58965
Матеріали до вивчення роману Габріеля Гарсіа Маркеса "Сто років самотності"
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Довести до свідомості учнів задум письменника який полягає в осудженні індивідуалізму що зумовлює замкненість відірваність людини від реального часу отруює її життя гіркотою самотності. Актуалізація опорних знань Як ви розумієте слово самотність Звідки вона береться Чому виникає...
Украинкский
2014-05-02
31.5 KB
1 чел.
Матеріали до вивчення роману Габріеля Гарсіа Маркеса "Сто років самотності"
Мета: ознайомити учнів в життєвим та творчим шляхом колумбійського письменника Г. Г. Маркеса; "магічний реалізм" - одна з особливостей роману "Сто років самотності"; довести до свідомості учнів задум письменника, який полягає в осудженні індивідуалізму, що зумовлює замкненість, відірваність людини від реального часу, отруює її життя гіркотою самотності.
Обладнання: портрет письменника (Всесвітня література, 1998, № 12, форзац).
Хід уроку
1. Вступне слово вчителя. Ім'я Габріеля Гарсіа Маркеса із далекої Колумбії, одного з найбільших творців сучасної латиноамериканської прози, лауреата Нобелівської премії, вже давно стало відоме читачам усіх континентів. У чому ж причина популярності письменника? Відповідь на це запитання може бути одна: Гарсіа Маркес уміє говорити про те, що хвилює всіх, незалежно від місця проживання, і вміє говорити так, що сказане обов'язково відгукнеться у будь-якому куточку планети.
2. Життєвий і творчий шлях письменника:
Бесіда:
- життєвий шлях Г.Г. Маркеса,
- що таке Макондо? (Образ провінційного містечка);
- яку тему вводить Маркес у світову літературу? (Тему самоти, як окремої людини, так і людської спільноти);
- повість "Опале листя",
- повість "Полковникові ніхто не пише",
- що таке "магічний реалізм"? (Метод поєднання буденного і фантастичного);
- ким є людина для Маркеса? (Людина - це диво, яке містить у собі цілий світ; це провідна думка його творів);
- які ще риси притаманні творам Маркеса? (Мотиви попередження, застереження, пророцтва);
- як ці риси втілені в романі "Кохання під час холери"? (У фіналі роману вирубані ліси, знищені тварини, отруєні води - це наслідок господарювання людства на планеті у XX столітті).
Доповнення вчителя (Всесвітня література, 1999, № 2, с. 42; Зарубіжна література, 1997, № 4, с. 27).
3. Актуалізація опорних знань
- Як ви розумієте слово "самотність"?
- Звідки вона береться? Чому виникає?
- А як запобігти самотності?
Г. Г. Маркес закінчує роман словами: "...тим родам людським, які приречені на сто років самотності, не призначено з'явитися на землі двічі". Як ви розумієте ці слова? Поясніть назву роману.
Поясніть змістове значення прізвища Буендіа ("буенос" - добрий, хороший).
Висновок. "І все було б гаразд у квітучому роді Буендіа, якби у справу не втрутився злий рок..."
4. Робота над романом "Сто років самотності":
- історія написання (Зарубіжна література, 1997, № 4, с. 27; Зарубіжна література, 1998, № 5, с. 26).
Складання опорного конспекту
1. Художні особливості роману - поєднання рис роману-міфу та сімейної хроніки, поєднання фантастики з життєвою правдоподібністю.
2. Композиційний стрижень роману - історія шести поколінь Буендіа і міста Маконда, яке заснував перший Буендіа.
3. Провідні мотиви - родового прокляття, фатуму та кохання.
4. Історія розгортається в кількох вимірах водночас:
традиційна сімейна хроніка;
історія Макондо, як особливої долі всієї Латинської Америки;
історія сім'ї Буендіа, котра увібрала в себе цілу добу людської свідомості, що пройшла під знаком самотності, індивідуалізму.
5. У центрі твору - проблема самотності (Маркес вважав самотність природженою хворобою цілого покоління).
6. Лейтмотив роману - співіснування людини та природи, взаємодії між ними.
7. Ідея твору - застерегти людство від апокаліпсичної катастрофи.
8. Роман-пересторога людству.
5. Аналіз художнього тексту твору:
- бесіда за питаннями (хрест., с. 327).
Дати відповіді на питання
- Як ви тлумачите назву роману Г.Г. Маркеса?
- Що означає народження дитини з поросячим хвостом?
- Яка головна тема цього твору?
- Чому роман "Сто років самотності" є пересторогою людству?
Висновки
Людина, родина, рід, якщо вони самотні, бездуховні, приречені на самознищення. Так у формі притчі завершує роман Маркес. Як твердить письменник, альтернатива самознищенню існує - це ідея духовної солідарності.
Переконання письменника-гуманіста нині досить актуальні: людство, вражене вірусом індивідуалізму, може врятувати лише духовне єднання. А шлях до цього починається з любові.
6. Підсумкова бесіда
Доведіть, що роман "Сто років самотності" належить до "магічного реалізму".
Які художні засоби, прийоми використовує письменник для зображення дійсності?
У чому письменник вбачає основну проблему сучасності? Як її можна розв'язати?
Чи згодні ви з автором, який вважає ідею солідарності єдиною альтернативою самотності?
У якому світі хотілося б жити вам особисто - солідарному чи самотньому? Відповідь аргументуйте.
7. Письмова робота на одну з тем за вибором
М. Булгаков та Г.Г. Маркес - творці "магічної реальності".
Ідея самотності людини у світовій літературі.
Самотність у моєму житті.
Чи змогло б існувати людство без духовного зв'язку?
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
61643. | Особенности композиции рассказа Толстого «После бала» | 14 KB | |
Что же послужило источником для создания рассказа Известно что зерном повествования явилась история которая произошла со старшим братом писателя Сергеем Николаевичем. Но есть основание думать что источником рассказа была и жизнь отца Толстого. | |||
61646. | Норма и отклонение в физическом, психическом, интеллектуальном и речевом развитии человека | 38.2 KB | |
Понятие коррекционно-развивающей работы с детьми. Норма и отклонения в физическом, психическом, интеллектуальном и речевом развитии человека. Категории и классификации нарушений, отклонений в развитии человека. | |||
61647. | Рынок как особый институт экономической системы | 21.73 KB | |
В широком Рынок это весь сложный механизм движения благ и услуг в форме товаров и денег в рамках всего общественного воспроизводства на всех уровнях экономической системы данного общества. Рынок механизм соединяющий производителей интерес потребителей. | |||
61648. | Путешествие в теплые края | 17.69 KB | |
Цель: Познакомить детей с природой жаркого тропического пояса его особенностями и обитателями. Задачи: Воспитательная: воспитывать бережное отношение к природе; Образовательная: познакомить детей с природой жаркого тропического пояса его особенностями и обитателями... | |||
61649. | Письмо строчной и заглавной Т - т | 27.42 KB | |
Сформировать в памяти ясный четкий образ буквы. Учитель предупреждает детей о том что каждая строка в стихотворении начинается с большой буквы и с новой строки. | |||