавий хлопчик Яновський – Гоголь сидячи на останній парті, роздавав прізвиська. Вони чіплялися міцно, не відірвеш. Не врятують тато з мамою, гроші і зв’язки, не захистить сила. Поповзе прізвисько гадюкою класами училища, отримає з тобою атестат і піде сходами кар’єри, тримаючись аж до смерті. А ще товариші почали звати його Мертвою Душею. Якось біс штовхнув уже 18-річного юнака Миколу Гоголя сказати недовірливому товаришу: «У тебе очі бика». Гоголь кілька разів підводив спантеличеного бідолаху до дзеркала і нарешті запевнив у тому, що очі у нього справді нелюдські. Хлопець усю ніч не спав і вранці побіг до свого лакея, не знаючи, що з ним уже домовився Гоголь. «Семене, у мене очі бика?» - «Справді! О боже мій!» студент мало не збожеволів. Його відвезли у лікарню.

  1.  Перевірка домашнього завдання. Експрес-опитування.

Клас ділимо на дві групи.

Завдання: підготувати характеристики образів за такими позиціями:

Герой

Позитивні риси характеру

Негативні риси характеру

Ставлення до людей

Ставлення до грошей

Вам допоможуть портрети «мертвих душ», які підготував………………….

Роботу на картках перевіряє експертна група, яка в кінці уроку оголосить результати.

  1.  Бесіда.
  •  Коли і за яких обставин ми знайомимося з Чичиковим?

Вперше ми знайомимося з Чичиковим, коли він в’їхав на досить гарній бричці до гостиниці губернського міста N.

  •  Яким чином М. Гоголь підкреслює типовість головного героя?

Гоголь підкреслює типовість головного героя тим, що точно не описує його зовнішність. «У бричці сидів пан не красунь, але й не поганий із себе, ні занадто товстий, ні занадто тонкий; не можна сказати, щоб старий, одначе й не так, щоб занадто молодий…». Тобто Чичиков не мав індивідуальних рис, які б відрізняли його від пересічних громадян тогочасної Росії. Цим М.Гоголь хотів підкреслити типовість цього образу.

ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку

План уроку

  1.  Доповідь біографів.
  2.  Аналіз образу Чичикова. Робота з цитатами.
  3.  Зачитування сенканів.
  4.  Порівняльна характеристика Чичикова та інших героїв поеми.
  5.  Диспут «Чи є Чичиков героєм нашого часу?» (або «Чичикови серед нас»).

ІІІ. Сприймання навчального матеріалу

  1.  Доповідь біографів.

Училище ------ Казенна палата ------- Митниця -------- «Мертві душі»

  •  Чи виконав Павлуша настанови батька?

Настанови батька глибоко засіли у душі Павлуши. Він зробив їх своїм життєвим кредом.

  •  Чи так це погано, якщо людина хоче жити в достатку?

* Прагне жити у достатку майже кожна людина. І це нормальне бажання. Адже всім нам хочеться мати гарну роботу, або взагалі не працювати, добре їсти, гарно вдягатись,  забезпечувати себе та рідних, відправитись у навколосвітню подорож та ін.

* Але гроші не повинні стати самоціллю. Вони лише засіб для досягнення мети.

*  Головне  не матеріальний достаток, а внутрішня суть людини, її духовне життя.

  •  Чому Чичиков так високо літав і так низько падав?

* Головна проблема Чичикова - це неправильний погляд на життя. З поеми ми дізнаємося про Чичикова, як про кар’єриста, афериста, пристосуванця, лицеміра. І все це заради грошей. А де ж емоції, почуття? Ніякого кохання, ніякої прив`язанності, товаришів і ворогів. Чи це жива людина? Немов робот, який запрограмований на добування грошей.

* Жити в достатку не гріх. Але гроші не повинні стояти у людини на першому плані. Чичиков переступив заради збагачення через все і всіх. Так не можна.

  •  Чи завжди цілі виправдовують засоби?

* Яка б не була благородна ціль, та все ж таки і засоби повинні бути такими. Не можна сприймати того, що робив Чичиков, тому що його «діяльності» нема кінця і краю. Він не зупиниться, адже не бачить межі. Скільки йому потрібно для щастя грошей? Невідомо. Він отримує задоволення від самого процесу здобутку грошей.

  1.  Аналіз головного героя з використанням цитат. Позитивні і негативні риси характеру.

Клас ділиться на дві групи. Завдання кожної групи, використовуючи цитати, визначити І – група – позитивні риси характеру, ІІ – група – негативні.

Позитивні: розумний, «жалісливий», старанний, охайний, працьовитий, творчий, винахідливий, кмітливий, терплячий до самозречення, спритний, проникливий, прозорливий.

Негативні: самовдоволений, пристосуванець, лицемір, хабарник, підлий, користолюбивий, цинічний, брехливий, підлабузник, безсердечний, сухий, жорстокий.

Висновок: Ми бачимо, що у Чичикова достатньо позитивних рис характеру. Але проблема у тому, що він усі найкращі свої якості направив для досягнення ганебної мети. А з цього випливає, що позитивні риси характеру стали негативними.

  1.  Хвилинка відпочинку. Зачитування сенканів.

Складання вільного вірша із п’яти рядків, що синтезує інформацію, коротко описує тему. Формула:

  •  тема (зазвичай іменник);
  •  опис (два прикметника);
  •  дія (три слова);
  •   ставлення (чотири слова);
  •  Перефразування сутності (одне слово).

Учні зачитують сенкани, які вони склали вдома про героїв твору.

  1.  Порівняльна робота. «Кубик-рубик».

Кожна команда отримує «Кубик-рубик», на якому записані допоміжні питання. Учні по черзі дають відповіді на питання. Роблять висновки.

І група: Назвіть спільні риси всіх героїв.

ІІ група: Чим відрізняється Чичиков від інших?

Допоміжні питання

  1.  Яке походження має герой?
  2.  Засіб збагачення.
  3.  Ставлення до грошей.
  4.  Ставлення до людей.
  5.  Ставлення до нього інших людей.
  6.  Мета життя.

Поміщики:1. Більшість поміщиків мають дворянське походження.2. Збагачуються за допомогою праці кріпаків, торгівлі.3.В їхньому житті гроші – головне мірило значимості в суспільстві, весь сенс їхнього життя. Хоч більшість і не задумується, для чого їм багатство, з якою метою його використати.4. До людей ставлення різне: від підозри з ненавистю, до вдаваної ввічливості заради власної вигоди.5.Відносини між поміщиками складаються по-різному. При потребі можуть усміхатися один одному, а то і наговорити на когось. Кріпаки з розумінням ставляться до причуд своїх панів.6. Справжня мета життя  давно втрачена. У поміщиків мертві душі. Вони самі не розуміють заради чого живуть.

Чичиков:1. Темне і скромне походження нашого героя. Батьки були дворяни чи давнього роду чи персональні, не дуже заможні.2. Власним розумом і працею, пристосовуючись і лицемірячи, виявляючи велике терпіння і самозречення, ідучи на різні махінації і підлабузництво.3. Єдина мета в його житті.4. Люди – засіб для досягнення цілі і не більш. Ніяких почуттів і переживань. Легко вводить їх в оману. 5. Поміщики захоплені ним, він затьмарив їм розум, ввів в оману. Для нього відкриті всі двері. Але в житті Чичикова зустрічаються люди (про них багато не пишеться), які бачать його із середини. Тоді в його житті трапляються трагедії (звільнення, розкриття та ін.). 6. Основна мета – робити гроші.

Висновок: Поміщики – це мертві душі. Чичиков – уособлення людей нового покоління.

ІV. Узагальнення матеріалу

1. Словникова робота

Учні повинні прочитати визначення поняття «герой» і відмітити ті, які підходять до образа Чичикова.

1.Герой – постать людини, зображена письменником у художньому творі.

2.Герой – людина, яка вчинила подвиг, героїчний вчинок.

3.Герой – постать людини, яка втілює типові риси певної

верстви суспільства, часу, країни.

2. Бесіда

Головна мета Чичикова – збагатитися, помістивши в банк «мертві душі».  Він не нехтує жодними способами, переступаючи через все і всіх.

- Чи можна назвати Чичикова героєм нашого часу? Чому?

3. Голосування

У чому сенс життя:

- Сенс життя в удосконаленні себе і навколишнього світу.

- Сенс життя – в накопиченні матеріальних благ.

- Сенсу життя немає.

4. Продовження бесіди

- Чи можна вважати цей образ реалістичним?

- Отже, чи є твір М. Гоголя «Мертві душі» актуальним у наш час?

V. Підсумок уроку

VІ. Диференційоване домашнє завдання

І рівень – Скласти план характеристики Чичикова.

ІІ рівень  -  Зробити порівняльну характеристику Чичикова та інших героїв російської літератури.

ІІІ рівень – Написати твір на тему «Хто він, герой нашого часу?»

ІV рівень – Скласти тестування за поемою М. Гоголя «Мертві душі».

VІІ. Рефлексія і оцінювання роботи учнів у групах.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83590. Відповідальність у міжнародному космічному праві 35.62 KB
  Держави несуть міжнародну відповідальність за національну діяльність у космічному просторі включаючи Місяць та інші небесні тіла незалежно від того чи здійснюється вона урядовими органами або неурядовими юридичними особами. У випадку діяльності в космічному просторі включаючи Місяць та інші небесні тіла міжнародної організації відповідальність за виконання Договору про космос несуть разом з міжнародною організацією також і держави що беруть у ній участь. Держава що здійснює або організує запуск об\\\'єкта в космос а також кожна...
83591. Поняття і принципи міжнародного економічного права. Джерела міжнародного економічного права 37.61 KB
  Сучасна практика свідчить, що основну частину МЕП складають норми, що регулюють міждержавні економічні відносини. Так, норми, спрямовані на регулювання правовідносин за участю фізичних та юридичних осіб, переважно регулюють відповідні...
83592. Сучасна система міжнародних економічних організацій 39.05 KB
  На універсальному рівні основними організаціями є ООН її спеціалізовані установи і СОТ. Незважаючи на важливу роль ООН в регулюванні міжнародних економічних відносиносновну роботу з розробки універсальних стандартів в галузі МЕП сьогодні здійснюють МВФ Група Світового банку та СОТ. СОТ була створена в 1994 р. Установчим документом СОТ є Марракешська угода про заснування СОТ 1994 р.
83593. Система і право Світової організації торгівлі. Угода про заснування СОТ. Функції, компетенція, структура СОТ. Багатосторонні угоди системи СОТ 42.96 KB
  Угода про заснування СОТ. Функції компетенція структура СОТ. Багатосторонні угоди системи СОТ. Світова організація торгівлі СОТ єдина міжнародна організація що опікується глобальними правилами торгівлі між країнами.
83594. Міжнародний валютний фонд 43.71 KB
  Міжнаро́дний валю́тний фонд МВФ англійською IMF спеціальне агентство Організації Об\'єднаних Націй ООН засноване 29ма державами[1][2] з метою регулювання валютнокредитних відносин країнчленів і надання їм допомоги при дефіциті платіжного балансу шляхом надання коротко і середньострокових кредитів в іноземній валюті. Штабквартира МВФ знаходиться в м. МВФ було створено 27 грудня 1945 року після підписання 29ма державами угоди розробленої на Конференції ООН з валютнофінансових питань 22 липня 1944 року. МВФ є інституційною основою...
83595. Поняття та джерела міжнародного екологічного права 37.32 KB
  Міжнародне екологічне право - галузь міжнародного права, принципи і норми якої регулюють відносини між його суб\'єктами в сфері охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів. Правове регулювання міжнародного екологічного права спрямоване на обмеження шкідливого антропогенного впливу на навколишнє середовище
83596. Принципи міжнародного екологічного права 37.97 KB
  Спеціальні (галузеві) принципи міжнародного права навколишнього середовища найбільш повно зафіксовані у Стокгольмській декларації з навколишнього середовища (26 принципів) і Декларації Ріо-де-Жанейро з навколишнього середовища і розвитку
83597. Міжнародна співпраця у області охорони навколишнього середовища 42.91 KB
  Тому проблема гармонізації відносин суспільства і природи охорони навколишнього середовища набула глобального значення. У межах міжнародного співробітництва в галузі охорони навколишнього природного середовища вирішуються найбільш складні проблеми і конкретні проекти. Особливу групу проектів складають наукові дослідження впливу діяльності людини на клімат передбачення землетрусів і цунамі роботи в галузі біологічних та генетичних наслідків забруднення оточуючого середовища.
83598. Охорона певних видів навколишнього середовища. Міжнародно-правова охорона атмосфери і озонового шару. Міжнародно-правова охорона флори і фауни 40.67 KB
  Особлива увага надається боротьбі з забрудненням нафтою Лондонська конвенція про запобігання забрудненню моря нафтою 1954 р. Конвенцією про запобігання забруднення моря викидами відходів ї інших матеріалів 1972 р. У Конвенції про запобігання забруднення моря з суден 1973 р. Охороні морських просторів присвячено і угодиукладені на регіональному рівні напри клад Гельсінська конвенція про захист морського середовища району Балтійського моря 1974 р.