59001

Джеймс Олдрідж. Останній дюйм

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: підібрати відповідний матеріал для розкриття теми. Залучити всіх учнів до вирішення проблем взаємин батьків і дітей, викликати бажання висловити власну точку зору, аргументувати її. Розвивати логічне мисленн, творчу уяву, виховувати мужність, волю, розвивати вміння самостійно приймати рішення

Украинкский

2014-05-03

44.5 KB

4 чел.

Урок зарубіжної літератури

Джеймс Олдрідж "Останній дюйм"

Мета: підібрати відповідний матеріал для розкриття теми. Залучити всіх учнів до вирішення проблем взаємин батьків і дітей, викликати бажання висловити власну точку зору, аргументувати її. Розвивати логічне мисленн, творчу уяву, виховувати мужність, волю, розвивати вміння самостійно приймати рішення

Обладнання: портрет Джеймса Олдріджа, ілюстрації до твору художника Д. Присяжнюка, ілюстрації до твору учнів класу, виставка творів Д. Олдріджа.

ХІД УРОКУ

Слово вчителя. Джеймс Олдрідж ... У моє життя письменник увійшов ще в юності. Спочатку завдяки художньому фільму за оповіданням «Останній дюйм».

Я хвилювалась разом з героями фільму, разом з ними святкувала перемогу, а в душі народжувалися незбагненні, світлі, чисті почуття.

А потім було знайомство з іншими новелами, повістями, романами письменника. Нові відкриття, нові захоплення. І ось тепер вже декілька уроків разом з вами ми намагаємося зрозуміти життя та головні проблеми творчості англійського письменника Джеймса Олдріджа.

Ми не будемо повторювати біографію письменника повністю. Згадаємо лише найяскравіші факти його життя.

Що цікавого запам'яталося вам з дитинства письменника?

Коли розпочалась літературна діяльність Джеймса Олдріджа?

Про які захоплення письменника ви знаєте?

Постійним захопленням письменника було мистецтво, зокрема література. Джеймс Олдрідж прекрасно знав усю європейську літературу, а також американську й австралійську. Дуже цікавим є той факт, що письменник побував в Україні, у Києві, зустрічався з читачами, давав інтерв'ю.

11 березня 1964 р. київська «Робітнича газета» надрукувала статтю «І в мені частка України». У ній Джеймс Олдрідж писав: «Україна нагадує мені країну мого дитинства Австралію. На мою думку, будь-який український хлопчик може впізнати себе в героях моїх дитячих оповідань».

Звернемося до змісту оповідання «Останній дюйм», яке було написане в 1957 році.

Учень. Англійська родина живе в Єгипті. Батько, у минулому льотчик високого класу, утративши роботу, заробляє на життя небезпечною справою - підводною зйомкою. Мати ненавиділа місце свого проживання, сумувала за рідною Англією. Зрештою покинула сім'ю й виїхала в Англію. У такій родині живе та росте хлопчик Деві.

Учитель. Яким було ставлення батьків до Деві?

(Байдужим. Хлопчик ріс самотнім, розумів, що батьки ним не цікавляться.)

Учитель. Оскільки хлопчик залишився один, без матері, батько вимушений був взяти його з собою під час польоту до моря для зйомок акул під водою.

Як ставився батько до хлопчика під час польоту?

(Роздратовано, різко, неуважно.)

Учні підтверджують свої відповіді текстом.

Уявне створення кадрів фільму

Учитель. Уявіть собі, що ми створюємо з вами фільм за оповіданням Джеймса Олдріджа «Останній дюйм». Ми працюємо з кадром «Бен і Деві під час польоту на безлюдний острів». Великим планом подаємо обличчя Бена, звернене до сина.

Як ви вважаєте, що воно виражатиме? Які почуття?

(Зневагу, роздратування, ніякого співчуття до сина.)

А що виражатиме заплакане обличчя хлопчика?

(Розгубленість, страх, розпач, біль.)

Чи потурбувався батько про сина заздалегідь, чи підготував усе необхідне для нього?

(Ні, звичайно.)

Учні підтверджують свої відповіді текстом.

Учитель. Отже, на цьому етапі стосунків батька та сина ми бачимо глуху стіну відчуження між ними, абсолютне нерозуміння. Таким чином Джеймс Олдрідж піднімає й загострює увагу читача на проблемі взаємин батьків і дітей. Як вирішує цю проблему письменник, ми будемо досліджувати з вами на сьогоднішньому уроці, що називається «Останній дюйм, який розділяє всіх і все, нелегко подолати.»

Як ви вважаєте, чи має місце ця проблема сьогодні?

(Учні висловлюють свої думки стосовно цієї проблеми.)

Учитель. З метою визначення в цьому питанні я провела анкетування серед старшокласників школи, а також у вашому класі.

Брали участь 30 учнів 6-8-х класів.

Результати анкетування

На запитання «Чи можете ви поділитися своїми проблемами з батьками?» відповіли:

завжди - 4;

інколи - 10;

дуже рідко - 12;

ніколи - 4.

На запитання «Чи розуміють вас батьки?» відповіли:

завжди - 4;

інколи - 10;

дуже рідко - 10;

ніколи - 6.

На запитання «Чи можете ви назвати свого батька другом, порадником?» відповіли:

завжди - 8;

інколи - 8;

дуже рідко - 7;

ніколи - 7.

Учитель. Таким чином, ми бачимо, що проблема взаємин батьків і дітей дійсно має місце в наших родинах. Це є проблема, що хвилює як батьків, так і дітей.

Протягом уроку ми будемо працювати з ілюстраціями художника Дмитра Присяжнюка до оповідання «Останній дюйм». Зверніть увагу на цю ілюстрацію.

(Учитель демонструє ілюстрацію Д. Присяжнюка «Хлопчик на березі моря».)

Робота з ілюстрацією

Який епізод твору зображено?

(Розгублений, сумний хлопчик на березі моря чекає батька.)

Який стан душі відтворив художник на цій ілюстрації?

(Самотність.)

Учень. Безмежні морські простори, тривожні крики чайок лише посилюють відчуття самотності хлопчика, що лишився один на березі моря, хлопчика, який не відчуває любові й турботи своїх батьків.

На запитання «Чи буваєте ви самотніми в житті?» відповіли: завжди - 6; інколи - 10; дуже рідко - 13; ніколи - 1.

Учитель. Отже, не лише герої літературних творів можуть відчувати себе самотніми. Дуже важливо, щоби подолати цей стан вам допомагали близькі люди, ваші друзі й особливо батьки. Я хочу, діти, щоб ви не злякалися результатів анкетування. Ви повинні зрозуміти, що не лише між вами та вашими батьками виникає ця проблема. Це є вічна проблема, яка існувала в кожному поколінні батьків і дітей. Ще древні греки стверджували: «Конфлікт між старшим і молодшим поколінням неминучий. Це закон життя. Але справа в тому, на якому ґрунті виникає конфлікт, як його вирішувати».

Бесіда з учнями

Що трапилося з батьком під час підводних зйомок?

(Учні відповідають, цитуючи текст.)

Про кого відразу ж він починає думати?

(Як урятувати сина, як урятувати себе задля сина.)

Як ви вважаєте, його попереднє ставлення до Деві було виявом нелюбові батька до сина?

(Ні, його неуважність пояснюється відсутністю, зайнятістю, пошуками роботи, конфліктними стосунками з дружиною.)

Учитель. Бен зрозумів: щоби врятувати сина, йому треба знайти шлях до серця, душі, свідомості своєї дитини.

Як змінюється ставлення батька до сина?

(Він намагається зрозуміти, про що думає син, розгледіти вираз його обличчя, підбирає слова, розмовляє з ним лагідно, не хоче його налякати.)

Покажіть це в тексті твору.

Який результат нових взаємин батька й сина?

Що зміг зробити Деві?

(Учні відповідають, цитуючи текст.)

Ціною неймовірних, надлюдських зусиль хлопчик із честю вийшов з цього важкого випробування.

Уявне створення кадрів фільму

Учитель. Створимо з вами ще один кадр фільму. Бен і Деві в літаку після приземлення, після подолання останнього дюйму відстані до землі. Знову обличчя Бена, звернене до сина, подається великим планом.

Що виражає воно тепер?

(Подив, здивування, захоплення, радість, гордість за сина.)

Які почуття виражає обличчя Деві в цей момент?

(На його очах знову сльози. Але це не сльози відчаю, розпачу, образи, як на першому кадрі, а сльози радості.)

Озвучення уявного фільму

Учитель. Ми побували з вами в ролі кінорежисерів. А тепер уявімо себе в ролі звукорежисера нашого уявного фільму.

Якою за інтонацією, за ритмом мала би бути музика, що супроводжуватиме цей кадр?

(Динамічна, радісна, переможна, велична і т. д.)

Учитель пропонує учням для прослуховування різноманітні уривки музичних творів. Учні вибирають музичний твір, що за характером найбільше відповідає цьому епізоду.

Бесіда з учнями

Чому твір називається «Останній дюйм», якщо брати до уваги сюжетну лінію твору?

(Останній дюйм дуже важливий при посадці літака.)

Чому твір називається «Останній дюйм», якщо виходити з головної проблеми твору?

(Останній дюйм - це відстань, яка розділяє батька й сина, відстань їхнього непорозуміння.)

Як ви вважаєте, чи здолають батько і син відстань, що розділяє їх?

(Здолають. Батько відкрив для себе риси характеру та якості, які раніше не бачив у сина, про які навіть не здогадувався. Син побачив, що батько любить його.)

Висновки учнів

Батько та син ціною надзвичайних випробувань знаходять шлях до серця один одного. Цим шляхом вони будуть намагатися йти в подальшому своєму житті. Це і є авторське вирішення проблеми взаємин батька та сина в оповіданні Д. Олдріджа «Останній дюйм».

Індивідуальні завдання

Учитель. Окремі учні класу мали завдання: у своїх самостійних дослідженнях відповісти на запитання «Чи відобразив художник Д. Присяжнюк у своїх ілюстраціях до твору зміни психологічного стану хлопчика протягом подій, що відбувалися?».

Учні зачитують свої праці, роблячи висновок про те, що справді цінними ілюстрації є тоді, коли вони не просто ілюструють твір, а відображають внутрішній стан героїв, їх почуття.

Художник Д. Присяжнюк зрозумів автора твору й відобразив на своїх ілюстраціях зміни психологічного стану Деві.

Учні роздивляються та аналізують ілюстрації до твору, виконані однокласниками.

Учитель. Останнє запитання в анкеті, яку ми проводили, було таке:

«Якими ви б хотіли бачити ваші стосунки з батьками?»

(Учитель зачитує уривки з відповідей учнів.)

«Я хотіла б, щоби мої батьки давали мені змогу бути більш самостійною».

«Хочу, щоби батьки довіряли мені, щоби більше розуміли мене».

«Я хотів би, щоби батько любив мене».

«Хочу, щоби батьки ніколи не кричали на мене».

«Хочу, щоби батько ставився до мене, як до дорослої людини».

«Хочу, щоби мої стосунки з батьками були більш теплими».

Заключне слово вчителя

Хочу сказати вам, діти, що в сьогоднішньому складному житті ваші батьки також мають багато проблем. Вони зайняті, заклопотані, їм постійно не вистачає часу. Саме тому вони бувають іноді неуважними до вас. Можливо, є необхідність вам зробити перший крок назустріч, постаратися зрозуміти своїх батьків, запропонувати спільну справу, що об'єднає вас, щоби врешті-решт ви змогли здолати останній дюйм непорозуміння, який існує між вами.

«Останній дюйм, який розділяє всіх і все, нелегко подолати, але можливо».

Оповідання «Останній дюйм» - це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності людського життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей.

Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

26362. Просвещенный абсолютизм в Австрии. Реформы Марии-Терезии и Иосифа II 15.02 KB
  Реформы МарииТерезии и Иосифа II. Правление Иосифа II 178090 Сын Марии Терезии Иосиф II ставший соправителем своей матери после 1765 часто вступал с ней в споры по вопросам государственной политики. Демонстрируя просвещенность и добрую волю Иосиф II провозгласил равенство всех подданных перед судом и при сборе налогов. Хотя Иосиф II объявил себя защитником католичества он вел энергичную борьбу с властью папы Римского.
26363. Итальянские войны 1494-1559 г 25.59 KB
  Французские войска вторглись в Италию подчинили Флоренцию и практически не встречая сопротивления в 1495 году заняли Неаполь. 6 июля 1495 года французские войска встретились с армией Венецианской лиги в сражении при Форново и не сумев добиться победы ушли во Францию. В 1496 году испанские войска очистили территорию Италии от французских гарнизонов остававшихся в крепостях а французский гарнизон в Неаполе капитулировал. В 1501 году французские войска вторглись на территорию Неаполя а испанский экспедиционный корпус высадился в Калабрии.
26364. Тридцатилетняя война 1618-1648 г 29.02 KB
  Тридцатилетняя война 16181648 г. Тридцатилетняя война 1618 1648 первый в истории Европы военный конфликт затронувший в той или иной степени практически все европейские страны в том числе и Россию за исключением Швейцарии. Война началась как религиозное столкновение между протестантами и католиками Германии но затем переросла в борьбу против гегемонии Габсбургов в Европе. Последняя значимая религиозная война в Европе породившая вестфальскую систему международных отношений.
26365. Война за испанское наследство 34.66 KB
  Когда же Людовик XIV начал более агрессивно расширять свои территории некоторые европейские державы главным образом Англия и Голландская республика выступили на стороне Священной Римской империи чтобы воспрепятствовать усилению Франции. Другие государства присоединились к союзу против Франции и Испании чтобы попытаться заполучить новые территории или же защитить уже имеющиеся. В результате Филипп V остался королём Испании но лишился права наследовать французский престол что разорвало династический союз корон Франции и Испании. В...
26366. Война за австрийское наследство 17.67 KB
  Претензии сторон После смерти императора Карла VI 20 октября 1740 года его старшая дочь Мария Терезия вступила согласно постановлению Прагматической санкции во владение всеми землями австрийской монархии но её наследственные права стали оспариваться с разных сторон а одновременно с тем заявлены были и разные другие притязания. Прусский король Фридрих II Великий прежде всех воспользовался этим случаем чтобы заявить древние права своего дома на силезские герцогства Лигниц Волау Бриг и Егерндорф и в декабре 1740 года вступил в Силезию....
26367. Семилетняя война 1756-1763 г. и европейская дипломатия вт.пол. XVIII в 62.81 KB
  Первая 1740 1742 и вторая 1744 1748 Силезские войны являются составной частью Войны за австрийское наследство. Североамериканский театр войны называют франкоиндейской войной. Причины войны Первые выстрелы Семилетней войны раздались задолго до её официального объявления и не в Европе а за океаном. Фридрих считая войну с Австрией неизбежной и сознавая ограниченность своих ресурсов сделал ставку на английское золото а также на традиционное влияние Англии на Россию рассчитывая удержать Россию от участия в предстоящей войне и избежать...
26368. Исторические предпосылки и характерные черты эпохи Возрождения 12.63 KB
  Христиане в свою очередь окончательно вытеснили мусульман из католической Западной Европы уничтожив в 1492 году в год открытия Колумбом Америки на Пиренейском полуострове Кордовский халифат. Все населения Европы было окончательно христианизовано.в Третьим важнейшим историческим фактором стал упадок влияния церкви на общественногосударственную жизнь стан Западной Европы. Ослабление а то и подрыв господства церкви в политической жизни народов Европы самым положительным образом сказалось на всех сторонах социальной исторической и...
26369. Западноевропейская естественнонаучная мысль эпохи Возрождения 26.42 KB
  Более чем через столетие его идеи с энтузиазмом воспринял и распространял Джордано Бруно. Наиболее известным продолжателем Кузанского был уже упомянутый Джордано Бруно. Утопические и естественнонаучные идеи эпохи Ренессанса Томмазо Кампанелла Джордано Бруно Томмазо Кампанелла Важный вклад в развитие социальной мысли Ренессанса внес Томмазо Кампанелла 15681639. Джордано Бруно 15481600.
26370. Типы информационных моделей 195.5 KB
  Табличные информационные модели Одним из наиболее часто используемых типов информационных моделей является прямоугольная таблица которая состоит из столбцов и строк. С помощью таблиц могут быть построены как статические так и динамические информационные модели в различных предметных областях. В табличной информационной модели обычно перечень объектов размещен в ячейках первого столбца таблицы а значения их свойств в других столбцах.