58970

Біосинтез білка

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Під час вивчення цієї теми в учнів часто виникають труднощі повязані з розумінням процесів транскрипції трансляції ролі рибосоми в утворенні молекули білка. Сформувати в учнів поняття генетичний код етапи біосинтезу білка реакції матричного синтезу.

Украинкский

2014-05-02

37 KB

1 чел.

Конспект уроку з біології у 10-му класі

Біосинтез білка

Тема «Біосинтез білка» в 10-му класі є однією з найбільш складних у всьому курсі загальної біології. Під час вивчення цієї теми в учнів часто виникають труднощі, пов'язані з розумінням процесів транскрипції, трансляції, ролі рибосоми в утворенні молекули білка. Пропоную на ваш розгляд свій варіант вивчення цієї теми.

Мета:

1. Сформувати в учнів поняття «генетичний код», етапи біосинтезу білка, реакції матричного синтезу.

2. Поглибити та розвинути уявлення учнів про ген, продовжити формування навичок розв'язання задач з молекулярної біології.

3. Дати учням наукові уявлення про механізм передачі спадкових ознак.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: синтетична.

Міжпредметні зв'язки

Міжциклові: математика - комбінаторика; внутрішньоциклові: хімія - будова та властивості білків, НК; міжтемні: рівні організації білкової молекули, види РНК, їх функції, будова ДНК, будова клітини.

Прийоми особистісно-розвивального навчання: саморобна динамічна модель «Біосинтез білка», повідомлення учнів «Відкриття генетичного коду».

Обладнання: таблиця «Будова клітини», динамічна модель «Біосинтез білка», кодопозитиви, кодоскоп, підручник «Загальна біологія», М. Є. Кучеренко та ін., Київ, Ґенеза, 2004.

Основні поняття та терміни: генетичний код, триплет, кодон-стартер, кодон-термінатор, виродженість, однозначність, універсальність генетичного коду, матриця, матричний синтез, транскрипція, трансляція.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів

Фронтальне опитування

Які процеси підтримують постійний зв'язок організму з навколишнім середовищем?

Реакції якого обміну забезпечують клітину необхідними продуктами?

У чому суть пластичного обміну?

Які основні процеси біосинтезу?

Які органічні речовини найважливіші в рослин і тварин? Чому ви так уважаєте?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Приділимо увагу важливості білка. Білок необхідний всьому організму, кожній клітині для росту, здійснення процесів життєдіяльності, розмноження.

Запитання для бесіди

Яка структура клітини відповідає за біосинтез білка?

Де вона у клітині розміщується?

В якій частині клітини вона утворюється?

Що ще знаходиться в ядрі клітини?

Які функції ДНК?

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Створення проблемної ситуації

Спробуйте порівняти молекули ДНК і білка.

Який висновок можна зробити з факту, що розміри молекул ДНК набагато більші за розміри молекул білка; кількість молекул ДНК у клітині набагато менша за кількість видів білків клітини?

Структура білка зашифрована не в цілій молекулі ДНК, а в її певній ділянці.

Як називається ця ділянка? (Ген.)

Тому шифр, яким закодована інформація про структуру білка, називається генетичним кодом. (Робота з підручником с. 109.)

Який він? (Повторення «мономерної мови» ДНК.)

Про відкриття генетичного коду розповідає один з учнів, який одержав випереджальне пошуково-дослідницьке завдання з'ясувати:

історію відкриття генетичного коду;

чому для кодування 20-ти амінокислот необхідні ділянки ДНК саме з трьох нуклеотидів.

Учень пропонує однокласникам здійснити необхідні обчислення й визначити, скільки амінокислот може кодувати ділянка ДНК, яка складається з одного, із двох, нарешті, із трьох нуклеотидів. У процесі аналізу результатів обчислень, одержаних різними учнями, клас робить висновок, що лише ділянки ДНК із трьох нуклеотидів забезпечать кодування всіх 20-ти видів амінокислот, які входять до складу білків. Таким чином установлюється перша властивість генетичного коду - триплетність

Далі учитель пропонує учням розглянути кодопозитив (виготовлений учителем) і розповідає про інші властивості генетичного коду:

однозначність;

виродженість;

універсальність.

Настав час дізнатись, як зчитується інформація, що записана на певному відрізку ДНК? (Розповідь учителя про механізм транскрипції.)

Робота з підручником, (визначення транскрипції)

Після цього учням пропонується розв'язати задачу:

Яка послідовність нуклеотидів і-РНК утворюється на одному з ланцюгів ДНК?

А - Т ___ У

Г - Ц ___ Г

А - Т ___ А

Т - А ___ Т

Ц - Г ___ Ц

Розповідь учителя. Транскрипція - реакція матричного синтезу. Матриця (у техніці) - форма, з якої одержують багато точних копій (монет, друкованих літер тощо).

За допомогою саморобної динамічної моделі, виготовленої учнями під керівництвом учителя, учитель пояснює, як відбувається процес транскрипції.

Особливості матричного синтезу учні вивчають за допомогою кодопозитива, виготовленого вчителем, і занотовують їх у зошитах.

Матричний синтез:

лежить в основі синтезу нуклеїнових кислот і білків;

здійснюється точно та швидко;

властивий лише живій клітині;

відображає основну властивість живого - відтворювати собі подібне.

Після цього з'ясовується роль т-РНК у біосинтезі білка (бесіда).

Куди несе свою інформацію і-РНК?

Що ще поступає в рибосому?

Що собою являють амінокислоти?

Як утворюється поліпептидний ланцюг?

Яка роль ферментів у цьому процесі?

Звертається увага учнів на приєднання ферменту й АТФ до амінокислот.

Потім розглядається приєднання активованих амінокислот до РНК. (Робота з підручником, с. 36, мал. 21, с. 112, мал. 80.)

Далі учитель за допомогою динамічної моделі пояснює процес трансляції.

Утворення первинної структури білка (розповідь учителя).

Утворення вторинної, третинної, четвертинної структури білка (розповідь учителя, робота з підручником, с. 112).

IV. Осмислення об'єктивних зв'язків

Бесіда. Біологічний зміст процесів транскрипції, трансляції. Значення властивостей генетичного коду.

Учні заповнюють у зошитах таблицю «Вихідні речовини, етапи та результати біосинтезу білка».

Самостійна робота. Розв'язування задач.

1. Білок вазопресин (гормон гіпофізу, підвищує кров'яний тиск) складається з дев'яти амінокислот, кодується такими нуклеотидами:

ТГТ - ТАТ - ТТГ - ГАА - ГАТ - ТГТ - ЦЦЦ - ЦГТ - ГГТ.

Визначте:

Скільки нуклеотидів і триплетів у цій ділянці ДНК?

Яка довжина гена, що кодує вазопресин?

Який амінокислотний склад вазопресину?

2. Правий ланцюг фрагмента гена має таку структуру:

ТАТ - ТЦТ - ТТГ - ТГТ - ГТА - ЦГА...

Укажіть структуру відповідної частини молекули білка, що синтезується за участю лівого ланцюга ДНК.

Визначте, як зміниться структура білка, якщо у правому ланцюзі ДНК під впливом хімічних факторів випадає одинадцятий нуклеотид.

V. Узагальнення й систематизація знань

Бесіда. Яку тему сьогодні вивчали? У чому суть генетичного коду?

Наведіть приклади реакцій матричного синтезу. Яке біологічне значення цих реакцій?

VI. Підбиття підсумків. Оцінювання роботи учнів

VII. Визначення та пояснення домашнього завдання

Вивчити матеріал у параграфі № 24, розв'язати запропоновані задачі. (Задачі пропонуються з урахуванням вимог особистісно зорієнтованого підходу, а саме: обов'язкові для всіх задачі початкового, середнього й достатнього рівня та дві задачі для учнів, які претендують на високий рівень - за бажанням.)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34678. Парникові гази та їх роль у формуванні клімату 88 KB
  Сукупність цих газів створює в атмосфері парниковий ефект. Суть парникового ефекту полягає в наступному: Земля отримує енергію Сонця в основному у видимій частині спектра а сама випромінює в космічний простір головним чином інфрачервоні промені. Затримуючи тепло в атмосфері Землі ці гази створюють ефект який називається парниковим а гази – парниковими. Практично будьякий вид діяльності людини супроводжується викидами парникових газів створюючи таким чином додатковий або антропогенний парниковий ефект.
34679. УТВОРЕННЯ ТА РУЙНУВАННЯ ОЗОНУ 221.5 KB
  1 Фотохімічна теорія утворення озону оксигенний цикл За Чепменом озон в атмосфері утворюється з молекулярного кисню [3]. В результаті дії цих двох протилежних процесів в атмосфері на деяких висотах встановлюється цілком визначена густина озону. Для формування озону в стратосфері перш за все необхідний атмосферний оксиген який утворюється внаслідок фотодисоціації молекули оксигену по реакції 1: Р.
34680. Фотохімічний смог 103.5 KB
  Незважаючи на формування в останні десятиліття загальної тенденції до покращення стану атмосферного повітря в м. Для утворення фотохімічного смогу необхідна наявність в повітрі таких первинних забруднювачів як оксид азоту NO та NO2 які у значній кількості надходять у повітря із відпрацьованими газами автомобільних двигунів; летких органічних сполук ЛОС таких як пропан нбутан етилен бензол формальдегід які в основному надходять через випаровування та згорання палива і розчинників; Метеорологічними передумовами утворення смогу є...
34681. Хімічний склад атмосфер інших планет 204 KB
  Початок формування атмосфери повязаний з еволюцією Сонця, з процесом його перетворення молодої зірки в дорослу. Цей процес характеризувався гравітаційним ущільненням до планет (космічного пилу) та газів сонячного туману.
34682. Хімічні процеси в стратосфері 99.5 KB
  У стратосфері на висотах менше 50 км відбувається утворення озону за реакцією O2 O → O3 Нестабільна молекула озону в збудженому стані O3 перетворюється в стабільну молекулу озону в результаті реакції з так званою третьою часткою в якості якої виступають молекули кисню і азоту що містяться в повітрі в найбільшій кількості: O3 M → O3 M 107 кДж Швидкість утворення озону пропорційна добутку концентрацій що беруть участь у реакціях частинок. Таким чином існує максимум швидкості утворення озону який припадає на...
34683. Аерозоль і клімат 311.5 KB
  Оцінка прямого впливу аерозолів на радіаційний баланс дає досить широкі Schätzungen der direkten Wirkung von erosolen uf den Strhlungshushlt zeigen eine reltiv große Bndbreite und beruhen weitgehend uf Modellstudien die nicht nur für die vorindustrielle Zeit sondern uch für die Gegenwrt schwer zu verifizieren sind. Die Unsicherheiten beruhen zum einen druf dss selbst der ktuelle tmosphärische Gehlt einzelner erosolrten nicht genu feststeht zum nderen druf dss die Größenverteilung die chemische Zusmmensetzung die Mischung und die...
34684. Водяной пар в атмосфере и гидрологический цикл 44.5 KB
  В отличие от большинства других присутствующих в атмосфере газов содержание водяного пара может очень сильно меняться. По мере того как молекулы воды переходят в воздух давление пара в воздухе увеличивается. Если температура воздуха продолжает увеличиваться то для поддержания насыщенного состояния пара число молекул поступающих в воздух также должно увеличиваться если конечно жидкость еще имеется. Давление пара служит мерой для другой величины также выражающей количество пара содержащегося в воздухе и называемой абсолютной влажностью.
34685. Вплив атмосферної циркуляції на транспорт хімічних речовин 144.5 KB
  Розподіл та концентрація хімічних речовин у атмосфері залежить від особливостей переміщення повітряних мас яке обумовлене загальною циркуляцією атмосфери. Внаслідок цього є постійний річний обмін енергією від низьких до високих широт завдяки океанічним і повітряним течіям рис. Оскільки Земля найсильніше нагрівається на екваторі то потоки нагрітого екваторіального повітря піднімаються високо вгору набагато вище ніж повітря в інших широтах. Під час екваторіального підйому повітря повітряні маси із низьких і високих широт...
34686. ГЛОБАЛЬНІ ЗМІНИ ВМІСТУ ОЗОНУ В АТМОСФЕРІ ЗЕМЛІ 281 KB
  Аналіз накопичених за перші 10 – 15 років матеріалів спостережень показав що кількість озону в стратосфері зменшується і виникло припущення що причиною цього є виробнича діяльність людини. У заяві містилось перше попередження про зменшення кількості озону і пов’язаних у зв’язку з цим небезпечних наслідках. Зменшення кількості озону особливо помітне над холодним антарктичним континентом – так звані озонові дірки†було вперше помічено тут.